VAN DE HAK OP DE TAK. Plantaardappelen Lentezaaigranen. Vee- en Varkensmarkten Eiermarkt 3 jan. 1961 De sociale en politieke beroerin gen die sinds een paar weken het Belgisch staatsbestel op zijn grond vesten doen daveren, zijn zo schok kend dat wij deze niet onbespro ken voorbij kunnen laten gaan. Alleen, wanneer wij hierover ons woordeke placeren, willen wij trachten dit in alle objectiviteit en oprechtheid te doen, zonder voorin genomenheid en iedereen zijn za ligheid gevend die zij verdienen. De eerste grote vaststelling waar rond alles draait is dat ons land op de rand van het financieel bank roet gebracht geworden is door on bekwame en verkwistende politie- kers van alle pluimage en kleur. Of wij het willen of niet, wij moe ten er aan geloven. Het is de Rege ring Eyskens die ons de re.-ering komt voorleggen. Het had even goed een andere kunnen zijn. ten Regering van links had voor dezelf de feiten gestaan. Om uit de diepe put te geraken biedt men ons de beruchte ten heidswet aan. Er is reeds veel ge harrewar hieirond geweest, veel gepraat, veel getwist en veel ver deeldheid. Wat is van dat alles te geloven Want, nu begint de grote kome die. Als gij de woordvoerders van de Regering voor radio en televisie bezig hoort, zoudt gij de indruk krijgen dat wij eigenlijk blij zou den moeten zijn met deze wet, want deze zal ons uit het S-°P hel pen en voor het land een tijdperk van nieuwe welvaart openen. Spreken wij thans over de stakin gen die door enkele links extre mistische en Waalse volksmenners ontketend werden. Deze heren deinzen er niet voor terug het land en dus ook de mensen die dat land bewonen, nog wat dieper in de put te duwen en de ramp nog wat g.o- ter te maken. Hierbij vergeten zij natuurlijk dat ook zij voor een niet gering deel medeschuldig zijn aan de heersen de janboel want toen zij ae lakens uitdeelden hebben zij ook duchtig meegedaan om het geld van Staat met volle schuppen door deu ren en vensters naar buiten te ke ren. Wij kunnen het niet genoeg her halen voor de heersende wanorde zijn al de politiekers kollektiei schuldig, of zij nu tot rechts of tot links behoren. En geen enkele van hen heeft het recht de andere te verwijten dat hij zwart ziet. Integendeel zouden zij allen rouwmoedig op de borst moeten kloppen en in stilte het mea culpa fluisteren. En trachten met vereen de krachten uit de put te kruipen waarin zij eendrachtig door eigen schuld gevallen zijn. Maar dat is een andere kwestie Wij kunnen dit epistel niet be sluiten zonder te wijzen op het grondig verschil dat bestaat tussen wat in voorzichtig termen uitge drukt het Noorden en het Zuiden van het land genoemd wordt. In beter verstaanbare taaltussen Vlaanderen en Wallonië. Niemand die zal geloven dat er in Vlaanderen meer aanhangers van de Eenheidswet bestaan dan in Wallonië. Alleen, de Walen heb ben een ietwat hogere bloeddruk dan de Vlamingen. Daarom gaan zij tot daden over die, wanneer zij door de Vlamingen zouden gesteld worden, door diezelfde Walen als incivisme zouden beschouwd wor den maar voor hen toegelaten zijn. En het is voor de Belgische staat als Eenheidsstaat maar een veeg teken wanneer de Walen beginnen te schreeuwen en te roepen van Vive la République En gevaar lijk ook, juist omdat het van de Walen komt. En omdat hun geschreeuw meer betekenis heeft dan wanneer er in Vlaanderen, tussen pot en pint al eens geroepen wordt Voor het Belgikske nikske Het laatste snufje van verfijnde propaganda bereikt ons, natuurlijk, uit de Verenigde-Staten van Ame rika. Daar zijn sinds enkele tijd de geparfumeerde affiches op de mu ren verschenen. Wanneer men door New-York wandelt, kan het gebeuren dat uw reukorgaan plotseling gestreeld wordt door de zoete geur die uit straalt van een plakbrief waarop de eigenschappen aangeprezen worden van sappige perziken, abrikozen, appelen, peren, conti tuur en wat ook. Wij vragen ons alleen af wat de reactie van het publiex zal zijn wanneer op een dergelijke recla meplaat de eigenschappen van een of andere onwelriekende kaas zullen aangeprezen worden. In een West Duits dagblad ver- scheen volgende voor onze dagen zeer ongewone huwelijksaankon diging Zakenvrouw, stevig gebouwd, niet onvermogend, blpnd van haar, van zuiver Germaanse afstamming, verlangt kennismaking voor huwe lijk. Alleen gewezen officieren^ met hoge onderscheidingen mogen zich aanmelden. Wa blieft Op het stationplein van het klei ne Engelse stadje Weymouth staat sinds meer dan een jaar een oude kar van een auto De karosserie is rammelig en verroest, drie van de vier wielen hebben een platte band en binnen in de wagen wo nen de muizen. De eigenaar ervan is een zeeman van de Koninklijke Navy Vanuit hoge zee stort hij regelmatig om de vier weken het parkeergeld. Soms voegt hij hier een briefje bij met volgende inhoudHoud moed, kleine auto, eens kom ik naar u terug. Roerende zeemanstrouw. Zoals wij voorzagen werd alles afgeleverd, buiten enkele kleine posten die bij de eerste gelegen heid zullen besteld worden. Er blijven van enkele variëtei ten nog beperkte hoeveelheden beschikbaar. Indien het weder open blijft kunnen bijkomende aanvragen nog aangekocht ein verzonden worden. te Anderlecht voor deze week. Varkens Als gevolg van de stakingen en onrust in het land gepaard met een slechte verkoop van vlees ver liep de markt zeer onregelmatig en niettegenstaande het geringe aan bod van 2200 dieren waren de prij zen eerder onveranderd tot flauw. Prijs per kg extra vleesvarkens (buitengewoon) -. 29,5-32 fr.,- vlees varkens 27,5-28,5 fr. half-vette varkens 26,5 27,5 fr. vette var kens of varkens boven of onder het gewicht 25,5 26,5 fr. zeugen 20 25 fr. Hoornvee. Er werden slechts 1598 dieren aangevoerd, wat bijzonder weinig is als men bedenkt dat normaal rond de 4 000 dieren op de markt komen. Van de anderen kant is de vraag naar vlees zo ongewoon klein dat de prijzen niet stegen. Alles is natuurlijk het gevolg van de sociale toestanden. De prijzen Ossen dikbil 46,5-50 fr; goed ge vormde 37-40 fr.60 t.h. opbrengst 30 36 fr. 55 t.h. opbrengst 21-26 fr. Koeien 55 t.h. opbrengst 18-21 fr 50 t.h. opbrengst15 17 fr. Vaarzen dikbil46,5-50 fr. goed gevormd37-40 fr.60 t.h. opbrengst: 31-37 fr. 55 t.h. opbrengst 21-26 fr. Stieren 60 t.h. opbrengst 28 33 fr. 55 t.h. opbrengst 21-25 fr. zware 20 25 fr.worstdleren 12-14 fr. Kalvermarkt Hier kunnen wij wijzen op een oplopende markt gezien de kleine aanvoer van slechts 614 kalveren en de regelmatige vraag naar vlees. Prijs per kg. levend gewicht: dik bil 73 tot 83 fr.zeer goed gevormde wit gevleesde kalveren: 56 tot 63 fr.; go ed gevormd 50 tot 55 fr jgewone 38 tot 47 fr minderwaardige 34 tot 37 fr. t Men meldt ons uit Moorsel het overlijden van de heer Paulus ROBIJNS oud-stafdrager der Sint-Rochusgilde vereerd met de Zilveren Medalje van de Orde van Leopold II Lid van Redt U Zeiven. Paulus Robijns werd te Moorsel geboren op 9 maart 1862, zodat de hoop bestond dat de bevolking van Moorsel een honderdjarige zou vieren in het jaar 1962. Het heeft niet kunnen zijn en dat is heel spijtig. Paulus Robijns was een kleine landbouwer die ook tientallen jaren als ploegbaas een campagne ging doen naar Frankrijk voor de graan oogst en voor de suikerfabriek. Werkzaam en eerlijk als niet een heeft hij een talrijk gezin groot ge bracht. Hij was een voorbeeldige vader en een rechtschapen man. De bevolking van Moorsel bracht Paulus Robijns naar zijn laatste rustplaats op de treurmars van de fanfare en met de fakkels van de Sint Rochusgilde waarvan hij ja renlang de stafdrager is geweest. Met burgemeester Caudron en de Voorzitter van de fanfare, de heer John Ball aan het hoofd trok de stoet na de kerkelijke plechtig heden naar het dodenveld om de oudste burger van Moorsel met alle eerbetuigingen ten grave te dra gen. Hij Ruste in Vrede t Men meldt ons uit Welle het overlijden van Mevrouw Maria Clothilde HAELTERMAN Weduwe van Mijnheer Franciscus Xaveer Verbeiren. Lid van Redt U Zeiven. GEMEENTE KRUISHOUTEM De prijzen van de markt worden bestatigd a.v. Producentenmarkt Extra Grote 1,90 tot 1,95 fr. Grote: 1,70 tot 1,80 fr. Middensoort 1,55 tot 1,65 fr. Prijs op tournee, welke dient op gevat als richtprijs Extra grote 1,75 fr. Grote 1,60 fr. Middensoort1,50 fr. Kleine 1,40 fr. Marktbeschouwingen De prijzen zijn zoals ieder jaar in de eerste week van januari in af slag. Deze toestand is min of meer normaal, aangezien de binnen landse verkoop nu een flauwe pe riode tegemoet gaat. In algemene zin nochtans worden de verhande lingen ongunstig beïnvloed door de onzekerheid die nu geschapen wordt ingevolge de huidige sociale toestand in het land. Aangevoerde hoeveelheden 1.320.000 eieren. BROEDEIERVEILING Aangevoerd 35.000. Verkocht 25.000 (2,50 d 3,40 fr.) Botermarkt1070 kg. 81 a 83 fr. Tendens van de markt daling. Zwijnen 27-28 fr. Biggen 25 28 fr. Kalveren: 36 44 fr. t Men meldt ons uit Sint-Stevens- Woluwe het overlijden van de heer Frans VETSUYPENS Weduwnaar van Mevr. Maria-Josephine Vetsuypens. Lid van Redt U Zelvenl Aan de getroffen Families bieden wij onze oprechte deelneming. Wij willen de aandacht trek ken van de belanghebbenden op het tijdig bestellen van zaai granen voor de Lente. Het staat vast dat de vraag zal groot zijn en de voorraden beperkt. Wij moeten onze leden aan raden ten spoedigste hun aan vragen over te maken, hetzij aan de plaatselijke zaakvoerders, hetzij aan onze diensten te Aalst, Tel. 242.67, hetzij per brief. ft DE KOORNBLOEM 7 jan. 1961

De Koornbloem | 1961 | | pagina 4