MODERNE PLAGEN. Plantkunde en Plantlore. Mededelingen Ministerie van Landbouw Wintertarwe DE KOORNBLOEM - 7 jan. 1961 Koléra en pest waren epidemiën welke, enkele tientallen jaren ge leden terug nog, ganse landen teisterden en een hele bevolking doodden. Sindsdien is de moderne wetenschap er in geslaagd deze plagen te overwinnen, en ze zal zodra ook wel andere gesels, zoals bv. de kanker, uitroeien. Maar in de plaats daarvan wordt onze mensheid, vooral dan in de dicht bevolkte en sterk beschaafde streken, geteisterd door kwalen van een gans andere soort, maar even gevaarlijk, alhoewel mis schien minder spektakulair bevui ling van het water, verpesting van de lucht, lawaai, zenuwuitputting.... De verbrandingsgassen van dui zenden, ja miljoenen gasmotoren, de gassen van chemische fabrie ken de massa's stof en roet welke door de elektricitietscentralen de lucht worden ingestuurd, maken van de atmosfeer rondom ons stil aan een verpeste lucht. De elektriciteitscentralen zen den per maand ongeveer 700.000 ton roet en stof in de lucht. Men kan aldus zelf berekenen hoeveel miljoen of miljard liter gas elke maand, ja zelfs elke dag in de at mosfeer wordt gebracht. Zo komt het dat de lucht in onze nijverheids gewesten stilaan gevaarlijk (-ICVn het worden is voor onze gezond heid, vooral dan voor de gezond heid van jonge kinderen, die hier in moete opgroeien. Veel gevaar lijker trouwens dan de radioaktie- ve uitstralingen van atoomproeven, alhoewel er minder wordt over ge sproken en geschreven. Er wordt wel eens gezegd dat de tabak de voornaamste oorzaak is van de longkanker. Het is echter vooralsnog moeilijk een klaar ver band te leggen tussen roken en longkanker, vermits gedurende de laatste tientallen jaren ook de lucht minder en minder zuiver werd. Er zou bv. ook een verband kunnen bestaan tussen kanker en mazout- verbruik. Het lawaai, ook weer vooral in onze grote steden, is een andere kwaal geworden, die sterk op ons zenuwgestel inwerkt. Tot voor kort schonk men er weinig aandacht aan, maar het is thans gebleken dat het aanhoudend lawaai, in ste den en fabrieken, meer kwaad ver richt dan welk verdovend middel ook. Men tracht dit te verhelpen, maar men weet nog niet precies hoe In ieder geval zou men hier meer moeten kunnen rekenen op de medewerking van gans de be volking, ook van de jongeren, die over het algemeen graag veei la waai maken. Er zijn nog te veel mensen die moeten leren hun radio's te tempe ren, zo dat ze enkel zouden spelen voor de huiskamer, en niet voor de geburen. Er zou dienen opgetreden te worden tegen automobilisten en motards die er een genoegen in vinden hun machienen hels lawaai te laten maken, niet enkel gedu rende de dag, maar ook 's nachts. Maar de nerveuse uitputting wel ke het gevolg is van ons modern bestaan, met al zijn jacht en zor gen, is zeker wel het grootste kwaad van onze moderne tijd. Het aantal zinnelozen neemt toe, zoals ook 't gebruik van kalmerende mid delen dermate is toegenomen dat men er zich in geneeskundige mid dens ongerust over maakt. In Ame rika heeft dit gebruik een zulkda- nige uitbreiding genomen dat er van overheidswege een onderzoek werd over ingesteld. Sommige van deze kalmerende middelen, zoals 't meprobomaat, zijn nadelig voor het hart, terwijl ande re, zoals de bromuurderivaten het kristisch oordeel van de mens be invloeden en uitschakelen, iets wat voor het mensdom nog gevaarlij ker kan worden dan de hartkwa len. Het komt er bijgevolg op aan kalm te leren leven, voldoende nachtrust en ontspanning te nemen, van het leven geen jacht te maken, jacht op werk, jacht op geld, jacht op plezier. Laat ons leren zachtjes aan te doen. Voegt men nu bij al deze kwalen, nog de plaag van de atoomuitstra lingen, dan krijgt men meteen een beeld van onze mensheid die mis schien wel meent pest en koléra te hebben overwonnen, maar meteen ook recht naar andere kwalen loopt die misschien, alles bij elkaar genomen, nog gevaarlijker zijn. van het Uiterste zaaidata. Wintertarwe kan tot de volgende uiterste data gezaaid worden 10 januaride rassen Heine's VII en Rustique 15 januari de rassen Bellevue en Leda 30 januari: het ras Marne Desprez; 0 februarihet ras Alba 15 februari: de rassen Cape 11e Desprez en Ministre 28 februari het ras Belle de Bersée (Elite Lepeupla). Er valt op te merken dat dichter dient gezaaid naargelang de uiter ste zaaidatum wordt benaderd. Op de uiterste datum moet minstens 200 kg zaaigraan per ha gebruikt worden. De 5de uitgave van de brochure Lijst der Goedgekeurde Bestrij dingsmiddelen door Em. Tilemans, Directeur van het Rijksstation voor Phytopharmacie te Gembloers, is verschenen Zij die wensen deze brochure te ontvangen worden verzocht vooraf de som van 10 fr. te storten op P.C.R. nr 26.55.05 van het Landbouwtijd- schrift 14, Grenstraat te Brussel 3, met vermelding van de reden der storting op de keerzijde. door ALOIS SUYS. 22. Laat uw dorstige ziel met gulzi ge teugen drinken aan de zalige bron van genot bij het aanschou wen dier maagdelijke lichamen, welke rusteloos met malkander spelen. Maar veroorzaak niet het minste gerucht. Bij het minste ge ritsel hetwelk gij veroorzaken mocht, snellen zij hun enge kluis terug in, en houdt zich deze we derom even boven de vredige, ef fene plas stil. De goede God schonk elk levend wezen een ziel. O zó smetloos is de ziel dezer heerlijke, vredige waterlelies, nimmer of nooit werd zij door enig zondeke, hoe gering ook, besmeurd. En verlaten eens hun immer maagdelijke lichamen dit aardse verblijf, dan vindt gij ze later terug aan de poorten van het hemels paradijs, waar zij, als rein ste der bloemen, de komst van aardse gezellinnen en gezellen ver beiden, om deze te oordelen of zij al of niet waardig zijn te worden overgeplaatst in die eeuwigduren de, onvergankelijke tuin. In zekere streken schrijven de mensen de waterlelies het veroor zaken van sommige ziekten toe zij beweren dat iemand, die een bloem dezer plant in de hand hou dende, valt, voor gans het leven onderhevig zal blijven aan duize lingen in het hoofd en aan aller hande ongelukkige toevallen bloot gesteld is. De Amazone is de belangrijkste stroom van de ganse wereld vo°r wat de afzet van water betreft. Zijn lengte bedraagt meer dan 6.000 km, zijn breedte van 5 tot 15 km, zijn diepte van 20 tot 100 m. Deze stroom, alsmede talrijke voorname bijrivieren, zijn overal bevaarbaar. Wanneer het water aan het was sen gaat wordt een vlakte, bedekt met ondoordringbare oerwouden en wijd uitgestrekte pampas, door de duizende bijrivieren herscha pen in een zoetwatermeer, uitge strekter dan de Middellandse zee. Zijn waterdebiet is groter dan dit van al dö Europese stromen samen, viermaal zo groot als dit van de Missisipi. De diepte aan de mon ding bedraagt meer dan 200 m., de breedte ruim 300 km, zodat gans België daarin kon weg worden ge stopt. De bleekkleurige zoetwaters worden onvermengd met het zee water, meer dan 200 km ver de oceaan ingestuwd. De stroom werd door de inboor lingen Maranon genaamd, naam welke door Orellana, een luite nant van Pizarro, in Amazone werd herdoopt, omdat deze de uitge strekte pampas en oerwouden wel ke de wateren van de stroom door lopen bevolkt waande door volks stammen van strijdbare vrouwen. De mythologie gewaagt over strijdbare vrouwen. Deze waren vrouwen die krijgshaftig als man nen, dikwijls tegen deze laatsten, met de dubbelbijl zowel als met pijl en boog, te paard streden. Zij bewoonden de oevers van de Thermodon in Cappadecië of Boio- tië. Van de Amazonen wordt ge zegd, dat zij zich de rechter borst weg schroeiden, om minder in hun bewegingen belemmerd te wezen en dus met meerder gemak hun wapens te kunnen hanteren. Van daar de betekenis van de naam welke beduidt, zonder vrouwen borst. Elke sierlijke, vlugge paarden- rijdster wordt amazone genaamd. Het Elshout. In onze vrije, blijde, onbekom merde, onschuldige kinderjaren, stoeiden wij zo dolgraag door wei den en bos. Wij vertrapten soms wel wat gras, beschadigden al eens een tronk of een haag, maar nimmer toch berokkenden wij ie mand noemenswaardig nadeel. Onze lievelingstochten voerden ons naar de elskanten aan de zoom van de klaterende vliet, waar wij vogelnestjes gingen op zoeken en visjes vangen, waar wij het beproefden van elshout fluitjes te snijden. Maar die fluitjes van elshout gelukten veel minder dan deze van wilgenhout. De els is een houtsoort, zelden anders dan als slaghout gekweekt, hetzij in gesloten stand, met tussen planting van populieren, abelen of wilgen, hetzij als elskant, meest in moerassige gronden, of langs wa terkanten. De elzen behoren tot de familie der berkachtigen - Bétulinées, Fr. - een familie met enkelvoudige bla deren, eenslachtige bloemen en kogelvruchtjes. De bladeren der elzen zijn stomp, nagenoeg cirkel vormig, de manlijke bloemen zijn katjes, de vrouwelijke bloemen kwastjes, drie tot vijf bij elkaar geplaatst, zwart, eirond. Manlijke en vrouwlijke bloemen zitten aan eenzelfde twijg. Men onderscheidt twee soorten van elzen, de gewone, zwarte of rode els Alnus glutinosa, Lat., Aulne glutineux, Fr. - en de witte els - Alnusincana, Lat., Aulne blanc ou grisatre, Fr. De zwarte els gedijt goed in natte gronden, zelfs in zulke, welke gedurende de winter onder water staan, evenwel niet in eigenlijke moerassen of stilstaande waters. Het wortelgestel loopt meest op pervlakkig door de grond. De zwarte els schiet fel uit op de stom pen. Die stompen verdwijnen even wel spoedig in gebrekkige standen en daar waar zorgeloos wordt ge hakt. De zaailingen en stompuit- slagen hebben soms te lijden van de late lentevorst. De soort is kennelijk aan de ge barsten schors en aan het hout, dat bruinrood betrekt, wanneer dit vers is afgehakt. De bladeren zowel als de knoppen zijn kleverig. De schors van de witte els is veel bleker van kleur, het blad niet zo rond als dit van de gewone els langs de onderzijde is het blad wit. De witte els is minder moeilijk voor wat de aard betreft van de grond op een drogere bodem ge dijt hij zelfs goed. Kalk lust hij graag. Op de dunnere wortelen ontwaart men opeenhopingen van fijne wratjes, welke de vrije stik stof der lucht vestigen. Een grond- verbeterende houtsoort bijgevolg. (Wordt voortgezet). Een verzameling Mythen, Legenden en Volkskundige bijzonderheden in betrekking tot Planten en Bloemen.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 6