Het Lawaai in onze moderne Wereld. Plantaardappelen Lentezaaigranen. Te Koop Vee- en Varkensmarkten Groenten en Fruit Eiermarkt 10 jan. 1961 Landbouwers, Betonplaten en Stijlen. 14 jan. De mens heeft behoefte aan kalmte en rust. We voelen ons zo gelukkig en opgelucht wanneer we in de vrije natuur, in het vela, de weiden, de bossen en de bergen, wat kunnen genieten van de stilte, die in steden, en ook in vele dor pen, niet meer te vinden is. Denk nu echter niet dat het la waai een kwaal is die enkel de mo derne mens het leven aangenaam maakt. De Franse dichter Boileau kloeg er reeds over in zijn verzen, drie honderd jaar geleden, dat in Parijs het leven onhoudbaar werd omwille van de honderden geroe pen die diverse leurders door de straten lieten weerklinken, omwille van het lawaai van tientallen kar ren die hun met ijzer beslagen wie len over de straatstenen lieten rol len, omwille van het geroep der nachtwakers, die het nodig vonden de nachtrust der bewoners te sto ren door het aankondigen der uren en halve uren. En in de oudheid schijnt het al niet veel beter geweest te zijn. De Romeinse schrijver Juvenalis, die op scherpe wijze de zeden van zijn tijd wist te hekelen, bekloeg er zich over dat hij geen voldoende nachtrust had, ook omwille van de karren die in smalle straten van Rome afgrijselijke echo's achter lieten, en het geroep en getier der dierendrijvers. Wat zouden Boileau en Juvenalis nu zeggen en schrijven moesten ze op aarde kunnen terugkeren en ge tuigen worden van een lawaai dat vooral in onze steden alle beschrij ving tart. Oh ja, we zijn gewoon geworden aan het gerucht van dulzende auto's en vrachtwagens, van serenen van ziekenwagens en brandweer, van radio s en pick-ups, van krijsende schreeuwende en huilende kinderen, bewust horen we het bijna niet meer, het werkt echter niettemin op onze zenu wen en benadeligt aldus onze ge zondheid. In garagen, werkhuizen en maga zijnen spelen radio s de ganse dag, zodat vele bedienden en werklie den blij zijn s'avonds deze hel te mogen ontvluchten. En dan spre ken we nog niet van het oorver dovend geluid dat in sommige fa brieken heerst, de oren van de ar beiders op een zware proef stellend, zo zwaar zelfs dat er hun gezond heid door beïnvloed wordt. Het ge luid is immers een onvermoede bron van vermoeidheid en uitput ting, en kan ook de oorzaak zijn van fysische stoornissen. Wat is rumoer Het zijn geluiden die men liever niet zou horen. De technikus meet het geluid bij mid del van eenheden die «fone» ge noemd worden, naarmate het aan tal trillingen per sekonde dat door een geluid wordt voortgebracht. Het gaat van 0 fone en 15 trillingen per sekonde, tot de drempel van de pijnlijke gewaarwording 130 fo- nes en 20.000 trillingen per sekon de. Fone 0 is een ongewone stilte die slechts in laboratoria kan waar genomen worden. Tot 10 fones blij ven we in een zeer kalme atmos feer, die van fluisteren in afgezon derde tuinen. Met 30 en 40 fones vertoeven wij, indien we zelf aktief zijn, in een kalme omgeving bv. in een huiskamer waar de radio zachtjes speelt. Tot 60 fones mag men van courante geluiden spre ken normale konversatie, enz. Bij 60 tot 80 fones is het geluid nog te verdragen in een goed be zocht restaurant, of in een drukke straat. Boven de 80 en tot 100 fones wordt het geluid pijnlijk. Het is bv. het geluid voortgebracht door een boormachine die op straat werkt, of dit van een ketelmakerij, of een carosserie. Ten slotte met 110 tot 130 fones bereike we een geluidssterkte die slechts gedurende enkele se- konden verdraaglijk isbv. een vliegtuig in scheervlucht, of een hamer die op een stalen plaat slaat, De strijd tegen het geluid bete kent dus het aantal fones gedurig te verminderen. Geen nieuwbouw zou nog mogen gezet worden zon der dat er het nodige gedaan werd om de appartementen van elkan der te isoleren, zodat geluiden van het ene apartement niet meer naar het andere zouden kunnen door dringen. In de fabrieken zouden de machines op min of meer elas tische voetstukken dienen ge plaatst. De politie zou handelend dienen op te treden tegen deze autovoerders en motorrijders die onnodig hels lawaai maken, enkel om het genoegen lawaai te maken, of om de aandacht op zich te trek ken. De ouders dienen meer te waken over hun kinderen, en tussen beide te komen wanneer ze spelend op straat te veel schreeuwende ge luiden voortbrengen. Zij die hun radio aan gang zetten, dienen er rekening mede te houden dat ze enkel hoeven te spelen voor zich zelf en niet voor de g e b u r e n. 's Lands overheid zou de piloten moeten verplichten in de mate van het mogelijke de bewoonde agglo meraties niet te overvliegen, zeker niet wanneer het gaat om reactie vliegtuigen. Met goede wil er veel bereikt worden. Er zijn echter nog te veel mensen, vooral jonge lui, die me nen zich interessant te kunnen en te moeten maken met het maken van lawaai. Dat is vooral waar in vakantieoorden. Ten slotte willen we er nog de aandacht op vestigen dat er in de handel kurkvormige geluiddem pende proppen bestaan, die men zonder gevaar of hinder in het oor kan steken. Het kan nuttig zijn de ze proppen te gebruiken wanneer men verplicht is lange uren per dag in een rumoerig midden door te brengen, of wanneer men, ver moeid en overspannen, eens een rustige en kalme nacht wil door brengen. te Anderlecht voor deze week. Varkens De aanvoercijfers wijzen op een meeraanvoer van 1264 koppen te gen over deze van vorige week. De vraag voor vlees in het bin nenland is veel verbeterd maar Frankrijk voert op 'togenblik niet in. De meeraanvoer en het wegblij ven van de Franse kopers waren oorzaak van een lichte daling van de prijzen. Prijs per kg extra vleesvarkens (buitengewoon)29-31 fr.vlees varkens 27 28 fr. half-vette varkens 25 26 fr. vette var kens of varkens boven of onder het gewicht 24 25 fr. zeugen 21 25 fr. Hoornvee. Normale aanvoer en goede ver koop waren kenmerkend voor deze week. Men kan het einde der sta king voorzien en meteen een ver betering van de koopkracht wat een goede toon kan geven aan de prijzen. De prijzen Ossen dikbil 46,5 50 fr; goed ge vormde 37 40 fr.60 t.h. opbrengst 30 36 fr. 55 t.h. opbrengst 21-26 fr. Koeien 55 t.h. opbrengst 19 22 fr ,- 50 t.h. opbrengst16 18 fr. Vaarzen dikbil46,5-50 fr. goed gevormd37-40 fr.60t.h. opbrengst: 31-37 fr. ,- 55 t.h. opbrengst 21-26 fr. Stieren 60 t.h. opbrengst 28 33 fr. 55 t.h. opbrengst 21 25 fr. zware 20-25 fr. worstdieren 13-15 fr. Kalvermarkt Er werden in totaal 935 kalveren aangevoerd of een vermeerdering van 321 dieren tegen de vorige week. Dit bleek nogal veel en de prij zen brokkelden enigszins af. Prijs per kg. levend gewichtdik bil 72 tot 82 fr.zeer goed gevormde wit gevleesde kalveren-. 54 tot 62 fr.; goedgevormd 48 tot 53fr:gewone 32 tot 42 fr minderwaardige 30 tot 33 fr. De Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwprodukten te Brus sel, verzoekt ons het volgende mede te delen De markt van in Binnen- en Buitenland. Voor producenten, groot- en kleinhandelaars, grootwarenhuizen, in- en uitvoerders. Zoals wij voorzagen werd alles afgeleverd, buiten enkele kleine posten die bij de eerste gelegen heid zullen besteld worden. Er blijven van enkele variëtei ten nog beperkte hoeveelheden beschikbaar. Indien het weder open blijft kunnen bijkomende aanvragen nog aangekocht en verzonden worden. GEMEENTE KRUISHOUTEM De prijzen van de markt worden bestatigd a.v. Producentenmarkt Extra Grote 1,70 tot 1,80 fr. Grote: 1,60 tot 1,70 fr. Prijs op tournée, welke dient op gevat als richtprijs Alles doorheen 1,55-1,65 fr. Kleine 1,40 fr. Marktbeschouwingen -. Het verloop van de markt mag als normaal beschouwd worden. De gunstige weersomstandigheden in de huidige periode van het jaar hebben een gunstige invloed op de voortbrengst. Wat de uitvoer be treft, stellen zich nog altijd proble men van vervoer ingevolge de so ciale toestand in het land. In de loop van vorige week kon den er echter toch belangrijke hoeveelheden aan Frankrijk ver kocht worden. Aangevoerde hoeveelheden 1.320.000 eieren. BROEDEIERVEILING Aangevoerd 37.500. Verkocht 29.000 (2,50 d 3,70 fr.) Botermarkt 1031 kg. 76 a 79 fr. Tendens van de markt daling. Zwijnen 25-26 fr. Biggen 25 28 fr. Kalveren: 36-45 fr. In het perspektief van de Euro pese Economische Gemeenschap, die over korte tijd werkelijkheid zal worden, is een snelle en aange paste voorlichting onmisbaar. Hi-rom wordt door de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwprodukten (N D.A L.T.P.) het BELGISCH BULLETIN DER MARKTEN (Fruit en groenten, Binnenland Buitenland driemaal in de week uitgegeven. Het brengt de meest aktuele ge gevens omtrent officiële marktprijzen op nage noeg alle belangrijke veilingen en markten in België opgenomen - marktvooruitzichten officiële marktprijzen in het buitenland genoteerd economische berichten in ver band met de internationale uit wisseling van tuinbouwprodukten, contingenten, tarieven, statistieken, grafieken, enz. toestand en evolutie der in landse produktie oogstvooruit- zichten. Van deze publicatie kan een kosteloos specimen worden aan gevraagd bij de N.D.A.L.T.P Gau- cheretstraat, 7, Brussel, Tel. nr 18.26.03 en 18.26.04. Zich bevragen in de voor middag bij jozef Cherretté, Ge- raardsbergsestraat, nr 241, te Aalst, of Zeebergkaai, 5. Wij willen de aandacht trek ken van de belanghebbenden op het tijdig bestellen van zaai granen voor de Lente. Het staat vast dat de vraag zal groot zijn en de voorraden beperkt. Wij moeten onze leden aan raden ten spoedigste hun aan vragen over te maken, hetzij aan de plaatselijke zaakvoerders, hetzij aan onze diensten te Aalst, Tel. 242.67, hetzij per brief. leest en verspreidt uw blad. - DE KOORN BLOEM

De Koornbloem | 1961 | | pagina 4