LANDBOUW BERICHTEN GELD het Nationaal Instituut voor Landbouwkrediet .^J.1^.1 -.C BINNENLAND. Premiën voor bepaalde zuivelprodukten. Het ministerieel besluit van 28 december 1960 (Stsbl. 5 januari) be paalt voor de maand januari 1961 het bedrag der premiën welke door de Nationale Zuiveldienst worden uitbetaald aan de instellingen die uit Belgische melk bepaalde kaas soorten, melkpoeder, ingedikte melk en caseïne voortbrengen. SPANJE. Uitbreiding van de olijfboomgaarden. Gedurende de laatste tien jaar bedroeg de Spaanse olijfolievoort brengst gemiddeld 360.000 ton per jaar, terwijl het binnenlands ver bruik 440.000 ton per jaar bedraagt. Het Ministerie van Landbouw ver leent toelagen om de beplante op pervlakte, die thans 2,3 miljoen ha beslaat, met 40 000 ha per jaar uit te breiden. ROEMENIË. Minder gunstige oogst van zonnebloemzaad. De oogst van zonnebloemzaad lag dit jaar vrij aanzienlijk onder de opbrengst van de vorige oogst, daarentegen blijkt de produktie van sojabonen te zijn toegenomen. SOWJET-RUSLAND. De jongste graanoogst mislukt. Naar verluidt zou het centraal comité van de Russische Commu nistische partij moeten vergaderen hebben op 13 december 1.1. om kennis te nemen van de oogstuit- slagen en om de landbouwvraag stukken te onderzoeken. Op het laatste ogenblik werd deze verga dering echter afgelast en uitgesteld tot latere datum. Men ziet daarin de bekentenis dat de oogst van 1960 slechter was dan de eerste voor zichtige berichten lieten voorzien. Na de recordoogst ten belope van 140 miljoen ton in 1958, gaf de graanoogst van 1959 amper 120 miljoen ton- De oogst van 1960 zal vermoedelijk geen 110 miljoen be reiken. In de rede die hij uitsprak op 6 november 1.1. maakte de heer Koslof, sekretaris van het Centraal Komité, volstrekt geen melding van de opbrengt van de oogst 1960. Hij beperkte er zich tot de medede ling van enkele cijfers betreffende de hoeveelheid geleverd aan de staat, welke, zo zegde hij, niet la ger zullen zijn dan verleden jaar. Wat nog erger is, is dat de oogst I960 die lager is dan deze van 1959 voortkwam van een bezaaide op pervlakte die 7 miljoen ha meer omvat dan verleden jaar. De Sow- jetpers publiceert informaties welke toelaten zich een gedacht te vor men nopens de waarde van de of ficiële cijfers die ten slotte toch zul len worden kenbaar gemaakt. Reeds sedert oktober 1.1. stelde deze pers vast dat aan de silo's van de staat granen geleverd werden ver kerende in verschillende stadia van bederf en gemengd met sneeuw, water en stro. Grote hoe veelheden werden volledig vochtig geleverd. De boeren, onder de dwang van hun leveringen te doen, en willen de hiervoor van de staat een iets wat behoorlijke prijs bekomen heb ben de granen nat gemaakt. Wel licht was het niet nodig in meerde re gevallen het graan nat te ma ken, omdat de regen en de sneeuw Ar- zal het deden. Het volstaat het graan niet te drogen. Deze mislukte graanoogst zal na tuurlijk invloed hebben op de vee kweek. Eens te meer zullen mensen en dieren beroep doen voor hun bevoorrading op de voedergranen. Men zal inderdaad voedergranen moeten gebruiken voor de berei ding van brood. Dit was trouwens ook de toestand in 1953, zoals Khrouchtchev het la ter zelf bekende. ARGENTINIË. Uitvoer ven vlees raar Groot-Brittannië. Volgens ramingen van de gentijnse Nationale Vleesraad, Argentinië dit jaar ongeveer 175.000 ton gekoeld rundvlees naar Groot- Brittannië uitvoeren, hetgeen on derscheidenlijk 10 en 25 minder is dan in 1959. De staking in de slachterijen, welke eerder in 1960 optrad, deed de verschepingen in de derde periode van het jaar met ruim 60 teruglopen en, alhoewel de uitvoer na het einde van de sta king is toegenomen, werd de voor afgaande daling slechts gedeelte lijk goed gemaakt. Groot Brittannië neemt 90% a* van de uitvoer. In de laatste jaren heeft Argentinië getracht om in meerdere Europese landen afzet voor zijn gekoeld rundvlees te vin den, tot heden echter zonder suk- ses. CANADA. Gunstige tarweoogst in 1960. De tarweoogst 1960 wordt in Ca nada geschat op 13.336.000 ton, wat een merkelijk hoger cijfer is dan in 1959. De opbrengst per ha wordt ge raamd op 1 380 kg, hetzij dezelfde opbrengst als de gemiddelde op brengst van de jongste tien jaren. De roggevoortbrengst wordt dit jaar geraamd op 256.550 ton, hetzij 23 meer dan in 1959 en 30 min der dan het gemiddelde van de laatste tien jaren. Voor haver wordt een totale oogst verwacht van 6.400.000 ton, hetzij 6 meer dan verleden jaar en 5% meer dan de gemiddelde voortbrengst der laat ste tien jaren. De gerstoogst wordt geschat op 4.572.0-0 ton, hetzij 7 minder dan verleden jaar. Toename van het margarineverbruik. De margarinevoortbrengst stijgt in Canada. Tijdens de laatste se mester die een einde nam op 31 juli I960 bereikte de margarineproduk- tie 41.420 ton, hetzij ongeveer 4.500 ton meer dan in de overeenstem mende periode van 1959. Voor de vervaardiging van mar garine hebben de Canadezen dit jaar ongeveer 33.750 ton olie ge bruikt waarvan 28.100 ton plantaar dige olie en ruim 2.720 ton olie voortkomende van zeedieren en vissen en meer dan 2.040 ton olie van dierlijke oorsprong. HONDURAS. De veeteelt. In het kader van het ontwikke- lingspogramma voor de veeteelt van Centraal-Amerika, zal een uit gebreide landstreek aan de noord kust van Honduras worden benut voor de aanleg van weiden ten be hoeve van de slachtveehouderij. Het voornemen is vlees naar de verschillende Latijnsamerikaanse landen, de Verenigde Staten als mede naar verschillende Europese landen uit te voeren. IRAN. Het Landbouwareaal. De Planorganisatie in Iran heeft bekend gemaakt dat slechts 11 van het Irans grondgebied, dat een oppervlakte heeft van 164 miljoen ha., geschikt is voor de landbouw. In werkelijkheid is nog geen 6 mil joen ha. of 4 van de totale opper vlakte, voor landbouw in gebruik. Hiervan wordt 2,5 miljoen ha be vloeid dit gebied levert meer dan de helft van de totale landbouw- voortbrengst. Tot uitbreiding van de landbouw- produktie worden aanbevolen uit breiding van het areaal, verbete ring van de reeds in kuituur ge brachte gronden en verbetering van de landbouwmethodes o m door mechanisatie. ISRAËL De bevloeiing van de Negev- woestijn. Op het Zionistenkongres dat on langs te Jeruzalem werd gehouden, heeft de Heer Ben Goerion, de eer ste minister van Israël, verklaard dat binnen drie jaar de werken zul len voltooid zijn die het mogelijk maken de Negev te bevloeien met wateren van de Jordaan. Ben Goe rion wees er tevens op dat het be volken van de Negev woestijn een levenskwestie is voor Israël. Hij stelde voor dat nieuwe inwijkelin gen zich in dat woestijn-gebied zouden vestigen om er nieuwe in dustrie en wooncentra te vestigen. De eerste minister deed ook een op roep voor een toenemende inwij king van Joden in Israël, waar slechts 15 t.h. van het hele Joodse volk woont. Hij noemde ook de Is raëlische- Libanese grens als een vestigingsgebied voor nieuwe ko lonisten. Die grens is, aldus de heer Ben Goerion, het grote zakke punt van Israël. Hij maakte verder gewag van Israëlische pannen voor de Rode zee, die voor Israël de enige open deur op Afrika en Azië is. JAPAN. Verhoging van de invoer van landbouwprodukten De Japanse invoer van land bouwprodukten stijgt. In 1960 is de invoer van tarwe, maïs, sojabonen en katoen toege nomen. De import van landbouw produkten uit de Verenigde Staten is gedurende de zes eerste maan den van 1960 toegenomen met 2/3 ten opzichte van de overeenstem mende periode van 1959 en heeft in waarde ongeveer 261 miljoen dollar bereikt, welke ook werden genoteerd tijdens de eerste semes ter van 1957. De verzendingen van katoen naar Japan zijn verdrievoudigd en de Verenigde-Staten hebben op nieuw hun positie van eerste leve rancier van katoen aan Japan veroverd in plaats van Mexico. Canada en Australië hebben hun leveringen van tarwe verhoogd en Thailand deze van katoen. Verhoogde voortbrengst van margarine en voedingswetten. Japan heeft zijn voortbrengst van margarine en plantaardige voedingswetten opgevoerd. De margarineproduktie is in 1960 reeds gestegen met 5 en heeft 19.791 ton bereikt. De voortbrengst van alantaardige vetten nam toe met ongeveer 13 en bereikte 22.528 ton. TURKIJË Record-Tabakoogst. De Turkse tabakplanters zullen dit jaar bijna een record-oogst heb- aen. Volgens de ramingen zal de oogst 130 200 ton bereiken, hetzij 6 meer dan de voortbrengst van 1959. Bovendien wordt verwacht dat de kwaliteit van de tabak ge oogst in 1960 beter zal zijn dan in 1959. ETIOPIË. Verhoogde uitvoer van vlees. De Etiopische veekwekers ho pen tijdens het volgend jaar onge veer 8.000 ton verduurzaamd vlees te kunnen uitvoeren, hetzij 150% meer dan in 1958. Bovendien is Etio- pië begonnen met de uitvoer van dieren op voet. Het herstel van de veekweek is gedeeltelijk te wijten aan de hulp verleend door de F A O Het land bezit een rundveestapel geschat op ongeveer 20 miljoen stuks, kudden van schapen met ongeveer 20 mil joen stuks en ongeveer 17 miljoen geiten. De strijd tegen de ziekten was een der bijzonderste activiteiten van de deskundigen van de F A.O. en van de Etiopische regering. t Men meldt ons uit Nederhasselt het overlijden van Mijnheer Karei, Lodewijk De Coninck Weduwnaar van Mevrouw Maria-Pelagia Van Bever. Aan de getroffen Families bieden wij onze oprechte deelneming. voor iedereen, kleine in trest, Zakenkantoor Adh. Van den Eeckhout, Landgoed De Etting», Erondegem. Tel. Aalst 25191 LANDBOUWERS Voor de verschillende financiële behoeften van uw hoeve wendt U, in uw eigen belang, tot een instelling gewaarborgd door de Staat en speciaal opgericht VOOR U Jozef II straat, 56, BRUSSEL. Zijn opdracht bestaat erin de LANDBOUWERSKLASSE te steunen in een milde sociale geest, op de meest interessante voorwaarden en naar richtlijnen aangepast aan ieder geval. VOORAL Volledige geheimhouding Veiligheid Geringe kosten MOGELIJKHEID LENINGEN TE BEKOMEN MET BOUWPREMIÊN. K*£4BB ■ir-ik-- vSA iru DE KOORNBLOEM - 14 jan. 1961 Alle nadere toelichtingen vindt U KOSTELOOS bij zijn officiële vertegenwoordiger in uw streek Mr A. DE COOMAN, Dorpstraat, 18, SERSKAMP. (Tel. Wetteren 79.03.35) houdt zitdag iedere zaterdag voormiddag in Café «De Koornbloem» Markt, Aalst, van 10 tot 1 li u.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 5