ETHIOPIË, Afrikaanse Loterij Plantkunde en Plantlore. uit de voorbije feestdagen Maak ze weer gezond 5 Miljoen -- 2 Miljoen 1 Miljoen soo.ooo h. enz. het land der verbrande aangezichten* UW BEURS... KWAM GEHAVEND 1^de koornbloem Ethiopië, dat ons vooral bekend is gebleven uit de gebeurtenissen die de tweede wereldoorlog voor algingen, toen het land door de troepen van Mussolini bezet werd, gekoloniseerd en gemoderniseerd onder menig opzicht, is een der weinige volledig onafhankelijke staten van het Afrikaanse konti nent, niet omdat de bevolking er van over het algemeen beschaaf der zou zijn dan deze der andere Afrikaanse gebieden, maar omdat het beheerd wordt door een keizer en een kaste, opgevoed en ge vormd in Europa, die zich wisten te handhaven, en waarschijnlijk ook omdat het sinds eeuwen de invloed ondergaat van een kristelijke gods dienstde koptische. Ethiopië komt van het Grieks en betekent «verbrand aangezicht». Men kan de Ethiopiërs geen groter affront aandoen dan ze als zwar ten te bestempelen het zijn blan ken, welke ook hun lichaamskleur weze en waarvan het aangezicht verbrand is door de zon. Ze beschouwen de Europeërs niet als blanken, maar als rozen ter wijl ze met de overige zwarten van Afrika geen gemeenschap willen hebben" Kenya, de Britse kolonie, met dewelke ze nochtans een lan ge gemeenschappelijke grens heb ben, ligt voor hen aan het andere einde van de wereld. De inlanders van Kenya en de 23. De witte els schiet niet alleen uit op de stompen, maar geeft tevens wortelopslag. Zijn levensduur is korter dan deze van de gewone els. Hij wederstaat beter aan vorst dan deze laatste. Het hout van de els wordt ge bruikt als mijnhout en mutsaard, en voor heipalen. Afgesloten van de lucht, diep in de grond begraven, of liggende in het water, rot dit hout niet spoedig het duurt lang. Het is om deze ei genschap, dat het ook veelvuldig wordt gebruikt voor bouwwerken en draineringen. Wanneer een elzenbos wordt ge kapt, raden wij aan zo dicht moge lijk bij de grond af te hakken, zui ver te kappen, van onder naar bo ven, en de stompen te overschie ten met het slijk dat uit de voren of de sloten wordt geruimd. Het uitschieten en het helen der won den wordt daardoor flink begun stigd, zodat aldus behandelde be plantingen langer duren door zich zelf telkens te vernieuwen. Wij zegden het reeds, dat het hout van de gewone els rood be trekt, wanneer dit vers is afgehakt. Dit komt van de bloedige tranen welke de elzen laten vloeien van zohaast zij vernemen veroordeeld te wezen te vallen onder de aks van de houthakker. Vol treurnis Soudan zijn voor hen net goed ge noeg om als slaven te dienen. En in werkelijkheid is de rasechte Ethio piër een type van Kaukassisch ras en is waarschijnlijk ook uit dit ge bied afkomstig. Het moet echter gezegd dat de huidige keizer Haïlé Sélassié veel gedaan heeft en nog veel doet om de beschaving van zijn land op min of meer gelijke voet te brengen met deze van Europa, en daarvoor doet hij voortdurend beroep op buiten landers om zijn land te organizeren en te besturen: Abyssinië, de ande re naam van dit wondere land, maar die de Ethiopiërs zelf nooit zullen gebruiken omdat hij van Arabische oorsprong is, is het enige land van Afrika, waarde inlanders niet werken voor de Europeanen, maar wel de Europeanen voor de inlanders. Daar er nog maar weinig ontwik kelde Ethiopiërs zijn, heeft de kei zer beroep gedaan op blanke spe cialisten om, op alle gebied, zijn land en volk ten dienste te staan. De Keizerlijke Garde en Lucht macht worden georganiseerd en bevolen door Zweedse officieren en specialisten. Het reguliere leger wordt aangevoerd en gedrild door Britse officieren. Ook het gerecht, de politie en de douane staan onder leiding van Engelsen. De enige spoorlijn van laten zij onmiddellijk ook hun bla deren nederhangen. De rook van brandend elzenhout werd de eigenschap toegeschreven alle kwade geesten, demonen, don dervlagen, hagelbuien en alle kwa de invloeden af te weren of te ver drijven. Daarom werden vroeger elzenrookvuren aangestoken in tij den van dreigend onheil. Uit schrik voor de Erlkönig - de Elzenkoning zullen de kinderen van de lande in Duitsland er zich angstvallig voor hoeden een elzen tak af te brekenhet volksbijgeloof wil dat deze daad vroeg of laat met de dood wordt gestraft. Dat volks bijgeloof vindt zijn oorprong in de volgende overlevering, door Goethe in een roerende ballade bezongen. Een edele ridder reisde te paard met zijn zoontje, zijn enige telg, over de heuvelen en vlakten en dalen, door de velden en weiden en wouden die zich uitstrekten over de heerlijkheid welke de zijne was. Statig reeds daalde de glo rende avondzon naar de verre westerkim af, wanneer de ridder er aan dacht met zijn zoon terug te keren bij moeder op het voor vaderlijk slot. Aan de zoom ener heldere beek liet hij zijn moedig ros nog de honger stillen, de dorst laven, en rustte met zijn lieveling een wijl in de weldoende lommer van een dichtgebladerde elzen- 14 jan. 1961 het land die de hoofdstad Addis- Abeba verbindt met de zeehaven Djibouti staat onder Frans bestuur, terwijl de Italianen nog altijd de scepter zwaaien op geneeskundig terrein. De Amerikanen bezetten de hoge ambten van drie ministe ries Buitenlandse Zaken, Finan ciën en Handel. De bankbiljetten van het land dragen de handtekening van een Amerikaan: Mr Jack Bennet, de gouverneur der Bank van Ethiopië. De Russen, alhoewel zij een diplo matieke vertegenwoordiging heb ben te Addis-Abeba, zijn er tot nog toe niet in gelukt enige invloed in het land te verwerven. Met de Kei zer hebben zij slechts de hoogst noodzakelijke officiële betrekkin gen, wat natuurlijk in een land, waar de Keizer nog alles te zeggen heeft, hun invloed niet ten goede komt. Buiten de enkele steden van het land en hun onmiddelijke omge ving, leeft de bevolking nog in de meest primitieve omstandigheden. Het moet echter gezegd worden ter ere van de Keizer dat hij al het mo gelijke doet om zijn volk op een hoger peil van beschaving te bren gen. Hij heeft geen Minister van Openbaar Onderwijs, daar hij deze zaak zelf in handen wil houden. Een derde van het budget wordt gebruikt voor het onderwijs, waar aan bovendien nog aanzienlijke bedragen van het persooniijk for tuin van de Keizer besteed worden. Ongeveer 60.000 kinderen krijgen nu onderwijs, en een gedeelte hier van gaat naar Europa om er mid delbare en hogere studiën te vol gen. kant uit. De ridder brak een twijg van een weelderig, hoog opgeschoten els af o wee het was de sprook jesboom, waarin de geest van de Elzenkoning huisde, maar dat was de edele ridder onbekend. Plots verduisterde de lucht, donderwol ken betrokken het hemelgewelf en spalkten zich met dreigend ge baar samen, een loeiend orkaan stak op. Vurige bliksemflitsen door kliefden welhaast het donkere ruim, knetterende donderslagen volgden elkander onafgebroken op, en plassende regen gutste bij stromen op de aardbodem neer. Hoe overbodig ook drukte de ridder de sporen in de flanken van het voorthollende ros. Sidderend dook het zoontje zich op de borst van de vader weg. En vóór de storm aan het luwen gegaan, de kalmte weer over het aardrijk was nedergedaald, verscheen de Elzen koning, voor de vader onzichtbaar, de schreiende knaap. Uw vader doodde mijn zoon, sprak hij kom mede met mij, zo niet, dood ik u. Dieper op het hart van de ridder borg het knaapje het hoofdje weg, angstig smeekte het om bescher ming tegen de verbolgen geest. In steeds onstuimiger vaart holde het paard door de invallende nacht voort. - Lief knaapje, kom mede met mij, sprak andermaal de Elzenko ning. Vervang in mijn hart deze die uw vader het leven ontnam. Kom mede met mij naar mijn heer lijk paleis, waar gij u met mijn dochtertjes verlustigen zult. Kies onder deze de beminnelijkste als uw zoete bruid uit, en wordt na mijn dood, in mijn plaats, de Elzen- koning. Steeds steviger klampte de knaap zich op de borst van de vader vast, Het land dat tweemaal zo groot is als Frankrijk, bezit echter weinig of geen verbindingswegen (sommi ge plaatsen kunnen enkel met een jeep bereikt worden) wat natuurlijk niet van aard is om beschaving en ontwikkeling te laten doordringen tot zijn 12 miljoen inwoners, waar van er 300.0C0 te Addis Abeba en omgeving verblijven. met de De 1ste tranche 1961 wordt getrokken volgens het NORMAAL TREKKINGSPLAN HOGE LOTEN Trekking zondag 22 januari te Vilvoorde. Per Biljet100 fr. Per Tiende 11 fr. in steeds dollere rit ging het voor uit naar de niet ver meer af ver wijderde burcht. Vervaarlijk werd thans de Elzen koning met ruw geweld greep hij de knaap aan. De ridder toog het glimmend zwaard dat er reeds zo- velen had geveld, uit de schede en sloeg er woest mede op de geheim zinnige geest los. Door dodelijke schrik aangegrepen kromp de knaap op het hart van de vader ineen. Zijn eeuwenoude burcht had de ridder bereikt. Helaas I... Enkel het lijk van zijn enige telg hield de vader in de armen ge kneld. Verhaald wordt van een knaap, die, verdwaald zijnde in het bos, met de invallende avond in de kruin van een opgeschoten els was geklommen, ten einde beschut te wezen tegen stropers en wange drochten, en daar veilig de mor genstond af te wachten. Op het uur van middernacht werd hij uit zijn sluimering gewekt door een ongewoon gerucht, het welk uit alle richtingen tot hem doordrong. Begunstigd door de to- verige schijn van het bleek, spook achtig maanlicht, ontwaarde hij een menigte grauwgrijze wijfjes- katten en zwarte, ruigharige ka ters, welke het naakte lichaam van een fors gebouwde man, met zich medevoerden. Katers en katten verzamelden zich aan de voet van de els, in welker kruin de knaap zich had verborgen. Toen veranderden de katten zich in heksen, de katers in duivelachtige gestalten met krom- gehoornde kop en bokkige poten. Met de snavelige nagels van hun beenderige, kromme vingers, scheurden zij het lichaam uiteen, en verlustigden zich de stukken daarvan de hoogte in te werpen en deze nadien terug in hun han den op te vangen. t Verv.). Een verzameling Mythen, Legenden en Volkskundige bijzonderheden In betrekking tot Planten en Bloemen. door ALOIS SUYS.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 6