De Ruilverkaveling. Weekblad Nabeschouwingen over de staking* Voor en door de Landbouwers Arbeid adel t AALST 21 JANUARI 1961. Verschijnt iedere zaterdag 40ste JAARGANG Nr 1958 Beheer Zeebergkaai 5, Tel. (053) 242.67 A air! Voor de Ontwikkeling en de §t£md3verdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 1125.93 O. CAUDRON. We geloven dat het nodig is van tijd tot tijd de landbouwers te wij zen op het nut en de noodzakelijk heid van de ruilverkaveling. Niet tegenstaande de ruilverkaveling een dringende noodzakelijkheid is, staat ons land op dit gebied nog zeer ver achter bij de ons omrin gende landen, en zijn onze land bouwers er in vele gevallen nog niet voor te vinden. De incidenten die zich in de loop van verleden jaar voorgedaan te hebben te Loenhout, illusteren dit zeer dui delijk. Het Belgisch landbouwareaal is uitermate versnipperd. De land bouwers weten zulks maar al te best, en deze stand van zaken valt in hun nadeel uit. Iedereen zou er dan ook van overtuigd moeten zijn dat, om de rendabiliteit van de landbouwon dernemingen te verhogen, het al lernoodzakelijkst is de sterk ver spreid liggende gronden te her groeperen. In de Duitse Bondsrepubliek en in Frankrijk worden j a a r 1 ij k s 200.000 ha met ruilverkaveling be werkt in Nederland en Zwitser land 15.0C0a 20.000 ha. Bij ons prak tisch nog zeer weinig. Hoe zullen de Belgische landbouwers met die landen op de wereldmarkt kunnen concurreren indien zij met hun teeltmethodes niet aanpassen aan de moderne techniek en hun kost prijzen niet verlagen Deze nood zakelijkheid wordt nog meer kracht bijgezet, nu de gemeen schappelijke Markt in haar uit voerende fase is getreden. Welke wettelijke middelen staan ter beschikking van de Belgische landbouwers om hun gronden te hergroeperen I. De wet van 26 juli 1952 verze kert de kosteloze registratie van de ruilingen der ongebouwde landeigendommen, waarvan de handelswaarde niet 600 maal het kadastraal inkomen overtreft. Wan neer de thans aan de gang zijnde kadastrale perekwatie zalbeëndigd zijn, zal dit cijfer worden terugge bracht tot 250 maal het nieuw ka dastraal inkomen Wat de doeltreffendheid van de ze wet betreft dient te worden op gemerkt dat - deze vrijwillige ruilingen slechts een gedeeltelijke en afzonderlijke hergroepering mogelijk maken, en zulks uitsluitend wat de eigendom men betreft. Deze procedure kan niet worden toegepast voor de al gemene hergroepering van de be drijven. de wet niet toepasselijk is indien de handelswaarde van één enkele kavel 800 maal het kadastraal in komen te boven gaat. deze procedure de aanleg van het wegennet en de uitvoering van ietwat belangrijke cultuurtechni sche werken onmogelijk maakt, zelfs zo deze werken volstrekt noodzakelijk zijn. De erfdienstbaar heden van overweg zullen in de meeste gevallen blijven bestaan zekere kavels zullen niet kunnen worden ontsloten. de toepassing van de wet bepaal de kosten medebrengt. II De wet van 4 mei 1949 stelt de vrijwillige ruilverkaveling in, maar de toepassing van deze wet is vrij beperkt Zij vereist inderdaad niet alleen het akkoord van de eigenaars, maar ook dit van de houders van zakelijke rechten (bv. hypothecaire schuldeisers, zij die genot hebben van een erfdienst baarheid, enz.) en van persoonlijke rechten. Dit akkoord moeten blijven voort bestaan tot bij de ondertekening van de akte voor de notaris. De verrichting mislukt indien één en kele belanghebbende zich terug trekt of in de onmogelijkheid ver keert zijn wil kenbaar te maken afwezigheid, sterfgeval, enz. De procedure geschiedt daarenboven niet zonder kosten. De vrijwillige ruilverkaveling heeft het voordeel van een snelle uitvoering ze kan evenwel slechts voor een beperkte oppervlakte met een klein aantal eigenaars over wogen worden. III. De ruilverkaveling uit kracht van de wet, afgekondigd bij de wet van 25 juni 1956, beant woordt aan de verwachtingen van de Belgische landbouwers, die om hun ware belangen bekommerd zijn. Dank zij deze wet, zal het hun mogelijk zijn hun verspreid liggen de percelen zo dicht mogelijk bij hun bedrijfszetel te groeperen. Het gaat hier geenszins om een ontei gening, want elke eigenaar en elke gebruiker krijgt na de ruilverkave ling een blok gronden terug, gelijk in waarde aan hetgeen hij bezat vóór de verrichting. Het is ook geen dwangmaatre gel. Het zijn de belanghebbenden zelf, eigenaars en gebruikers, die tijdens een algemene vergadering beslissen over het nut van de ruil verkaveling van hun gronden. {Zie vervolg onderaan hierneven) Wij weten niet hoever het met de staking zal staan op het ogenblik dat deze regels zullen verschijnen. Maar het is heel waarschijnlijk dat het er ver mee zal zijn afgelopen en dat het zal gedaan zijn met het straatrumoer. En wij kunnen niet anders dan ons verheugen over het feit dat deze keer de straat niet heeft over wonnen. De regering heeft voet bij stek gehouden en zich niet laten afschrikken door de dreigingen van oproermakers. Ieder welden kend mens heeft zich afgevraagd waar wij zouden terechtgekomen zijn, moest ook deze keer een uit gesproken minderheid de wet heb ben gesteld aan het land. Dat zou zonder meer het einde hebben betekend van onze demo cratische instellingen, wier prestige de laatste jaren al deuken genoeg heeft gekregen. Dat zou als gevolg hebben gehad dat wij het in de toekomst best konden stellen zon der kamers en zonder senaat. Dat dit nog zó erg niet zou zijn kan best waar wezen, maar even waar is dat, wat wij er voor in de plaats zouden krijgen, heel wat erger zou kunnen zijn Wij leven toch in een tijd waar iedereen zo fier is op zijn grote ont- Iedereen geniet van de voorde len van de verrichting. Deze zijn hergroepering van de gronden, in eigendom en in gebruik af schaffing van de erfdienstbaarhe den van overweg en van de encla ves aanleg van het wegennet en van de waterlopen ruime verbetering van de gron den door eventuele uitvoering van grondverbeterings-, drainerings- werken, enz. kosteloze medewerking van de openbare diensten kosteloosheid van de registratie en van het ver lijden der ruilverkavelingsakte de Staat subsidieert de werken ten bedrage van 60 bij deze subsidie worden de eventuele toe lagen van provincie en gemeente gevoegd. Het is vooral deze laatste wet die van belang is voor onze land bouwers. Bij een volgende gele genheid komen we er uitvoeriger op terug. wikkeling en beschaving? Of niet? Zou het dan niet onterend ge weest zijn moest gebleken zijn dat wij hier in België niet meer in staat zijn ons behoorlijk te gedragen naar de regels, die wij toch zelf hebben heipen vaststellen Dat ware nog erger geweest dan wat de wilden doen. Deze immers ver tonen doorgaans meer eerbied voor het gezag, dat ze eens als dusdanig hebben aangenomen. Dat wij tevreden zijn dat de sta king haar doel nijt heeft bereikt, dat wil nog niet zeggen dat wij de eenheidswet goedkeuren. Wij be oordelen hier niet de eenheidswet, wij beoordelen hier alleen de ma nier waarop sommige staatsbur gers onze wetgevende macht hebben willen dwingen. Trouwens zoveel is intussen wel duidelijk geworden, dat de een- heidswet slechts een voorwendsel is geweest tot de staking. De die pere oorzaak lag ergens anders. Om nog een andere reden zal ieder nuchter denkend mens te vreden zijn dat al die narigheid achter de rug is. Benevens de rust, die in t land zal zijn teruggekeerd, zullen wij ons mogen verheugen in het hernemen van een normale economische bedrijvigheid. De schade, die zowel door particulie ren als door de nijverheid in 't ge heel zal geleden zijn, zal moeilijk te schatten zijn. Vooral op het huidig ogenblik dat de nabuurlanden zich met volle kracht gereed maken voor de Europese markt, nu dat practisch iedereen in België overtuigd is van de noodzakelijkheid van een uit zonderlijke inspanning (ook al is men niet akkoord over de wijze waarop die inspanning moet gele verd worden), is het onzinnig ge weest een poging te doen om ons economisch leven lam te leggen. Enorme kapitalen werden be steed om onze verschillende ha vens een betere uitrusting te ver schaffen. Antwerpen koestert grote plannen om zijn haven nog verder uit te breiden. Gent staat voor de vervulling van een jarenlange hoop, nl. de verbreding van het kanaal Gent-Terneuzen, die even eens reusachtige werken in de ha ven zal meebrengen. En dan vindt men het een uitge kozen ogenblik om daar het werk neer te leggen. Antwerpen zou {Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Pcstcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr H5. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1