PLATTELANDSZORG. Zaaigranen voor de Lente. Schoonaarde. Studiedag te Gent Vee- en Varkensmarkten Eiermarkt 24 jan. 1961 Nieuws Afdelingen Mededelingen Ministerie van Landbouw Wintertarwe Stichting-Lodewijk de Raet. Landbouwers, tuinders, en ieder een die belang stelt in ae vraag stukken, worden uitgenodigd op de studiedag: «PLATTELANDSZORG», die te Gent op zaterdag 4 februari e.k. wordt georganiseerd. Deze studiedag wordt ingericht onder de auspiciën van de Rijks landbouwhogeschool die ons haar gastvrijheid verleent en met de steun en de medewerking van het Nationaal Instituut voor de Huis vesting. VERANTWOORDING. Het zuiver agrarisch karakter van het platteland behoort defini tieftothet verleden in de meeste streken van ons land het platteland is de gemeenschappelijke woon- en verblijfplaats van burgers, boe ren en tuinders, arbeiders enstads- uitwij kelingen. Vele dorpen zijn tevens een oord van vacantiebesteding, zodat de tertiaire sector meer en anders uit gebreid is dan noodzakelijk voor de inwoners zelf. Het platteland verdient in onze moderne maatschappij een zorg en een infrastructuur die aangepast zijn aan de huidige toestand. Eerst en vooral dient de bodem beschermd en verzorgd 1 Onze grond is de belangrijkste factor van de land- en tuinbouw die als basis moet beschouwd worden van ons economisch en maatschappe lijk leven. Voor de andere taken van het platteland (huisvesting, verkeer, nijverheid en ontspanning) dient echter ook ordelijke ruimte voor zien I Tot nu toe verliep alles em pirisch en... anarchistisch Zo kan het niet verder gaan op stratie qans ons mooie Land onbewoon baar en zeker ongenietbaar te ma ken. Een ordelijke plattelandszorg en de nodige nutsvoorzieningen moe ten het leven van tuinder en boer opnieuw aantrekkelijk maken, zo dat de besten op het land blij ven. Tevens dient er gezorgd voor de inplanting van de andere ele menten die een plaats op het plat teland moeten krijgen. De materiële verwezenlijkingen vormen de basis van een goede sa menlevingsordening. Het gaat hier om de praktische verwezenlijking van een beter en mooier Vlaande ren Wij hebben niet enkel revendi- caties te stellen inzake financiële overheidstussenkomst. Wij moeten er ons terzelvertijd op toeleggen een geest van orde en planmatig heid bij de bevolking aan te kwe ken en hun zin voor het bonum commune te bevorderen zodat de vele kleine en grote particuliere belangen die het op onze bodem gemunt hebben kunnen in toom worden gehouden. PROGRAMMA. Inleiding Ir. G. A. Heyndrickx, professor Rijkslandbouwhogeschool Gent (St Amandsberg). Bodembeleid en ruilverkaveling J. Walthoff, landbouwkundig in genieur, chef van het Gewestelijk Ruilverkavelingsbureau Gent (Gent). Dorpsplanning en huisvesting op het platteland J. Zwaenepoel, beheerder-zaak voerder van de Christelijke Cen trale voor de Huisvesting, Brussel (Gent). J de Serrano, ing. directeur van het Gewestelijk Ruilverkavelings bureau (Kasterlee). Besluit Plattelandszorg ons aller taak en plicht. Ir. K. L. Petit, rector Rijksland bouwhogeschool, Gent. In aansluiting met de inleidingen worden discussiegroepen gevormd tot voorbereiding van de algeme ne bespreking. t Het middagmaal wordt gebruikt in de Landbouwhogeschool. Voorzitters van de discussiegroe pen zijn R. Bogaert, landbouwkundig in qenieur (Kallo). H Baeyens, secretaris Studie groep Mens en Ruimte lid ycjn de Algemene Raad van de Stich ting (Teralfene). F. Liekens, secretaris Nationaal Instituut voor de Huisvesting, Brus sel (Ganshoren). M van Welden, hoofdingenieur directeur Dienst Ruilverkaveling, Ministerie van Landbouw (Gent). Deze studiedag wordt beschouwd als een ontmoeting van bestuursleden van sociale, cul turele en economische organisa ties ten plattelande verantwoordelijken van regio nale welvaartsorganismen -functionarissen en deskundi gen van de ruimtelijke ordening en de huisvesting -land en tuinbouwconsulenten -onderwijsmensen uit het Tech nischLand- enTuinbouwonderwijs wetenschapsmensen en stu denten agrarische vakken, archi tectuur en stedebouw en niet het minst land bouwers en tuinders zelve die er mede bekommerd zijn ei gen lot in eigen hand te ne men INLICHTINGEN. De studiedag heeft plaats in de Rijkslandbouwhogeschool, Coupu re Links 233, te Gent, op zaterdag 4 februari, te 10 u. stipt. Men bereikt de Rijkslandbouw hogeschool met tram 10 tot Rose- marijnbrug. Wij verwachten dat de deelne mers zich een kwartier vóór het be- ginuur aanbieden bij het secreta- riaat. Het einde omstreeks 17,30 uur. Bijdrage 100 fr. In deze bijdrage zijn begrepen middagmaal, docu mentatiemap en de later te publice ren syllabus. Studenten 45 fr. Inschrijving Opgave geschiedt zo vlug mogelijk en zeker voor 1 fe bruari door overschrijving of stor ting van de bijdrage van 100 fr. (studenten 45 fr.) op p.r. 833.14 van de Stichting Lodewijk de Raet te Brussel met vermelding van naam, adres en functie. Men kan in uit zonderlijke gevallen ter plaats in schrijven. Niettegenstaande onze herhaalde berichten in ons blad schijnen de meeste landbouwers nog geen tijd te vinden om vast te stellen wat ze nodig hebben inzake zaaigranen voor de lente. Zij kijken lustig de kat uit de boom en zullen in storm pas komen afgelopen als het land gereed is om bezaaid te worden. Of zij dan nog op tijd zullen komen is een andere vraag. In elk geval zal iedereen wel weten dat er veel zaaigoed nodig zal zijn om de duizende hectaren leeg land te bezaaien, zodat het wel verstandig is zich tijdig van zaaigoed te voorzien. Daarom moeten wij onze leden aanraden ten spoedigste hun aanvragen over te maken, hetzij aan de plaatselijke zaak voerders, hetzij aan onze diensten te Aalst, Tel. 242.67, hetzij te Anderlecht voor deze week. Varkens Men telde 3.226 dieren ter markt of 401 meer tegenover vorige week. De vraag naar vlees bleef goed voor het binnenland even als voor de uitvoer en de prijzen voor de varkens waren vast tot prijshou dend. Prijs per kg -. extra vleesvarkens (buitengewoon)29-32 fr. vlees varkens 27,5 28,5 fr. half-vette varkens 26,5 27,5 fr. vette var kens of varkens boven of onder het gewicht 25,5 26 fr. zeugen 23 26 fr. Hoornvee. Men bereikte deze week een aanvoer van 3505 dieren wat niet overdreven scheen. De markt verliep normaal met schier onveranderde prijzen behal ve voor de koeien die merkelijk duurder werden verhandeld. De prijzen Ossen :dikbil 45-50 fr,- goed ge vormde 37-39 fr.60 t.h. opbrengst 30 36 fr. 55 t.h. opbrengst 23 27 fr. Koeien 55 t.h. opbrengst 21 25 fr 50 t.h. opbrengst18-21 fr. Vaarzen dikbil45-50 fr. goed gevormd37 39 fr.60t.h. opbrengst 30-37 fr. 55 t.h. opbrengst 23-27 tr. Stieren 60 t.h. opbrengst -. 29-33 fr. 55 t.h. opbrengst 23-27 fr. zware 21-26 fr.worstdieren 14-16 Kalvermarkt Op de kalvermarkt werd een lichte daling der prijzen waargeno men vooral voor de beste dieren. De aanvoer van 930 koppen o 105 meer dan de vorige week was hiervan de oorzaak. Prijs per kg. levend gewichtdik bil75 tot 85 fr.zeer goed gevormde wit gevleesde kalveren: 56tot 64 fr.; goedgevormd 49 tot 54fr;gewone 36 tot 44 fr minderwaardige 32 tot 35 fr. op donderdag 2 februari, te 6,30 uur, avondmaal, bij Vlaeminck Gustaaf, Dorp, Schoonaarde. In te schrijven bij Frederik Govaert, Schuitepias tot maandag 30 januari. Gratis tombola. GEMEENTE KRUISHOUTEM De prijzen van de markt worden bestatigi a.v. Producentenmarkt Alles doorheen 1,65-1,75 fr. Marktbeschouwingen Flauwe markt. Na de opslag van vorige week zag Holland zich reeds verplicht op het einde van vorige week aan dalende prijzen te offre ren. Zonder die opslag van vorige week mag de huidige prijzenevolu- tie als normaal beschouwd worden. Aangevoerde hoeveelheden 1.300.000 eieren. BROEDEIERVEILING Aangevoerd 40.000. Verkocht 28.000 2,50 d 3,30 fr.) ïotermarkt 1165 kg. - 77 a 79 fr. Tendens van de markt: onveran derd. Zwijnen 27 28 fr. Biggen: 25-28 fr. Kalveren: 36 44 fr EISERINGF.N. Op donderdag 16 februari 1961, te 19 uur, vergadering bij Mr De Munck Albert, Steenweg op Ni- nove, Eiseringen. PROGRAMMA: 1) Voordracht met bespreking over Moeten de kleine boeren verdwijnen, of is er nog een uitkomst 2) Gratis tombola. van het Uiterste zaaidata. Wintertarwe kan tot de volgende uiterste data gezaaid worden 30 januari: het ras Marne Desprez; 10 februari het ras Alba 15 februari: de rassen C ap e 11e Desprez en Ministre 28 februarihet ras Belle de Bersée (Elite Lepeuple). Er valt op te merken dat dichter dient gezaaid naargelang de uiter ste zaaidatum wordt benaderd. Op de uiterste datum moet minstens 200 kg zaaigraan per ha gebruikt worden. oor briof.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 4