De Landbouwbegroting Vlaanderen - Wallonië. Voor en door de Landbouwers voor 196L De tegenstelling Arbeid adel t AALST 4 FEBRUARI 1961. Verschijnt iedere zaterdag 40ste JAARGANG Nr 1960 BeheerZeebergkaai 5, Tel. (053) 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de ^•"'.idsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniginq REDT U ZELVEN Nr M.25.93. O. CAUDRON. Telkenjare wijden wij enkele bij dragen aan de behandeling van de begroting van landbouw door de bevoegde parlementaire com missie van Kamer en Senaat, omdat zij ons inlichtingen verschaft be treffende het beleid gevolgd, of voorgenomen door de Minister van Landbouw, en betreffende de hou ding van de onderscheiden partijen vertegenwoordigd in het parle ment tegenover de landbouw vraagstukken. Wij hebben voor ons het verslag uitgebracht namens de senaats commissie voor de landbouw door de heer Estienne, ter gelegenheic van de bespreking van de begro ting van het Ministerie van Land bouw voor het dienstjaar 1961. Dit verslag vat, zoals gewoonlijk, de uiteenzetting samen, gegeven door de Minister van Landbouw ter inleiding van zijn begroting voor de commissie. Hieruit vernemen wij dat de Mi nister in de eerste plaats enkele so ciale uitzichten van het landbouw vraagstuk heeft behandeld. Hij stelde de vermindering vast van de actieve landbouwbevolking in Bel gië en in al de landen van Europa om hieruit het besluit te trekken dat een behoorlijk levenspeil dient verzekerd aan diegenen die het beroep van landbouwer trouw blijven. De Minister wenst dit doel na te streven zonder onderscheid van de leeftijd. De oude landbou wers zowel als de jongeren moeten het voorwerp zijn van de voortdu rende zorg van de regering. Men moet inderdaad aan de be jaarde landbouwers een onbezorg de oude dag verzekeren om hun toe te laten hun bedrijf bijtijds over te laten aan jonge dynamische krachten die zich op productiever teeltmethodes toeleggen. Wat de kinderen van de land bouwers aangaat, nog minder dan vroeger zullen allen op de ouder lijke hoeve kunnen blijven, omdat een minima-grootte van het bedrijf zich opdringt welke natuurlijk af hangt van de aard van het bedrijf. Op dit vlak treedt het aanzien lijk belang van een degelijke be roepsopleiding voor de jeugd van het platteland op het voorplan. Wat deze beroepsopleiding be treft, zegt de Minister een twee voudig doel na te streven Degenen die later in het land bouwbedrijf geen bestaan zullen vinden, dienen te worden gericht naar andere beroepen, waar zij een andere toekomst dan deze van los se arbeider kunnen tegemoet gaan. Voor degenen die het beroep van land- of tuinbouwer hebben gekozen is een landbouwkundige beroepsopleiding van uitzonderlij ke betekenis. Het is immers duidelijk dat onze landbouwers in de steeds scherper wordende internationale mededin ging eerste rang-techniekers moe ten zijn met een open en ontvanke lijke geest, met een degelijke ver standelijke ontwikkeling en een ruime vakkennis om zich aan de wisselende toestanden op doelma tige wijze te kunnen aanpassen. Dit streven bezielt ingelijks onze deelgenoten in de Gemeenschap pelijke Markt. Ons streven, aldus de Minister, is er op gericht aan de landbouwer, op sociaal, menselijk en econo misch gebied en met inachtneming van het geïnvesteerd kapitaal, de zware arbeid en de risico's van zijn bedrijf, een even hoog levenspeil te verschaffen als aan zijn mede burgers. Het landbouwonderwijs. Aan de beroepsopleiding van de landbouwers zou een goed land bouwonderwijs ten grondslag moe ten liggen. In verband hiermede merkte een lid van de senaatscom missie op dat een subcommissie van de Hogere Landbouwraad het probleem van het landbouwonder wijs in alle graden ter hand heeft genomen. Hij drong er op aan dat het verslag der werkzaamheden van deze commissie binnen de kortst mogelijke tijd aan de Mini ster van Landbouw zou worden medegedeeld. Dan zal men op nieuw kunnen van wal steken met een landbouwonderwijs dat de no dige wijzigingen heeft ondergaan om zich beter aan onze tijd en aan de huidige produktiemiddelen te kunnen aanpassen. Naar zijn oor deel hangt de toekomst van onze landbouw in de Gemeenschappe lijke Markt hiervan af. De verslaggever verstrekt in ver- band hiermede volgende gegevens over de kredieten voor en de toe stand van het naschools landbouw onderwijs. (Vervolg 2' bladz. onderaan 3' kolom). I. De laatste tijd is, mede als ge volg van de stakingsbeweging, het oude vraagstuk van de tegenstel lingen tussen Vlaanderen en Wal lonië weer aan de orde gesteld, zij het dan ook op een ietwat verras sende wijze. Tot voor korte tijd wa ren het alleen de Vlamingen, die van de Walen wilden verlost zijn, maar deze keer zijn het de Walen die tot de bevinding gekomen zijn dat hun heilige rechten door de Vlamingen worden bedreigd. Onze lezers zullen zich nog allen herinneren dat, in bepaalde mid dens gedurende de staking, de eis werd geuit van een scheiding tus sen Vlaanderen en Wallonië, waar bij men wel wilde verenigd blijven in het staatsverband België, maar waar ieder toch voor zijn eigen potje zou mogen en dan natuurlijk ook zou moeten zorgen. Dat intussen bepaalde groepe ringen plechtig verklaard hebben dat niet gans Wallonië die schei ding verlangt, dat zelfs een groot deel van de Waalse bevolking niets beter vraagt dan alles bij het oude te laten, mits dan... toch een stukje laken meer naar zijn kant te krijgen, doet niets van het probleem af en wij menen dat het, in de hui dige omstandigheden wenselijk is, dat wij voor onze lezers de zaken eens laten zien zoals ze in werke lijkheid zijn. Te meer daar de be langen van onze boerenbevolking er nauwer bij betrokken zijn, dan zij zelf wel vermoedt. Waarom wil Wallonië nu plots van Vlaanderen af Waarom eist men daar nu de scheiding, na zo veel jaren tevreden te zijn geweest met de stand van zaken, die in 1830 in 't leven is geroepen Wat is er dan eigenlijk gebeurd dat men in Wallonië nu plots voor de dag komt met een eis, waarvoor meni ge Vlaming in zijn tijd heel wat moeilijkheden heeft gekregen Wij menen dat het antwoord hierop gegeven is geweest door de leider van de stakingsbeweging, nog lang vóór de staking in gang werd gezet. Hij heeft bovendien de zaken zo klaar uiteengezet, zodat wel niemand meer kan twijfelen over de ware aard en de echte be doeling van die staking. Bij zijn eerste meirede te Luik heeft deze Waalse voorman onom wonden aan de Luikse arbeiders verteld waarom het ging Men wil nu nijverheden op- richten, die een mededinging zou den vormen voor onze eigen streek. Met eigen ogen, zo verklaarde de Waalse voorman, heb ik een docu ment gezien, waarin besloten werd tot de oprichting van een Syndi caat voor de Staalnijverheid aan de Zee Dit document was gete- kend door vertegenwoordigers van Cockerill Ougrée, Arbed, Provi dence en Schneider Creusot. Het plan voorziet de oprichting, in de streek van de zee, van een staal- oven met een productievermogen van 1,5 miljoen ton. Wij zullen de nodige drukking uitoefenen om het belang van onze streek te vrij waren. Indien wij geen voldoening bekomen, dan zullen wij in dit land een atmosfeer scheppen van socia le revolutie Tot daar de Waalse leider in een rede, die niets aan duidelijkheid te wensen overliet. En daar vinden wij meteen het antwoord op de vragen, die wij hebben gesteld. De diepe onder grond waarom gans Wallonië in beroering is geraakt is dus niet de eenheidswet, maar de vrees dat de grootnijverheid ook in Vlaande ren zal gevestigd worden en daar een concurrentie gaan vormen te gen de Waalse, die trouwens haar vroegere glorie steeds meer aan t verliezen is. Nu dat sommige mensen in Wal lonië menen dat ze niet langer de heerschappij over de Vlamingen zullen kunnen volhouden, nu dat ze voelen dat het economisch over wicht van Wallonië tot het verle den gaat behoren, nu dat ze zien dat Vlaanderen zijn eigen weg dreigt te gaan en werk wil hebben voor zijn werkmensen op eigen bo- dem, nu begint men te spreken over de scheiding. Nu willen ze van de liefde niet meer weten en verkiezen liever een scheiding dan te moeten aanzien dat de Vlamin gen eindelijk, eindelijk na zoveel jaren, als gelijkberechtigde burgers hun plaats in de staat België zou den gaan innemen, een plaats waar ze toch sinds 1830 reeds ten volle recht op hadden. Dat is een echte kindermentali teit zolang ze baas mogen spelen, willen ze wel aan 't spelletje mee doen. Maar van als een ander aanbraak maakt op zijn beurt dan worden ze boos, voelen zich ver- (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1