De Landbouwbegroting voor 1961* Nieuws „«e Afdelingen - 11 feb. 1961 2gggg (Vervolg van klassen, bij wie alle gezag wordt uitgeoefend, dagelijks meer en meer persoonen aen het openbaer bestuer in de Vlaemsche gewesten komen, die volstrekt geen Vlaemsch kunnen of willen spreken, en die nogtans, ambtshalve, bestemd zijn om over onze zeden en gebruiken uitspraek te doen. Dat onze eenvoudige landslieden zeer dikwijls in boeten, processen en onkosten vervallen, uit hoofde zij de geschriften niet verstaen, welke men hun ter hand stelt of doet onderteekenen. Dat men een groot getal beschul digden ziet vonnissen die geen en kel woord van de pleiddooien ver staen, en dus hunne eigen advoka- ten niet vermogen teregt te wijzen, wanneer deze zich vergrijpen in de middelen van de verdediging. Met een woord, de Fianschspre- kenden hebben in ons land alle voorregten en voordelen alleen terwijl de Vlaemsche burgerstan den, niettegenstaande zij de groote meerderheid der bevolking uitma ken, gedwongen zijn zich blinde lings aen derzelver leiding over te geven, hetgeen een der grootste vernederingen is, welke eene natie kan ondergaen. Tot daar het smeekschrift dat reeds in 1840, dus amper na een 10 jarig bestaan van de Belgische staat, het licht zag. De toestanden waren op die 10 luttele jaren zoda nig in het nadeel der Vlamingen veranderd dat reeds scherpe pro testen opstegen. Wij zouden nu stap voor stap ae lijdensweg kunnen volgen, die de Vlaamse bevolking van België heeft moeten afleggen tot op de huidige dag. Een lijdensweg van vernederingen en achteruitstelling, die nog verergerd werd door de grote sociale noden en de bittere armoede die onder de lagere be volkingslagen de tweede helft van de 19e eeuw hebben geheerst. Wij zouden kunnen vertellen over de strijd die de Vlamingen hebben moeten leveren om in hun eigen taal te worden onderwezen, wij zouden pijnlijke bladzijden kun nen aanhalen uit de geschiedenis van vele van onze scholen, waar studenten werden buitengezet al leen omdat ze meenden het recht te hebben hun eigen taal te spre ken wij zouden kunnen in herin nering roepen de stelselmatige vervolging waaraan studenten wa ren blootgesteld omdat ze hadden durven deelnemen aan een viering van het 25 jarig bestaan van de Vlaamse muziekakademie van Pe ter Benoit wij zouden de grandio se pogingen kunnen vermelden en de onbegrijpelijke domme argu menten, waarmee bepaalde hoog waardigheidsbekleders wilden be wijzen dat het Nederlands onge schikt... en zeker ongewenst was om aan de universiteiten te worden onderwezen ;wij zouden in geuren en kleuren het lijden en de vervol ging kunnen schilderen waaraan onze soldaten zijn blootgesteld ge weest in de loopgrachten van de IJzer, alleen omdat ze de taal spra ken, die ze van hun moeder had den geleerd wij zouden kunnen verhalen op welke wraakroepende wijze honderden van onze jongens in 't vuur zijn gejaagd door officie ren die hen niet begrepen en waar van zij de bevelen niet verstonden hoe dat later hun schamele graf zerkjes werden verbrijzeld en ge bruikt voor de aanleg van een straatweg.... Het zou een aaneenschakeling worden van vernederingen en be- DE koornbloem le bladzijde). ledigingen van een volk, dat zich in zijn onmacht niet voldoende kon verweren, en dat met alle midde len geweld werd aangedaan om zijn eigen aard te verloochenen. Dat zo iets niet kon blijven du ren, daar waar de Vlamingen door hun sterkere groeikracht, niette genstaande een voortdurend uit wijken naar Wallonië, in steeds groter aantal België kwamen be volken, waste verwachten. Het ge organiseerde verzet bekwam ten slotte stuk voor stuk, beetje bij beetje de bevestiging van de scha mele rechten, waarop wij in een beschaafde wereld toch aanspraak mochten maken. Het onderwijs werd vervlaamst, het leger en het openbaar bestuur eveneens en stilaan konden wij vrijer gaan ademen en werden de kansen voor onze kinderen op een betere toekomst groter. Maar nog staan we ver af van een gelijkbe rechtiging met de Walen. Nu op dit ogenblik, in het jaar 1961 wor den wij nog stelselmatig achteruit gezet. Wij zullen onze achterstand op sociaal economisch gebied hier nog onbesproken laten, dat behan delen wij in een afzonderlijke bij drage, wij willen het hier alleen hebben over de stelmatige minach ting die in bepaalde kringen nog heerst voor het Vlaams en voor de mensen, die die taal spreken. Leest hierover de kranten niettegen staande wij als Vlamingen veruit de meerderheid hebben in België, toch zijn de vetbetaalde postjes die door Brussel worden uitgedeeld, overwegend voor de Fransspreken den. Ziet de bezetting van de postjes in de verschillende ministeries,kijkt naar onze buitenlandse vertegen woordiging, kijk naar de hogere officieren in ons leger: hoevelen van die mensen zijn onze taal machtig Welke taal spreken onze «Vlaamse» rechters en advokaten als ze onder elkaar aan 't fezelen zijn op de rechtbank Welke streken worden er al uit gehaald om de taalgrens steeds verder naar Vlaanderen te doen opschuiven Het is werkelijk be schamend dit te moeten vaststellen I Hoever wij nog afstaan van ge zonde toestanden willen wij tot slot nog even illustreren aan de hand van een paar feiten, die velen van ons de gelegenheid hebben gehad met eigen ogen te zien en met eigen oren te horen. Een eer ste bij het huwelijk van onze ko ning moest het woord gevoerd worden door de burgemeester van Brussel. In 't Frans bracht hij het er werkelijk schitterend van af. Wat niet zo wonder was, want die bur gemeester is voorzeker een ont wikkeld man. Maar van zijn ont wikkeling zullen onze boeren wel een ander gedacht hebben gekre gen als zij zijn rede in het Vloms hebben gehoord. De zovele miljoenen TV-kijkers uit zoveel verschillende landen zullen op dat ogenblik wel een juist gedacht hebben gekregen van de schoonheid van de Neder landse taal. Het was eenvoudig om achterover te vallen. Is de burge meester van Brussel dan werkelijk zo dom dat hij nog geen behoorlijk Nederlands vaneen papier kan af lezen Een heel ander figuur sloeg voor de televisie een zwart paterken bij een uitzending over de missies. Hoewel het maar een neger was en het Nederlands in Congo {Zie vervolg onderaan hierneven) (Vervolg van Anderzijds is het een feit dat het nationaal bestuur der waterlopen niet de nodige ontwikkeling heeft genomen. Een van de dringendste en nood zakelijkste taken voor de nabije toekomst is de huidige gebreken van onze waterstaat te verhelpen. Met de versterking van de dijken en de ftfvoer van het overtollige water zal onverwijld moeten be gonnen worden, indien men wil vermijden dat de landbouw onder de voortdurende bedreiging van nieuwe rampen blijft leven. Het regime der waterlopen. Het verslag betoogt dat volledi ge gezondmaking op dit gebied niet te bereiken is tenzij een alge meen plan voor elk stroomgebied wordt opgemaakt. De verbetering van de water staat is een wezenlijke factor voor de verbetering van de infrastruc tuur van de Belgische landbouw. Krachtens de wet van 15 maart 1950 werden in principe de aange landen vrijgesteld van de bijdrage in de ruimingskosten van de onbe vaarbare waterlopen. Deze dienen voortaan gedragen te worden door de gemeenschap, d.w.z. de staat, de provincies en de gemeenten voor de waterlopen van de eerste kategorie door de provincies en de gemeenten voor de waterlopen van de tweede kategorie en door de gemeenten voor de waterlopen van de derde kategorie. In de drie gevallen mag de gemeente de aan gelanden en de gebruikers doen bijdragen naar rato van ten hoog ste één derde van haar eigen aan deel. Het is gebleken dat talrijke ge meenten en ook sommige provin cies de door de wet opgelegde ruimingswerken niet doen uitvoe ren. Te hunner ontlasting voeren zij gewoonlijk aan dat de kosten van deze werken niet in verhouding zijn met hun financiële mogelijkhe den. Dit is in vele gevallen waar. Doch anderzijds staat vast dat vele gemeenten en sommige provincies niet genoeg belang hechten aan het onderhoud van de onbevaar bare waterlopen en liever grote uitgaven doen voor spectaculaire werken, waarvan het nut echter niet zelden betwistbaar is. Het is eveneens een feit dat de uitgevoer de ruimingswerken niet altijd aan de landbouw ten goede komen. Vele werken hebben geen an der doel dan de agglomeraties te gen overstromingen te vrijwaren. zeker geen verplichte taal, toch hoorden wij die zwarte pater spre ken in een taal die wij zonder moeite als de onze konden herken nen. Waarom kan een negerpater onze taal behoorlijk leren en een burgemeester van Brussel niet Neen Als er te klagen valt in de staat België, dan is het zeker niet aan de Walen dit te doen, want tot op heden zijn zij nog de heren die zich nog mogen verheugen in een heerschappij, die niet in verhou ding staat met het aandeel dat ze in België uitmaken. Of vrezen ze misschien dat die tijd niet zal blij ven duren Best mogelijk le bladzijde). Het is voornamelijk in het Waalse landsgedeelte dat de uitvoering van de ruimingswerken te wensen overlaat. Het dient nochtans ge zegd dat de waterlopen daar min der onderhoud vergen, daar de bodemgesteldheid heuvelachtiger is zodat de waterlopen er onstui mig zijn. In de meeste Vlaamse provincies geschiedt de ruiming van de water lopen op een bevredigende wijze. De provincie Brabant verdient een bijzondere vermelding voor de in spanning die zij gedaan heeft. Ruilverkaveling. De Minister van Landbouw druk te als zijn mening uit dat een ern stige inspanning moet gedaan wor den om, met ingang van 1966, jaar lijks 25.000 ha. te herkavelen. In de eerste vijf jaren zal de ruil verkaveling moeten slaan op in 1961 3600 ha. 1962 8000 ha. 1963 12.000 ha. 1964 16.000 ha. 1965 20.000 ha. 1966 25.000 ha. Er is hoop, aldus de Minister, dat in 1962 reeds op zestig verschillen de plaatsen, over het heieland ver spreid, ruilverkavelingen doorge voerd zullen zijn. Naarmate de aanvragen in aan tal toenemen, zal er meer bestuur lijk personeel moeten worden aan geworven. Verleden jaar kwam de verslaggever van de begroting van landbouw voor het dienstjaar 1960 tot het besluit dat het ruilverkave lingsproces kon worden versneld - door het administratief kader van de Kleine Landeigendom uit te breiden -door het kader van de ruilver- kavelingsdienst bij het Ministerie van Landbouw uit te breiden door de procedure van goed keuring in de betrokken Ministeries te bespoedigen. Nopens de uitga ven in verband met de ruilverka veling verschaft het verslag der commissie volgende gegevens Gewone begroting 1957 5.000.000 1.503.000 1958 15.000.000 14.283.000 1959 19.600 000 19 000.000 1960 45.625.000 25.000.000 Buitengewone beg rot ng 1959 32.500.C00 - 1960 45.625.000 13.575.500 (Wordt voortgezet). EISERINGEN. Op donderdag 16 februari 1961, te 19 uur, vergadering bij Mr De Munck Albert, Steenweg op Ni- nove, Eiseringen. PROGRAMMA: 1) Voordracht met bespreking over Moeten de kleine boeren verdwijnen, of is er nog een uitkomst 2) Gratis tombola. Op de begroting uit- Werkelijke Jaren getrokken kredieten uitgaven Op de begroting uit Vastgelegde Jaren getrokken kredieten kredieten

De Koornbloem | 1961 | | pagina 2