RUNDERBRUCELLOSE Voor de Veehouders Suikerijpeën. Aan de landbouwers die naar Brussel trekken Ministerie van Landbouw De bestrijding van de (besmettelijk verwerpen) i - 11 feb. 1961 3 (Vervolg en Slot) Hoofdstuk III. Ambtshalve genomen maatregelen. Art. 17: De eigenaars of houders van runddieren die geen lid zijn van een erkende vereniging voor veeziektenbestrijding, zijn gehou den de onderrichtingen na te leven die hun door de diergeneeskundige inspecteur worden gegeven inzake de brucellosebestrijding. Zij mogen zich namelijk niet ver zetten tegen het door de dierge neeskundige inspecteur bevolen afnemen van bloed en melkmon sters en zijn gehouden hun bijstand te verlenen aan de daartoe afge vaardigde personen. Art. 18Wanneer een eigenaar of houder van runddieren weigert de maatregelen te nemen die hem door de artikelen 1 en 3 zijn voor geschreven doet de burgemeester deze, op verzoek van de dierge neeskundige inspecteur, ambtshal ve uitvoeren op kosten van belang hebbende, onder bewaking van de plaatselijke politie en de Rijks wacht. Art. 19 Wanneer brucellose wordt vastgesteld in een bedrijf, is de eigenaar of houder van rund dieren gehouden de jonge vrouwe lijke runderen van 5 tot 8 maand oud te doen inenten met door de Minister van Landbouw goedge keurde entstof. De eigenaars of houders die niet bij een door de Minister van Land bouw erkende vereniging voor veeziektenbestrijding zijn aange sloten, zijn gehouden de in het eer ste lid genoemde jonge runderen op hun kosten te doen inenten Art. 20Wanneer in een door brucellose aangetast bedrijf, een al of niet bij een vereniging voor vee ziektenbestrijding aangesloten ei genaar of houder van runddieren, weigert de jonge vrouwelijke rund- deren van 5 tot 8 maand oud te doen inenten, doet de burgemees ter, op verzoek van de diergenees kundige inspecteur, deze inenting ambtshalve verrichten op kosten van betrokkene onder bewaking van de plaaselijke politie of de Rijkswacht. Hoofdstuk IV. Getuigschrift. Art. 21Ieder bij een vereniging voor veeziektenbestrijding aange sloten eigenaar of houder van runddieren die erom verzoekt, kan van de diergeneeskundige inspec teur een getuigschrift verkrijgen ter bevestiging dat zijn rundvee stapel brucellose-vrij is. De Minister van Landbouw be paalt het model van het getuig schrift. Art. 22 De eigenaar of houder van runddieren die het in artikel 21 genoemd getuigschrift vraagt, is gehouden 1° op de datum van het verzoek, het formulier stalinventaris in gebruik bij de door de Minister van Landbouw erkende verbonden voor veeziektenbestrijding te laten bijwerken 2° de verbintenis aan te gaan aan zijn veestapel geen van 15 maand en ouder runderen toe te voegen die niet vooraf door een aangenomen doctor in de dierge neeskunde onderzocht en brucel lose-vrij verklaard werden 3° alle in het bedrijf gehouden runddieren van 15 maand en ouder te onderwerpen aan de sero agglu- tinatieproef. Deze proef wordt uitgevoerd door het Nationaal Instituut voor Diergeneeskundig Onderzoek en de resultaten moeten negatief zijn voor alle onderzochte dieren. Art. 23 Het getuigschrift is geldig voor één jaar en is hernieuwbaar in de voorwaarden door de Minis ter van Landbouw vastgesteld. Tijdens de geldigheidsduur van het getuigschrift, kan de dierge neeskundige inspecteur op elk ogenblik de naar zijn inzicht nutti ge controles doen uitvoeren. Art. 24 De eigenaar of houder van runddieren is gehouden het getuischrift aan de diergeneeskun dige inspecteur terug te geven, in dien er brucellose bij een van zijn dieren vastgesteld wordt of indien hij de bij artikel 22 opgelegde ver plichtingen niet nakomt. Hoofdstuk V. Ait. 25 en 26 hebben betrekking op de taak van de erkende doctors in dierengeneeskunde. Wij nemen ze dus niet over. Hoofdstuk VI. Algemene en Slotbepalingen. Art. 27 De toegang tot de ge meenschappelijke weiden, vrijge- weiden en tot de openbare drenk plaatsen is verboden aan het vee dat niet brucellose-vrij wordt ge acht. Art. 28 Het vee dat niet brucel lose-vrij wordt geacht mag niet op een weide worden gezet die paalt aan het weiland door een ander in gebruik genomen, tenzij een door de eigenaar van het besmet vee op ten minste 2 meter van de scheids- grens aangelegde afsluiting alle mogelijkheid van aanraking ver hindert met het vee dat graast ofte grazen kan gezet worden op de aangrenzende weide. Art 29Voor de toepassing van dit besluit, wordt als niet brucello se-vrij geacht, al het rundvee van een persoon die niet kan overleg gen hetzij het in artikel 21 genoemd getuigschrift hetzij een getuigschrift van een aangenomen doctor in de dierge neeskunde bevestigend dat er geen klinisch verwerpen in het bedrijf voorkomt sedert ten minste zes maanden hetzij een van minder dan zes maand gedagtekend bulletin van bloed- of melkontleding, bevesti gend dat het onderzoek naar bru cellose op de geslachtsrijpe runde ren een negatief resultaat gegeven heeft. Alleen de ontledingsbulletins, af gegeven door het Nationaal Insti tuut voor diergeneeskundig onder zoek en door de opsporingscentra van de erkende verbonden voor veeziektenbestrijding, zijn geldig. Art. 30.- Het is aan de verant woordelijke exploitanten van ont- romingscentra verboden melk of room aan te nemen die herkomstig is van bedrijven waarvan het vee niet brucellose-vrij wordt geacht. De Minister van Landbouw kan afwijkingen daarvan toestaan, in dien het vaststaat dat al de aan de voortbrengers teruggezonden af geroomde melk een afdoende pas teurisatie in het afromingscentrum heeft ondergaan. Art. 31 De openbare dekdienst is verboden voor alle runderen die gehouden zijn of werden, in een bedrijf dat niet brucellose-vrij wordt geacht, wat ook het resultaat is van de individuele onderzoeken uitgevoerd op deze dieren voor de diagnose van de brucellose. Art. 32 Overtreding van het be paalde in de artikelen 1 tot 5, 17 tot 20, 27, 28, 30 en 31 van dit besluit wordt bestraft met de straffen voor zien bij de artikelen 4, 6 en 7 van de wet van 30 december 1882 op de diergeneeskundige politie der huisdieren en de schadelijke insec ten. Art. 33 Het koninklijk besluit van 3 augustus 1951 betreffende de bestrijding van de brucellose en het koninklijk besluit van 13 no vember 1950 houdende bijzondere maatregelen ter bestrijding van de runderbrucellose in het testgebied Hageland-Zuiderkempen worden opgeheven. Art. 34. Onze Minister van Land bouw is belast met de uitvoering van dit besluit. Ter gelegenheid van het 41e In ternationaal Landbouwsalon zal van 13 tot 18 februari 1961, een per manent bureau van de Rijksinge nieurs in de Boerderijbouwkunde ingericht worden in de Hall nr 5, stand nr 520, van de Eeuwfeestpa leizen op de Heysel te Brussel. De landbouwers kunnen zich alle werkdagen op dit permanent bu reau aanbieden. De landbouwers die er de Rijks ingenieurs van hun omschrijving wensen te ontmoeten, dienen de hiernavolgende lijst van de zitda gen na te gaan. Antwerpen Mr Verheyden V. op 13, 16 en 18 februari. Brabant Mr Timmermans J. 13, 14 en 18 februari. West-Vlaanderen Mr De Paepe J.op 14, 15 en 16 februari. Oost-Vlaanderen Mr Bauwens A. op 13, 15 en 17 februari. op In een schrijven dat hij on langs, in zijn hoedanigheid van hoofd van de Diergeneeskundige Inspektie aan het bestuurder groe pering liet geworden, verzoekt de heer direkteur-generaal C. Van- denbergh ons, de aandacht van onze leden te vestigen op het feit dat de rendabiliteit van de veeuit bating in grote mate afhangt van de gezondheidstoestand der die ren en dus ook van de stiptheid waarmede bepaalde voorschriften inzake de bekamping van besmet telijke ziekten worden nageleefd. In dit verband wijst hij erop dat de dokters in de diergeneeskunde de enige bevoegde personen zijn om lijkschouwingen te doen en de voor het laboratorium bestemde pathologische monsters te nemen alsook om alle nuttige schikkingen te treffen, vooral wanneer er be smettelijke ziekten kunnen ver moed worden. Iedere eigenaar of houder, ten wel ke titel ook, van dieren die ziekte tekens van besmettelijke aard ver tonen of die in aanraking zijn ge weest met dieren die erdoor aan getast zijn, is verplicht zulks dade lijk aan te geven bij de burgemees ter van de gemeente waar de die ren zich bevinden. Dezelfde ver plichting rust ook op de dieren artsen. Tenslotte worden wij nog ver zocht, er U altent op te maken dat men, om de verspreiding van besmettelijke ziekten te voorko men, er zorg moet voor dragen dat de lokalen waarin lijkschouw ingen worden gedaan zich niet in de nabijheid bevinden van ge bouwen waarin veevoeders opge slagen zijn of worden gefabriceerd. Wij hopen dat de veehouders deze voorschriften in acht zullen nemen. Onze zeer gekende prima sui- kerijpeeën zijn in onze magazijnen beschikbaar in pakken van 5 kg. Liefhebbers van een lekkere tas koffie bestellen bij ons hun peeën. Landbouwers De Nationale Zuiveldienst nodigt U uit tot een bezoek aan zijn stand in het 41ste Internationaal Landbouwsalon, waar hij voor U het nuttige aan het aangename heeft gekoppeld. Doet hem, naar oude gewoonte, de eer aan in een slag van het nuttige en het aangename te profiteren. Met zijn M campagne, zijn actie Eet goed, Eet veilig, Eet boter en met nog veel andere demonstraties beoogt de Nationale Zuiveldienst aan uw melkproduktie een zo groot moge lijke valorisatie te verzekeren. Bij deze actie moogt U echter geen afwachtende houding aannemen. Ook op de hoeve moet meer melk worden gedronken en mag er geen vervangingsvet in plaats van boter worden gebruikt. Herinnert er de boerinnen aan, dat het vervangen van boter wel een zekere besparing kan betekenen, doch dat deze ook al eens verkeerd kan uitvallen en zelfs gevaarlijk kan zijn. En zo het mocht voorvallen dat de dokter anders dan boter te gebruiken, plaats deze dan woordelijkheid. U aanraadt iets voor zijn verant DE KOORNBLOEM

De Koornbloem | 1961 | | pagina 3