De Landbouwbegroting Verboden Vruchten Weekblad voor 1961. Rechtskundige Dienst inzake plantaardappelen. Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 18 FEBRUARI 1961. Verschijnt iedere zaterdag 40ste JAARGANG Nr 1962 Saheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stadsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (3de bijdrage). In onze twee vorige nummers hebben wij uit het verslag van de senaatscommissie voor de land bouw, in verband met de begro ting van het Ministerie van Land bouw voor het dienstjaar 1961, en kele gegevens samengevat, nl deze betreffende het sociaal uit zicht van het landbouwvraagstuk en het landbouwonderwijs alsook betreffende de structurele proble men omvattende de landbouw gronden, de gezondmaking van de waterzieke gronden, het regime der waterlopen en de ruilverkave ling. Het verslag handelt vervolgens uitvoerig over de werking (inkom sten en uitgaven) van het land bouwfonds. Het is niet mogelijk hier de uitvoerige tabellen dienaan gaande over te nemen. Het verslag verstrekt daarna in lichtingen over de structuur en werking van het Landbouw- economisch Instituut. In grote lijnen houdt dit Instituut zich bezig met volgende werk zaamheden A) Landbouweconomische vraag stukken 1) problemen betreffende de landbouw in het algemeen ontleding van de toestand (voortbrenging, prijzen, binnen- en buitenlandse afzetgebieden, renda billteit) verhouding tussen prijzen en produktiekosten structuurproblemen produktiviteit, enz. 2) de landbouw in verband met de andere economische sectoren en verdediging van de landbouw belangen -commissie voor het nationaal inkomen -commissie voor de nationale boekhouding commissie voor het indexcijfer van de kleinhandelsprijzen 3) algemene vraagstukken be treffende de prijzen van de land- bouwprodukten en de prijzen van de voedingsprodukten op de ver schillende trappen der distributie -deelneming aan de werkzaam heden van de prijzencommissie -ontleding van het prijzenpro- bleem studiecommissie voor de kost prijzen in Benelux. 4) de algemene aspecten van de landbouwpolitiek confrontatie van de landbouw politiek in de landen van de Orga nisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.). studie van de landbouwpoli tiek in de andere landen. B) Documentatie (bijhouden, ronddelen, nazicht en ontleding van tijdschriften en verslagen van onze landbouwattachés) betreffen de de landbouw in binnen en bui tenland. Cj Verzamelen, bijwerken en be studeren van de statistieken be treffende de landbouw. D) Organisatie van de landbouw boekhouding, ontleding van de uit slagen aangetoond door deze boek houding en aanwijzing van richt lijnen tot verbetering van de be drijfsresultaten. Het verslag wijdt vervolgens een hoofdstuk aan de politiek gevolgd door de regering tot valorisatie van de tarwe en van de voeder- granen. Het maakt melding van de kritiek uitgebracht door sommige leden der commissie tegen de niet-nale- ving van de richtprijzen voor in landse tarwe in 1958 en tegen de denaturatie van goede tarwe tot voedergranen. Deze critiek wordt vermeld alsvolgt {Zie vervolg 2' bladzijde 2e kolom). Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 19 feb. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 96 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. Wat alle boeren niet weten is het feit dat sommige variëteiten van plantaardappelen, zaaigranen en andere zaden niet naar willekeur mogen ingevoerd worden. Er bestaat in ons land een rassen- lijst opgemaakt door onze land bouwkundige diensten en enkel de variëteiten die op deze lijst ver meld staan mogen uit de vreemde worden ingevoerd. Zo is het ook voor plantaardap pelen. Men mag niet alle rassen invoeren, zelfs al worden zij alge meen gevraagd door onze telers, omdat zij uitmunten voor wat op brengst en hoedanigheid betreft. Twee rassen zijn in onze streek zeer gekend en dan ook gevraagd Iréne en Burmania. Het zijn twee prima soorten tafelaardappelen die in alle opzichten voldoening ge ven, maar ongelukkiglijk niet op de rassenlijst voorkomen. Hoe die zo goed gekend zijn komt door het feit dat zij sinds jaren in de sluikhandel werden inge voerd en in onze streek overal ver spreid. Het is voor vele invoerders een lastig vraagstuk en de verkoper die de vraag naar een bepaalde soort planters niet wil of kan vol doen, verliest gewoonlijk de klant die zich ook voor de aankoop van zijn andere soorten planters zal richten tot deze, die hem de ver langde variëteiten kan aan de hand doen. Zo is de toestand op dit ogenblik. Wij menen dat er beter werk kan verricht worden door onze landbouwkundige diensten en wij durven hierover vrij ons ge dacht zeggen. Wij zijn volledig akkoord dat er toezicht wordt uitgeoefend en dat onze landbouwers niet alleen be schermd, maar vooral voorgelicht worden door deze diensten die voor dat doel in 't leven werden geroepen en wij keuren deze wer king volmondig goed. Toch menen wij dat men op een ander manier zou dienen te werk te gaan en dat vooral de nadruk op de voorlichting moet worden gelegd. Inzake granen en beten is het mogelijk dat in ons land goede ras sen worden veredeld en dat men de Invoer van vreemde zaden wil indijken. Voor plantaardappelen evenwel krijgen wij weinig kans ons in eigen land te bevoorraden en zijn wij to taal op het buitenland aangewe zen. Nu worden alle gekende en on gekende vreemde rassen van aard appelen in ons land door de voor noemde diensten beproefd en dat kan nuttig zijn om als voorlichting te dienen voor onze Belgische te lers. We menen evenwel dat het daar bij kan blijven en dat het niet no dig is een bareel te zetten om in voer van bepaalde rassen te ver bieden, gezien deze barelen tot heden tot niets hebben gediend en dat goede en opnieuw gevraagde soorten, al wordt de invoer verbo den op allerlei manieren de grens overkomen. Dit verbod kan enkel dienen om ernstige handelaars en invoerders te pesten en aan smokkelaars de kans te geven goed hun brood te verdienen. Er is meer indien een bepaalde aardappelsoort niet goed is zal zij het tweede of het derde jaar niet meer gevraagd worden en het ad vies van onze landbouwkundige diensten, hoe belangrijk het ook kan zijn, is in dit opzicht zonder waarde. Nemen wij de voorbeelden der laatste jaren en wij zullen zien hoe bepaalde soorten door onze land bouwers beoordeeld worden. Wij nemen hier alleen deze soor ten die op de genoemde rassenlijs- ten voorkomen en dus officieel als goed erkend zijn en zullen enkel de cijfers aangeven van wat Redt U Zeiven invoerde van na de be vrijding. Wij geven hier enkel de soorten die het meest verlaten werden en spreken niet van Bintje, Lori en Re cord die nu de kroon spannen, noch van Eerstelingen die sinds ja ren stand houden. Invoer 1960 in kg 900 17.500 17.000 3.200 niets gemiddelde invoer 1946-1950 in kg Voran 210.000 Kruger 572.CC0 Alpha 152.5C0 IJsselster (1953) 35.5C0 Furore 19.500 Noordeling 25.000 Rode Star 28.000 Meerlander 20.000 Muttelfruhe 37.000 Ackersegen 3.000 Climax (1958) 27.000 Sirtema (1958) 22.000 (Zie vervolg 2? bladz. 4.700 1.500 kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Vlen kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1