Het Landbouwbeleid De Landbouwbegroting Weekblad voor 1961. Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt in de Europese Gemeenschap. AALST 25 FEBRUARI 1961. Verschijnt iedere zaterdag 40ste JAARGANG Nr 1963 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uit Lanc gegeven door de bouwersvereniging IEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Voor het rundvlees, varkens vlees, pluimvee en eieren is een verplichte coördinatie van de nationale marktorganisaties voor zien. Voor deze produkten zullen dus geen Europese bureaus wor den opgericht. Het voornaamste middel tot stabilisatie van de mark ten is de bescherming aan de ge meen schappelijke buitengrens. Voor rundvlees wordt aan de gemeenschappelijke douanegrens een recht geheven. Er bestaan geen kwantitatieve invoerbeperkingen. Als veiligheidsmaatregel wordt een sluisprijs vastgesteld. Wanneer door uitzonderlijk lage prijzen op de wereldmarkt de prijs van inge voerd vlees na betaling van het in voerrecht beneden de sluisprijs ligt, zal er een heffing gelijk aan het verschil worden geïnd. Voor levende slachtrunderen geldt een ander stelsel aan de ge meenschappelijke douanegrens. In het kader van een voorzienings plan worden invoervergunningen verleend. Het douanerecht wordt vervangen door een compenseren de heffing, welke gelijk is aan het verschil tussen de prijzen van de uitvoerende landen en een sluis prijs, die op grond van de sluisprij- zen voor vlees wordt vastgesteld. De prijsvorming binnen de Ge meenschap is vrij. Eventueel kun nen echter maatregelen tot stabili satie van de rundvleesmarkt (tijde lijke opslag of ondersteuning van de uitvoer) worden getroffen. De bescherming aan de gemeen schappelijke douanegrens voor varkensvlees, pluimvee en eie ren wordt gevormd door een hef fing die gelijk is aan de invloed van het verschil tussen de voeder- graanprijzen binnen en buiten de Gemeenschap bij de voortbren ging van deze produkten. Bij deze heffing komt noghet gemeenschap pelijk douanerecht waarvan de hoogte door de Raad moet worden vastgesteld. Evenals voor rundvlees wordt er als veiligheidsmaatregel een sluis prijs vastgesteld. Daalt de prijs van ingevoerd vlees of ingevoerde eie ren, na betaling van de compense rende heffing en het invoerrecht, beneden de sluisprijs, dan wordt de heffing met het verschil ver hoogd. Bij de uitvoer vindt een restitutie plaats, in overeenstemming met de invloed van de bij invoer van voe dergranen geïnde heffing op de produktiekosten van varkensvlees, pluimvee of eieren. De markten en de prijsvorming zijn binnen de Gemeenschap vrij. Om de cyclische schommelingen van de varkensvleesprijs tegen te gaan, kan de Europese Commissie echter voor dit produkt besluiten dat er bepaalde hoeveelheden uit de markt worden genomen en tij delijk worden opgeslagen. Het doel van de gemeenschap pelijke ordening van de markten voor groenten, fruit en wijn be staat in het toelaten van genorma liseerde of geclassificeerde produk ten tot het vrije verkeer binnen de Gemeenschap. Voor groenten en fruit zijn daartoe een verplichte controle op de toepassing der nor men en de invoering van gemeen schappelijke regels voor de mede dinging vereist. Voor het overige dient de stabilisering van de mark ten te worden bevorderd door re gionale beroepsorganisaties, welke bij een te groot aanbod bepaalde hoeveelheden uit de markt nemen. De bescherming naar buiten wordt verkregen door een invoerrecht. Slotbeschouwing. De gemeen schappelijke ordening van de land bouwmarkten, of anders gezegd, de definitieve fase van de gemeen schappelijke markt, moet normaal zes jaar nadat de Raad een besluit heeft genomen over de voorstellen van de Europese Commissie van kracht worden. Een uitzondering vormt het rundvlees, waarvoor we gens de gunstige marktverhoudin gen een termijn van slechts drie a vier jaar is voorzien. Gedurende de periode van voor bereiding zullen de nodige maat regelen getroffen worden welke de overgang naar de gemeenschap pelijke markt mogelijk zullen ma ken. Ten aanzien van de basisproduk- ten, waarvan de prijzen momen teel door de regeringen of onder regeringskontrool worden vastge steld— het betreft hier in de eerste plaats granen en suiker - zijn bie- zondere maatregelen voor de on derlinge aanpassing van de prij zen noodzakelijk. De regeringen komen overeen het huidig verschil tussen de natio nale prijzen niet te vergroten, om daarna op basis van de voorstellen van de Europese Commissie van 1961 af de onderlinge aanpassing van de prijzen geleidelijk tot stand te brengen. Tegelijkertijd vindt, overeenkomstig de bepalingen van (Zie vervolg onderaan hierneven) (4de bijdrage). In onze drie vorige nummers hebben wij uit het verslag van de senaatscommissie voor de land bouw, naar aanleiding van de be spreking van de begroting van het Ministerie van Landbouw voor het dienstjaar 1961, volgende gegevens samengevat: betreffende het so ciaal uitzicht van het landbouw vraagstuk en het landbouwonder wijs betreffende de structurele problemen omvattende o.m. de landbouwgronden, de gezondma king van de waterzieke gronden, het regime van de waterlopen en de ruilverkaveling betreffende de inrichting en de werking van het Landbouw economisch Instituut, de politiek tot valorisatie van de tarwe en de voedergranen. Het verslag behandelt verder volgen de aangelegenheden Het suikervraagstuk. Ingevolge het ministerieel besluit van 16 december 1960 wijzigende de vorige reglementering desbe treffende mogen beetwortelsuiker en rietsuiker in vaste vorm, ruw of gekristaliseerd, onder vrijstelling van het invoerrecht in België wor den ingevoerd ten belope van een jaarlijks contingent van 8.000 ton indien zij uit de republiek Kongo (vroeger Belgisch Kongo) of uit Ruanda-Urundi herkomstig zijn. Deze vrijstelling van het invoer recht heeft vinnige kritiek uitge lokt in de senaatscommissie. Deze critiek is volledig gegrond, om de volgende redenen Dit jaar was er in België bepaald een overproductie aan suiker. Vol gens ramingen bedroeg de voort- brengst inderdaad 455.000 ton wit te suiker dan wanneer de binnen liet Verdrag, de opheffing van de handelsbelemmeringen binnen de Gemeenschap voortgang voor alle produkten. Voor het vrije verkeer van goe deren binnen de Gemeenschap is het invoeren van gemeenschappe lijke regels voor de mededinging van buitengewoon groot belang. Praktijken die de mededinging vervalsen moeten worden uitge schakeld. Subsidies, restituties of andere financiële maatregelen tot ondersteuning van de landbouw prijzen of -markten dienen geleide lijk te worden aangepast of afge schaft. landse behoeften enkel 270.003 ton bedragen. Daar deze overtollige voortbrengst dient uitgevoerd te gen de wereldprijs die merkelijk lager ligt dan deze op de binnen landse markt ondergaan onze sui kerbietentelers ingevolge deze uit voer een zwaar verlies. De vrijstelling van het invoer recht voor 8.000 ton rietsuiker uit Kongo komt er op neer dat op de opbrengst van 1.5C0 tot 2.000 ha lietenteelt een ernstig verlies zal worden geleden of, anders uitge drukt, dat ten voordele van voor melde Afrikaanse landen contin gententen voor bietenteelt op een gelijke oppervlakte worden prijs gegeven. Dit is niet te aanvaarden sinds 30 juni 1960 is Kongo een zelfstan dig land geworden en moet dien volgens onderworpen worden aan dezelfde invoerrechten op suiker als de andere vreemde landen. De commissie heeft dan ook de Minis ter van Landbouw eensgezind ver zocht bij zijn collega van Financiën aan te dringen om de bepalingen van 16 december 1960 betreffende de vrije invoer van Congolese sui ker op te heffen. De brouwerijgerst. Door de inspanningen van de meeste Westeuropese stations voor veredeling van de landbouwge wassen is een gama gerstsoorten verkregen die aan verschillende teeltvoorwaarden en aan de grond- stoffenbehoeften van de Belgische verbruikers beantwoorden. De teelt van zomergerst heeft in België uitbreiding genomen en haar toekomst blijkt verzekerd voor zoverre de voortbrengers rekening houden met de eisen van de kopers (brouwerijen) inzake kwaliteit. Be nevens de kwaliteit is ook met het oog op de afzet vereist dat belang rijke en homogene partijen aan de mouterijen kunnen worden aange boden. De handel in Belgische gerst wordt georganiseerd voor de goede partijen die alleen ten volle zullen worden gevaloriseerd. Het is dus wenselijk de inspan ningen te bundelen om deze uitslag te bekomen. Het Ministerie van Landbouw heeft dit ingezien en de tot dusver genomen maatregelen zijn doelmatig en vruchtbaar. De invoer van vreemde gerst zou al dus kunnen worden beperkt zon der dat de brouwers van fijne bie ren hierdoor nadeel ondergaan. (Zie vervolg 2* bladz. 1' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de oostkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt. LI Zieiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1