E L E C T R E. KORAMELK WEIDE BEMESTING Ministerie van Landbouw overvloedig en voedzaam groenvoeder De nieuwe Aardappelvariëteit Stieren, Koeien en Vaarzen en Stierenkeuringen in 1961. de koornbloem 4 maart 1961 (Vervolg van le bladzijde). De bestrijding van het mond- en klauwzeer. Aan een lid van de commissie die bezwaar aantekende tegen het feit dat de verplichte inentingen tegen mond- en klauwzeer enkel worden toegepast in de grenstreken waar door de veehouders van deze ge bieden kosten moeten dragen die hun bedrijfsgenoten uit ander ge westen niet hebben, antwoordde de Minister als volgt De inenting in de grensgebieden is de eerste lase van een algemeen programma om het mond- en klauwzeer te doen verdwijnen en de heropflakkering ervan te voor komen. Een grote inspanning dient gele verd om deze ziekte binnen zeer kort tijd uitte schakelen, het is een vereiste om onze handel met het buitenland in stand te houden. Bedoeld programma omvat drie fasen 1° in 1960- 1961 inenting van een breed gebied over de gehele leng te van de bedreigde grenzen, wat neerkomt op een stapel van 1.200.000 runderen Te zelfder tijd dient in het binnenland de straal der inentingsgebieden rond de haarden van besmetting uitgebreid van 5 tot 7 km. Het aantal inentin- qen per gebied wordt aldus van 6 tot 700 op 14/15.000 runderen ge bracht. 2° vanaf 1961 1962, uitbreiding van de inentingen tot het gehele land 3° zodra de vastgestelde uitsla gen, dit betekent een wezenlijke vermindering van het aantal haar den, het mogelijk maken afslach ting van de aangetaste of ontvan kelijke dieren, met toekenning van een vergoeding aan de veehouder die gelijk is aan de totale geraam de waarde. De campagne begint met de inenting in een grenszone om de volgende redenen a) het land wordt sedert 7 jaar jaar telkens opnieuw besmet ten gevolge van het binnenkomen van virussen langs de grenzen. Frankrijk is de voornaamste bron van besmetting. Men stelt een ver houding vast van 80 haarden van Franse herkomst tegen 1 haard van Duitse of Nederlandse her komst. b) de gezondheidstoestand blijft ongunstig in de aan België gren zende Franse departementen. De Franse regering blijkt niet in staat te zijn om onmiddelijk een beschermingszone aan te leggen langs de Belgische grens. c) het is van belang de huidige produktiemogelijkheden van ent stof op doeltreffende wijze te be nutten. De beschikbare entstof, nl. 25.000 liter voor het lopende dienstjaar, is in het bijzonder voorde grenstreek voorbehouden. Het productieprogramma van entstof wordt zeer actief doorgezet om, zo mogelijk, de hoeveelheid van 50.000 liter te bereiken die no dig zijn voor de algemene inenting in de loop van het volgende dienst jaar. De diensten van het Ministerie van Landbouw nemen dadelijk de nodige schikkingen om de land bouwerskringen langs pers en ra dio vollediger in te lichten. De Minister kondigde nadien de publlkatie aan van het besluit be treffende de bestrijding van brucel- lose (besmettelijk verwerpen) dat inmiddels door het staatsblad werd afgekondigd en in ons blad werd overgenomen. Besluit. De Minister besloot zijn tussen komst alsvolgt Onmiddellijk na de jongste oorlog had onze landbouwpolitiek als doel de bevolking zo snel en zo goed mogelijk van voedsel te voor zien. Enkele jaren geleden diende deze politiek te worden gericht op de afzet buiten het land van de produktieoverschotten van sommi ge speculatieve teelten zowel op dierlijk als op plantaardig gebied, doordat het rendement van de landbouw tijdens de jongste vijftien jaren op zeer bevredigende wijze gestegen was. Rekening gehouden met onze verplichtingen verband houdende met deze productieoverschotten en met onze positie in de Gemeen schappelijke Markt mogen wij niet aarzelen, aldus de Minister, een of fensieve politiek te voeren. Wij moeten door een stoutmoe dig optreden onze plaats naast on ze partners in de Gemeenschappe lijke Markt innemen. De verzorging van de voortbrengst en van de ver koop van keurproducten moet een vaste regel zijn^jwaarvan wij geen duimbreed mogen afwijken. Alles zal in het werk gesteld wor den om de voortbrengst van Belgi sche landbouwspecialiteiten te be vorderen en deze bekend te maken met het oog op hunne verkoop in het buitenland. De openbare besturen moeten de verlaging van de kostprijs in alle landbouwsectoren krachtig bevor- De verbetering van de landbouw- infrastructuur door ruilverkaveling, gezondmaking van gronden, mo dernisering van bedrijfsgebouwen, heeft geen ander doel. Het Land bouwinvesteringsfonds komt op zijn tijd om de aanpassing aan en de rationalisatie volgens de nieuwe technische en economische nood wendigheden te vergemakkelij ken. Het streven naar verlaging van de kostprijs blijkt eveneens uit -de instelling van het Land- bouweconomisch Instituut - de ontwikkeling van het we tenschappelijk onderzoek en de landbouwvulgarisatie die er onaf scheidenlijk mede verbonden is - de beperking van de grote ver liesposten tengevolge van vee- en plantenziekten die krachtig zullen bestreden worden -de hulp die het Departement verstrekt bij het beheer van de be drijven -de zuivelcontrole en andere maatregelen. VOOR DE KALVERS In het landbouwtijdschrift van maart 1958 publiceert de heer N. Rigot, direkteur van het Rijks station voor Veredeling van de Aardappelteelt te Libramont, een beschrijving van een nieuwe half-late aardappelvariëteit, die wel enige belangstelling waard schijnt te zijn. Deze variëteit, die met de naam Electre werd gedoopt is rijp veer tien dagen na Eigenheimer, een maand na Bintje, twee tot drie we ken voor Voran. In de Ardennen is die variëteit normaal rijp half Sep tember. Hier volgen de voornaamsten kenmerken van deze nieuwe vaiië- teit Kiemen de kiemen zijn kegel vormig, licht violet gekleurd aan de basis, groen naar het midden, violet aan de top tamelijk sterk behaard aan de basis, niet behaard aan de top. Het kiemen in de kel der geschied traag, hetgeen een gunstig teken is voor een goede bewaring. Loof tamenlijk talrijke, stevige stengels, halfbebladerd met goede grondbedekking, lage tot middel matig hoge groei. Bloei komt zeer zelden voor de bloemen zijn klein, de bloemkroon blaadjes purper met witte punt, er zijn nooit bessen te zien. Knollen: tamelijk veel, goed ge groepeerd onder de struik. De knol len zijn middelmatig groot, eenvor mig, ovaalrond en geel van huid de ogen zijn oppervlakkig en wei nig diep. De knollen zijn geel van vlees en vertoonden tot nu toe geen enkel gebrek zij hebben een hoog gehalte aan droge stof. Produktiviteit zeer hoog, vooral in rijke grond. Proeven hebben uit gewezen dat Electre evenveel op brengt als Voran en meer dan Ei genheimer en Bintje. Gebruik de Electre is geschikt als eet en als voeraardappelen. De voor de keuken gekookte knol len blijven normaal geheel en zijn licht meelachtig aan de oppervlak te De smaak is zeer gewaardeerd vooral na de winter. Als veevoeder is deze aardappel van grote waar de gezien zijn hoge opbrengst en hoog gehalte aan droge stof Weerstand tegen ziekten be stand tegen de aardappelwrat ziekte en tegen de virusziekten, vooral bladrolvirusziekte. Electre wordt zelden door de mo zaïekziekte aangetast. Het blad biedt goed weerstand aan de aar dappelziekte. De knollen gaan niet gemakkelijk tot verrotiing over. Besluit uit zijn uitgebreide uit eenzetting trekt de heer Rigot vol gend besluit Naast een hoge opbrengstmo gelijkheid, een goede keukenwaar- de en een bewaarvermogen die aan de eisen van de modere land bouw kunnen voldoen, bezit Electre nog een goed weerstandsvermo gen tegen de virusziekten. Deze laatste eigenschap vergemakkelijkt de bestrijding van de virusziekten en verstevigt de waarborg in ver band met de goede sanitaire toe stand van het gekeurd plant goed. Bovendien kan de virusresis tentie van Electre de kostprijs van de plant- en konsumptieaardappel verlagen. Wij wensen dat deze Belgische aanwinst een goed onthaal moge vinden bij producenten en verbrui kers. Onze landbouw en onze natio nale ekonomie ten bate. Wij raden onze leden aan met de ze merkwaardige variëteit proeven te doen en hebben 2500 kg Electre A 40-45 van Fiiesland in magazijn genomen die wij ter beschikking stellen van de belanghebbenden. Electre is de beste vervanger voor Kruger als tafelaardappel, brengt veel meer op en is tegen ziekten beter bestand. Gezien plantgoed Eigenheimer niet meer te vinden is kunnen wij Electre aanbieden. Provincie BRABANT Prijskampen voor Haacht, 7 maart Asse, 13 Vilvoorde, 20 Wolvertem, 24 St Kwint.-Lennik 28 9,30 u. 9,30 u. 9,30 u. 9,30 u. 14,30u. 't Is beter Voor een oordeelkundige bemesting hebben wij een samen stelling gemaakt volgens de hiernavolgende formule 7 o/o STIKSTOF 9 o/o FOSFOORZUUR 10 POTAS Het voedsel, dat op onze weiden gedurende gans de zomer zal verzekeren, staat dus klaar. Wie oordeelkundig en goedkoop wil bemesten zal de voor keur geven aan onze volledige samenstelling.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 2