De Vasten eertijds en Nu. Het Appelschurft gegevens Nadere over het Schurft. Toekomstmogelijkheden in en buiten de Agrarische Sector Stierenkcuringen Prijskampen. en Keuring en klassering aller dekstieren. 11 maart 1961 3 Moesten onze voorouders terug op de aarde kunnen komen heden ten dage, zouden ze in de vasten tijd wel stom staan van verbazing bij de vaststelling van wat er van het vasten nog overgebleven is in vergelijking met datgene waartoe zij in hun tijd verplicht werden. Bij de eerste kristenen, in de vroege en in de late Middeleeuwen tot in de 18e eeuw werd er nog gevast dat de stukken er af vlogen Het vasten sleeg toen niet enkel op het slechts éénmaal per dag een volle maaltijd gebruiken, maar het sloeg ook op de spijzen, waarvan er vele niet mochten gebruikt worden tij dens de veertigdaagse vasten vooral vlees, vet en zuivelwaren met andere woorden op zaken die tot de eerste levensnoodzakelijk heid behoorden. De eieren zowel als het vet moes ten het ontgelden, en vlees was na tuurlijk uit den boze. Het was dan bovendien nog een tijd waarin de aardappelen onbekend waren De vasten was dus wel een zeer mage re en triestige tijd. Zo mager en zo triestig dat de mensen de noodza kelijkheid voelden van het vette leven afscheid te nemen door een luidruchtig en smakelijk vasten avondfeest, waarbij nog eens duch tig werd geproefd van eieren, vlees, worsten, pasteien, hammen, eier- vlaaien, vette pensen, enz. Hier ligt dan ook de oorsprong van de karnaval (carnelevare, wat wil zeggen het vlees verwijderen), die weldra ontaardde in een dron- kemansgedoe. Maar in den begin ne was het een gezellig feest, waar bij de bederfelijke spijzen, die in de vasten niet mochten genuttigd wor den, opgesmuld werden. Geen vlees, geen eieren, geen aardappelen, die nog niet beston den in onze gewesten, wat at men dan wel Eerst en vooral vis, en meer bepaald haring, die steeds een welgekomen gast was op de schrale tafels van onze voorouders. De haringventers, die vijftig jaren terug, nog een algemeen ver schijnsel waren in onze gewesten, deden gouden zaken met de ver koop van hun spek met staarten Na de haring kwamen de vijgen en de dadels, duurder dan de ha ring, daar ze van verder moesten aangevoerd worden. In de Middel eeuwen kwamen er vele schepen uit Italië en Spanje te Brugge toe uitsluitend geladen met vijgen en dadels, die niet als lekkernij, maar wel als vasten spijs gebruikt wer den. Eenmaal de vasten voorbij, verdwenen deze dure vastengas- ten uit de keuken en werden vij gen na Pasen Ook amandels en rozijnen, uit Griekenland en Macedonië, kwa men op de vastentafels onzer voor ouders, en brachten afwisseling op de tafel van de rijke man en de be- goede burger, want de gewone stervelingen konden zich zulke du re spijzen niet veroorloven. Deze aten dan vooral noten, hazelnoten, okkernoten en de mindere inheem se fruitsoorten. Varkens en schapenvet wat niet op tafel mocht komen, werd bij de rijke mensen vervangen door olijf olie, terwijl de arme mensen hun buikriem wat meer toespanden ge duldig wachtend op het verlossen de Paasfeest. En met Pasen was het dan feest. Hoogfeest in de Kerk, maar ook hoogfeest in de keuken. De hoorn van overvloed was weer openge zet, wat vooral geuit werd door het zoekleggen van de Paaseieren. Waarom juist de eieren Omdat ze gedurende veertig dagen waren verboden geweest, en nu weer op tafel mochten komen. Met het Koncillie van Trente 1545 63, dat verschillende hervor mingen in de Kerk doorvoerde, werden de eerste milderingen van de verschillende vastenbepalingen doorgevoerd, vooral met de bedoe ling het voor de S arme mensen draaglijker te maken. Maar de oudere generatie van heden zal zich nog wel herinneren dat ook nog in het begin van deze eeuw de vastentijd een harde tijd was, waarvan nu nog zeer weinig is overgebleven. Nu en dan nog komen vis en eieren ons herinneren aan een tijd van boete, alhoewel vis eten voor veie mensen een feest is, geen boete Nu wordt er door de Kerk meer de nadruk gelegd op de inwendige gesteltenissen die ons gedurende de vastentijd moeten bezielen, op de versterving en op het onthou den van versnaperingen. Voor on ze voorouders echter, wie het zin nelijke en het zintuigelijke diep aangreep, was de vasten een tijd die langs de maag naar de ziel liep. Het princiep is hetzelfde gebleven, maar de manier van het toe te pas sen is veranderd STICHTING-LODEWIJK DE RAET STUDIEDAG te Gent (Rijkslandbouwhogeschool), 18 maart 1961. Het Opzoekingsstation van Gor- sem V.Z. W.D. bericht ons (Venturia inaequalis Ad Wij stellen op dit ogenblik de allereerste sporenuitstotingen van het schurft vast in laboratorium. Bij een eerstvolgende regen zullen er bijgevolg ook in de natuur uitsto tingen plaats vinden omstandigheden gunstig zijn voor infektie (radio N.I.R. 12,30 u.-tele foon 12,10 u., voor abonnement zich rechtstreeks wenden tot het Op zoekingsstation van Gorsem). Automatische waarschuwingsdienst Berichten betreffende de alge mene toestand worden eveneens langs deze weg gegeven. Diegenen die ze wensen te be luisteren hoeven slechts het num mer 011/738.66 te vormen. PROGRAMMA .- Overzicht van de evolutie van de Belgische landbouwersbevolking A. Verkinderen, docent Rijksland bouwhogeschool Gent (Mariaker- ke-Gent). Toekomst en ontwikkeling van de jonge agrarische bevolking IN de agra rische sector Dr. A. Cottenie, docent Rijkslandbouwhogeschool, Gent (Gentbrugge). Toekomst en ontwikkeling van de jonge agrarische bevolking BUITEN de agrarische sector F. Cocquyt direc teur Rijkshogere Technische- en Handelsschool, Gent. BesluitDr. G. Baptist, pro-rec tor, Gent (Gent). Allen die in deze aangelegen heid belang stellen worden ver wacht en niet het minst landbouw ers en tuinders die er mede bekom merd zijn eigen lot in eigen hand te nemen en zich verantwoordelijk achten voor de opkomende gene ratie. De studiedag heeft plaats in de Rijkslandbouwhogeschool, Coupu re Links 233, te Gent. Op Zaterdag 18 maart, te 10 u. stipt. Men bereikt de Rijkslandbouw hogeschool met tram 10 tot de Ro- semarijnbrug. Einde Omstreeks 17 u 30. Bijdrage 100 fr. In deze bijdrage zijn begrepen middagmaal, docu mentatiemap en de te publiceren syllabus. Studenten 45 fr. (Venturia inaequalis Ad.) De infektie door het schurft ge beurt in 2 verschillende opeenvol gende stadia. 1- De eerste, primaire infektie, is de belangrijkste ze wordt ver oorzaakt door de sporen, die voort komen van de overwinteringsorga nen van de zwam welke op de dode bladeren de winter hebben doorgebracht. Van maart tot juni rijpen de vruchtorganen van de zwam op de dode bladeren van het voorgaand jaar. Eenmaal rijp, worden de sporen uit de perithe- ciën door de regen vrijgemaakt en door de wind meegevoerd. Een infektie kan slechts plaats vinden wanneer na de regen de bladeren voldoende lang nat blij ven. Bij hoge temperatuur is deze periode kort, bij lage temperatuur merkelijk langer. 2.— Op de aangetaste bladeren en vruchten vormen zich conidiën die op hun beurt de ziekte uitbrei den. Hoe moet het schurft bestreden worden Er bestaan twee methoden om deze ziekte te bestrijden Voorbehoedend t.t.z. spuiten wanneer men regen voorziet en zorgen dat de bomen gedurende de gevaarlijke periode steeds met een beschermende laag produkt bedekt zijn. Deze methode moet gevolgd worden wanneer de behandeling van de ganse aanplanting meer dan 48 u. vraagt. men tegen een insekt wil spui ten en men een fungicide en een insekticide wil combineren. de toestand van de bodem niet toelaat onmiddellijk na de regen de plantage met een sproeiappa raat te betreden. Na de regen Men kan ook spui ten na de regen (in dit geval moet de behandeling echter in een mi nimum van tijd kunnen doorge voerd worden), indien de bladeren gedurende een voldoende aantal uren nat gebleven zijn. Hoe zullen we dit jaar waarschuwen Per kaart 1.-Op het ogenblik dat de eer ste sporen in laboratorium waar genomen worden. Voor degene die preventief sproeien moet een behandeling uitgevoerd worden wanneer men regen voorziet, be halve op de variëteiten die nog geen groene deeltjes hebben ont wikkeld. De andere wachten tot wanneer de voorwaarden voor een infektie vervuld zijn. 2.— Een tweede waarschuwing zal U verzonden worden wanneer we in de natuur belangrijke spo renuitstotingen voorzien 3.-Eenderde waarschuwing zal verzonden worden wanneer de as- cosporenvluchten geëindigd zijn. Per radio en telefoon Telkens te Gorsem de klimaats- MINISTERIE van LANDBOUW Provincie Oost-Vlaanderen. Volledige kosteloze toegang om alle stieren te bezichtigen. Ter plaatse zal een kataloog te verkrijgen zijn met alle inlichtingen over de aanwezige stieren. DE STIER IS DE HALVE KWEEK. ZUIVEL - RUNDVLEES beide samen zijn de grootste bron van inkomen voor de meeste boeren. De dekstier speelt hierin een zeer voorname rol. Hier volgen de datums van de keu ringen voor de komende week Maandag 13 maart, om 13 uur, te MERELBEKÈ, Dorp a) voorde gemeenten Eke, De Pin- te, Zevergem, Zwijnaarde, Deurle, St Denijs-Westrem, Afsnee, en Sint- Martens Latem b) voor de gemeenten Semmerza- ke, Vurste, Melsen, Schelderode, Bottelare, Merelbeke, Ledeberg en Gentbrugge. Woensdag 15 maart, om 13 uur, te AAIGEM, Dorp (3000 fr. toelage) a) voor de gemeenten Bambrugge, Herzele, Woubrechtegem, Resse- gem, Helderqem, Aaigem, Borsbe- ke, Burst en Kerksken b) voor de gemeenten Meerbeke, Ninove, Okegem, Iddergem, Den- derhoutem, Nederhasselt, Outer en Aspelare. Donderdag 16 maart, om 13 uur, te HUISE-LOZER, Kerkplein a) voor de gemeenten Kruishou- tem, Nokere, Wannegem-Lede en Huise b) voor de gemeenten Zulte, Ol- sene en Machelen. Vrijdag 17 maart, om 13 uur, te NUKERKE, Dorp a) voor de gemeenten Leupegem, Etikhove, Nukerke, Maarkle-Ker- ken en Melden b) voor de gemeenten Ronse, Rus- seignies Amougies, Orroir, Ruien, Kwaremont, Barchem, en Zulzeke. Zaterdag 18 maart, om 13 uur, te SCHELDEWINDEKE, Dorp a) voor de gemeenten Melle, Gon- trode, Lemberge, Landskouter, Moortzele, Gijzenzele, Oosterzele en Scheldewindeke b) voor de gemeenten: Balegem, Sint Lievens Houtem, Oombergen, Hillegem, Letterhoutem, Vlierzele en Bavegem. Maandag 20 maart, om 13 uur, te ZAFFELARE, Kerkstraat a) voor de gemeenten Lochristi, Zaffelare, Wachtebeke, Zevene ken, en Zelzate b) voor de gemeentenMoerbeke- Waas, Eksaarde, Daknam, Lokeren en Klein-Sinaai. DE KOORNBLOEM

De Koornbloem | 1961 | | pagina 3