LAND BOUW BERICHTEN Afrikaanse Loterij PERU GUANO WEIDE BEMESTING Aalst ontvangt... op 19 maart 5 MILJOEN 2 Miljoen, 1 Miljoen, enz. Per Biljet100 fr, Per Tiende 11 fr. Organische meststof overvloedig en voedzaam groenvoeder tmm DE KOORNBLOEM - II maart 1961 BINNENLAND. Het indexcijfer der kleinhandelsprijzen voor februari 1961. Volgens een mededeling van het Ministerie van Economische Zaken in het Staatsblad van 1 maart 1961, bedraagt het indexcijfer der klein handelsprijzen voor februari 11. 110,49 punten tegenover 110,43 in januari 11. De belangrijkste prijzenbewe- gingen waren de stijging van de prijs van de aardappelen, en van het varkenvlees en de daling van de prijs van de eieren. Als basis van het indexcijfer geldt het gemiddelde van de kleinhan delsprijzen tijdens het jaar 1953 uitgedrukt door het cijfer 100. De index van de voedingspro ducten voor februari 1.1 bedroeg 109,8 punten tegenover 109,6 pun ten in januari 1961. De index van de niet eetbare producten werd voor februari 1.1. vastgesteld op 107,2 punten, zijnde hetzelfde cijfer als in januari 1.1. De index van de dien sten steeg van 124,8 punten in ja nuari tot 124,9 punten in februari 1.1. Vergoeding voor verdelging van bijenkolonies door besmettelijke ziekten aangetast Betreffende voormelde aangele genheid werden door de Minister van landbouw volgende inlichtin gen verstrekt aan de Senaatscom missie voor de landbouw «Wanneer de verdelging bevo len wordt van bijenkolonies, waar van vermoed wordt dat zij aange tast zijn door besmettelijke ziekte, wordt een vergoeding verleend ter waarde van de verdelgde kolonies, die evenwel niet hoger mag zijn dan 600 fr. voor de kasten en 300 fr. voor de korven (koninklijk besluit van 20-2-51 - art. 1). Van alle ziekten die door de wet als besmettelijk worden beschouwd (acariose, nosemose, vuilbroed) komt acariose in België het meest voor bij de bijenvolken. Het is evenwel noodzakelijk te verduide lijken dat, voor het ogenblik en in de meeste gevallen, de door acario se aangetaste bijenvolken niet meer verdelgd worden, maar behandeld met het produkt P.K. dat door het ministerie van landbouw kosteloos ter beschikking gesteld wordt van de bijentelers. Werking van de melkcontrole. Desbetreffende ondervraagd door een lid van de senaatscom missie voor landbouw antwoordde de Minister van Landbouw als volgt In iedere provincie van het land bestaat een Verbond van Veekweeksyndikaten en een Ver bond van Veehoudersbonden die de melkcontrole uitvoeren. De werkzaamheden van elk van deze verenigingen worden evenwel op het gebied van deze melkcontrole, samengevoegd door tussenkomst van coördinatie comités die in elke provincie bestaan. De comité's zijn een emanatie van de twee bedoelde organismen, en bezitten alle bevoegdheid om de melkcontrole rationeel uit te voeren (benoeming en bezoldiging van controleurs, inspectie, enz.) De gelden die zij voor hun wer king nodig hebben ontvangen zij van beide verbonden. De tijdens de controles verzamel de gegevens worden gecentrali seerd bij de dienst van de Dierlijke Productie van het Ministerie van Landbouw, waar een mecanogra- fische dienst alle gegevens door middel van ponsing op mecano- grafische kaarten overbrengt. Voor elke gecontroleerde koe worden twee ponskaarten aangelegd, de ene is de inlichtingenkaart, de an dere de controlekaart. Alle gegevens worden in lis ting gebracht en in die vorm aan de veekweekverenigingen mede gedeeld. Bovendien worden, sedert 1960 en voor sommige provincies, de uitslagen reeds onmiddellijk inge schreven op een lactatiecertificaat, dat in verschillende exemplaren aan de veekweekverenigingen wordt gezonden. Ter inlichting zij vermeld dat, in het Landbouwtijdschrift nr 12 van de maand december 1959, de werking van de melkcontrole om standig is uiteengezet. Verkregen uitslagen. De op basis van de melkcontrole opgestelde gegevens(ongeveer 200 bladzijden) zijn zo omvangrijk dat het niet mogelijkis deze inonderha- vig verslag op te nemen. De om standige statistische gegevens zijn ter inzake bij de DIENST VAN DE DIERLIJKE Productie van het De partement, die ze ieder jaar samen gevat in het Landbouwtijdschrift publiceert. Hoe dan ook, doet het verloop van het aantal gecontroleerde koei en zich de laatste jaren voor als volgt De melkcontrole uitgedrukt in percentage van de nationale rund veestapel steeg van 16% in 1955 56 tot 24 in 1956-1959. Vooruitzichten. Indien het huidige verloop aan houdt, mag men aannemen dat, in 1962, ongeveer 300 000 koeien dit is 30 van de rundveestapel, aan de melkcontrole onderworpen zul len zijn. ITALIË. Vermindering van de rijstvoortbrengst. De Italiaanse rijstteelt werd in 1960 verminderd. De voortbrengst werd geraamd op 10% minder dan in 1959 en 13% minder dan in 1958. De beteelde oppervlakte bedroeg 125.860 hectaren, hetzij een vermin dering van 10.120 ha tegenover 1959. De Italiaanse uitvoer gedu rende het laatste seizoen is afge nomen met 25 Zwitserland was de grootste afnemer. FINLAND. Toeneming van de uitvoer van boter. Gedurende de drie eerste kwar talen van 1960 heeft Finland niet minder dan 20.475.300 kg boter uit gevoerd, hetzij een vermeerdering van 2.041.000 kg ten opzichte van de overeenstemmende tijdspanne van 1959. Ongeveer de gehele hoe veelheid van deze boter werd uit gevoerd naar Groot Brittannië. Enkel een gering deel werd afgezet in West Duitsland en Tsje- coslowakije. WEST-DUITSLAND. De Duitse Boerenorganisatie treedt kordaat op. De kordate toon die de West- Duitse boerenbonden- en met na me de voorzitter van het Deutsche Bauernverband Edmund Rehwin- kel hebben aangeslagen heeft in dit verkiezingsjaar zijn uitwerking weer niet gemist. De Bondsregering heeft in principe besloten, behalve de 1,6 miljard mark die in het ka der van het z.g. groene plan ter ondersteuning van de landbouw in 1961 zullen worden gestemd, een bijkomend bedrag van 300 miljoen mark ten voordele van de land bouw beschikbaar te stellen. Dit geld zou voornamelijk ten goede komen aan de kleine en middengrote boeren en is bedoeld om een deel van de schade te ver goeden die is ontstaan door de grote droogte in 1959 en de aan zienlijke natheid van 1960. Deze, naar het heet-eenmalige hulp, zal aan de kleine en middel grote landbouwbedrijven worden verleend in de vorm van een aan vullende melkpremie van 1 pfen nig per liter, die zal worden be paald naar de grootte van het rund veebestand van de boerderijen. Hoe minder rundvee, hoe hoger de premie. Bij een bepaald aantal koeien wordt de premie niet meer toegestaan. Naar verluidt denkt de Bondsre gering ook aan investeringshulp in de vorm van goedkope kredieten. Dit is precies ook een stokpaard van voorzitter Rehwinkel die kre dieten tegen 3 eist voor de boe ren. Deze toelagen aan de landbouw stuiten echter in de regering op het verzet van de heer Frans Etzel, Minister van Financiën die in prin cipe tegenstander is van staatstoe- lagen onder welke vorm. Ook de Westduitse pers weer spiegelt de kritische houding van de verbruikers en klaagt er over dat niettegenstaande de miljarden hulp tijdens de jongste jaren ver leend aan de boeren, de prijzen der landbouwproducten in West- Duitsland hoger liggen dan in na burige landen o.m. Nederland en Frankrijk. Een vergelijking met het gemiddeld prijzenpeil in de zes landen der Europese Gemeenschap leert inderdaad dat de prijzen der landbouwprodukten in West-Duits- land over de ganse lijn boven het gemiddelde (vertegenwoordigd door 100) liggen b v. voor tarwe 109, rogge 117, gerst 135, haver 121, suikerbieten 122, melk 102, runde ren 101, varkens 110 en eieren 109. Deze producten maken 83 uit van de totale Westduitse landbouw- voortbrenging. DE voor de trekking der 4de tranche 1961. HOGE LOTEN VAN Voor alle speciale teelten Voor aardappelen Voor hop Voor alle tuinbouwteelten Onder glas en in volle grond Ruwe Peru Guano 13/9/2 Organische samenstellingen 6/12/2 en 6,5/9/13,5 Samenstellingen 6/9/12 en 4/6/8 Verkrijgbaar bij «Redt U Zeiven» - Aolst. Voor een oordeelkundige bemesting hebben wij een samen stelling gemaakt volgens de hiernavolgende formule 7 o/o STIKSTOF 9 o/0 FOSFOORZUUR 10 o/0 POTAS Het voedsel, dat op onze weiden gedurende gans de zomer zal verzekeren, staat dus klaar. Wie oordeelkundig en goedkoop wil bemesten zal de voor keur geven aan onze volledige samenstelling.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 5