Gisteren, nu en morgen Met Metaalslakken geen zorgen. Plantkunde en Plantlore. het Nationaal Instituut voor Landbouwkrediet Notariecle Annoncen Ch. MEERT Opbrengsthuis WOONHUIS WOONHUIS 6 11 maart 1961 In de lente, zoals vóór het zaaien hebben de wintergraan gewassen een evenwichtige bemesting nodig die vooral een extra dosis van 200 tot 250 kg Chloorpotas 40 per Ha bevat. Zo U een samengestelde meststof gebruikt Eist dan steeds deze die rijk is aan potas. LANDBOUWERS Voor de verschillende financiële behoeften van uw hoeve wendt U, in uw eigen belang, tot een instelling gewaarborgd door de Staat en speciaal opgericht VOOR U Jozef II straat, 56, BRUSSEL. Zijn opdracht bestaat erin de LANDBOUWERSKLASSE te steunen in een milde sociale geest, op de meest interessante voorwaarden en naar richtlijnen aangepast aan ieder geval. VOORAL Volledige geheimhouding Veiligheid Geringe kosten MOGELIJKHEID LENINGEN TE BËKÖMËNMET BOUWPREMIËN. Studie van Notaris te Erpe. Tel. Aalst 241.22. Openbare verkoping van te Aalst, Onze Lieve-Vrouwplaats, 16, voorzien van dubbele garage. Notaris Ch. MEERT, te Erpe zal, met tussenkomst van notaris Aug. DAVIDTS, te Denderleeuw, open baar verkopen Stad Aalst. Een opbrengsthuis te Aalst, aan de Onze-Lieve-Vrouwplaats, nr 16, met dubbele garage aan de Appel straat (dus langs de achterzijde van het huis), gekadastreerd Sectie F, nrs 908/X/3 en 9C8/Y/3, groot 2 a 50 ca. Het huis omvat Onderaards 4 kelders. Gelijk vloers voorplaats, tweede plaats, woonkamer, keuken, schotelhuis, W.C. en hof Gang met trap. Eerste verdieping grote voorka mer, middenkamer, achterkamer, klein schotelhuis met W.C. Tweede verdieping grote voor kamer, middenkamer, achterka mer, klein schotelhuis met W.C. Verder grote zolder. Gans het huis is op alle verdie pingen voorzien van electriciteit, gas en stadswater. Verder een dubbele garage aan de Appel straat. Het huis is samen met één garage verhuurd van maand tot maand aan de heer Alfons Bo gaert. De tweede garage is onmid dellijk beschikbaar. Te bezichtigen elke zaterdagvoormiddag van 10 tot 12 uur. Ingesteld 450.000 fr. Tweede en Laatste Zitdag maandag 13 maart 1961, te 14 u. ter herberg Bodega ge houden door Mevr. Jeannette Pon- net, te Aalst, Hoek Moorselbaan en Onze-Lieve Vrouwplaats. Openbare verkoping van te Nieuwerkerken, Kwalenhoekstraat, 6. Notaris Ch. MEERT te Erpe, zal in het openbaar verkopen Gemeente Nieuwerkerken. Een woonhuis met aanhorighe- den en grond, gestaan en gelegen aan de Kwalenhoekstraat, nr 6, ge kadastreerd sectie C, nrs 980a en 980b, groot 10 a 70 ca. Omvattende keuken, woonka mer, schotelhuis en kelder. Twee slaapkamers en kelderkamer. Zol der. Stal en varkenskot en remise, W.C. Boomgaard en tuin. Voorzien van elektriek en steenputwater. Bewoond door de heer Roger De Bock. Te bezichtigen iedere donder dag- en zaterdagnamiddag, zich wenden tot de heer Marcel De Bock, café Emelie, Bremtstraat, te Nieuwerkerken. Gebracht op 100.000 fr. Tweede en Laatste Zitdag zaterdag 25 maart 1961, te 10 u. in de voormiddag ter her berg gehouden door de heer Mar cel De Bock, café «Emelie», Bremt straat, te Nieuwerkerken. Openbare verkoping van te Nieuwerkerken, Damstraat, 40, (voorheen Haaltertstraat) (Zie vervolg 7' bladzijde 1' kolom Een verzameling Mythen, Legenden en Volkskundige bijzonderheden In betrekking tot Planten en Bloemen. door ALOIS SUYS. 29. De wijnstok. Vitis vinifera, Lat., La Vigne, Fr. Leve de wijn O wijn, o ambro zijn De wijnstok behoort tot de iami- lie der wijnstokachtigen- Ampéli- dées, Fr.- een familie van ranken de planten en kruidachtige bloe men, waarvan de kelkblaadjes, vijf in getal, tot een mutsje vergroeid en afvallende zijn. De kelk is wei nig zichtbaar getand, de helmdra den vijf in getal, de stempel zitten de. De bloemen zijn groenachtig en tot trossen verenigd. De vrucht is een één of tweehokkige bes. De bladeren zijn handlobbig, hartvor mig. Wij menen ons ervan te mogen onthouden in breedvoeriger we tenschappelijke beschouwingen te treden nopens deze plant nie mand die haar niet kent. Enige ge schiedkundige bijzonderheden zul len wellicht meer welkom zijn. Het waren de Phoceërs, stichters van Marseille, die de teelt van de wingerd in Gallië invoerden. Plinius roemde de wijn van Gal lië, en Domitiaan deed al de wijn stokken in dat gewest uitroeien. In 282 veroorloofde Probus de heraan- planting daarvan. Reeds in de Xe eeuw was België met wijnbergen bedekt. Tot in de XVII6 eeuw werden de wijnbergen van Doornik geroemd. De wijnpersen dezer stad werden eerst in 1820 gesloopt. Te Brussel en omstreken, te Aar schot, Diest, Averbode, Waver, te Leuven, enz., bestonden wijnber gen, alsmede in de omstreken van Mechelen, in de Kempen, op de oevers van de Maas van Hoei af tot Maastricht, rond Gent, Namen, en andere plaatsen nog. Franse koningen waren er immer op uit, de wijnbouw in ons land uit te roeien. Onder Alva en sommige zijner opvolgers, werden de drui velaars in Brabant en de Kempen door de Spaanse soldaterij uitge hakt, om met het hout daarvan vuur te maken. Louis XIV, Le Roi Soleil, deed de laatste wijnstok in ons land uitroei en. Dr J. Theyskens, aan wiens werk je La Vigne wij deze korte ge schiedkundige bijzonderheden ont lenen, beproefde het, einde der vorige eeuw, de wijnteelt in ons land herin te voeren. In het jaar 1882 beplantte hij een heuvelhel ling in de omstreken van Diest met 15C0 wijnstokken, welke reeds in het jaar 1885 volkomen rijpe drui ven opleverden. Thans worden alleen nog in de omstreken van Hoei enkele hecta ren wijnbergen aangetroffen. De wijn daar gewonnen aardt naar Bourgognewijn. Toen vader Noach naar het oor deel van de langmoedig, recht vaardige Bestraffer op de wateren van de zondvloed voldoende lang rond had gezwalkt, strandde de ark op de hoge berg Ararat. On der de planten welke uit de vette modder heropleefden, trof de man een hem onbekende, enige klim- heester aan, welker vertakkingen verlokkelijke bessen, verzameld tot een tros, droegen, en hem uitnodi gend toelachten. Noach proefde de vruchten het sap was een nek- tar gelijk. De patriarch proefde maar altijd voort naarmate hij bessen at, verblijdde zich zijn geest. Helaas. Noach was al te gulzig geweest na weinige tijd waren geen vruchten aan de plant over gebleven. De helling aan de Ararat was een vruchtbaar oord, waar een weelderige plantengroei de streek als een paradijs tooit. En Noach bedacht een doeltreffend middel, om langer dan enkele dagen te genieten van de lekkere vrucht. Uit die enige heester zocht hij er vele andere voort te kweken. Van de twijgen sneed hij stekken en plaatste deze in de grond. Maar toen hij met zijn arbeid wilde aanvangen, verscheen hem de boze geest, onder menselijke gedaante. Noach was verblijd die vriendelijke vreemdeling te zien en vertelde, op de hem gestelde vraag, de voorhistorie der verlok kelijke bessen en het doel van zijn arbeid Satan bood de patriarch aan hem behulpzaam te wezen bij het werk. De stekken werden door Noach geplantom het wortelen dezer te begunstigen, bevochtigde de dui vel nadien de grond Eerst be sproeide hij de voet der loten met bloed van een lam en achtereen volgens met het bloed van een leeuw, van een aap en een zwijn. Weelderig schoten de loten op reeds een jaar na de planting wa ren zij met talrijke trossen getooid. Thans kon Noach zijn grote be geerte voldoen. Hij at van de vruchten totdat hij was verzadigd, perste sap uit een menigte trossen en verzamelde dit in kruiken van kleiaarde gevormd en gebakken in de zon. Van dat heerlijk, verblij dend sap zou hij aldus naar harte lust kunnen genieten, wanneer het seizoen der bessenvoortbrengst voorbij zou zijn. Dra tastte Noach zijn druiven sap aan en dronk ervan, uit on- verzadelijke wellust, tot hij dron ken werd. Het noodlottig gevolg der geschiedenis is voldoende ge kend. Dronkenschap ontstond reeds van de vroegste tijden af in alle landen, onder alle volkeren der aarde. Ook Conscience's geschie denis Een uitvinding des duivels is voldoende gekend. ('t VervolgtJ DE KOORNBLOEM Alle nadere: toelichtingen vindt U KOSTELOOS bij zijn officiële vertegenwoordiger in uw streek i Mr A. DE CCOMAN, Dorpstraat, 18, SERSKAMP. (Tel. Wetteren 79.03.35) houdt zitdag iedere zaterdag voormiddag in Café «De Koornbloem» Markt, Aalst, van 10 tot 111 u.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 6