Het Landbouwinvesteringsfonds. Weekblad Grondinsecten. Bestrijding van Rechtskundige Dienst Voor ea door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 18 MAART 1961. Verschijnt iedere zaterdag 40ste JAARGANG Nr 1966 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14,25.93. O. CAUDRON. Beheer Zeebergkaai 5. Aalst Tel. (053) 242.67 II In een vorige bijdrage hadden wij de gelegenheid te wijzen op de schade die door bodeminsecten, in 't bijzender door de ritnaalden (lar ven van de knlptorren), kan aange richt worden aan de teelten. Wij deden daarbij opmerken enerzijds dat bepaalde percelen minder of meer, kunnen besmet zijn (kleiner of groter larvenpopulatie) maar anderzijds dat bepaalde teelten ook gevoeliger kunnen zijn dan andere. Vooral de bieten kunnen er veel last van hebben. Hoe kunnen wij nu de schade tegengaan De bestrijdingsmethode die wij onze lezers moeten aanraden hangt nu af van de twee hogerver- melde factoren, nl. van de dicht heid van de larvenbevolklng en van de gevoeligheid van de teelt. Bovendien maakt het een verschil of wij de schade willen voorkomen en de larven dus willen doden, vóór ze schade hebben kunnen veroorzaken, ofwel of men een tij dens de groeiperiode opgemerkte schade wil stopzetten. Zo komen wij dan tot verschillende bestrij- dingsmethodes, die wij hier in 't kort willen bespreken. 1 ste geval voorbehoedende behandeling bij zware aan tasting (dus bij een dichte larven- bevolking ttz. bijna uitsluitend op gescheurd weiland op de klaver en luzernevelden). In dit geval doet men er ver standig aan gans de grond te ont smetten. Dit kan gebeuren mits het uitstrooien van 15 kg Lindaxane 7,5 per hectare. Daar een derge lijke hoeveelheid poeder moeilijk gelijkmatig over een ganse hecta re kan verdeeld worden mengt men ze doorgaans met zand, of, wat nog beter is, met niet kalkhou- dende meststoffen. Het product wordt na uitstrooien oppervlakkig in de grond gewerkt, bij het ge reedmaken van de grond na het ploegen. Deze methode is wel zo af doende dat men, mits ze goed toe gepast werd, geen schade meer te vrezen heeft, noch van de ritnaal den, nog van andere bodeminsec ten. 2de gevalnormale aantasting, maar op gevoelige teelten (bv. bieten) Hierbij gaat men precies op dezelfde wijze tewerk als voor het lste geval beschreven. Op die wij ze voorkomt men iedere beschadi ging van de uiterst gevoelige kiem- plantjes, wat dan natuurlijk een zeer goede opkomst toelaat. 3de geval lichte aantasting op minder gevoelige teelten. Hier is het niet nodig de grond vol ledig te ontsmetten. Het volstaat de kiemplantjes zodanig te be schermen dat ze gedurende hun eerste ontwikkelingsperiode niet lastig worden gevallen. Eens dat ze voldoende ontwikkeld zijn kan er dan niet zoveel meer gebeuren. De hier gebruikte methode is zo eenvoudig en zogoedkoop dat het ons zeer verwondert dat ze niet méér toegepast wordt. Inderdaad, een gewone zaadontsmetting vol staat. Maar een zaadontsmetting dan, niet op basis van kwikzilver, want die is bestemd tegen de ziek ten, maar op basis van een sterk insectendodend middellin dane (hetzelfde werkzaam be standdeel van Lindaxane 7,5 Die zaadontsmetting kan op de zelfde wijze uitgevoerd worden als deze die wij allemaal kennen te gen ziekten. Nu zijn er twee moge lijkheden ofwel is ons zaad reeds behandeld tegen ziekten, wat men doorgaans goed kan zien aan de rode kleur, ofwel is dit zaaigoed nog niet ontsmet. In het eerste geval volstaat het een tweede keer te ontsmetten met Isograno, dat dan uitsluitend werkt tegen de bodeminsecten. Is ons zaaigoed nog niet ontsmet tegen ziekten (wat bv. het geval is als wij eigen zaaigraan gebruiken), dan kan men twee vliegen in één klap slaan en men gebruikt dan Mergamma, dat én tegen ziekten éntegenbodeminsecten beschermt. De te gebruiken dosis geven wij in onderstaand lijstje Tarwe, rogge, maïs 250 gr 250 gr Haver, gerst 300 gr 300 gr Vlas 350 gr 300 gr Koolzaad 400 gr 400 gr Bietenzaad 700 gr 800 gr Nog twee vragen zullen onze lezers zeker beantwoord willen zien geeft die grond of zaadont smetting geen gevaar voor smaak aan de behandelde gewassen en aan deze, die er zullen op volgen en hoeveel kost die behandeling, m.a.w. loont het wel de kosten, die men er aan doet Smaakafwijking Het is een feit dat produkten, die vroeger werden gebruikt en ge maakt ware op basis van H C.H. of van 6.6.6. zoals men dat ook noem de erge smaakafwijkingen deden ontstaan, zelfs meerdere jaren na dejtoepassing. Persoonlijk hebben wij zo aardappelen meegemaakt, die eenvoudig niet te ruiken, laat staan te eten waren. (Zie vervolg 2' bladzijde 2' kolom). De wet van 15 februari 1961 (be kend gemaakt door het Staatsblad van 2 maart 11.) behelst de oprich ting van een Landbouwinveste ringsfonds. I Doel van het Fonds. Het Fonds heeft als doel bijko mende hulp te verlenen ter bevor dering van investeringen of geld beleggingen door de land- en tuin bouwers, of door hun coöperatie ven of beroepsverenigingen, met het doel de productiviteit van de land- en tuinbouwbedrijven te ver hogen, hun rendabiliteit of winst gevendheid te verzekeren en op te voeren en de kostprijzen hunner producten te verminderen. II Investeringen, aanspraak gevende op de tussenkomst van het Fonds. Volgende investeringen of ver richtingen geven aanspraak op eventuele tussenkomst van het Fonds 1) deze welke voor doel hebben ten behoeve van de land en tuin bouwers of hunne coöperatieven of beroepsverenigingen goederen van blijvende aard te verwerven, uit te breiden of te verbeteren, zoals gronden en gebouwen, met inbe grip van de huisvesting van de uit bater en van zijn gezin de bedrijfs- uitrusting, de installaties, machines, werktuigen en materieel. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 19 maart tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 96 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. Voor de aankoop van grond en gebouwen kan het Landbouwin vesteringsfonds evenwel maar tus senkomen, wanneer deze aankoop economisch noodzakelijk is om de rendabiliteit van het bestaande be drijf te verzekeren. 2) de omschakeling van bedrij ven tengevolge van de gewijzigde economische omstandigheden 3) de vestiging of installatie van landbouwers en tuinbouwers 4) de verwerking en de commer- cialisatie of het in de handel bren gen van land- en tuinbouwproduk- ten, voornamelijk bij wijze van coöperatie. III Werking of verrichtingen van het Landbouw investeringsfonds. Het Landbouwinvesteringsfonds doet volgende verrichtingen 1) het versterkt een aanvullende waarborg voor de terugbetaling in hoofdsom, interesten en bijko mende kosten, van de leningen toe gestaan aan de land- en tuinbou wers alsook aan hun coöperatieven en beroepsverenigingen voor de investeringen hierboven vermeld onder I door de officiële instellin gen voor landbouwkrediet met na me het Nationaal Instituut voor Landbouwkrediet, de Landbouw- kantoren van de Algemene Spaar en Lijfrentekas en de privé instel lingen met dit doel erkend door de Minister van Landbouw. Door aanvullende waarborg dient te worden verstaan dat de waarborg van het Fonds de zeker heden of het pand aanvult gesteld door de ontlener. Behoudens afwij king verleend door de Minister van Landbouw met instemming van de Minister van Financiën, mag de waarborg van het Fonds niet meer dan 75 van de toegekende le ning dekken. Het totaal bedrag ten belope waarvan de waarborg van het Fonds mag worden verleend is vast gesteld op 500 miljoen fr. Dit be drag mag evenwel op 1 miljard worden gebracht bij een in de mi nisterraad overlegd koninklijk be sluit. 2) het verleent toelagen aan de officiële en erkende privé-krediet- instellingen voor landbouwkrediet om hen in staat te stellen leningen voor de investeringen of doelein den onder 1 hierboven tegen ver minderde rentevoet toe te staan deze toelagen mogen niet voor ge volg hebben de rentevoet met méér (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom.) De Koornbloem Postchcckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Per 100 kg Isograno Mergamma

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1