TBC-vrije Veemarkt Moederloze viggens Afrikaanse Loterij Met de Speciale Paastranche 1961 Trekking op zondag 9 april Koop onverwijld biljetten. Plantkunde en Plantlore. brengen de klokken 60 miljoen in loten van 10 MILJOEN 4 MILJOEN 2 MILJOEN 1 MILJOEN Per Biljet 200 fr. Per Tiende 21 fr. te Herzele. Kora-Viggenmelk Trekking van de 4de tranche op zondag 19 maart te Aalst. T8 maart 1961 Op Paasmaandag 3 april wordt de 25e t b.c. vrije veemarkt gehou den. Van nu ai wordt op deze markt enkel nog jong vee toegelaten en de veehouders die er dieren wen sen te koop te stellen, zullen vol doen aan de volgende voorwaar den 1.- De dieren moeten sinds no vember 1959 in Oost-Vlaanderen verblijven en dus minstens twee maal in het t.b.c.-vrije Oost-Vlaam- se veebedrijf getuberculineerd ge weest zijn. 2. De dieren mogen niet volzet zijn van tanden koeien met 8 tan den - dus 4 jaar oud of ouder - worden niet op de markt toegela ten. 3. - De schetskaart van het dier en het diploma van het bedrijf moet op de markt getoond worden. De naam van de eigenaar moet vermeld staan in het brochuurtje dat laatst werd uitgegeven door het Verbond voor Veeziektenbe- strijding van Oost-Vlaanderen. 4.-Het bedrijf moet vrij zijn van Brucellose. 5. - De veehouders zorgen zelf voor het vervoer van hun dieren. 6.- Voor ieder aangevoerd dier is een vergoeding voorzien van 100 fr. (geldt niet voor de dieren afkomstig van Herzele of aanpa lende gemeenten, noch voor vee handelaars.) 7. - De dieren moeten vóór 8,30 u. op de markt zijn. De t.b.c.-vrije veemarkt die te Herzele zoveel sukses gekend heeft in het verleden, zal in de toekomst uitgroeien tot een specifieke ziekte- vrije jongveemarkt waar de kopers zich in volle vertrouwen zullen vee aanschaffen. Vee van steeds beter kwaliteit zal te Herzele aange voerd worden, vermits het Verbond der Veekweeksyndikate n van Oost Vlaanderen zijn medewer king heeft toegezegd om tweemaal per jaar, nl. op Paasmaandag en op de 2e maandag van oktober, het te koop zijnde jong stamboek vee in Herzele te laten verkopen. In oktober zal er bovendien een bijzondere verkoopdag gehouden worden voor jonge stamboekstie ren ter gelegenheid van de na jaarskeuringen, die voor gans het zuiden van Oost-Vlaanderen te Herzele zullen doorgaan. Benevens de veemarkt wordt er nu een grote prijskamp gehouden voor Piétrains en V.D.L.-varkens van Oost-Vlaanderen. Aan die prijskamp zijn voor 20.000 fr. prij zen verbonden. Dr M. MOULART. kunnen met alle kans van lukken opgekweekt worden met onze speciaie De aanvragers gelieven seffens te verwittigen bij mogelijke onge vallen aan de zeugen en zij zullen dadelijk geholpen worden. Om dit jaar van de zomergraangewassen een oogst van zware korrels met hoge handelswaarde en zwaar legervast stro te bekomen, moet men een bemesting toedienen, die minstens, 400 tot 500 kg Chloorpotas 40 per Ha bevat. Zo U samengestelde meststoffen gebruikt Eist dan steeds deze die rijk zijn aan potas. en 59.941 loten van 400 fr. tot 500.000 fr. Een verzameling Mythen, Legenden en Volkskundige bijzonderheden in betrekking tot Planten en Bloemen. door ALOIS SUYS. 30. Maar doordien ten tijde van Noach in onze eigene gewesten geen wijnstokken waren, zagen Heintje de Dood en Pietje Pek zich genoodzaakt hun Water des Le vens te stoken uit het graan van het veld. De boze geest, welke Noach bij de arbeid behulpzaam en diens on dergang was geweest, wist Dyoni- sos, later met de Romeinse Bacchus vereenzelvigd, te winnen voor het produkt van zijnbedrieglijke daad. Ter ere van de wellustige wijngod, kwamen de Dionysosfeesten en Bacchanalia tot stand. Deze ontaar den zo spoedig in zulkdanige or giën, dat de openbare macht zich onvermijdelijk zag genoodzaakt daartegen doeltreffend in te grij pen. In 187 of 186 v. K., vaardigde de Romeinse Senaat een besluit wet uit, waardoor dergelijke fees ten in Italië werden verboden. De planten treffen in de grond hun onbewerkte voedstoffen aan. Noach's wijnstokken putten aldus essentieële principes uit het bloed van het lam, van de leeuw, de aap en het zwijn, principes welke over gingen in de zoetsappige, suikerige vrucht. Wanneer dus de mens een paar kralende glaasjes wijn drinkt, wordt hij blijgeestig, mak en zacht aardig als een lam. Gaat hij voort met het drinken van wijn, spoedig waant hij zich sterk en manmoedig te worden als een leeuw. Drinkt hij nog altijd meer en meer wijn, hij wordt boosaardig, en doet zot en onnozel als een aap. En zuipt hij in onbeteugelde, onlesbare drift altijd voort wijn, hij eindigt met te worden als een zwijn, zodat hij zich op de lange duur wentelt in het slijk op de straat, in 2ijn ei gen vuil I... Maar niettemin Leve de Wijn, dat edele druivensap WantQui bene bibit, bene dormit, qui bene dormit, non peccat. Ergo, bibamus 1 Een Oosterse spreuk zegt dat hij, die de wijn haat om de wijze uit te hangen, dit laatste zeker niet is. De bijbel zelf verkondigt het ons (bonum) vinum et musica laetifi- cat cor en voegt daar terecht on middellijk aan toe maar meer nog dan beide, de liefde en de wijsheid Uit de wijn komt de waarheid - in vino Veritas - zegt het spreek woord. En wie wordt gezegd In de Wijngaard des Heren te heb ben gewerkt, is geestelijk verblijd. Geen krachtiger spreekwater dan wijn de weerbarstigste tong maakt hij los. Wie tegenover lastige par tijen toegeeft, doet water in zijn wijn. Maar als het te ver gaat, ver langt de benadeligde partij toch eindelijk ook eens wijn in zijn wa ter te doen. Bij vis behoeft (goede) wijn, want vis moet zwemmen. Niets heerlijker dan vrouwen en wijn... vermits de wijn niet te jong is en de vrouwen niet te oud zijn... Dit gevoel vertolkt anderzijds de Franse volksmond door de spreuk Celui qui n'aime ni femme ni vin, Reste imbécile juspu'a sa fin. Is het niet de onsterfelijke Goe the, de grootste der Duitse dichters, welke heeft verklaard Het is het eeuwig vrouwelijke das ewig weiblich - dat ons immer hoger opvoert De vrouw is de heerlijkste der bloemen door de algoede God op de aarde geplaatst, maar dan al leen, wanneer die verlokkelijke bloem in de schaduw van eigen tuin bloeit, verspreidt zij haar bal semende, zoet zaligende geur. O wingerdbes, bekoorlijk en goed, du bent onze halve afgod Wanneer uw hoogedel, onvervalst bloed zich mengt met het bloed, dat door onze eigen aderen vliet, dan dromen wij van zegen en ge luk, en zweven zalige beelden uit verleden, tegenwoordig- en toe komende tijd ons voor de geest, dan vergeten wij kommer en ver driet, voelen wij ons tot verhevene daden bekwaam, en danken wij de algoedertieren God, dat Hij zo n hemelse nektar op aarde voor zijn kinderen schiep. Onze arbeid en last zijn half zo zwaar, werkkracht en genot dubbel groot Overdaad evenwel ontzegge zich iedereen, want wanneer de wijn is in de man, is de wijsheid in de kan 1 De Zweedse dichter Tegnér wel ke in de XVIIIe eeuw de echte Vi kings wederzag en hun zeezang heeft gehoord, bezingt de wijn bij die Noorse krijgers als volgt -. Ook Dionysos wordt genaamd de planter van de eerste wijnstok, de beschermer van de wijnbouw. Op een dag dat Dionysos zich in Thrakia van een verre tocht op een steen uitrustte, bemerkte hij het eerste wingerdplantje, groeien de tussen een spleet van de rotsige grond. Voorzichtig lichtte hij het plantje daaruit, en nam het mede met zich. Te huis gekomen plantte hij dit eerst over in een holle voge lenknook, vervolgens in een knook van een leeuw, dan nog in de knook van een ezel, en eindelijk op de helling van een berg. Hieruit spruit voort dat mensen welke zich begeven aan het te veel drinken van wijn aanvangen met blijmoedig als het vogelenheir te zingen, vervolgens moed wanen te verspreiden als een leeuw, even nadien dommigheden uitrichten en onbeschoft worden als een ezel, om eindelijk de helling van de levensberg te gaan afrollen. ('t Vervolgt.l DE KOORNBLOEM Wijn is Al vaders drank, en een roes is vergund maar bewaar uw bezinning ook dan .- Als gij tuimelt aan wal staat gij op, maar aan boord glijdt gij neer bij de slapende Ran.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 6