Landbouwprodukten Compensatiepremie voor het jaar 1960 EETAAR Weekblad Zalig en Vrolijk Paasfeest Voor en door de Landbouwers Invoer uit Frankrijk en Nederland* Bepaling der Criteria voor minimumprijzen van Arbeid adelt Aan al onze Lezeressen en Lezers AALST 1 APRIL 1961. Verschijnt iedere zaterdag 4CLte JAARGANG Nr 1968 Voor de Ontwikkeling en de Stcmdsverdediging van de Landbouwers 14.25.93. O. CAUDRON. De verkoop van eetaardappelen van inlandse voortbrenging wordt de laatste weken geremd ingevolge de invoer uit Frankrijk en Neder land. Naar wij vernamen is de invoer uit Frankrijk stopgezet maar komen eruit Nederland nog regelmatig eetaardappelen binnen. Wij menen dat het hoog tijd wordt deze invoer stop te zetten en wel om reden dat er voor het Belgisch gebruik meer dan genoeg eetaardappelen voorhanden zijn bij onze boeren. Zelfs zou onze regering het voorbeeld moeten volgen van de Hollandse Minister van Landbouw die voor uitvoer van eetaardappelen naar landen overzee een premie geeft aan de boeren van 2,5 gulden of circa 35 fr. per 100 kg. In elk geval moeten wij bij de Minister van Landbouw aandringen om onmiddellijk op te treden en aan onze boeren de kans te geven hun eetaardappelen te verkopen. Wij kunnen de verzekering geven dat er massa's goede tafel aardappelen bij de kwekers onverkocht liggen. Wij menen dan ook dat het de plicht is van de regering te zorgen voor eigen landgenoten en dit in het algemeen nationaal belang. Een verzoekschrift om de tussenkomst te vragen werd door Redt U Zeiven aan onze Heer Minister van Landbouw verzonden. in de Europese Economische Gemeenschap (E. E. G.) Vergoeding voor de invoerheffingen op de voedergranen. Nr 14.25.93. Beheer Zeebergkaai 5, Aaist Tel. (053) 242.67 Zoals onze lezers weten heeft het verdrag van Rome tot inrichting van de Europese Economische Ge meenschap als doelhet instellen van het vrij verkeer voor mensen en goederen tussen de zes landen van de E.E.G. (Frankrijk, West Duits land, Italië, Nederland, België en het Groot-Hertogdom Luxemburg). Dit vrije verkeer dient geleidelijk te worden doorgevoerd en met dit doel werd een overgangsperiode door het verdrag voorzien. Inzon derheid voor de landbouw biedt het zware moeilijkheden, die hun oorsprong vinden voor een groot deel in de richting en de aard van de voortbrenging onder stuwing van de landbouwpolitiek welke door de aangesloten landen werd ge volgd en in de elementen van de kostprijs. Het kan en zal inderdaad voor komen dat de vrije invoer van landbouw- en tuinbouwproducten voor gevolg zou hebben in een be paald land de prijzen zo sterk te doen dalen dat de binnenlandse voortbrengers hun kostprijs niet kunnen dekken en met ondergang worden bedreigd. Het is om deze redenen dat arti kei 44 van het E E.G. verdrag be paalt dat de lidstaten gedurende de overgangsperiode, ter vervanging van contingten en op niet discri- merende wijze, voor bepaalde landbouwprodukten een stelsel van minimumprijzen kunnen toepassen, indien de vrijmaking van de markt kan leiden tct zodanige prijzen dat de doeleinden van het gemeen schappelijk landbouwbeleid in ge vaar worden gebracht. De woorden op niet discrime- renden wijze betekenen dat de minimumprijzen op een zelfde wij ze dienen toegepast voor de pro ducten van al de landen aangeslo ten bij de E.E.G. Art. 44 van het verdrag bepaalt verder, dat de minimumprijzen niet een beperking van het handelsver keer tot gevolg mogen hebben of een geleidelijke uitbreiding van dit handelsverkeer mogen beletten. (Zie vervolg 3' bladzijde 1' kolom). Het Ministerieel Besluit van 20 maart (Staatsblad van 24 maart 1961) maakt de voorwaarden be kend, waaronder de compensatie premie, als vergoeding voor de in voerheffingen op de voedergra nen, voor het jaar 1960 zal uitbe taald worden. Aangezien wij dagelijks onder vinden dat nog talrijke landbou wers niet op de hoogte zijn van de manier waarop deze premie wordt berekend (er zijn er nog altijd die menen dat die premie wat uit te staan heeft met de droogteschade van 1959) vinden wij het nuttig hier nogmaals uiteen te zetten waarover het eigenlijk gaat. Het is wenselijk deze tekst te bewaren omdat in de komende tijd nog veel spraak zal zijn over die premie. Het principe. Het is iedereen bekend dat op de voedergranen, die ingevoerd worden, heffingen worden toege past, die een zeer zware invloed hebben opde prijzen. Voor granen, die in 't binnenland ook worden gewonnen, nl. gerst, haver en rog ge, bedraagt die heffing op de in voer zo maar 135 fr. per 100 kg, terwijl voor de andere granen, zo als maïs, milocorn, dari, e.d. die heffing 120 fr. per 100 kg bedraagt. Berekenen wij daarbij de taks van 5 dan komen wij respectievelijk tot 141 fr., 75 fr. en 126 fr. Om de betekenis van de com pensatiepremie te begrijpen, moe ten wij eerst weten wat de oor sprong is van die heffingen op de voedergranen. Zoals bekend heb ben de achtereenvolgende rege ringen een tarwepolitiek gevoerd, die er in bestond aan de verbou wers van tarwe een gewaarborgde prijs te verzekeren van 470 fr. ge middeld over het hele jaar. Deze prijs lag zo ver boven de prijs, die de boeren normaal van hun voe dergranen konden krijgen, dat practisch iedereen, die geschikte Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN grond had voor tarwe, aan deze teelt is begonnen. Vooral de grote boeren (hoofdzakelijk in Wallonië) gingen zich op de tarweteelt toe leggen, desnoods ten koste van een normale vruchtwisseling. Het gevolg van dergelijke tar wepolitiek (typisch trouwens voor de eendagspolitiek op gebied van landbouw) was al vrij vlug het ont staan van een wanverhouding tus sen de tarwe- en de voedergraan- teelt. Bovendien waren de boeren uit de magere gronden de bena deelde partij, want zij konden niet proiiteren van die hoge tarweprijs, daar ze zich tevreden moesten houden met die graansoorten, die de zandgrond alleen kan voort brengen de voedergranen. Men zou zich kunnen afvragen waarom men dergelijke dingen in het Ministerie niet kan voorzien. Laten wij ons echter gelukkig ach ten, dat men die fout dan toch heeft ontdekt. Men heeft zich dan ten doel gesteld door bepaalde maatregelen de prijs van de voe dergranen op te voeren tot onge veer 80 van de tarweprijs. (on geveer 375 fr) Aanvankelijk probeerde men de voedergraanboeren tevreden te stellen met een premie per ha ver bouwde voedergranen (bij de land bouwtelling aangegeven) maar dit systeem gaf geen voldoening, te meer daar de gelden, die voor het uitbetalen van deze premie nodig waren, moeilijk konden losgemaakt worden. Men is dan overgegaan tot een stelsel (een zeer betwist systeem trouwens) waar men eerst zorgde geld in 't bakje te krijgen om het daarna in stukjes en brokjes terug aan de boeren uit te betalen. Dat is dan het stelsel van de compensatie premie, zoals wij het nu kennen. Daar de prijzen in 't buitenland voor de voedergranen veel lager waren dan de beoogde 80% van (Zie vervolg 2' bladz. le kolom.I wensen we een De Koornbloem M. Redt U Zelveo A M- 1 AC STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. Postcheckr. S. M. Redt U Zelveu Handelsregister Aalst Nr 145. Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1