LANDBOUW BERICHTEN Voor dc hoogste bietenopbrengst. Voor een krachtige begingroei... 5 BINNENLAND. Premie voor pootaardappelen. Teneinde de voortbrengst van in landse pootaardappelen van goe de kwaliteit aan te moedigen, heeft de Minister van Landbouw beslist een premie toe te kennen voor de oogst 1961. De premie is uitsluitend bestemd voor pootgoed gecontro leerd en aanvaard door de Natio nale Dienst voor Afzet van Land en tuinbouwproducten. Die premie is vastgesteld op volgende gemid delden 1 fr per kg voor de luxe- variëteiten 0,50 fr voor de ver- bruiksvariëteiten en 0,30 fr voor de voeder- en industriële variëteiten. ZWITSERLAND. Prof. Dr. Ernst LAUR heeft op 27ste maart zijn 90ste verjaardag gevierd. Hij was niet alleen stichter en ere voorzitter van de Confédération Européenne de 1'Agriculture CEA (Europese landbouwconfederatie), maar bleef er tot op heden een waardevol raadsman van. Dit ju bileum is voorzeker een grote ge beurtenis op landbouwg ebied, maar ook in het kader van de CEA. 60 jaar geleden stichtte Prof. LAUR de Union Suisse des Paysans (zwitserse Boerenbond) alsook het Secrétariat Suisse des Paysans en bleef deze inrichtin gen leiden tot in 1939. Hij was ook professor in Landbouwpolitiek en landbouweconomie in de Land bouwsectie van de Ecole poly- technique fédérale te Zurich. Het lot van de Zwitserse boer log ge durende vele jaren in handen van deze waardevolle politicus en ge leerde, die bekendheid verwierf ver buiten de grenzen van Zwit serland. Zijn studie over bedrijfsboekhou- ding en het inluiden van een we tenschappelijk doordacht beleid op het bedrijf, werden wereldver maard. Afgevaardigde van de Zwitserse Federale Raad belast met de internationale economische be sprekingen, markante persoonlijk heid in de schoot van de vroegere Confédération Internationale de l'Agriculture(CIA) en van de CEA die haar opvolgde, is hij een van de meest aktieve en invloed rijke personaliteiten, zo op euro- pees- als op wereldvlak, die steeds in de bres stond voor de verdedi ging en de stimulering van een mo derne landbouwtechniek en voor de vrijwaring van het landbou wersgezin. De CEA dankt haar ontstaan aan Professor LAUR. De Europese land bouwers zijn hem vooral dankbaar voor al wat hij in de laatste 60 jaar heeft verwezenlijkt, zo op politiek als op wetenschappelijk en tech nisch gebied. ENGELAND. Britse ontdekking van afdoende geneesmiddelen tegen wormziekte van het vee. Naar door het agentschap Sobel- presse wordt meegedeeld hebben de laboratoria van I.C.I. een radi caal geneesmiddel ontdekt tegen wormziekte van het vee. Dit nieu we product Promintic genaamd, moet door bevoegde veeartsen worden toegediend onder vorm van onderhuidse inspuitingen. Zijn doeltreffendheid wordt bewezen tegen alle soorten van wormen, ronde, volwassen of larven, die le ven in de ingewanden of in de darmwand. In de verschillende stadia van de experimenten waren niet alleen een groep scheikundigen, biologen en veeartsen van I.C.I. van het proefstation van Alderley Park, in Cheshire betrokken, maar ook zo wat 50 vrije medewerkers, veeart sen-heelkundigen en verscheidene specialisten. In Groot-Brittannië werden meer dan 3.000 stuks vee behandeld en de uitslagen waren volgens de waarnemers indruk wekkend. Anderzijds werden een duizendtal dieren van verscheide ne soorten en rassen in Australië verzorgd met even groot sukses. Voor de officiële aankondiging werd te Alderney een conferentie belegd van een 100-tal veeartsen en specialisten, die ten volle de be tekenis van de uitvinding beaam den. De jaarlijkse verliezen aan vlees en mindere melkopbrengst veroor zaakt door ingewandswormen zijn zeer aanzienlijk, zodat de Engelse uitvinding, indien zij werkelijk doel treffend is, van groot belang is voor de veeteelt. In verband hiermede dient ge- zegddatde laboratoria van de I.G.I. deze laatste tijd meerdere middelen hebben verbeterd tot bestrijding van ziekten van mensen en dieren, zoals nieuwe produkten voor de behandeling van de vallende ziek te, de malaria en de melaatsheid, alsmede een nieuwe behandeling van de zwamziekten en een nieuw niet-ontvlambaar narcotisch mid del, dat krachtiger en veiliger is. Nauwelijks vier jaar geleden op gericht, behoren de instellingen van Alderley Park tot de best uitgeruste ter wereld. Hier beschikt men over de mogelijkheid om tal rijke gezonde dieren, welke de vor sers nodig hebben voor hun proef nemingen voort te brengen en te fokken. Elk jaar worden bij de 4000 nieuwe samenstellingen die vatbaar zijn voor toepassing door de geneeskunde of de behande ling van dierenziekten beproefd en gesynthesiseerd. Een grootste propaganda voor de landbouw. De Nationale Farmers Union van Engeland en het land van Wales (de Engelse landbouwersbond heeft over gans het land een uitge breide propaganda georganiseerc om de rol en het belang van de landbouw kenbaar te maken in de economie van het land. Deze pro paganda wordt gevoerd door de grote dagbladen die een dagelijkse oplage hebben van meer dan 10 miljoen exemplaren en gelezen worden door ongeveer 29 miljoen meerderjarige lezers. De British Farmer orgaan van de landbouwersvereniging, schrijft over deze propaganda wat volgt alhoewel van korte duur werd de ze propagandacampagne zorgvul dig voorbereid en uitgevoerd, der wijze dat zij van aard is de meeste invloedrijke kringen van de open bare mening te bereiken om hun aan te tonen welke belangrijke rol de land- en tuinbouw spelen in de huishouding van het land en bun te bewijzen dat de landbouw in dienst staat van het land zoals het thema van de propagandacam pagne luidt. SOWJET-RUSLAND. De ontwikkelling van de schapenkweek. Rusland heeft een uitgebreid pro gramma ontworpen van kunsmati- ge inseminatie voor schapen. Vol gens dit programma moet men en- cel beschikken over een ram per 000 tot 1.5C0 schapen, terwijl voor een natuurlijke bevruchtiging men een ram moet hebben voor 30 tot 50 schapen. Alhoewel de kunstmatige inse minatie sedert meerdere jaren in sommige gedeelten van Rusland wordt toegepast, werd zij deze aatste tijd aanzienlijk uitgebreid en thans wordt zij toegepast op on geveer de helft van het schapen- nestand Zij heeft de kwaliteit van de die ren aanzienlijk opgevoerd. In een bepaalde streek had de kruising plaals van schapen met rammen welke wol van hoge kwaliteit ge ven. De dieren ontsproten uit deze kruising gaven minstens 1 kg meer wol dan hunne moeder. WEST-DUITSLAND. Grotere voortbrengst en daling van de invoer van boter. De Westduitse productie van bo ter steeg in 1960 met. 8 tot een record van 405.000 ton, en het ver bruik per hoofd der bevolking van 7,8 tot 8,16 kg. De boterinvoer ver liep gedurende de laatste jaren als volgt ton milj. DM. 1956 34.600 153 1958 5.720 23 1959 24509 128 1960 17.481 92 De invoer nam in begin van het afgelopen jaar toe, doch liep in de loop van het jaar terug ten gevol ge van grotere binnenlandse voort brengst, zodat de invoer over het gehele jaar beneden die van 1959 bleef. TSJECHOSLO WAKIJE. Veestapel en veeteeltsprodukten. Volgens officiële cijfers omvat de veestapel 2.100.000 koeien, 6 500.000 varkens en bijna 58 miljoen kippen. De gemiddelde melkopbrengst per koe bedraagt 1800 liter. De boter- produktie bedraagt 61.800 ton. Per hoofd van de bevolking is een verbruik gepland van 56 kg vlees, 124 liter melk en 5,9 kg boter. De invoer bereikt 107 500 ton vlees en ongeveer 14.600 ton boter. De landbouw levert 14 het nationaal inkomen. JAPAN. Melkvoortbrenging in I960. In Japan werd in 1960 1.887.000 ton melk voortgebracht, hetzij 10,1 meer dan in 1959. 982.400 ton melk werd als verbruiksmelk gele verd, 742 000 ton melk werd tot zui- velprodukten verwerkt. Het verbruik van drinkmelk steeg met 14,7% ten opzichte van het verbruikin 1959. Enkele gegevens uit de landbouw. In de laatste 5 jaar is het aantal trekkers en gemotoriseerde cultiva tors in Japan gestegen van 62.000 tot 514.0C0 stuks, het aantal in de landbouw werkzame personen nam gedurende deze periode af met 5,9 °/o tot 3^,5 miljoen. Dit was aan zienlijk meer dan tussen 1950 en 1955 (3,6 Het aantal landbou wers-families nam van 1955-1960 af met 0,3 tot 6 miljoen, hetgeen dus impliceeit dat per boerderij het aantal personen is verminderd. Het gemiddeld inkomen per belastings- plichtige in de landbouwsector bo ven 100.000 Yen per jaar, steeg van 28 van de landbouwende bevol king in 1955 tot 41 in 1960. Het aantal jeugdige landarbei ders (19 jaar en jonger) daalde met 1.827.000, het aantal in de leeftijds groep 20-59 jaar daalde met 603.000 personen, doch het aantal in de leeftijdsgroep van 60 jaar en ouder nam toe met 267.000 personen. ARGENTINIË. De landbouwvooruitzichten in 1961. De uitvoer zal in 1961 de gevol gen ondervinden van de slechte oogsten van verschillende land- bouwprodukten, zoals tarwe, lijn zaad, rogge, haver en gerst. De uit gezaaide oppervlakte is ten opzich te van de vorige jaren teruggelo pen en verder zijn de weersomstan digheden ongunstig geweest. De voor de uitvoer zo belangrijke tar we oogst wordt geschat op 4,1 mil joen ton tegen 5,47 miljoen ton in het landbouwjaar 1959 1960. Minister Alsogaray verwacht echter, dat de maisoogst groot ge noeg zal zijn om een zekere com penserende werking te kunnen uit oefenen. Verder zijn de vooruit zichten in de veeteeltsector gunsti ger geworden. Op grond van de uitbreiding van de veestapel wordt vanaf medio 1961 een stijging van de vleesuit- voer mogelijk geacht. Aan de in- voerzijde zal een belangrijke de- viezenbesparing ontstaan, doordat de invoer van olieprodukten sterk zal teruglopen als gevolg van de toeneming van de eigen voort brengst. De maïsoogst in de wereld. In 1960 61 heeft de maïsproductie in de wereld een record bereikt. De oogst wordt door het Amerikaanse Landbouwministerie geraamd op 208.300 000 ton. Deze hoge produc tie is hoofdzakelijk te wijten aan de uitzonderlijke gunstige oogsten in de Verenigde Staten en Rusland. Er wordt verwacht dat de voort brengst met 44 het gemiddelde van de vijf laatste jaren over schrijdt. Natriumnitraat - 16 Nitrische stikstof. Waardevolle nevenwerking. DE KOORNBLOEM CHILISALPETER

De Koornbloem | 1961 | | pagina 5