Weekblad Leghennen op de Boerderij. De Landbouwpolitiek Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt van President Kennedy* AALST 22 APRIL 1961. Verschijnt iedere zaterdag 4CLte JAARGANG Nr 1971 ieheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. In verband met de aanwezigheid van te veel arbeidskracht op onze kleine bedrijven, werd reeds her haaldelijk gewezen op de noodza kelijkheid een voldoende winstge vende bezigheid in te schakelen. Men heeft reeds dikwijls-aange drongen op bepaalde specialitei ten, zoals wij er trouwens reeds verschillende kunnen zien in onze streek bloementeelt, groenten- en fruitteelt, witloof, hop, bepaalde speculaties met dieren, enz. In het licht nu van de noodzake lijkheid van een meer winstgeven de bezigheid op die kleine bedrij ven, hebben wij ons al dikwijls af gevraagd wat lopen die hennen op de boerderij te doen Het is geen uitzondering dat wij 30 tot 40 hennen zien rondscharrelen. En als wij aan de boer dan vragen wat die eigenlijk opbrengen, dan krijgen wij dikwijls een schouderophalen als antwoord. Sommigen maken er zich van af met te zeggen dat die hennen hun toch niets kosten. Zo gezien zou ie der ei dat gelegd wordt dan wel als zuivere winst kunnen aanzien worden. Dat dit niet zo is ligt voor de hand en in die gevallen waar de produktie uitzonderlijk laag is (en dat is geen zeldzaamheid) gaan ze geld kosten in plaats van er op te brengen, ook al eten ze maar wat maïs, of maar wat tarwe. Wij zijn er nochtans van over tuigd en mensen, die 't hebben on dervonden zullen het met ons wel eens zijn, dat goedleggende hen nen voor de boer altijd wat kunnen opbrengen, te meer daar de ver bruiker er prijs op stelt boeren- eieren te kunnen koper. We moe ten elkaar toch goed verstaan. Het gaat hier om goedleggende hen nen. Jammer genoeg treffen wij die op de boerderij zelden aan, behal ve natuurlijk daar waar men er zich speciaal op toelegt. De boer verzekert ons wel dat ze zus en zoveel eieren leggen, maar uit ondervinding weten wij dat men bijna altijd de productie overschat, waarschijnlijk omdat men niet veel gewoon is. Maar een hoge op brengst is zo moeilijk aan te nemen als men ziet in welke omstandig heden de dieren daar leven. En wat soort van hennen loopt er ei genlijk allemaal bij elkaar Het is geen uitzondering dieren aan te treffen die 4 jaar of misschien nog wel ouder zijn. Veelal is het boven dien een verzameling van alle mo gelijke rassen, dikwijls dan juist die rassen, die wel bekend staan om hun slacht kwalititeit, maar niet om hun leg. Wij willen daarom enkele punten bespreken, die voor een meer winstgevende hennenhouderij op de boerderij van belang kunnen zijn. Het is nu maar aan de boer (of is het de boerin die over de hen nen regeert er zijn voordeel mee te doen. Een eerste punt van belang welke hennen zal men zich aan schaffen Wij stellen vast dat men zich daar doorgaans weinig om be kommert. Veelal koopt men lukraak enige poeljen, dan liefst niet te duur. Hoe dikwijls hebben wij dan gezien dat men eenvoudig mest- kuikens had gekocht, ttz. de poel jen, die na de verkoop van de haantjes uit een partij mestku '.iens waren overgebleven. Dat derge lijke poeljen goedkoop te krijgen zijn is gemakkelijk aan te nemen, maar voor de leg zijn ze meestal geen cent waard. Ook blijven de hennen veel te lang op 't hof lopen. Eens te oud wordt de leg onvoldoende, terwijl ze intussen ook al als vleeshen on geschikt zijn geworden, tenzij men over speciaal sterke tanden be schikt. Een verkeerde manier van spaar zaam zijn is proberen zelf de kui kens te kweken met een kloek. Het kan wel mooi zijn de kloek zo met haar sliert kuikens de mesthoop te zien afzoeken, maar als men de verarmoede kuikens van dichtbij ziet is 't mooie er al vlug af. Als er maar de helft sterven valt het erg mee en wat overblijft is veelal maar een armzalige gedoe. Daarom raden wij de boeren aan zich poeljen aan te schaffen van een goed legras. Er zijn verschillen de goede witte en rode rassen (al naar gelang men de voorkeur geeft aan witte of bruine eieren) beschik baar Maar koop nooit zogenaam de Sussex-poeljen (witte met zwar te kraag) of van de Hollandse blau we (grijs geschelpte), want deze zullen bijna altijd tegenvallen, om dat het hier precies gaat om poel jen uit een mestras, die vooreerst als mestkuikens zijn gevoed ge worden en bovendien ongeschikte legsters zijn. Ten slotte willen wij waarschu wen tegen het aankopen op de markt en bij leurders. Dat wil niet zeggen dat men daar geen goede kopen kan, maar doorgaans loopt men te veel de kans bedrogen uit uit te komen. (Zie vervolg 3' bladzijde 1' kolom). Het landbouwbeleid van deVe- renigde-Staten is niet alleen van belang voor de Amerikaanse boe ren, doch ook voor de landbouw- voortbrenging in talrijke andere landen. Zoals onze lezers weten, hebben de Verenigde-Staten se dert jaren enorme overschotten aan meerdere landbouwproducten waarvoor zij geen afzet vinden te gen prijzen die lonend zijn voor de boeren en welke zij, om deze laat- sten te behoeden tegen een ruine- rende prijzeninstorting.uitde markt hebben genomen en opgeslagen met aanzienlijke toelagen uit de schatkist in afwachting van betere afzetmogelijkheden. Een wijziging in het Amerikaan se landbouwbeleid, die voor ge volg zou hebben een aanzienlijke en versnelde opvoering van de ex port van bedoelde overschotten tegen sterk verlaagde prijzen zou onvermijdelijk leiden tot een ont reddering van de landbouwmarkt over de wereld en het inkomen der boeren in de meeste landen, inzonderheid in deze die land bouwproducten uitvoeren, op ge voelige wijze aantasten. Terwijl op het huidig ogenblik Sowjet-Rusland te doen heeft met een aanzienlijk tekort in de land- bouwvoortbrengingop de hoeveel heden voorzien door zijn plan, staat de nieuwe Amerikaanse Pre sident, zoals zijn voorganger, voor de zware moeilijkheid een redelij ke oplossing te vinden voor het vraagstuk der landbouwoverschot ten. Als vertegenwoordiger in de se naat van een industrieel gebied had Kennedy vóór hij zich kandi daat stelde voor het president schap der V.S. zich niet speciaal bezig gehouden met het landbouw vraagstuk. Nadat hij hiertoe be sloten had, heeft hij met de hulp van raadgevers economisten, die zoals hij voorstander zijn van een geordende economie, een land bouwpolitiek ontworpen die in overeenstemming is met zijn op vatting. Onder deze raadgevers dient bijzonder vernoemdM. W. Cochrane, professor in landbouw economie aan de universiteit van Minnesota en thans ook voorzitter van de American Farm Econo mics Association President Kennedy geeft aan zijn landbouwbeleid twee grondbe ginselen 1) een voldoende voortbrenging om de Amerikaanse bevolking te voeden en een buitenlandse poli tiek te steunen van strijd tegen de honger en van economische uit bouw der onderontwikkelde stre ken 2) een landbouwinkomen dat aan de boer voor zijn arbeid en kapitaal een vergelding geeft die kan vergeleken worden met deze welke een gelijkwaardige arbeid en kapitaal opbrengen in de ande re takken van de nationale bedrij vigheid. Om deze twee doeleinden te be reiken stelt Kennedy een produc- tiebeleid voor omvattende meer dere punten a) Vooreerst maatregelen van toezicht op het aanbod. Naar de mening van Kennedy bestaat de enige doelmatige me thode erin het aanbod van land bouwproducten op het peil te brengen en te houden van de vraag. Deze aanpassing zou moe ten geschieden voorde onderschei den voortbrengselen teneinde te komen tot een marktstabilisatie te gen pariteitsprijzen welke voor de producten in kwestie volstaan om aan de landbouwers een inkomen te bezorgen dat vergelijkbaar is met dit van de andere bevolkings groepen. Deze controle van de voortbren ging en van de steunprijzen zou uitgevoerd worden volgens vor men en methodes aangepast voor elk product, met benuttiging van alle gekende middelen. De aard en de kenmerken van het product alsmede deze van hunne traditio nele verhandeling zullen de keuze van de aangewende middelen be palen, nl. verplichte braakligging van de grond, aankoop door de re gering, kredieten met inpandstel- ling, vergeldingspremiën, enz. Deze programma's van maatre gelen zullen voorbereid worden op verzoek en met medewerking van de groeperingen der betrok ken voortbrengers. Zij zullen in ze ker mate beheerd worden door de landbouwers zelf en enkel in toe passing treden na een gunstig re ferendum van twee derden der be langhebbenden. b) Steunverlening aan onbemid delde boeren. Ongeveer twee miljoen Ameri kaanse landbouwersgezinnen le ven op hoeven waarvan het bruto- inkomen lager is dan 2.500 dollar per jaar en kunnen in hunne be hoeften niet voorzien. Te hunnen voordele doet president Kennedy volgende voorstellen (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postchcckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1