Diarree bij Kalvers. LANDBOUWPROGRAMMA Weekblad Rechtskundigc Dienst Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 29 APRIL 1961. Verschijnt iedere zaterdag 4CLte JAARGANG Nr 1972 SetAser Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Sfcmdsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. GAUDRON. overgemaakt aan de heren Kabinetsvormer en Minister van Landbouw. De heer Lefèvre, formateur van het nieuw ministerie, zal voorzeker niet te klagen hebben over onvol doende voorlichting over de eisen en wensen van de verschillende bevolkingsgroepen. Hij werd in derdaad deze laatste tijd overstelpt door moties, desiderata en memo randa. Wij betwijfelen sterk of de regeringsformateur de tijd zal heb ben of lust gevoelen om al deze be scheiden te lezen. Zijn bijzonderste bekommernis zal voorzeker zijn, door een verklaring welke door haar algemeenheden de meerder heidspartijen voldoening schenkt, de regeringsboot van wal te doen steken. In welke mate de beloften wel ke de regeringsverklaring bevat zullen worden verwezenlijkt hangt af van de druk waaraan de rege ring wordt onderworpen door de bevolkingsgroepen die hierbij be lang hebben. De arbeidersorgani saties zijn hierin het sterkst omdat zij niet zeer kieskeurig zijn in de middelen die zij aanwenden en niet terugdeinzen voor geweld, zo als de jongste stakingen het heb ben aangetoond. De landbouwers integendeel gebruikende methode der overreding welke jammer ge noeg al te dikwerf niet doelmatig is gebleken. Wat er ook van zij, het Centraal Comité voor Land en Tuinbouw- belangen heeft onlangs in een me morandum van negen punten de eisen van de land- en tuinbouwbe- volking voorgelegd aan de rege ringsformateur. Wij willen deze in ogenschouw nemen er, waar het pas geeft, een woordje commentaar bijvoegend. 1) Bij de samenstelling van de re gering moet de Minister van Land bouw, afgezien van de noodzake lijke economische coördinatie, een volwaardig minister zijn. Wij onderschrijven gaarne deze eis en verwachten dat aan de Mi nister van Landbouw in de nieuwe regering een rol zal worden toebe deeld die in verhouding is met het belang van land en tuinbouw voor onze nationale huishouding. 2) Inzake het prijzen-beleidmag onder geen enkel voorwendsel een prijzen en indexpolitiek worden gevoerd ten nadele van de land bouwers wier aandeel in het na tionaal inkomen bestendig terug loopt en die als vrije producenten ook verdienen een behoorlijk ar beidsinkomen te verwerven. Met deze eis betuigen wij onze volledige instemming. Het moet in derdaad gedaan zijn met een be leid dat er op gericht is de levens duurte in toom te houden door het éénzijdig drukken der prijzen van de landbouwproducten zelfs wan neer deze niet volstaan om de voortbrengingskostente dekken en aan de voortbrengers een redelijke bedrijfswinst te verzekeren. Onze boeren hebben recht op een be hoorlijke levensminimum evenzeer als de arbeiders en ander bevol kingsgroepen. 3) Zuivel Meer bepaald moet de rendabiliteit van de zuivelsec tor, die een essentiële tak is van de Belgische landbouw, met alle be schikbare middelen gevrijwaard worden, onder meer door verscher ping van de maatregelen tegen de sluikhandel en door de rationalise ring van de verwerking en distribu tie. Tevens wordt aangedrongen op scherpe controle en reglemen tering van de voortbrenging en de handel in margarine. Met dergelijk beleid stemmen wij gaarne in, daar het beant woordt aan de stellingname die wij, zoals onze leden weten, in dit blad voortdurend hebben verde digd. 4) Buitenlandse politiek Een offensieve uitvoerpolitiek moet ge voerd worden voor land- en tuin bouwproducten. Daartoe dient een beroep gedaan op actiever markt onderzoek en meer ondernemende prospectie van afzetmogelijkheden, waarbij ook de land- en tuinbouw producten van het Fonds voor de Buitenlandse Handel moeten kun nen genieten. In geen geval mo gen de handelsstromen naar 't bui tenland willekeuring worden on derbroken. Voor de heffingen op voeder- granen (in het raam van de tarwe- politiek) dient prijscompensatie na gestreefd door terugbetaling bij uitvoer en heffing bij invoer van veredelde dierlijke producten. Evenals aan ae nijverheid moet ten slotte aan de landbouw afdoende bescherming verleend worden te gen abnormale mededinging en tegen dumpingspraktijken. (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom). Het zal nog lang duren eer wij van dat sukkelen met jonge dieren af geraken. Wellicht zal daar wel nooit een eind aan komen. Wat daarom nog niet wil zeggen dat wij er ons zo maar bij moeten neerleg gen. Wel integendeelWij moeten zoeken naar verbetering en de middelen daartoe zijn wel te vin den. Zonder te diep op het vraagstuk in te gaan zouden wij bij kalvers twee vormen van diarree willen onderscheiden vooreerst een be smettelijke vorm en daarna een vorm, die ontstaat door voedings- fouten. Dat die twee vormen wel eens samengaan in de praktijk maakt de zaak niet eenvoudiger, maar voor een goed begrip dienen wij er een duidelijk onderscheid tussen te maken. De besmettelijke vorm. In de stal waar onze koebeesten leven, treffen wij normaal verschil lende soorten bactierien aan, die doorgaans gezellig met ons dieren samen wonen, zonder deze daar om kwaad te berokkenen. Zo zijn er een bepaalde soort bacteriën die ook in het darmkanaal van on ze runders leven en daar, onder normale omstandigheden nuttig werk verrichten bij de afbraak van de verteerde spijsbrij. Dergelijke bacteriën zijn bv. de colli bacillen, of ook wel rottingsbacteriën zijn ge- Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 30 april tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 96 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. naamd. Hoewel over 't algemeen on schadelijk voor onze dieren, toch zijn er omstandigheden waarin ze gevaarlijk kunnen worden. Bij een besmettelijke ziekte is het altijd een kwestie van wie is de sterkste van de twee de aanvallende ziek tekiemen of het aangevallen orga nisme. De zwakste van de twee moet het afleggen. Zijn het de ziek tekiemen, dan gebeurt er eenvou dig niets is het het organisme, dan breekt ziekte uit. Vooral bij kalvers kunnen colli bacillen gevaarlijk worden, voor eerst omdat de jonge dieren nog weinig weerstandsvermogen heb ben en dus gemakkelijk overmees terd kunnen worden en vervolgens omdat de voeding van de kalveren, die hoofdzakelijk uit melk bestaat, een goede voedingsbodem is voor de ontwikkeling van die bacteriën. Langs de ene kant dus zwakke organismen, langs de andere kant een sterker ontwikkelende bacterie. Haalt deze laatste de bovenhand dan verhaast ze het rottingsproces in de darmen, met als gevolg af gang Deze afgang is besmettelijk daar de aanvankelijk ongevaarlijk colli-bacillen na passage door een dier (dat ze uitscheidt met de uit werpselen) veel besmettelijker wor den en dan ook gemakkelijk ande re dieren gaan aantasten. Men heeft geprobeerd op ver schillende wijzen deze ziekte te be strijden, bv. door sterk opgevoerde hygiënische maatregelen, waarbij dan gezorgd werd dat geen bacil len konden binnendringen, maar onderzoekingen hebben aange toond dat op de eerste plaats het weerstandsvermogen van het kalf van betekenis is. Die weerstand, vooral dan bij pasgeboren kalvers, hangt uitsluitend af van de voeding van het kalf gedurende de dracht en nadien van de samenstelling van de moedermelk. Hieruit volgt onmiddellijk het grote belang van een aangepaste voeding van het moederdier én ge durende de dracht en na de ge boorte. (als het kalf grootgebracht wordt met de moedermelk). Dat bij de voeding van de drach tige dieren heel wat fouten ge maakt worden weten wij nu stilaan wel en het zal ons dan ook niet verbazen dat wij nog regelmatig kalvers met besmettelijke afgang tegen komen. De beste methode om deze ziek te te voorkomen is dus de juiste (Zie vervolg 2* bladz. 1' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Red'. U Zei ven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1