PRIJSKAMPEN Over de goede manier van te straffen. Stierenkeuringen. MINISTERIE VAN LANDBOUW. voor Merriën en Merrieveulens 6 mei 1961 3 Bestuur voor Landbouwproductie. Dienst van de Dierlijke voortbrenging van het Zwaar Trekras in 1961. 1° ZONE Dinsdag 6 juni Herenthals, 10 u Gedempte vaart Hasselt, 10,30 u., Kolonel Dussartpl. 2° ZONE. Maandag 29 mei Borgworm, 10 u., Rijkswachtpaats Fexhe le Haut Clocher, 14,30 uur, [Plein de la Sucrerie Vrijdag 2 juni Waver, 10 u., A. Boschplaats Gembloers, 14,30 u Slachthuispl. Zaterdag 3 juni Ohey, 10 u.. Place Gros d'Ohey Namen, 14,30 u., St. Niklaasplaats Maandag 5 juni Thuin, 10 u Place de la Ville Basse Charleroi, 14,30 u., PI. du Manége Dinsdag 6 juni Hoei, 10 u., Minderbroederplaats Soheit Tinlot, 14,30 u., Wedstrijdpl. Woensdag 7 juni Florennes, 10 u Groenplaats Dinant, 14,30 u Albertenplaats Donderdag 8 juni Tongeren, 10 u., Leopoldswal St. Truiden, 14,30 u., Tiense Vest Zaterdag 10 juni Oudenaarde, 10 u Grote Markt Geraardsbergen, 14,30 u., Statiepl. Maandag 12 juni Gent, 10 u., Slachthuisstraat Aalst, 14,30 u., Houtmarkt Dinsdag 13 juni Eeklo, 10 u., Grote Markt Woensdag 14 juni Halle, 10 u., Natieplein Brussel, 14,30 u Hertoginneplaats Donderdag 15 juni Kontich, 10 u., Gemeenteplein St. Niklaas, 14,30 u., Grote Markt Vrijdag 16 juni Zinnik, 10 u Groenplaats Nijvel, 14,30 u., Albertplaats Zaterdag 17 juni Brugge, 10 u., Vrijdagmarkt Gistel, 14,30 u., Grote Markt Dinsdag 20 juni Bergen, 10 u,, Nervenneplaats Aat, 14,30 u., St. Jacqueskaai Woensdag 21 juni: Veurne, 10 u., Grote Markt leper, 14,30 u., Grote Markt Donderdag 22 juni Tielt, 10 u., Rameplaats Zaterdag, 24 juni Doornik, 10 u., Groenplaats Kortrijk, 14,30 u., Houtmarkt Dinsdag 27 juni Tienen, 10 u., Kabbeekvest Geldenaken, 14,30 u., Grote Markt. Inlichtingen voor de kweker. 1) De kweker moet zijn merriën voorstellen aan de jury op de ver gaderplaats waar zijn merriën reeds aan een prijskamp deelgeno men hebben. Indien hij nog geen merriën op een prijskamp aange boden heeft, dan heeft de kweker de vrije keus tussen de twee verga derplaatsen die het dichtst bij zijn woonplaats gelegen zijn. 2) De merriën dienen minstens 10 dagen voor de datum van de prijs kamp ingeschreven te worden ten burele van de Rijksveeteeltconsu- lent der provincie waar de prijs kamp plaats vindt. De inschrijving geschiedt door middel van een speciaal inschrij vingsformulier. 3) Voor al de merriën die aan de prijskampen deelnemen moet de eigenaar een inschrijvingsbewijs bezitten, afgeleverd door de Ko ninklijke Maatschappij Het Bel gisch Trekpaard 45a, Schild knaapstraat, te BRUSSEL. 41 Aan de prijskampen voor ras- merriën mogen deelnemen de bes te kweekmerriën die geprimeerd of teruggeroepen werden in een prijskamp ingericht in uitvoering van het Koninklijk Besluit van 19 Augustus 1960 en vergezeld zijn van drie afstammelingen. De niet geprimeerde en niet-te- ruggeroepen merriën mogen ech ter eveneens aan die prijskamp deelnemen voor zover zij verge zeld zijn van drie afstammelingen waarvan minstens twee gepri meerd, teruggeroepen of aangeno men. 5) De paarden moeten voorge steld worden in natuurlijke staat. Zullen uitgesloten wordende paar den die het voorwerp zijn geweest van bedrieglijke practijken, alsook deze met congenitale of accidente le misvormingen die de jury nopens de zootechnische waarde van het voorgestelde dier kunnen mislei den. Uitgezonderd enkele linten zal geen enkele opschik toegelaten worden zelfs niet aanbrengen van vette olië of klei om het haar recht te zetten. 6) De vergaderplaatsen moeten voor het geheel van de categorieën van de prijskampen een minimum van 10 inschrijvingen hebben. In dien dit getal niet bereikt is, wordt de prijskamp ambtshalve afge schaft en de kwekers, die hun mer riën regelmatig hebben ingeschre ven zullen uitgenodigd worden door de veeteeltconsulent in een van de andere vergaderplaatsen in de provincie, het dichtst gel?gen bij hun bedrijf. 7) Alle bedrog, van welke aard ook, doet degene die het pleegt, alle recht op het bekomen of het uitbetalen van een premie verbeu ren, en stelt hem daarenboven bloot aan rechtsvervolgingen. De adressenderRijksveeteeltcon- sulenten voor de hiernavolgende provincies zijn Antwerpen M. DE PAEPE, Brechtse steenweg, 80, Westmalle. Brabant M. CAMERLYNCK, Weldadigheidsstraat, 52, Leuven. HenegouwenM. PANIER, 37e, Chemin de 1' Abbaye, Ath. Limburg M. VERMIN, Op Groeningen, Diepenbeek. [Zie vervolg onderaan hier neven.) We hebben het reeds enkele ma len gehad over de verkeerde ma nier kinderen te straffen ze geen schrik aanjagen, ze niet vernede ren, ze niet slaan. Dat men hieruit niet besluite dat men niet mag straffen, en dat alle straffen slecht zijn. Wat dan Een goede straf, een straf met opvoedkundige waarde is deze waarvan het kind duidelijk kan vaststellen dat ze verband houdt met, dat ze omzeggens een natuur lijk gevolg is van de verkeerde handeling. Het kind moet proefondervinde lijk leren, bij middel van de gevol gen, wat verkeerd is en dient ver meden te worden. Het doen onder gaan van een dergelijke ondervin ding, moet niet noodzakelijk ge paard gaan met gramschap, of met andere uitingen van vijand schap, waardoor het kind de in druk zou krijgen dat zijn omgeving tegen hem gekant is het moet op gelegd worden als de natuurlijkste zaak van de wereld. De ouders mogen zelfs laten blijken dat het hen verdriet doet dat het kind der gelijke onaangename gevolgen van zijn daden moet ondervinden. Maar wie een verkeerde daad stelt, moet er de gevolgen van dra gen, dat moet het kind van af zijn prilste jeugd aanvoelen en begrij pen. De straf moet bovendien verband houden met de verkeerde hande ling. Wanneer Jantje te veel getreu zeld heeft om zich klaar te maken voor de wandeling, dan zal hij thuis blijven en niet kunnen genie ten van een aangename ontspan ning Wanneer Elsje geen honger heeft voor de wortelen die moeder had klaargemaakt, dan kan de honger ook niet plots weerkeren wanneer de dessert op tafel komt ,- dat zal dan voor een volgende maaltijd zijn Wanneer Kare'ltje haagschool gehouden heeft, dan zal het aan gewezen zijn dat hij de volgende zondag de ganse dag binnen blijft om te studeren en de verloren les sen in te halen, of zal het beloofde bezoek aan de kinema achterwege blijven Is Marieke jaloers en onhebbe lijk geweest tegenover een broer tje of een zusje, dan zal ze eens extra lief moeten zijn tegenover hen, en een of andere dienst be wijzen. Indien aldus het kind, van af zijn prilste jeugd geleerd heeft dat on hebbelijke handelingen, ook on hebbelijke gevolgen hebben, dan zal het, geleerd door de ondervin ding, zich stilaan weten aan te pas sen op behoorlijke wijze. Dat zal meer uithalen dan streng gegeven bevelen, en hardhandige beteuge ling. Met de nodige voorzichtigheid kan men het kind ook het onaan gename van zekere handelingen doen ondervinden dat een kachel warm is en brandwonden kan ver oorzaken, dat een speld prikken kan, dat een stoel vallen kan, dat een tang pijn kan veroorzaken. Met dergelijke dingen in het waarnemingsveld van het kind te brengen, zal men veel meer uitha len dan met te verbieden op straf van dit of van dat. Het zal dan mis schien nog wel eens verkeerd lo pen, maar dat zal dan wel uitzon derlijk zijn. Zo zal het kind Ieren dat bepaal de handelingen ook bepaalde ge volgen met zich brengen. Wanneer het niet op tijd thuis is voor de maaltijd, zal het niets meer te eten vinden wanneer het binnen komt wanneer het zijn speelgoed, na het spel, niet op de daarvoor be stemde plaats weet weg te bergen, zal het ondervinden, dat de volgen de dag een bepaald speelgoed ont breekt, enz. Op die wijze ondervindt het kind dat straffen geen willekeurige han delingen zijn vanwege de ouders zij moeten noodzakelijk volgen op verkeerde daden die gesteld wor den. Op die wijze is het niet nodig dat de ouders zich kwaad maken, ze kunnen zelfs hun spijt laten blij ken dat een dergelijk gebeuren noodzakelijk moest volgen maar het moet dan ook volgen de ou ders mogen zich niet van hun stuk laten brengen zoniet gaat alle op voedkundige waarde van de straf verloren. Willekeurig straffen is dus uit den boze. Opvoedkundig gezien, moet de verkeerde handeling in logisch en oorzakelijk verband staan met de straf. Reeds van af de eerste le vensjaren moet het kind weten en voelen dat het in een gemeenschap leeft, wat noodzakelijk een beper king van de vrijheid van handelen met zich brengt. Het kind moet leren zich aan te passen, en niet alles te doen wat het in het hoofd krijgt. Dat alles moeten de ouders het kind bijbren gen, met kordaatheid, maar ook met genegenheid. Het kind mag nooit de indruk krijgen dat de ou ders vijandig ingesteld zijn te zijne opzichte. Opvoeden is een werk van vastberadenheid, maar ook een werk van grote liefde en ge negenheid. Luik M. DESSART, rue de Paris, 20, Luik Namen M. J. SASSEN, Rue du Raccordement, Godinne. Oost-VI. M. BUTAYE, Land van Waasland, 52, St [Amansberg. West-VI. M. MICHELS, Wingenesteenweg, 8E, Tielt. Luxemburg M. JEANMART, rue du vicinal, Hotton. Bijgevoegde Vrijdag 19 mei te 13,30 u. te Ophasselt. te 16,30 u. te Wetteren, Dries, te 15 u. te Aalst, Houtmarkt. DE KOORNBLOEM

De Koornbloem | 1961 | | pagina 3