Plantkunde en Plantlore. DE VUYST Notarieele Annoncen Notaris BUYS HOFSTEDE Woonhuis met Tuin Uit de hand te koop LAND en WEIDE WEIDEN en LAND Studie van te Lede. Vrijwillige openbare verkoping van ene GERIEFLIJKE met schuur en Boomgaard te Lede, Overimpestraat, 10. Notaris BUYS te Lede zal met tussenkomst van zijn ambtgenoot Meester VAN IMPE, notaris te Gent, openbaar verkopen Gemeente Lede. Ene gerieflijke hofstede met schuur, boomgaard en afhangen te Lede, Overimpestraat, 10, sektie D Nrs 915-b en917-d, groot lOaOl ca. Begrijpende Beneden 2 plaat sen, keuken, schuur, stallingen en boomgaard. Boven zolder. Voor zien van steenput en elektrieklei- ding. Onmiddellijke ingebruiktre- ^Slechts ingesteld 85.0C0 fr. Tweede en Laatste Zitdag maandag 8 mei 1961, te 4 u. nam. ter herberg gehouden door Mr Alfred De Smet, te Lede, Molenstraat. Vrijwillige openbare verkoping van gerieflijk te Lede, Bosstraat, 26. Notaris BUYS te Lede zal open baar verkopen Gemeente Lede. Een gerieflijk woonhuis met tuin en afhangen te Lede, Bosstraat, 26, sektie B Nrs 318-w en 318-y, groot 3 a 40 ca. Begrijpende Beneden twee plaatsen, kelderkamer, W.C. en tuin. Boven twee slaapkamers en zoler. Voorzien van elektriek- leiding en steenput. Onmiddellijke ingebruiktreding. Voor het bezichtigen wende men zich tot de notaris-verkoper. Enige Zitdag maandag 8 mei 1961, te 2 u 's nam. ter herberg In de Bareel 8 gehouden door Mr G. Huyghe te Lede, Steenstraat, 5. Voor alle verdere inlichtingen, wende men zich ter studie van Notaris Buys te Lede, Kasteeldreef, 44. Tel Aalst 249.04. Goede bouwgronden te Lede, Maarschalk Montgommerystraat. Voor alle verdere inlichtingen wende men zich ter studie van No taris Buys te Lede, Kasteeldreef, 44 Tel. Aalst 249.04. Studie van Notaris te Borsbeke. Openbare verkoping van te Haaltert en Heldergem Notaris DE VUYST te Borsbeke, zal openbaar verkopen Gemeente Haaltert. Koop 1. - Een perceel LAND ge legen op Hollebeekveld, gekend ten kadaster sectie C nummer 1090, groot 7 a 50 ca, palende of gepaald hebbende noord-oost D'Haeseleer, zuid-oost D'Haeseleer, zuid-west de gemeente Heldergem met De Pelsmaeker Petrus. In gebruik bij Vonck Petrus. Koop 2. - Een perceel LAND ge legen op Hollebeekveld, gekend ten kadaster sectie C nummer 1141, groot volgens meting 30 a 30 ca, pa lende noord Baeyens en Stevens, oost Coppens, zuid de Kerkfabriek van Kerksken, en west koop 3. In gebruik bij D'Haeseleer Emiel Koop 3 Een perceel LAND ge legen op Hollebeekveld, gekend ten kadaster sectie C, deel van nummer 1083e, groot volgens me ting 21 a 20 ca, palende noord koop 4, Torrekens en Baeyens, oost koop 2 en de Kerkfabriek van Kerksken zuid Baeten Hector en west D'Haeseleer. In gebruik bij D'Hae seleer Emiel Koop 4. - Een perceel LAND ge legen op Hollebeekveld, gekend ten kadaster sectie C, deel van num. 1083e, groot volgens meting 18a 50 ca, palende noord De Meyer, oost Torrekens, zuid koop 3 hier voor en west D'Haeseleer. In ge- brnik bij Cappelleman Gustaaf. Gemeente Heldergem Koop 5. - Een perceel LAND ge legen op Borrewatervalle, gekend ten kadaster sectie B, nummer 539, groot volgens meting 17 a 90 ca, pa lende of gepaald hebbende noord De Swaef, oost Van der Schueren, zuid De Leeuw en De Vleeschauwer, west Van Boxstael. In gebruik bij Petrus Gosseye Koop 6. Een perceel WEILAND, gelegen op Hollebeke, gekend ten kadaster sectie A, nummer 181a, groot volgens meting 14 a 25 ca, pa lende noord Haesaert en D'Hondt, oost De Jonghe en de Vuyst, zuid De Jonghe en D'Haeseleer en west De Jonghe. In gebruik bij Lievens Margriet en Capelleman Gustaaf. Koop 7. - Een perceel LAND ge legen op Ninofsche watervallen, gekend ten kadaster sectie A, num mer 747 groot 63 a 50 ca, palende of gepaald hebbende noord oost Schandevyl en Cooreman, zuid oost Sorgeloos en Piens, zuid west D'Hondt, noord west Schandevyl In gebruik bij De Saedeleer Cyriel, Nederhasselt. De Saedeleer Edm., Lebeke Outer. Koop 8. - Een perceel LAND ge legen op de Slocht, gekend ten ka daster sectie A, nummer 500, groot 23 a 60 ca, palende of gepaald heb bende noord Antheunis, oost De Cock, zuid van Liedekerke en Groebbens, west Baeten en Groeb- bens. In gebruik bij De Saedeleer C Koop 9. - Een perceel WEIDE ge legen op Borrewatervallen, gekend ten kadaster sectie A, nr 780, groot 17 a 10 ca, palende of gepaald heb bende noord oost De Swaef, Coo reman, Baeten en De Muytenaere, zuid-oost Heyman, zuid west Coo reman en Blondeel en noord-west Van der Hoeven. In gebruik bij De Saedeleer Cyriel. Enige Zitdag dinsdag 9 mei 1961, te 1,30 u. nam., ter herberg van Mr Marcel De Cock, Oud Gemeete- huis te Heldergem. Openbare verkoping van te Okegem, Ophasselt, Schendel- beke, Steenhuyze-Wijnhuyze en Zandbergen. (Zie vervolg 7' bladz. 1' kolom) Een verzameling Mylhen, Legenden en Volkskundige bijzonderheden in betrekking tot Planten en Bloemen. door ALOIS SUYS. 36. Die mei blijft daar staan tot dat de bloemen totaal zijn verslenst, het loof is verdord, en regen en wind het hunne hebben gedaan om de mei in een vogelschrik te veranderen, d.w.z. totdat de witte broodsweken zijn henengevloden, en zuurzoete woordekens daarbin nen beginnen te weergalmen, hui selijk krakeel en onenigheid be ginnen te ontstaan. Een grauwen de avondstond, of voordat de och- tende klaarte het aardrijk be schijnt, is de eens zo fraaie, lang gewenste mei plots verdwenen. Ook ter gelegenheid van jubi leums, inhuldigingen, enz. worden meien geplant. Een mei wordt ge plant midden een vlasgaard, om te beduiden dat deze is verkocht, een mei vastgemaakt boven op de schoorsteen van een nieuw ge bouwd huis hetwelk onder dak is gebracht, een mei gesteld midden het laatste voer graangewas, dat van het veld naar de hoeve wordt overgebracht. In vele andere om standigheden nog spelen de meien een voorname rol. Lollig en leutig was dat inhalen van het laatste voer graan lang te voren verbeidden jongens en meisjes die prettige stond. Op hun knieën gezeten, boven op het voer graan, omstrengelden hun armpjes de stok met de meituil boven aan. Jubelend weergalmde hun blij, eenvoudig lied door de zwoele lucht van de^naderende avond stond En is boer Stien zijn oogst al in I Hei ja En wacht boer Naas zijn oogst op ons nog 8 Hei, ja of nog Koekeloeren haan, 't laat ste voer is op de baan, om... naar... de... schuur.te... gaan En jou en jou Wat heeft de paarden knecht verdiend Een halve pint en jou I... en jou of Koeke loeren haan t Laatste voer is op de baan, om naar... de... schuur te... gaan... De boer geeft een halve pint... Wanneer Morgen of van daag... Jooouw enz., honderd malen herhaald. Gelukkige jaren, uit lang vervlogen tijden, helaas, wanneer reine, onschuldige vreug de en deugd heersten onder de doorbrave jeugd, ener doorkriste- lijke landbouwersbevolking. Het is over dergelijke meien evenwel niet, dat wij hier wensen te handelen, wel over de eigenlijke meien, waaraan de meer oorspron kelijke betekenis is gehecht. De maand mei, de schoonste maand van het jaar, de maand van bloemenweelde, bloemen pracht en vogelengezang, is ons aller goede moeder Maria gewijd. Aan haar op de eerste plaats de hulde van ons dankbaar, minnend kinderhart. Geen Lievevrouwkens- beeld gedurende die maand, hoe onooglijk het ook weze moge, het welk niet met een tuiltje bloemen wordt versierd. Maar ook vele lie ve Eva's dochterkens dragen de zoete naam van Maria, de Hemel koningin. En naar het voorbeeld van hun schutspatrones ontvangen die poezelige kinderen van hun zoete ventje, de eerste mei, een bloemtuil voor geschenk. Iets geven doet iets krijgen een tedere zoen, een stukske te meer van 's meisjes harteke daarbij nog gevoegd, tot dat dit popelend harteke algeheel zal zijn veroverd, is de smachtend verbeide beloning voor de gift. Een argloos.zonneglanzend meis- jesgezichteke, een betoverend lachje om de rozenrode lippekens ontplooid, twee rijen paarlemoe ren tandekens ontbloot, twee oog jes tintelend van levensblijheid en weeldegenotsjeugd, half verbor gen tussen de kleurenpracht van geurende bloemen tot een ruiker samengebonden, wie toch zou aan de vreugde van zo'n verleidelijke zaligheid vermogen te weder- staan Helaas, het ligt nu eenmaal in de aard van de mens dat hij aan strenge regels door geen ketens, al waren deze van ijzer en staal, vast is te klinken. De duurbaarste ge bruiken, de verhevenste praktij ken, de eerbiedwaardigste hande lingen moeten worden verknoeid. Frats en spotternij, kwaadaardig heid zelfs, eisen hun aandeel in alle gebruiken op. Aldus ook verging het met de meien. In onze kinderjaren bestond in de streek, waar een gulle, kloeke. lang overleden door-Vlaamse moe der ons het levenslicht schonk, het algemeen verspreid gebruik de trouwlustige meisjes de nacht vóór eerste mei een meitak te dragen. En wat de jongens deden, dat de den zij wel. Die mei was een tak van linden-, krieken- of kersen hout, van pruimen-, wilgen- of haagdoornhout. Veel slapen deden de meisjes die eerste meinacht niet, want zo het ene meisje uit onuitsprekelijk verlangen de hulde der liefde van haar jongen te gemoet zag, waren ook andere meisjes, welke de schande van een mei met angst en grote vrees duchtten. Een slapeloze nacht dus, of voor sommige meisjes een nacht van bange droom om de meitak, kroop langzaam voorbij. Maar wat kon het hen deren, dat vader aan het razen en tieren ging, omdat het vers gedekte strodak van het huis, bij het opklauteren daarvan door die sakkerse jongens gans in wan orde was gebracht, wanneer het een eremei was, welke prijkte bo ven op de nok van de woning De jongens waren immer recht vaardig in het ronddragen hunner meitakken. Verscholen achter een dichte gordijn hunner slaapkamer, beloer den demeisjes heimelijk de komen de en gaande. Aan voor- of achter deur werden de meien heel de nacht door, of bij middel van een ladder op de wolf van het lage strodak, of nog tegen het venster der slaapkamers geplaatst. En pas waren de jongens henengegaan, dat met popelend hart en nieuws gierige blikken een onderzoeknaar de aard van de mei werd ingesteld. (Wordt voortgezet). OH KUUKIN DLV^ILIVI kj LXIK-I

De Koornbloem | 1961 | | pagina 6