VLASBEDRIJF. Leve onze Moeders Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 13 MEI 1961. Verschijnt iedere zaterdag 40„te JAARGANG Nr 1974 Voor de Ontwikkeling en de Stadsverdediging van de Landbouwers Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Een bloeiende vlasteelt noodzakelijk voor het behoud van het 8«>heer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Sedert enkele tientallen jaren, en steeds meer en meer, worden de moeders van bij ons, en over gans de wereld, gevierd op de tweede zondag van de maand mei Waaraan heeft deze recente feestviering haar ontstaan te dan ken? Algemeen wordt aangenomen dat een Amerikaanse onderwijze res, Anna Jarvis, aan de oorsprong ligt van het gebruik. Zij verloor in 1899 haar moeder, voor dewelke ze steeds een grote liefde gekoe sterd had. Het volgend jaar, in 1900, stelde de bestuurder van de school waar Anna werkzaam was voor, de verjaring van het afsterven van haar moeder te gedenken met een godsdienstige plechtigheid. Getrof fen door een dergelijke attentie nam Anna Jarvis het aanbod aan, maar zij stelde voor dat de dienst zou gecelebreerd worden ter in tentie van alle moeders, levende en dode. Het feit geraakte weldra bekend in de stad Philadelphia, waar het bewondering en ontroering verno men werd, en weldra uitgroeide tot een jaarlijkse plechtigheid, die zich in korte jaren over gans weste lijk Amerika verspreidde. 'Reeds vóór de eerste wereldoorlog was het een algemeen gebruik gewor den in de States, jaarlijks de moe ders te gedenken op speciale wijze, in de kerk en in de huiskring, bij zover dat in 1914 de Amerikaanse regering een seciale postzegel uit gaf ter ere van de moeders. Een paar jaar later zou President Wil son officieel de tweede zondag van mei aanduiden om de moeders te gedenken. Van uit Amerika kwam het ge bruik over naar Europa, waar het weldra een grote verspreiding ken de. Nu is het gebruik zo ingebur gerd dat in vele gezinnen de moe der, op de tweede zondag van mei, werkelijk de koningin van de huis kring is. Op die dag is de moeder te gast bij vader en de kinderen. Op die dag moet ze zich niets van het huishouden aantrekken, want dan zorgen vader en de kinderen voor het opknappen van de dage lijkse bezigheden die moeder op alle andere dagen van het jaar te verrichten heeft. Ze kunnen dan ook aan de lijve ondervinden dat het in orde houden van een huis houden niet altijd een aangename karwei is, en soms veel toewijding en last vraagt. Dat is ene zijde van de feestviering. De andere zijde bestaat in het aanbieden van een geschenk. Wat dit laatste betreft is de keu ze onbeperkt. Tussen de toiletarti kelen en de huishoudelijke appara ten die het dagelijks werk verlich ten en aangenamer maken, ligt er een rijke gamma van allerhande prettige zaken die kunnen aange boden worden. Het is niet altijd het duurste dat het meest nuttig zijn zal of het meest gewaardeerd. Een klein nuttig geschenkje aange boden door een van de kinderen zal gewoonlijk meer indruk maken en ontroeren dan een kostbaar voorwerp. Het is niet de uitgave die telt, alhoewel toch ook niet te versmaden zo de middelen het toe laten, maar wel de geest, de gene genheid waarmee het geschenk aangeboden wordt. Het aanbieden van het geschenk mag niet ontaar den in een jaarlijkse koude cere monie, maar moet met het hart en in vreugde geschieden. Ongelukkiglijk gebeurt het maar al te dikwijls dat de kinderen het bezit van een goede moeder niet naar waarde weten te schatten, al vorens ze zelf met het leven en zijn moeilijkheden kontakt hebben ge kregen. Dan eerst beseft men ten volle welke moeilijkheden een moe der heeft moeten trotseren, en wel ke opofferingen zij zich heeft moe ten getroosten om haar kroost ge zond en braaf groot te krijgen. Want het hart van een moeder heeft twee facetten dit van de liefde, en dit van het offer. Liefde zonder offer is ten andereniet denk baar, het is geen ware liefde. Dat geldt ook voor de liefde der kinde ren tot hun ouders, en vooral tot hun moeder. Want het gebeurt maar al te dik wijls, hoe ongelooflijk dit ook moge schijnen, dat kinderen, vooral dan grote en getrouwde kinderen, slechts met tegenzin, en soms hele maal niet, een helpende hand toe steken om hun ouders in nood voort te helpen. Ze moeten maar naar een gesticht gaan... Waar schijnlijk beseften dergelijke men sen niet het hatelijke van hun ge drag. Tenslotte kunnen we aan onze ouders nooit datgene vergoe den wat zij voor ons gedaan heb ben. Ze helpen en troosten in hun oude dag is wel het minste wat we voor hen doen kunnen, ten minste zo het enigszins mogelijk is. Vergeten we dan onze ouders niet, ook en vooral niet wanneer ze oud en sukkelachtig geworden zijn Nu is het de tijd om moeder te huldigen, wat later dan komt de dag der vaders. En dat de hulde (Zie vervolg onderaan hierneven.) De vlasvezelbereiding is een specifieke tak van het Vlaams be drijfsleven en meer bijzonder van de provincie West-Vlaanderen. Al hoewel zijn belangrijkheid gedu rende de laatste jaren is vermin derd onder de mededinging van andere textieldraden, waaronder de kunstdraad snel opgang maak te, heeft het vlas toch een vrij rui me afzet weten te bewaren omdat het bepaalde eigen kwaliteiten bezit welke de andere textielstof- fen ontberen. Inzake de bereiding van kwali teitsvlas zijn onze Vlaamse vlassers niet te evenaren. Het feit dat zij er in slagen, niettegenstaande Rus sische dumping, aanzienlijke hoe veelheden gezwingeld vlas af te zetten achter het IJzeren Gordijn - o.m. in Tsjecoslowakije dat in 1960 3.457 ton afnam of 7,8 van onze totale uitvoer van gezwingeld vlas - is in dit verband sprekend. Onze vlasvezelbereiding heeft sedert jaren een zware strijd te le veren tot vrijwaring van zijn be staan op verschillende gebieden. Vooreerst om zich de vereiste grondstoffen te kunnen aanschaf fen, vervolgens om een afzet te vinden voor haar voortbrenging waarbij zij te doen had met de aan zienlijke dikwerf unfaire bescher ming van Frankrijk van eigen vlas vezelbereiding en de dumpings- practijken van Rusland op de bui tenlandse markten en zelfs in België. Bij het b ij zonder belangrijk vraagstuk der grondstoffenvoorzie- ning wensen wij stil te staan omdat het in nauw verband staat met het landbouwbeleid. Bij de grondstoffenvoorziening ontmoeten onze vlassers sedert ja ren moeilijkheden. De totale aan- aan moeder niet ontaarde in een formule, in een koud briefje, maar dat ze geschiede met ons hart, met onze omhelzingen, met ons be zoek, met onze geldbeugel. Bren gen we een offer voor onze moe der, zij heeft er zo vele voor ons gebracht Mogen dan alle moeders, op moe- derkensdag, veel vreugde en ge luk kennen, vrij van kommer en zorgen, dat is^het wat we hen van harte toewensen. Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN voer is tijdens de laatste vier jaren merkelijk gedaald, zodat de ver werkingscapaciteit ten dele onbe nut bleef. België, Frankrijk en Nederland, die samen de hele Westeuropese strovlasvoortbrenging voor hun re kening nemen, beperkten namelijk hun uitzaai. De afzetmoeilijkheden van de vlassers veroorzaakten immers een daling van de marktprijzen van het strovlas zodat de belangstelling van de landbouwers naar meer winstgevende teelten ging. Het vlasareaal in voormelde drie jaren verminderde aldus zonder onder breking van 125.575 ha (waarvan 35.423 ha in ons land) in het topjaar 1955 tot een naoorlogs dieptepunt van 63.593 ha (waarvan 20.921 ha voor België) in 1959. Dank zij de betere marktprijzen voor strovlas in verband met een herleving in de vlassector, werd de uitzaai tijdens het afgelopen jaar opnieuw uitgebreid tot 99.000 ha (waarvan 29.831 in België) wat toch nog merkelijk minder is dan in 1955 en 1956. De geringere vlasoogst werd door de Belgische vlassers des te scherper gevoeld daar hun de toe gang tot de belangrijke Franse stro- vlasmarkt streng wordt geregle menteerd en beperkt. Sedert jaren immers heeft Frankrijk, dat door een uitgesproken protectionistische politiek een eigen vlasverwerkings- nijverheid in het leven heeft ge roepen, de uitvoer gecontingen- teerd tot een bepaald percentage van de uitzaai. Het vlas staat als nijverheidsteelt in ons land in een ongunstige posi tie tengevolge van de maatregelen getroffen door de regering welke erop gericht zijn de basisproducten in de landbouw, inzonderheid de granen, te valoriseren om aan on ze landbouwers een behoorlijk in komen te verzekeren. Bij het opma ken van zijn leeltplan maakt de landbouwer natuurlijk een verge lijking enerzijds tussen de geldelij ke opbrengst welke hij van zijn graan verwaaht en anderzijds deze welke hem dojor de nijverheidsteel ten kan gegeven worden. Volgens een studie gemaakt door de diensten van de Euromarkt lig gen de graanprijzen in Frankrijk 25 lager en in Nederland 20 (Zie vervolg 2? bladz. 1' kolom.) De Koornbloem Postcheckr. S. M. Redt U Zelven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artil aanduiding der bron is Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de c-ostkantoren en bij*de briefdragers. elen zonder verboden

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1