De regeringsverklaring en de landbouw* Kalf- of Melkziekte* Weekblad Rechtskundige Dienst Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 27 MEI 1961. Verschijnt iedere zaterdag 4CLte JAARGANG Nr 1976 S«heer Zeebergkaai 5. Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stomdsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRÖN. De regering Lefèvre bekwam de goedkeuring van haar programma uiteengezet in de verklaring voor gelezen door de eerste Minister Lefèvre, met 147 stemmen tegen 38 bij 15 onthoudingen in de Kamer van Volksvertegenwoordigers en met 121 stemmen tegen 32 bij 13 onthoudingen in de senaat. De regeringsverklaring wordt na tuurlijk verschillend beoordeeld naargelang de commentaar uit gaat van de pers der regeringspar tijen of van de oppositie. Indien zij, vooral waar het om moeilijke en fel betwiste problemen gaat, in vage bewoordingen is gesteld, getuigt zij toch van de wil om bepaalde dezer vraagstukken tot oplossing te brengen. Dit is onder meer het geval voor de regeling van de ver houdingen tussen Walen en Vla mingen, zij het ook onder de druk van de sterke vooruitgang van de Volksunie bij de jongste verkiezin gen. Alles bijeen genomen is deze re geringsverklaring minstens even veel waard als deze van vorige re geringsploegen. Dit beduidt dat de nieuwe regering dient beoordeeld naar haar daden, daar voor rege ringsverklaringen het Vlaams spreekwoord geldtwoorden zijn geen oorden en ook dat de weg naar de hel met goede intenties is geplaveid Staande buiten de partijpolitiek kunnen wij het bij deze algemene beschouwingen laten. Wij wensen evenwel stil te staan bij enkele ge gevens uit de regeringsverklaring die meer bijzonder onze landbou wers aangaan. Aan het landbouwbeleid van de nieuwe regering heeft de eerste Minister niet veel woorden gewijd doch enkel deze regels In nauwe samenwerking met de beroepsorganisaties zal zij (de re gering) een offensieve landbouw politiek volgen om aldus de land en tuinbouwers de plaats te ver schaffen die hun toekomt in 's lands bedrijfsleven en in de Europese Gemeenschap Meerdere parlementsleden, die de landbouwers vertegenwoordi gen, hebben de eerste Minister om nadere inlichtingen verzocht be treffende de betekenis van de of fensieve landbouwpolitiek door hem in het vooruitzicht gesteld. In de kamer van volksvertegenwoor digers waren het de heren Lefèvre, voorzitter van de C.V.P-groep, Cooreman, Dupont en J. Van den Eynde. Wij beperken ons bij een samen vatting van de tussenkomst van de ze laatste die bijzonder raak was In de landbouw gaat het niet goed, aldus de heer Vanden Eynde, want de landbouw bekleedt in de economie niet de plaats, waar hij recht op heeft. De regering mag deze sector (de landbouw) niet langer beschouwen als bijkomstig. De jonge boeren beginnen nu al te twijfelen aan de toekomst van de landbouw. In ben verplicht de vraag te stellen waar de regering naar toe wil met de landbouw. Daarover vind ik niet veel in de re geringsverklaring. Wij lezen nochtans met voldoe ning in de regeringsverklaring dat de kinderbijslagen en de pensioe nen der zelfstandigen zullen wor den aangepast. Maar voor ar beiders stelt de regering een timing voorop. Wij zouden graag hetzelf de zien voor de zelfstandige arbei ders. De regering verklaart anderzijds dat zij in samenwerking met de be roepsorganisaties een offensieve landbouwpolitiek zal voeren. Wat bedoelt de regering daarmede Betekent zulks dat zij het landbouw onderwijs en de technische voor lichting der landbouwers zal uit breiden Betekent zulks dat de ad ministratie van het departement van landbouw zal worden heringe richt De dienst voor de kultuurtech- nische uitbreiding moet dringend opgericht worden en de landbouw mag niet langer geremd worden door beperkingen in de uitbouw. Zo zie ik de offensieve landbouw politiek De heer Cooreman vroeg ook na dere uitleg over de betekenis van de offensieve landbouwpolitiek. De regeringsverklaring luidt dat op 1 oktober 1960 de pensioenen zul len worden verhoogd. In dezelfde paragraaf leest men ook dat de ge- boortepremiën voor zelfstandigen zullen verhoogd worden. Wan neer Ook op 1 oktober 1961 De heer Cooreman betreurt verder dat er niets wordt gezegd over een ver hoging van de kinderbijslagen voor de zelfstandigen. (Zie vervolg 2* bladzijde 3' kolom). Onlangs zijn wij getuige geweest van een drietal gevallen van melk- ziekte die, door een tijdig ingrijpen van de veearts, nog goed zijn af ge lopen, althans voor wat de akute verschijnselen van de ziekte be treft. Maar toch hebben wij moeten vaststellen dat de boer doorgaans met de handen in het haar zit en niet het minste benul heeft van het karakter van deze geheimzinnige ziekte. Wij vinden het daarom wel eens nuttig hierover wat meer uit leg te geven. Wij zullen ons hier niet bepalen tot het opsommen van de verschil lende uiterlijke verschijnselen, die kunnen optreden, maar wij zullen ons meer verdiepen in de achter grond waartegen die ziekte zich afspeelt, in de omstandigheden en de oorzaken, die een rol spelen, in de hoop dat wij op die wijze een tipje van die geheimzinnigheid kunnen oplichten. Het uiterlijke van de ziekte. In veruit de meeste gevallen treedt de ziekte binnen de 48 uur na het kalven op (vandaar de naam kalfziekte). Een keer kan ze ook wel eens later voor de dag komen en een uitzonderlijke keer soms vóór het kalven. Als verschijnselen kunnen wij dan opmerken luste loosheid, weinig of niet eten, weg vallen van de herkauwing, soms verstopping, maar een andere maal ook wel eens afgang. De dieren worden slap in de achterhand, val len neer en geraken zeer moeilijk recht. Doorgaans zijn ze suf en heb ben een snurkende ademhaling. Maar niet altijd krijgen wij de genoemde verschijnselen te zien, zodat men in sommige middens ge neigd is wel drie verschillende vor men van melkziekte te onderschei den 1. De ernstige vorm, die ge kenmerkt is door verlamming, hef tige krampen en onmiddellijk le vensgevaar. 2. De matige vorm, waarbij wij verlamming van de achterhand zien, maar waarbij de eetlust nor maal blijft en ook de melkgifte. Onze Rechtskundige houdt zijn zitdag op zondag 28 mei e.k. tussen 10 en 12,30 uur, in ons lo kaal «De Koornbloem», Grote Markt, Aalst. 3. De typische vorm, waarbij de melkgifte uitblijft, de eetlust wegvalt en het dier nogal eens gaat liggen met de kop in de zij. Het is deze typische vorm waarvan wij hoger de bijzonderste verschijn selen hebben opgesomd. Het spreekt vanzelf, als men ge neigd is drie verschillende vormen te onderscheiden, dat 't ziektebeeld niet altijd even precies zal verlopen zodat men altijd rekening dient te houden met grensgevallen. Het innerlijke van de ziekte. Willen wij een stukje van de ge heimzinnigheid oplichten, die deze ziekte bedekt, dan zullen wij op een en ander wat dieper moeten ingaan, maar de inspanning, die de lezer zich zal getroosten om ons betoog te volgen, zal ruimschoots beloond worden door een beter in zicht. En juist dat is van belang Eén van de drie stofwisselingsziekten. Er zijn drie ziekten, die bij onze runders hun oorsprong vinden in een stofwisselingsstoornis, nl. de kalfziekte, de kopziekte en de sle pende melkziekte. Maar als men spreekt van een storing van de stofwisseling, wat verstaan wij door stofwisseling Hierover zijn heel wat geleerde boeken geschreven en niet alle ge heimen er van zijn ontsluierd. Maar toch is het ons mogelijk een een voudig en begrijpelijk inzicht te geven dat voor de praktijk volstaat. Stofwisseling of wisseling, veran dering van stoffen, in ons geval hier hoofdzakelijk voedingsstoffen. Wij zouden dat ingewikkeld pro ces kunnen vergelijken met het op richten van een gebouw talrijke materialen liggen op het bouwter rein stenen, cement, zand, arduin, hout, pannen, glas, enz., enz. Uit deze ordeloze hoop materialen haalt het werkvolk precies deze, die volgens het plan van de bouw meester op een bepaalde plaats van het gebouw nodig zijn. En als alles goed volgens plan verloopt, en ieder van de arbeiders legt de juiste steen op de juiste plaats, dan krijgen wij een gebouw dat perfect in orde is. Bij de minste onoplettendheid of zorgeloosheid van de werklieden kan er echter een vergissing ge beuren en dan zijn er onvermijde lijk gevolgen, lichter of zwaarder al naargelang de fout. De stofwisseling bij de planten is vrij eenvoudig vergeleken bij deze (Zie vervolg 2* bladz. 1' kolom.) De Koornbloem abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHT 7R EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1