De gestoorde stofwisseling bij Kalfziekte. Prijskampen T uinbouwraadgevingen. Fruitaanplantingen, Inscctcnbestrijdiog bij Bicten. DE KOORNBLOEM - 3 juni 1961 (Vervolg van le bladzijde). Zowel voor de menselijke als voor de dierlijke voeding volstaat de Deense voortbrenging om de eigen behoeften te dekken. Slechts 5 tot 6 u/o van de totcde voederbe hoeften van het vee komen van de invoer van sommige graansoorten en voederkoeken die vooral als eiwitbron gedurende de winter worden aangewend. In juli 1960 telde de rundveesta pel ongeveer3,4 miljoen stukswaar onder bijna 1,5 miljoen melkkoeien, Volgens de telling van 18 februari 1961 waren er 6,485 miljoen var kens, waarvan 455.000 drachtige zeugen. De kippenstapel vermin derde in 1960 van 26,5 tot 24,7 mil joen stuks. Zoals hoger gezegd, is de vee teelt de belangrijkste bron van in- komen voor de Deense landbouw. Ruim 3.100 miljoen kronen (22,5 miljard B. fr.) komen van de rund veeteelt. Ongeveer 1.900 miljoen kronen (13.756 miljard B. fr.) daar van zijn het aandeel in de uitvoer van vlees en zuivelproducten. Zijn vlees en zuivelvoortbren- ging van groot belang op zichzelf, dan dient onderstreept dat de zui velproductie met haar onderpro ducten nl.afgeroomde melk en wei, de basis vormt van de var kenskweek. Aanzienlijke hoeveel heden van deze twee onderproduc ten gaan van de zuivelfabriek te rug naar de hoeve voor varkens voeding. Zonder dat zou de var- kenskweek de gekende uitbreiding niet hebben genomen. In Denemarken gelijk elders is de paardenstapel het slachtoffer van de sterk doorgevoerde mechanisa tie. Het aantal landbouwpaarden daalde van 443.000 in 1939 tot on geveer 250 000 stuks in 1959. Meer dan 35 van de bedrijven be schikken thans over één of meer tractoren. Hierbij komt dat ruim 30 van de boeren beroep doen op tractoren langs loonarbeid, zo dat hieruit mag worden besloten dat ongeveer 65 van de Deense landbouwbedrijven gebruikmaken van mechanische trekkracht. De aanhoudende stijging van de melkgifte, welke thans meer dan 4.000 liter per jaar en per koe be reikt, is grotendeels te danken aan de steeds betere voedermethodes en aan het feit dat sedert 1952 de rundertuberculose volledig is uit geschakeld. Historische ontwikkeling van de landbouw. De vrijmaking van de boeren stand had plaats aan het einde van de 18e eeuw, tot deze periode leefde de plattelandsbevolking in volkomen afhankelijkheid van de groot-grondbezitters. Enkele landsdelen hebben onder invloed van de fysiocraten, geleidelijk her vormingen ingevoerd. In 1? 88 werd de bodemgebondenheid afge schaft van 1790 af werd de pacht verplichtend gesteld, een pacht voor het levengrote ruilverkave lingen werden doorgevoerd en er vond een trek plaats van het dorp naar het land toe. De gevolgen hiervan zijn nog zichtbaar, de boer woont midden op zijn land. Het verlies van Slees wijk Holstein in 1864 en later de landbouwcrisis in 1880 noopte de Deense landbouw tot een rationa lisatieproces dat van Denemarken het meest moderne landbouwland in de wereld heeft gemaakt. Hier over zullen wij nader uitwijden in onze volgende bijdrage. (Wordt voortgezet MINISTERIE van LANDBOUW KOSTELOZE De rijkstuinbouwconsulent vo°r Oost-Vlaanderen herinnert er de belanghebbenden aan dat in de maand juni 1961 volgende voor lichtingsdagen zullen plaats grij pen Gent-de 9 en 23 juni 1961 van 14 tot 17 uur op het bureel van de Provinciale Directie van het Minis terie van Landbouw, Gebroeders Vandeveldestraat, 46 Kwatrecht - de 16 juni van 10 tot 12 uur in de Gentse Tuin bouwveiling, Oosterzeelsesteen- weg. Aalst de 9 en 23 juni van 8 tot 10 u in de snijbloemenveiling Flora. St. Niklaas - de 15 juni 1961 van 10 tot 12 uur in het Café De Hoop Kardinaal Mercierplaats. Buiten deze dagen kan men een consultatie bekomen op afspraak, mits enkele dagen op voorhand te lefonisch overeen te komen (Tel. 09/237454). Door het in voege treden van de Landbouwinvesteringswet, worden de toelagen voor de nog aan te leggen laagstamfruitboomgaarden afgeschaft. De personen welke nieuwe aan plantingen uitvoeren, kunnen in sommige gevallen genieten van de voordelen van het Landbouwinves teringsfonds. Men raadplege de openbare of de private kredietin stellingen. Ook de rijkstuinbouw consulent kan uw vragen beant woorden. De verschillende bietenbladlui zen (veroorzakers van de verge- lingsziekte) worden waargenomen, de waarschuwingsdiensten melden het geschikt ogenblik voor de be handeling. De bietenvlieg begint eveneens de jonge plantjes te beschadigen. Deze verschillende insekten zul len tegelijkertijd vernietigd wor den door ROGOR L 40 (VML 4283). Het gebruik van ROGOR L 40 moet aanzien worden als een be langrijke stap in de bescherming der gewassen en speciaal der bie ten- De voordelen van ROGOR L 40 zijn hierna samengevat -zeer weinig giftig systemisch insekticide, waarvan het gebruik vrij is en dat geen enkele formali teit eist bij het aankopen. -snelle doelmatigheid tegelijk tegen de verschillende bladluizen en de bietenvlieg. -nawerking van 2a 3 weken volgens de weersomstandigheden, -zeer weinig gevoelig aan lage temperaturen. -eist geen grote hoeveelheden water op voorwaarde dat het sy stemisch produkt goed verdeeld wordt op gans het gebladerte. -zeer ekonomisch, daar het ge bruikt wordt op bieten aan een ge middelde dosis van 0,5 L per hec tare. Al deze voordelen laten ons toe dit produkt in volle vertrouwen aan te raden. (Vervolg van le bladzijde). Nu zou men kunnen zeggen als bij een hoge melkgifte onze koeien niet in staat zijn voldoende kalk langs het voedsel op te nemen om het bloed op peil te houden, dan moeten toch alle hoog-productieve koeien een tekort krijgen aan kalk in het bloed, dus kalfziekte krijgen En dat is toch niet het geval Bo vendien zien wij kalfziekte alleen optreden bij het kalven en niet a ter, zelfs niet bij koeien die 30 kg melk geven Dat is inderdaad zo en hier krij gen wij een staaltje te zien van die ingewikkelde stofwisseling, waar het ene radertje van het mechanis me in het andere grijpt. Waar schijnlijk heeft de lezer als eens ho ren spreken van de schildklier Dij de ziekte van Basedow zien wij die schildklier abnormaal verdikt sommige vrouwen vertonen soms die opvallende verdikking onder aan de hals, waarmee meteen de ligging van die schildklier ons be kend is. Het is diezelfde schildklier waar het om gaat als men aan mestdieren hormonen toedient om de vetmesting te bevorderen, (wat intussen door de wet is verboden) Welnu, bij die schildklier ligt een nog kleiner kliertje de bi] schildklier genoemd en die speel hier in de kalkstofwisseling bij de koe een zeer voorname rol. Ot lie ver zou die moeten spelem Want het valt wel eens voor dat dit klei ne kliertje zijn werk niet naar be horen doet en dat daardoor de kalkstofwisseling verkeerd verloopt met als gevolg kalfziekte. Dat zi namelijk zo De taak van die bij-schildklier bestaat er o.a. in, op het ogenblik dat het bloed van de koe grotere hoeveelheden kalk nodig heeft, er voor te zorgen dat de kalkreser- ves, die in het geraamte van het moederdier opgeslagen zijn, vrij- gemaakt wordt en terug ter be schikking worden gesteld van he bloed. Hier gaat de kalk dan de omge keerde weg die hij vroeger heeft afgelegd bij de opname uit het voedsel ging hij over in het bloed en werd, bij de vorming van het ge raamte, daar vastgelegd. Nu wordt de kalk weer losgemaakt onder in vloed van de bij-schildklier en komt weer ter beschikking van het bloed... op één vo°rwa°rde, al" thans als de bij-schildklier haar werk doet Twee feiten zijn ons tot nu toe duidelijk geworden bij de kalkstof wisseling vooreerst het onttrekken van grote hoeveelheden kalk aan het bloed door een hoge,melkgifte en vervolgens de noodzakelijkheid dat de bij-schildklier kalk uit het geraamte moet vrijmaken om het bloed op peil te houden, daaj" wl) langs het voedsel om niet voldoen de kalk kunnen aanvoeren. Wij hebben het reeds gezegd dat bij wilde koeien de melkgifte en dus ook de ontkalking van het bloed zeer geleidelijk verloopt en nooit een hoog peil bere kt. Daar door heeft de bij schildklier, die gedurende de droogstond, die het kalven voorafging, op rust was ge gaan (bij droogstond moet immers geen extra kalk worden aange voerd) al de tijd om terug op dreef te komen. Zij moet eerst terug wak ker worden en pas dan kan ze haar werk naar behoren vervullen. Van daar dat bij wilde koeien practisch nooit melk- of kalfziekte zal optre den. Bij onze huisdieren liggen de za ken anders. Die hoge melkgifte, die na het kalven plots losbreekt, ver rast de bij schildklier, zouden wij mogen zeggen. Dat zal zeker het geval zijn als die klier reeds ge ruime tijd op rust was, zoals dat het geval is bij koeien die lang vóór het kalven reeds droog stonden. Daardoor wordt te laat beroep ge daan op de kalkreserves uit het ge raamte, het verlies aan kalk van het bloed kan niet tijdig worden goedgemaakt en bereikt op korte tijd zulk een gevaarlijk peil dat kalfziekte uitbreekt. Uit wat voorafgaat kunnen wi) nu een paar belangrijke besluiten trskksn Melkziekte zal het vlugst optre den bij koeien die 1) beginnen met een hoge melkgifte, dan snel in productie gaan dalen om ten slot te tegen het einde van de lactatie- periode slechts weinig of helemaal geen melk meer te geven. 2) bij koeien, die de ouderdom van de hoogste productie hebben be reikt. Dit ligt normaal tussen de 5 en 9 jaar. Zelden ziet men kalfziek te optreden bij vaarzen, omdat daar de melkgifte nog niet die ge vaarlijke hoogte bereikt. In een volgende bijdrage zullen wij bespreken welke maatregelen kunnen genomen worden om de kalfziekte zoveel mogelijk te voor komen. voor Merriën en Merrieveulens van het Zwaar Trekras in 1961. Donderdag 8 juni Tongeren, 10 u„ Leopoldswal St. Truiden, 14,30 u., Tiense Vest Zaterdag 10 juni Oudenaarde, 10 u., Grote Markt Geraardsbergen, 14,30 u., Statiepl. Maandag 12 juni Gent, 10 u., Slachthuisstraat Aalst, 14,30 u., Houtmarkt Dinsdag 13 juni Eeklo, 10 u„ Grote Markt Woensdag 14 juni Halle, 10 u., Natieplein Brussel, 14,30 u Hertoginneplaats Donderdag 15 juni Kontich, 10 u., Gemeenteplein St. Niklaas, 14,30 u„ Grote Markt Vrijdag 16 juni Zinnik, 10 u Groenplaats Nijvel, 14,30 u., Albertplaats Zaterdag 17 juni Brugge, 10 u Vrijdagmarkt Gistel, 14,30 u., Grote Markt Dinsdag 20 juni Bergen, 10 u„ Nervenneplaats Aat, 14,30 u., St. Jacqueskaai Woensdag 21 juni Veurne, 10 u., Grote Markt leper, 14,30 u., Grote Markt Donderdag 22 juni Tielt, 10 u„ Rameplaats Zaterdag, 24 juni Doornik, 10 u., Groenplaats Kortrijk, 14,30 u., Houtmarkt Dinsdag 27 juni Tienen, 10 u., Kabbeekvest Geldenaken, 14,30 u„ Grote Markt.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 2