De Europese Landbouw einde 1960. Afrikaanse Loterij MULTIMILJONAIR u Per Biljet 100 fr. Per Tiende 11 fr\ Gewestelijke Prijskampen Maak er een gewoonte van Provinciale T uinbouwschool. De Groenten. Na het einde van de tweede we reldoorlog steeg het verbruik van groenten in aanzienlijke mate, maar sinds een paar jaren is het ongeveer op hetzelfde peil geble ven. De stijging van de levensstand aard brengt echter gestadig een verandering in de eetgewoonten, vooral wat de groenten betreft. Het verbruik van fijne groenten, zoals tomaten, sla, komkommers, bloemkolen, asperges, stijgt ten na dele van de vroeger veel verbruik te groenten, zoals de verschillende koolsoorten en rode beten, behalve dan in de landen van het middel lands zeegebied, waar het ver bruik van deze groenten stijgt, wat dan weer verband houdt met de la ge levensstandaard van deze vol keren. Het is vooral 't verbruik van toma ten dat voortdurend toeneemt, veel meer dan dit van alle andere groen ten Italië blijft het voortbrengings- land bij uitstek van de tomaten, grotendeels echter bestemd voor de uitvoer. In 1959 boekte men er een rekordopbrengst van 2,2 milj ton. Deze uitvoer remt de voort brenging in de invoerende landen, waar de voortbrenging van to maten ongeveer op hetzelfde peil bleef. Ook de landen van Zuid- Oost Europa beginnen nu hun to- matenvoortbrenging op te voeren met het oog op de uitvoer. Onder hen komt vooral Bulgarije in aan merking Het verbruik van ajuin blijft sta tionair bijgevolg ook de kuituur ervan in Europa. De ajuinkuituur vraagt betrekkelijk meer hand werk dan deze van andere groen ten. Dat is dan ook de reden waar om deze kuituur biezonder be oefend wordt in landen waar over vloed aan werkkrachten is, bv. in Zuid-Oost Europa en in Egypte. De uitvoer uit deze landen naar West- Europa neemt dan ook voortdurend toe. Sla wordt meer en meer gegeten, zodat vele landen van West Euro pa verplicht zijn er In te voeren om aan de vraag ernaar te kunnen voldoen. Bij gebrek aan belangstelling vanwege de verbruikers, daalt de voortbrenging van kolen in de meeste West Europese landen. Ook in de Oost-Europese landen, die steeds grote verbruikers van kolen geweest zijn, en waar de voortbren ging ervan gestadig gestegen was gedurende de laatste jaren, is een daling van deze kuituur ingetre den. De uitvoer ervan naar West- Europa is van geen betekenis meer. Aardappelen. De oogst van aardappelen is in 1960 beter geweest dan in 1959, al hoewel bijna overal de opbrengst beneden de verwachtingen bleef, tengevolge van slechte weersge- steltenis. In Noord West Europa hebben aardappelziekten heel wat verwoestingen aangericht, zodat ook de kwaliteit van de oogst veel al te wensen overliet. In Noord-West Europa valt ook een daling vast te stellen van de beplante oppervlakten, wat dan ten voordele uitvalt van de landen in Zuid- en Oost-Europa, waar de beplante oppervlakten zich uit breiden. Het gebrek aan werk krachten in Noord-West Europa speelt hier ook een belangrijke rol. Het rendement in Oost- en Zuid- Europa, is echter niet dat wat het is in West-Europa de vermeerde ring in de opbrergst is er uitslui tend te wijten aan een uitbreiding van de beplante oppervlakten. Toch speelt de vermindering van het verbruik aan aardappelen in West Europa ook een rol in de ver mindering van de aardappelkul tuur. Men verwacht er zich aan dat bovenvermelde strekkingen zich 1 zullen handhaven gedurende de komende jaren, zodat de voort brenging van aardappelen voort zal dalen in Noord-West Europa, terwijl ze in omvang zal toenemen in Oost- en Zuid Europa. Als algemeen besluit voor dit overzicht van groentenvoortbren- ging in Europa, mag wel aangestipt dat de verbruikers steeds meer en meer belang echten aan kwaliteits producten, en aan de manier waar op de groenten het publiek worden aangeboden. Daaraan zal steeds betere zorg dienen besteed te wor den, wil mende afzet opeen winst gevend peil houden. MAATSCHAPPIJ HET BELGISCH HALFBLOED-PAARD Twee Kerkenstraat, 15, BRUSSEL 4. DATA DER PRIJSKAMPEN Dinantwoensdag 7 juni (D'Albauplaats) te 14,30 uur. Sint Jans Molenbeek zondag 10 september nationale prijskamp Het aanvullend programma zal op tijd en stond verschijnen. Voor inschrijvingen en verdere inlichtingen verwijzen wij naar de zeter der maatschappij. N.B. De Commissie der Remon- tepaarden der Rijkswacht zal de prijskampen volgen. Voor het Comité De Secretaris, Graaf Gaston d'Oultremont. Biljetten te kopen van iedere tranche van de Misschien wordt U eens Trekking der 8ste tranche zaterdag 10 juni te Moeskroen. Mogelijk vindt ge in een woor denboek de volgende betekenis voor het woord RADAR Perzisch soldaat die nabij de grenzen werd geplaatst. Een van zijn bezigheden was 't opsporen van ongewensten. Deze betekenis is toevallig wel enigszins juist, maar het is toch niet deze van het tegenwoordig alge meen gebruikte woord RADAR. Dit is eenvoudig een afkorting van Radio Detection and Ranging Het opsporen en het meten van de afstand der ontdekte voorwerpen. Er waren eens twee scheepjes in 1922. In het ene bevond zich Hoyt Taylor, in het andere Leo Young twee Amerikaanse geleer den. Ze hielden er van, om op de oceaan per radio gesprekken te voeren. Op zekere dag werden echter de morsetekens zodanig ge stoord dat de ontvangst van de boodschappen werd onderbroken. Zonder twijfel was dit verschijnsel aan een ongekende oorzaak toe te schrijven. Taylor en Young weigerden in te gaan op de al te goedkope op lossing van atmosferische storin gen De twee geleerden zetten zich aan het werk. Aldra bemerk ten zij dat, wanneer een schip tus sen hun beide bootjes vaarde, de uitzendingen gestoord werden. Van dit vertrekpunt, doch slechts na vele opzoekingen, en op bevel j van het Departement van Oorlog, zou de Radio Reperage (per ra dio de plaats van een voorwerp vaststellen) geboren worden die, dank zij de studie van de electro- nen, voortdurend werd geperfec- tionneerd. Tijdens de tweede we reldoorlog werd dit magische oog een kostbaar hulpmiddel dat de strijders als het ware van een zesde zintuig voorzag. In 1934 beproefden Franse tech nici op een passagiersboot, een de tector (zoekapparaat) die een schip in een straal van 10 km, en bij ge lijk welk weder, kon localiseren. Van zijn kant stelde Engeland in 1938, zijn vijf Radio Location posten in werking, en rond dezelf de tijd rustten de Amerikanen het stoomschip New York met een radarpost uit. De oorlog zou wel dra de mogelijkheden er van ver tienvoudigen en haar tot alle ge bieden uitbreiden. Verschillende gemakkelijke voor beelden zullen ons helpen om de eerste beginselen van radar te doen begrijpen. Zie naar spelende kinderen de enen werpen een bal tegen de muur, en zodra de bal de hindernis ontmoet botst hij terug. Een ander richt bij middel van een spiegel de zonnestralen in het oog van een vriend. Er is een weerkaatsing. Er is eveneens een weerkaatsing als de echo onze roep beantwoordt, na eerst van berg tot berg zijn ge botst. Deze zeer eenvoudige ver schijnselen zijn reeds kleine radars. Maar de oudste en de natuurlijk ste radio is nog de vledermuis. Dit diertje stoot kleine, doch zeer scherpe kreetjes uit die door het menselijk oor niet kunnen worden opgevangen het is een ultra-klank, die ongeveer 50.000 maal per se- konde trilt, en door alle voorwer pen, hoe klein ook, weerkaatst wordt. Deze echo's worden door het volmaakte oor van de vledermuis opgevangen, die aldus elke hin derpaal vermijdt. Vandaar die aar zelende vlucht in zig zag en haar vermogen zich in de duisternis te richten. Wij mogen dus zeggen dat dit vliegend zoogdiertje sedert altijd gebruik gemaakt heeft van een na tuurlijke, buitengewoon vlugge en juiste radar, samengesteld uit een ultra korte golfzender en een ont vanger, die de h i n d e r n i s ver klaart Er blijft ons nu niets anders over dan, met onze kunstmatige middelen, de parallel te trekken. Wij zegden RADAR Radio Detec tion and Ranging opzoeken en me ten van de afstand van de ontdek te voorwerpen. Deze elektronische opzoeking bestaat er in radiouitzendingen, TOP of golfstoten genaamd, van en kele miljoenste seconde of microse conde, te sturen (in 't algemeen tus sen 0,5 en 5 microseconden). Het signaal TOP verspreidt zich in de ruimte met de snelheid van het licht als het een hinderpaal ont moet, wordt het weerkaatst en een gedeelte van de energie komt te rug naar het vertrekpunt, aanwij zend dat een hindernis werd ont dekt. De afstand kan berekend worden door de tijd na te gaan die verliep tussen de uitzending en de ont vangst. Bv. een TOP die één micro seconde na de uitzending terug werd opgevangen, ontmoette een hinderpaal op 0,15 km afstand ge legen deze die na 100 micro-se conden terugkomt duidt dus een hindernis op een afstand van 15 km aan. Nochtans moet de Radar niet al leen een afstand berekenen, doch eveneens de richting, en voor het vliegwezen, de hoogte. De uitzend kracht van de radio straalt niet. Het is de beweegbare antenne die, door haar bundel te verplaatsen, toelaat het af te zoeken gebied te bestrijken. De door de hinderpalen teruggekaatste echo's maken de signalen uit die door de ontvang- post worden opgevangen. Een ap paraat, cathodebuis genaamd, ver andert deze elektrische signalen in lichtsignalen. Aldus worden de oor spronkelijke echo's lichtgevende erkenningstekens, die op een scherm verschijnen; dit is gegra dueerd wat aan de zeevaarders toelaat de afstand te bepalen. We kunnen hier niet verder over technische détails uitweidendat zou voor de gewone lezer geen nut hebben. Maar een volgende maal willen we wel een en ander vertel len over de verschillende toepas singen van de radar. Marius Renardlaan 1, Anderlecht (Brussel 7)-Tel 2279.14 en 2279.15 - Afdeling secundair technisch onderwijs van de eerste graad (12 tot 15 jaar)-Afdeling se cundair technisch onderwijs van de hogere graad (15 tot 18 jaar). -Inschrijvingen vanaf 16 augustus, van 9 tot 12 uur en van 13 tot 16 uur. Aanvang nieuw schooljaar maandag 4 september 1961 om 8 u. 30 - Schriftelijke dokumentatie verstrekt op aanvraag. MODOQOÖi DE KOORNBLOEM - 3 juni 1961 RADAR.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 3