VAN DE HAK OP DE TAK. Plantmaïs MOTTEN. Vee- en Varkensmarkten Pseudo Perenospora humuli of hopplaag. Eiermarkt 30 mei 1961 4 Er is een oud spreekwoord dat zegt dat men de Grieken moet wantrouwen, zelfs wanneer zij ge- schenken geven. Hier dachten wij aan toen wij deze week op een en dezelfde dag in een en hetzelfde dagblad lazen dat twee toonaangevende Waal se organisaties ons Vlamingen het federalisme op een zilveren schenk- blaadje komen aanbieden. Wij kunnen er niets aan doen dat wij die plotse vrijgevigheid op zijn minst erg verdacht vinden en ons argwanend gemoed ons in fluistert dat er achter deze onver wachte liefdeblijken wel eens een gevaarlijk addertje zou kunnen schuilen. En dan gaan wij zoeken naar het waarom. Maar eerst de feiten. Beginnen wij met de Waalse katolieken die te Namen congres seerden. Deze vroede heren gaan nu plotseling accoord met de vast legging van de taalgrens en de af schaffing van de talentelling. Zelfs met de aanpassing van het aantal parlementsleden die aan Vlaande ren een nog groter overwicht in de beide Kamers moet bezorgen. Maar... er is een maar bij Vooreerst nog één enkele ta- lentellingske, slechts eentje maar. En dan ware het God geklaagd moest men Wallonië aardrijkskun dig geheel van Brussel afsnijden. Zou het daarom niet mogelijk zijn die enkele Vlaamse gemeenten die Brussel van Wallonië scheiden open te stellen voor de ver fransing door invoering van de tweetaligheid En dat is één aap die uit de mouw gekomen is. De andere kroop uit de mouw van de fameuze Renard die een plechtige oproep richtte tot de Vlamingen om toch maar de Waalse verzuchtingen te willen begrijpen. Het Waalse bevolkings cijfer gaat achteruit, klaagt Renard. De Waalse mijnen worden geslo ten. De industrie verhuist naar Vlaanderen. Nu niet kontarie beginnen te doen, hé Vlamingen. Ge hebt nu al 130 jaar tot onze volle tevre denheid uw knechtenrol vervuld. Waarom wordt gij nu almeteens zo balorig Het Vlaamse antwoord moet klaar en duidelijk zijn heren Wa len, wij hebben er niets tegen met u aan een tafel te gaan zitten en over de toekomst van België te gaan praten, maar dan zal het no dig zijn dat gij niet probeert met lepe trukken ons in de doekjes te doen Een Amerikaan uit New York heeft een radio-ontvangpost ineen- gefrutseld dat in een holle tand kan geplaatst worden, zo klein is het. Wat de man hiermee voor heeft is ons niet recht duidelijk. Hij zelf beweert met dat ding veel genoe gen te beleven. Wat wij weer niet begrijpen. Als wij een holle tand hebben moet die er uit Maar ja, goesting is koop. Men schijnt er eindelijk in ge slaagd te zijn verkoudheden in een minimum van tijd te doen ge nezen. Neen, geen pillen of geen drank jes slikken. Alles wat gij te doen hebt is twee dikke wollen truien aan te trekken, de radio op te zet ten, af te stemmen op een symfo nische orkestuitzending, op een stoel te gaan staan en een uur lang de maat te slaan. Deze methode wordt u gratis voor niks aangeboden door de Engelse dirigent sir John Barbirolli die het, naar hij zegt, reeds her haaldelijk met succes beproefd heeft. Of het nu ligt aan het zweten of aan de invloed van de muziek voegt sir John er niet bij. Er zijn anders bëpaalde Ameri kaanse apotekers die de vaste me ning toegedaan zijn dat de muziek een niet te onderschatten rol kan vervullen bij het genezen van al lerlei lichamelijke kwalen. Zo brengen zij bepaalde toon- banden op de markt die naarge lang het geluid dat zij voortbren gen bij bepaalde ongesteldheden moeten aangewend worden. Zo zeggen zij met een doodern* stig gezicht dat het geluid van openspattende regendroppels op een zinken dak bijzonder aan te bevelen is bij overspannen mensen en dus een zeer kalmerende invloed uitoefent. Vermeldenswaardig is ook dat bijvoorbeeld de muziek van de Samba en de Cha Cha Cha bij zonder geschikt zou zijn bij ver stopping. te Anderlecht voor deze week. Varkens De aanvoer was deze week aan zienlijk hoger dan vorige week, nl. 3.330 stuks, wat een verhoging is van 637 dieren. Die sterkere aam voer werd echter niet gevolgd door de groothandel in vlees en ^e beenhouwers, die eerder naar de voorzichtige kant waren. Vandaar dat de prijsverhoging van vorige weekte niet werd gedaan. De verminderde vraag naar vlees, de kritieke toestand van de uitvoer naar Frankrijk en de moei lijkheden, die onlangs zijn gerezen in verband met onze uitvoer van spek naar Duitsland, zullen aan de afslag wel niet vreemd zijn. Prijs per kg extra vleesvarkens (buitengewoon) 32 35 fr. vlees varkens 28,5 29,5 fr. half vette varkens 27 28 fr. vette var kens of varkens boven of onder het gewicht26,5 27 fr. zeugen 24 29,5 fr. Hoornvee. De hogere aanvoer van 557 die ren (er waren er 3511 deze week) heeft weinig invloed gehad op het verloop van de prijzen. Ossen en stieren van goede kwaliteit gingen vlot van de hand, terwijl de koeien eerder moeilijk gingen en dat te gen lagere prijzen, wat zou te wij ten zijn aan de moeilijker verkoop van de voorkwartieren. De prijzen Ossen :dikbil 47-51 fr: goed ge vormde 42-44 fr.60 t.h. opbrengst 32 39 fr. 55 t.h. opbrengst 26 30 fr Koeien 55 t.h. opbrengst 24-28 fr 50 t.h. opbrengst18 21 fr. Vaarzen dikbil47-51 fr. goed gevormd42-44 fr.60 t.h. opbrengst: 33 40 fr. 55 t.h. opbrengst 26 31 fr. Stieren 60 t.h. opbrengst 31-35 fr. 55 t.h. opbrengst 25 29 fr zware 24 28 fr.worstdieren 14 16 fr. Kalvermarkt Iets verminderde aanvoer en zwakkere vraag kenmerken de markt van deze week. Er waren weinig goede kalveren en de mees te waren slechts van middelmatige hoedanigheid. Blijkbaar werden de kalvers te lang op de hoeve ge houden in het vooruitzicht van een mogelijke gesubsidieerde uitvoer. Over 't algemeen waren de goede kalvers prijshoudend, maar dalend voor de rest. Prijs per kg. levend gewicht: dik bil73 tot 83 fr.zeer goed gevormde wit gevleesde kalveren: 52 tot 59 fr.; goedgevormd 44 tot 50fr; gewone 29 tot 36 fr: minderwaardige 25 tot 28 fr. sen die op de markt drukken, dan wanneer deze vóór enkele weken het meest gevraagd waren. De laatste prijsstijging van vóór 14 da gen is hieraan voorzeker niet vreemd. Stilaan komt er ook meer vraag voor de bruine eieren. Het prijsver schil tussen bruine en witte was vandaag opnieuw groter dan dit de laatste weken het geval was. Voor de verdere evolutie van de toestand zal alles in grote mate af hangen van de uitvoermogelijkhe- den. Aangevoerde hoeveelheden 1.280.000 eieren BROEDEIERVEILING Aangevoerd 35.000. Verkocht 30.000 (2,40 a 4,80 fr.) Botermarkt 1652 kg. 72 a 74 fr. Tendens van de markt stijging. Zwijnen 29-30 fr Biggen 40 - 45 fr. Kalveren 36 45 fr Waarschuwing voor de Hopkwekers, Het Nationaal Belgisch Hopinsti tuut deelt ons mede dat er thans sterke sporenvluchten plaats vin den van bovengenoemde zwam De hopkwekers die tot op heden nog niet gespoten hebben worden dringend aangeraden deze bespui ting door te voeren en om de acht dagen te herhaien. Er wordt aangeraden dadelijk te spuiten met koperoxychloride 50 aan 500 gr per 100 liter water bi] gewone bespuiting. van prima hoedanigheid in ma gazijn beschikbaar. t het Men meldt ons uit Aalst overlijden van Mijnheer Eduard ROELANDT zoon van wijlen Mr Louis en Mev. Angelica De Vijldec Het organisatietalent van de Duitsers is de wereld door bekend. En ook met reden. Een nieuw staaltje hiervan brengt ons het bericht uit de ha venstad Bremen waaruit blijkt dat alle straatzangers en straatmuzi kanten door de politie verplicht geworden zijn een soort van be- kwaamheidsproef af te leggen om hun beroep verder te mogen uit oefenen. Het bleek wel niet vereist te zijn over een stem als Caruso of over het talent van Toscanini te beschikken, maar toch werden al diegenen die te vals zongen of speelden onverbiddelijk geweerd. GEMEENTE KRUISHOUTEM De prijzen van de markt worden bestatigd a.v. Producentenmarkt Grote 1,90 fr. tot 1,95 fr Kleine s 1,10 fr. tot 1,60 fr. Prijs op tournée Grote 1,80 fr. Kleine 1,00 fr. tot 1,40 fr. Marktbeschouwingen De producentenmarkt bleef nog tamelijk prijshoudend gestemd. De algemene toestand van de markt is nochtans flauwer bijzonder voor wat de uitvoer betreft. Het zijn nu wederom de twee zwaarste reek- t Men meldt ons uit Aalst overlijden van Mijnheer Gustaal CLAUS Weduwnaar van Mevrouw Gabriel Lievens. Lid van Redt U Zeiven het Aan de getroffen Families bieden wij onze oprechte deelneming. Gebruikt in Uwe linnenkas sen steeds het speciaal produkt om motten te doden. Geen onaangename reuk meer. Be schikbaar in al onze magazijnen. DB KOORNBLOEM 3 juni 1961

De Koornbloem | 1961 | | pagina 4