LANDBOUW BERICHTEN Boekbespreking. Waarschuwing voor de Hopkwekers* Schurft op Perzik, Aardappelplaag, Studie- en demonstratiedag 5 BINNENLAND. Nieuwe verhoging der invoerheffingen op de voedergranen. Het Koninklijk Besluit van 2 juni 1961 (Stsbl. 5 juni) maakt een nieu we verhoging bekend van de in voerheffingen op de voedergranen, die reeds een bedenkelijke hoogte hadden bereikt. Deze invoerheffingen bedragen nuvoor gerst, haver, rogge en spelt195 fr per 100 kg voor maïs, sorgo, milocorn, kanariezaad en andere zaden: 180 fr. Deze nieuwe verhoging van 60 fr per 100 kg betekent voor de var kens- en hennenhouders opnieuw een zware belasting. Het spreekt vanzelf dat de productiekosten hierdoor weer aanzienlijk gaan stijgen en wij vragen ons af op welke wijze onze kwekers zich zul len moeten handhaven tegenover de buitenlandse concurrentie. Indexcijfer der kleinhandelsprijzen voor mei 1961. Volgens een mededeling van het ministerie van economische zaken in het Staatsblad van 1 juni 1.1. be droeg het indexcijfer der kleinhan delsprijzen voor de maand mei 1961 110,83 punten tegenover 110,55 pun ten voor april 1961. De belangrijkste prijzenbewegin- gen waren de stijging van de prij zen van het vlees, de eieren, de si naasappelen en de textielproduc ten enerzijds en de daling van de prijzen van de kolen en de boter anderzijds. De index van de kleinhandels prijzen van voedingsproducten be droeg in mei 1961 110,1 tegenover 109,5 in april 11. Deze van de niet eetbare producten werd vastge steld in mei 1.1. op 107,2 tegenover 107,3 in april 1.1. De index van de diensten bereikte in mei 1.1. 125,5 tegenover 125,4 in april 1.1. Vergoedingen aan de Nationale Dienst voor Afzet van land- en tuinbouwproducten voor facul tatieve kwaliteitscontrole van inlandse brouwgerst Bij ministerieel besluit van 26 mei 1961 (Stsbl. 3 juni) werd deze ver goeding bepaald als volgt te betalen bij de inschrijving van het perceel1 frank per are met een minimum van 100 fr. per perceel te betalen na een bijkomende controle op kosten van de recla mant 100 fr. per|perceel. Bijzonder recht op de invoer van sommige landbouw- en voedingsproducten Ingevolge nieuwe maatregelen worden de vroegere lijsten gewijzigd alsvolgt LIJST I 1) Bijvoegen 23.01 BI 2) Aanvullen ex 23.07 Vismeel enjvisprodukte, per kg 3, - Veevoeder, samengesteld met me lasse of met suiker en ander bereid voedsel voor dieren, andere prepara ten gebruikt voor het voederen van dieren (veevoeders supplementen) bevattende vismeel en visprodukten en 1) waarvan het gehalte aan totaal bruto- eiwit 15% minder bedraagt, per kg. 2,- 0,20 2,251,^:1,50 3,- 2,- LIJST II Te wijzigen Ex 10.01 Tarwe bestemd voor de nijverheids maalderij om in vervanging van ont aarde inlandse tarwe te benutten, per 100 kg. Het Nationaal Belgisch Hopinsti tuut deelt ons mede dat er opnieuw massale sporenvluchten van Pseu- do Peronospora humuli hebben plaats gevonden. Er moet dus dringend gespoten worden met een passend fungicide. Daarom raden wij aan onmiddellijk een bespuitïng door te voeren met koperoxychloride, aan een dosis van 5C0 gr per 100 liter bij gewone bespuiting. De behandeling dient om'de 8 dagen herhaald te worden. (MegacladosporiumJ carpophilum Th) Op de schurftvlekken van het eenjarige hout begint thans een sterke sporenvorming Bij de eerst volgende regens zullen infekties mogelijk zijn indien de vruchten gedurende een zeker aantal uren nat blijven. Wij raden aan onmid dellijk een behandeling uit te voe ren. De behandeling zal herhaald worden naargelang de neerslag Aangeraden wordt te spuiten met een product op basis van T.M.T.D. (Thianosan) of op van Captan (Orthocide 50). basis tijd gun- Herhaaldelijk is de laatste via de radio gewezen op de stige omstandigheden voor de ver spreiding van de aardappelplaag. Wij raden de telers dringend aan de nodige maatregelen te treffen om hun gewas te vrijwaren. Bestimmungsatlas für Sarne- reien der Wiesen-und Weide- pflanzen des mitteleuropaï- schen Flachlandes - Deel A Echte Graser Gramineae), door Dipl. Landw R. Kiffmann, 2de verbeterde uitgave. 16 blz. tekst en 11 tabellen met 58 afbeeldingen, gebr. 26 fr. Dit deugdelijke boekje ter bepa ling van de kafvruchten der echte grassen, kortweg graszaden ge noemd, is opnieuw in tweede uit gave verkrijgbaar. Men kan het zich aanschaffen bij de schrijver Rudolf Kiffmann, (13b) Freising/Obb, Dr. v. Dallerstr. 20/1' Westdeutsch- land. De wederkomst van Christus. door drs. H. De Baar, uitg. Romen Zonen, Maaseik, 7de deeltje in de reeks De Bijbel over.... 115 blz, prijs bij intekening 44 fr, per los deeltje 48 fr. Het leven van de gelovige krijgt pas zijn volle zin in de licht van de uitersten, door het besef dat met de doed niet alles voorbij is. Het plechtig inluiden van het le ven hiernamaals zal plaats hebben bij de wederkomst van Chritus, die alle levenden en doden zal oorde len. Wat was de houding van de God-gelovende doorheen de H. Schrift ten overstaan van deze ge beurtenis, die nog in het ver schiet lag en waarvan niemand precies wist wat ze zou inhouden Het ligt voor de hand dat de voorstelling daaromtrent sterk per soonlijk is getint en dat ze mede is geevolueerd met het rijper wor dend inzicht. Het is de bedoeling van de schrijver aan de hand van de bijbelse gegevens, die verwach ting van de gelovige te ontdoen van het persoonlijke, eigentijdse en toevallige karakter, om daar uit te kristaliseren het essentiele. Uit de verschillende geschriften uit het nieuwe Testament groeit dan een algemeen aanvaardbare kijk op het laatste oordeel, waar Christus niet alleen zal verschijnen als strenge rechter, maar ook als definitieve verlosser van de wereld. 2) waarvan het gehalte aan totaal bruto-eiwit meer dan 15 doch niet meer dan 25 bedraagt, per procent totaal bruto eiwit, per kg. 3) waaarvan het gehalte aan totaal bruto eiwit meer dan 25 be draagt, per kg, Dit bijzonder recht wordt desgevallend cumulatief geheven op het ge halte aan granen en/of graanderivaten en op het gehalte van lactose. 100,- 40,- vroeger 5, - WEST DUITSLAND. Uitbreiding van de rundveestapel en de varkensstapel. De rundvee- en varkensstapel is thans belangrijker dan hij was tij dens de laatste tien jaren. De jong ste telling van het rundvee maakt gewag van 12.900.000 stuks, hetzij een vermeerdering van 3 t.o.v. 1959 en van 15.800.000 varkens, het zij 6 meer dan één jaar tevoren. Het totaal aantal ossen en var kens zal vermoedelijk met 8 tot 10 hoger liggen dan in 1960. Nochtans verklaren de officiële landbouwdiensten dat de aangroei van het aantal runderen weinig invloed zal hebben op de prijzen van het rundvlees, rekening hou dend met het feit dat er talrijke af zetmogelijkheden zijn en dat de vraag toeneemt. De prijzen van varkensvlees daarentegen zullen wellicht een lichte daling onder gaan. over inkuilen en kunstmatig Hooidrogen Door de Provinciale Landbouw- kamer Oost-Vlaanderen in samen werking met de Provinciale Direc te van het Ministerie van landbouw wordt deze manifestatie georgani seerd op 20 juni 1961 in de gebou wen en op de terreinen van het Rijksstation voor Boerderijbouw kunde te Lemberge en het Rijkssta tion voor Veevoeding te Gontrode. PROGRAMMA Te 9.30 uur Studievergadering in de lokalen van het Rijksstation voor Boerderijbouwkunde te LEMBER Ge. Voederplanning, door dhr. Ing. A. Van Nevel Inkuilen, door dhr. Dir. Ing. F. Buysse Kunstmatig hooidrogen door dhr. Dir Dr Ing. A. Maton Te 14 uur Demonstratie en ten tentoonstel ling op de terreinen van het Rijks station voor Veevoeding te GON TRODE. Volgen en navolgen, door Dr. G. Bouwman, uitRomen Zonen, Maaseik, 8ste deeltje uit de reeks De Bijbel over... 95 blz. Hoewel de mens de nature een na-volgend wezen is, toch zal hij zich gemakkelijk verzetten als men hem spreekt over de navolging in bijbels-godsdienstige zin. Duidelij ker kan deze karaktertrek niet wor den gedemonstreerd dan door de jongeling tegen wie Christus zei Verkoop alles en volg mij. Toen de jongeling dit hoorde, was hij bedroefd, want hij was zeer rijk Inderdaad, volgen wos afstand doen. Dat is de grote problematiek voor de moderne mens, die te vast gebonden zit aan materiele waar den. De Bijbel is het boek met 7 sloten, zegt de schrijver, en de sleutel er van zit er binnenin. Alleen door hem te lezem gaat de Bijbel open en wordt zijn rijke inhoud bereik baar. Verstandelijk inzicht is daarbij niet voldoende. Hier is nodig een ingestelde en bereidwilige levens houding, die afgestemd is op de verplichting voor iedere Christen het leven van de Meester te leven en Zijn voetstappen te drukken. En juist dat maakt het volgen en na volgen zo n moeilijk opgave. DE KOORNBLOEM - 10 juni 1961 Max. te heffen Werkelijk PRODUKTEN bijzonder recht toegepast bijz. recht Nummer van het tarief van invoer rechten

De Koornbloem | 1961 | | pagina 5