Kan de Pluimveehouderij nog lonend blijven 1 Burelen en Magazijnen gesloten De begroting van landbouw Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers* Verschijnt iedere zaterdag 40„te JAARGANG Nr 1981 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uit Lanc 1 gegeven door de lbouwersvereniging ÏEDT U ZELVEN O. CAUDRON. De laatste verhoging van de in voerrechten op de voedergranen (wij hopen ten minste dat het ein delijk de laatste zal zijn), heeft vrij uiteenlopende reacties gehad bij de pluimveehouders. Bij sommigen was ze vrij heftig en allerlei lieflijkheden werden naar het hoofd geslingerd van de instanties, die men er voor verant woordelijk acht. Anderen daaren tegen hebben van die verhoging kennis genomen op een onverschil lige manier, niet zozeer omdat de zaak hen niet aanging, maar wel omdat ze met de jaren tot de be vinding gekomen zijn, dat het met die dingen gaat als met de regen hij valt op uw kop of ge daar nu vrede mee neemt of niet. Diezelfde houding hebben wij ook gezien bij de autorijders toen de benzine voor de zoveelste keer opsloeg. Men legt zich daarbij neer om dat men weet dat het niet anders kan, dat de staat een alles verslin dende Moloch is, die wel nooit zijn honger zal kunnen stillen. In alle geval zijn de productie kosten voor de pluimveehouders weer eens duchtig gestegen en te recht kan men zich de vraag stel len kan in de huidige omstandig heden de pluimveehouderij nog lonend blijven Gaat er voor al de moeite en het geld dat wij er in ste ken en voor al het risico dat wij te dragen krijgen nog iets overschie ten voor ons zelf En het is niet alleen vanwege on ze eigen overheid dat de zaken moeilijker worden gemaakt. Nog onlangs lazen wij in een Neder lands pluimveeblad dat Polen, vroeger een bijna onbekende op de internationale eiermarkt, zijn productie en zijn uitvoer zodanig heeft opgedreven, dat het voor het ogenblik reeds de derde plaats in neemt op de wereldmarkt, na Ne derland en Denemaiken. Het is daarbij niet uitgesloten dat Polen dit jaar zelfs naar de tweede plaats opdringt. Hetzelfde blad vermeldt boven dien dat de Egyptische eieruitvoer (al ooit van gehoord die hoofd zakelijk op Engeland is gericht, de laatste twee jaar aanzienlijk is ge stegen. Trouwens de Egyptische re- regering schijnt alles op haren en snaren te zetten om deze uitvoer nog aan te wakkeren, want ze heeft een ieeks voorschriften uit gevaardigd die tot doel hebben dat hoedanigheid van de eieren zodanig op te voeren, dat ze mede dinging van de meest gespeciali seerde landen zouden kunnen doorstaan. Onze pluimveehouders staan dus voor twee gewichtige feiten ener zijds de hoger wordende produc tiekosten en onderzijds een sterker wordende buitenlandse mededin ging. De vraag naar het lonend blijven van ons vak is dus zeker niet misplaatst. Hoe kunnen wij die vraag beant woorden Vooreerst dient opge merkt dat het niet in onze bedoe ling ligt de kwekers te ontmoedi gen. Indachtig het spreekwoord dat een verwittigd man er twee waard is, willen wij alleen proberen de kwekers te waarschuwen, die me nen dat ze op de oude voet mogen blijven voortgaan. De wereld rondom ons staat niet stil de tra ditionele voortbrengers trachten elkaar op de wereldmarkt de loef af te steken, terwijl van uit de achtergrond nieuwe voortbrengers opduiken en ook proberen hun plaatsje te veroveren. Wij staan midden in de steeds heftiger wor dende strijd om het bestaan en al leen zij, die een bijzondere inspan ning zullen doen, zullen zich kun nen handhaven. Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom). Ten einde te voldoen aan de wet zullen wij ons personeel verlof ge ven voor de WEEK van 3 tot en met 9 juli Wij trekken de aandacht van de belanghebbenden op deze maat regel. Zij gelieven zich tijdig te voor zien van voeders, meststoffen, sproeistoffen, enz. De Bestuurder. Ons blad «DE KOORNBLOEM» zal ook om dezelfde reden op 8 juli niet verschijnen. (2de bijdrage). In ons nummer van 24 juni 1.1. hebben wij een relaas gegeven over de twee eerste hoofdstukken van het verslag der Kamercommis sie voor de landbouw over de be groting van het ministerie van land bouw voor het dienstjaar 1961. Het derde hoofdstuk heeft betrekking op De uiteenzetting van de Minister over de landbouwpolitiek De Minister van Landbouw be toogde dat de toetreding van Bel gië tot de Economische Unie met Nederland- (de Economische Bene lux Unie) en tot de Europese Econo mische Gemeenschap er ons land toe verplicht zijn tradionele land bouwpolitiek, die erin bestond de inlandse landbouw tegen buiten landse invoer te beschermen, gron dig te herzien. Naar gelang die economische gemeenschappen zich zullen ont wikkelen, zullen de vreemde pro- dukten zich gemakkelijke toegang verschaffen tot de Belgische markt. Anderzijds moet de Belgische land bouw zijn plaats veroveren op de buitenlandse markten en wordt ge dwongen door een progressieve stijging van de voortbrengst nieu we afzetgebieden te veroveren bui ten onze grenzen. De Belgische landbouwpolitiek, aldus de Minister, kan derhalve niet louter defensief blijven doch moet offensief worden. A) Werkmiddelen van deze offensieve landbouwpolitiek. Als instrumenten of werkmidde len van deze offensieve landbouw politiek citeert de minister Het vijfjarenplan voor bodemverbetering en ruilverkaveling Op voorstel van de Minister van Landbouw heeft het Ministerieel Comité voor Economische Coördi natie op 3 februari 11. een vijfjaren plan aanvaard dat ertoe strekt vanaf 1961, een intensief actiepro gramma uit te werken inzake ruil verkaveling en bodemverbetering. Doel van dit programma is, op progressieve wijze, tegen het ein de van een termijn van vijf jaar, jaarlijks een oppervlakte van 25.000 ha te herkavelen en minstens 20.000 ha waterzieke gronden per jaar gezond te maken. De budge- taire en andere voorzieningen ver eist voor de uitvoering van deze werken zijn in het vijfjarenplan voorzien. Het zal worden ingescha keld in het algemeen economisch expansieplan dat door de Heer Eyskens, voormalig Eerste Minister, werd voorbereid. 2) Wetenschappeiljk onderzoek, vulgarisatie en onderwijs. De kredieten bestemd voor de bevordering van het wetenschap pelijk onderzoek in de landbouw werden aanzienlijk verhoogd. Be nevens de gewone uitgaven welke vereist zijn voor de werking van de onderzoekingsstations die afhan gen van het ministerie van land bouw, van het diergeneeskundig instituut enz., is op de begroting van landbouw voor 1961, een bij zonder krediet van 30 miljoen uitge trokken voor de uitbreiding van het wetenschappelijk onderzoek in alle sectoren die de landbouw, de veeteelt en de tuinbouw aanbe langen. 22 centra of werkgroepen voor toegepast wetenschappelijk onder zoek zijn, dank zij dit krediet, op dit ogenblik aan het werk. Een bijzondere inspanning wordt gedaan om de uitslagen van dit on derzoek spoedig bekend te maken ten behoeve van de landbouwers. Het naschools landbouwonder wijs gaat stilaan achteruit, het aan tal leerlingen vermindert. Dit onderwijs moet aan de hui dige noden van de landbouw wor den aangepast bij middel van een meer practisch opgevat onderwijs. Om de belangstelling te wekken van de beste leerkrachten voor dit soort onderwijs, werden de wed den van 1 januari 1961 af aange past. Bovendien werden de kredie ten voor 1961 aanzienlijk verhoogd ten opzichte van 1960. 3) Bedrijfsleiding. Om de landbouw te laten genie ten van de uitslagen bekomen door het onderzoek, begeven de rijkslandbouwkundigen zich in de hoeven om er, samen met de boer, een plan cp te maken voor de doelmatige uitbating van het be drijf. Zulk. plan maakt het voor de landbouwer mogelijk op de meest economische wijze de voortbren- gingsfactoren te benutten het ver zekert een grotere produktiviteit, een hogere winst, een oordeelkun diger aanwending van de beschik bare werkkrachten. Reeds bereikte uitslagen bewij zen dat op een bedrijf dat een doel- (Zre vervolg 2* bladz. 1' kolom.) De Koornbloem ;v->-<4: fcttif Abonnementsprijs 96 fr. 's jaara 1 Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 14.25.9?. Men kan zich abonneren op de I postkantoren en bij de briefdragers Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1