Over Russisch Kolonialisme. land- en tuinbouwprodukten. Mededelingen Ministerie van Landbouw De Korenbloem SAFDORT Inrichting van het toezicht op de uitvoer van SSPSfe eesaeaB DE KOORNBLOEM 22 juli 1961 Herhaaldelijk wordt ons gezegd dat de tijd van het kolonialisme voorbij is. Dat is waar wat de Wes terse landen betreft die aan al hun voormalige koloniën de zelfstan digheid verlenen, zo ze er maar enigzins toe voorbereid zijn. Soms gebeurt dit wel ontijdig en te rap, zoals dit bij voorbeeld met Kongo het geval was, maar het is toch een bewijs dat voor hen het kolonialis me een voorbijgestreefd standpunt is. Dat is echter niet het geval wat Rusland betreft hier ontwikkelt zich een nieuwe vorm van kolonia lisme, die zeker zo erg is, indien niet erger dan dit der Westerse mogendheden. Dit Russisch kolonialisme open baart zich op verschillende gebie den ten eerste ten overstaan van de jonge landen die zo pas hun zelfstandigheid verwierven de Soviets trachten er vaste voet in huis te krijgen en wel in zulke ma te dat de verworven zelfstandig heid er een zinloos woord wordt de de in en de de ten tweede ten overstaan van gebieden en landen die zij na tweede wereldoorlog in hun vloedssfeer gebracht hebben ten derde ten overstaan van niet Russische volkeren die in Soviet Unie leven. We weten immers allen dat So- viet-Rusland geen homogeen ge heel is het is z.g. een federale Staat bestaande uit vijftien verschil lende republieken, die allen door van elkander verschillende volke ren bewoond worden. In theorie zijn al deze Republie ken onafhankelijk. Op papier heb ben ze hun eigen Ministeries van Buitenlandse Zaken, en mogen ze dus gezanten sturen naar andere landen, en diplomatieke vertegen woordigers van andere landen bij hen toelaten. Maar dat bestaat niet, daar is eenvoudig geen kwes tie van. Het zijn enkel de Ukraine en Bielerusland die een afgezant hebben bij de Verenigde Naties. Ze zijn daar overigens niet om de belangen van hun Republiek te ver dedigen. De enige reden van hun tegenwoordigheid aldaar is de ver sterking van het Soviet-blok in de Verenigde naties. Deze zogezegde vijftien onafhan kelijke Soviet republieken mogen ook een eigen Ministerie van Lands verdediging hebben. Zo ten minste op papier. Maar daaris nog minder van in huis gekomen dan van Bui tenlandse zaken. Geen enkele re publiek heeft een Ministerie van Landsverdediging. En let wel op dat het hier meest al gaat om volkeren die eigenlijk geen Russen zijn, zoals dit bij voor beeld klaarblijkelijk het geval is voor de Aziatische Soviet-Repu blieken. Waarom mogen deze vol keren zich niet vrijmaken van het Russisch beheer, zoals de Afrikaan se volkeren zich vrijmaken van het Engelse, het Franse of het Belgische beheer, hierin gesteund en aange moedigd door de Russen Nogmaals in theorie, op papier, beschikken ze over de mogelijk heid uit de Federatie der Russische Volksrepublieken te treden-dat recht wordt hen toegekend door de federale grondwet-maar elke poging in die zin is steeds bloedig onderdrukt geworden door Mos kou. Dit was het geval voor de Repu blieken Géorgia, de Ukraine, Tur kestan, de Krim. Ook voor de Az.a tische bewegingen naar onafhan kelijkheid gekend onder de namen Milli Istiklal (Nationale Onafhan kelijkheid) en Milli Ittikhad (Natio nale Eenheid). Al deze onafhanke lijkheidsbewegingen werden bloe dig onderdrukt, z.g. omdat ze als doel hadden het Soviet regiem om ver te werpen en weer een bour- geois-staat op te richten. In 1938 werden acht Armeniërs gefusilleerd omdat ze werkten voor de onaf hankelijkheid van hun land. Uit dit alles blijkt welke waarde men moet hechten aan de Russische sympathiebetuigingen voor de z.g. koloniale volkeren. Zij zien wel graag deze volkeren ontsnappen aan de greep van het Westen, maar dan enkel en alleen om zelf in de plaats te kunnen treden en het wereldkommunisme te bevor deren. Voor de Federatie der vijftien Soviet Republieken is er zo weinig spraak van onafhankelijkheid dat al de leidende posten er bezet wor den door Russen, en de kommunis- tische partijen er van uit Moskou bestuurd worden In al deze Repu blieken leeft er een ingeweken Russische élite, die al de sleutelpos- ten bezet. De meest karakteristieke uitin gen echter van 't Russisch kolonia lisme zijn de volksoverplantingen. Ze zijn tevens de meest onmense lijke uitingen. Hier komen we ech ter bij een volgende bijdrage op terug. van het Beschikkingen van kracht betreffende het verlenen van premies voor stamhengsten. Art. 1. - Ter gelegenheid van de grote Nationale prijskamp te Brus sel in 1961 zal het Ministerie onder de benaming Grote Prijs Hynde- rick de Theulegoet 6 premies aan stamhengsten toekennen. Het bedrag van die premies is 1° 2° 3* 4° 5° 6° premie premie premie premie premie premie 50.000 fr. 40.000 fr. 35.000 fr. 30.000 fr. 25.000 fr. 25.000 fr. Deze 6 premies worden met 10% verminderd. De heer volksvertegenwoordiger Van den Eynde stelde op 6 juni 1.1. volgende parlementaire vraag aan de Minister van Landbouw Het believe de heer Minister een overzicht te geven van de in richting der Kontrolediensten voor de uitvoer van land- en tuinbouw produkten, van de toegepaste me thodes bij het nazicht en van de bereikte resultaten. Welke sancties worden genomen ten opzichte van nalatige exporta- teurs De Minister antwoordde als volgt Inzake organisatie van de con trole bij de uitvoer, moet een on derscheid gemaakt worden tussen de kwaliteitscontrole en de phyto- sanitaire controle. De kwaliteitscontrole wordt uit geoefend door de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouw producten (N.D.A.L.T.P.) voor be paalde land- en tuinbouwproduc ten. Een uitgebreide reglemente ring inzake verpakking en kwali teit ligt aan de basis van deze con trole. Volgende producten zijn name lijk hieraan onderworpen Witloof -. M B. van 1 9-1959 Bloemkolen MB. van 18 5-1946, gewijzigd bij MB. van 25-8-1948 en 10-10 1949 Kropsla M.B. van 26 2-1957 Tomaten M.B. van 15-6-1956 Asperges M.B. van 26-3 1959 Aardappelen M.B. van 6-9 I960; Plantaardappelen M.B van van 28-10 1952 Begonia en gloxiniaknollen M.B. van 28-7-1952, gewijzigd bij M.B. van 18 11 1957 Azalea's, sierplanten, enz M.B. van 15 2-1955, gewijzigd bij M.B van 18 11 1957 en van 5-5-1958 Valeriaan M.B. van 18-10 1954 Eieren K B. van 17-12-1953, ge wijzigd bij K B. van 3 6-'55, 24 10 '55 en K.B. van 25-7 '60 Geslacht gevogelte M.B. van 13-3-1961. De phytosanitaire controle wordt op aanvraag van de belangheb benden uitgeoefend door de Dienst voor Plantenbescherming op de uit te voeren producten. Deze controle is vereist ingevolge de vaak zeer uiteenlopende reglementeringen van de invoerende landen Wat de modaliteiten betreft wel ke bij de uitvoer van land- en tuin bouwproducten getroffen worden, dient verwezen naar het M.B. van 28 8-1948, artikel 1, dat de controle posten bepaalt langs dewelke de Demonstratie van maaidorsers, opraappersen en drooginstallaties. De landbouwcomicen van Diks muide, Gistel en Nieuwpoort rich ten te Ramskappelle-Nieuwpoort een demonstratie in van maaidor sers, opraappersen en drooginsta- laties. Deze manifestatie waaraan ver schillende firmas deelnemen, gaat door op maandag 7 augustus 1961 op de hoeve De Grote Hemme Voor alle inlichtingen wende men zich tot de heer Rijksingenieur voor de Boerderijbouwkunde, Twijn straat, 6 te Brugge (Tel. 050/303.69). weg, per spoor, te de lucht moet ge- de producten on een kwaliteitsre- uitvoer via de water en langs schieden voor derworpen aan glementering. De controle gebeurt in principe aan de grens voor de verzendin gen langs de baan. Op aanvraag van de uitvoerders wordt nochtans een grondige vóórcontrole gedaan van de leiding in de aanvoercen- tra of bij de uitvoerder zelf, zodat aan de grens nog slechts de verze geling hoeft nagezien te worden. De verzendingen per boot wor- Wat de eigenlijke controle zelf aangaat, deze wordt bij wijze van steekproef uitgevoerd, wegens de omvang van de te controleren par tijen. De N.D.A.L.T.P. geeft aan zijn agenten controleurs zeer nauw keurige onderrichtingen om hen toe te laten in de practijk in te gaan of de producten aan alle voorschriften beantwoorden. Dit geldt ondermeer voor de rijpheid, de versheid, de afmetingen, de eenvormigheid van de variëteit, de graad van vochtigheid, de aan wezigheid van scheikundige stof fen, enz. Voor sommige producten zullen zij zelfs op de hoogte worden ge bracht van zekere kenmerken die tot betwisting aanleiding zouden kunnen geven, alsook van verbor gen gebreken. Bovendien bepalen deze richtlijnen dat minstens 5 van de producten voor de uitvoer bestemd, moeten nagezien worden. De controleur moet zelf de ver pakkingen aanduiden die hem moeten onderworpen worden. Hij kiest deze uit op verschillende plaatsen van de lading, teneinde zich van de eenvormigheid er van te vergewissen. Zo de kwaliteit van de stalen veronderstellen laat dat de lading twijfelachtig is, on derzoekt de controleur bijkomende stalen, teneinde zich een definitief oordeel te vormen over de waarde van de lading. Indien de goederen voldoen aan de kwaliteitsnormen vastgelegd in de onderscheiden besluiten dan wordt het kwaliteitsgetuigschrift afgeleverd en pas daarna mogen de douaneagenten de goederen uitklaren. Deze wijze van werken toont aan dat rekening houdend met de ad ministratieve moeilijkheden, de controle bij de uitvoer zo nauw keurig mogelijk geschiedt en een zeer brede waarborg biedt om de degelijkheid van onze uitgevoerde waren te waarborgen. Bovengenoemde werkwijze sluit in de eerste plaats de sanctie in dat bij overtreding van de voorge schreven normen de goederen die het voorwerp van deze overtre ding uitmaken niet kunnen uitge voerd worden. Bij herhaling van overtreding be houdt de Minister van Landbouw zich het recht voor van de afleve ring van vergunningen voor de uitvoer van producten die onder worpen zijn aan het stelsel der uit voervergunningen voor een be paalde tijdspanne te schorsen Landbouwers vergeet niet een bezoek te brengen aan ons LOKAAL Grote Markt, te Aalst en er een lekkere te proeven. den in de haven van vertrek ge- controleerd. Voor de verzendingen per spoor gebeurt een grondige vóórcontiole in het station van ver trek, met nazicht van de verzege ling aan de grens. PUT r\ voor iedereen, kleine in- VJCLL/ trest, Zakenkantoor Adh. Van den Eeckhout, Landgoed De Etting», Erondegem. Tel. Aalst 25191

De Koornbloem | 1961 | | pagina 3