Voedselvoorziening in de Toekomst. Weekblad Rechtskundige Dienst. landbouw-, tuinbouw- en landbouwhuishoudkunde. Voor eu door de Landbouwers Arbeid adelt Rol van de Bladgroenverrichting* De nieuwe regeling van de leergangen in de AALST 29 JULI 1961. Verschijnt iedere zaterdag 40ite JAARGANG Nr 1984 leheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25,93 O. CAUDRON. Tot nu toe is het altijd zo ge weest dat de voedselvoorziening van het mensdom afhankelijk was van het werk van de boeren. Zij toch brengen de vruchten en de dieren voort die voor onze voeding noodzakelijk zijn. Het was dan ook met enige verwondering dat wij on langs een artikel onder de ogen kregen onder de titelvoedselvoor ziening zonder boeren. De lezer zal even verbaasd zijn dit te lezen. Zonder boeren Maar dat is toch onzin Regelmatig lezen wij van de steeds groeiende we reldbevolking. Regelmatig hoort men van de zorg om deze stijgen de bevolking te blijven voeden. Sommige beweren zelfs dat die voeding op zeker ogenblik spaak zal lopen, omdat de beschikbare landoppervlakte in de wereld uitein delijk niet meer in staat zal zijn de miljarden mensen te voeden die binnen afzienbare jaren onze aard bol zullen bevolken. Het is inderdaad dan ook moei lijk aan te nemen dat in de wereld van de toekomst de boeren zullen verdwijnen. Het aantal landbou wers vermindert stelselmatig. Maar niet omdat er minder vraag is naar voedsel, maar wel omdat in kleine bedrijven het onmogelijk is de kost te verdienen en ook omdat door de mechanisatie en door rationeler methoden minder arbeidskrachten nodig zijn voor hetzelfde werk. Maar helemaal zonder boeren Dat nooit Tenzij in de wereld van van daag is men nooit helemaal zeker van wat ons te wachten staal. Zo is er een tijd geweest dat de mens held het niet kon stellen zonder zeilschepen. Waar vindt men die nu nog Zou iemand u geloofd heb ben moest ge honderd jaar gele den beweerd hebben dat men nog zou boeren zonder paarden En toch gebeurt dit vandaag I Wat wij hier willen bespreken is nog toekomstmuziek. Wij weten niet of er ooit iets van terecht zal komen. Maar toch loont het de moeite het vraagstuk even te be kijken, niet alleen omdat het ons een beeld geeft van wat de weten schapsmensen allemaal bedenken, maar ook omdat het ons zal toela ten een blik te werpen op een der belangrijkste verrichtingen in de natuur, nl. de voeding van de plant, en deze van mens en dier. Enkele maanden geleden ver scheen in een wetenschappelijk tijdschrift de mededeling wat twee Duitse geleerden er in gelukt waren chlorophyl te synthetiseren. In ver staanbaar Vlaams wil de zeggen dat ze in het laboratorium langs kunstmatige weg bladgroen had den gemaakt. Zo op het eerste zicht is dat niet zo bijzonder. Waar om ons zorgen maken over de be reiding van bladgroen als de plan ten dat iedere dag in massa voor ons doen Het klinkt bijna alsof iemand zou proberen zand te ma ken. En toch kan die uitvinding van zulke verregaande betekenis wor den dat zelfs het bestaan der boe ren er door zou kunnen bedreigd worden Wat is nu chlorophyl of blad groen en wat hebben de boeren daarmee te maken Vóór wij de vraag beantwoorden kunnen wij toch al zeggen dat zon der 't bladgroen in de planten de boeren niet zouden bestaan. Want zonder bladgroen geen groene bladeren, geen groeiend gewas en dus ook geen boeren. Bladgroen is immers een bestanddeel der groe ne planten dat onmisbaar is voor een normale groei. Zonder blad groen geen boeren, maar ook geen mensen of dieren. Want deze laatste zijn wat hun voeding betreft totaal afhankelijk van de plantengroei. Wanneer mens en dier zich nog uitsluitend met dierlijk voedsel zouden voe den, verondersteld dan dat zo iets zou mogelijk zijn, toch zijn de die ren die als voedsel dienen weer af hankelijk in hun bestaan van plan ten. Als een leeuw kleinere dieren verslindt om in leven te blijven, kan hij dat maar als eerst deze die ren door het eten van planten zijn gegroeid. I Zie vervnla 2' bladz 3' koloml Onze Rechtskundige houdt zijn zitdag op zondag 30 juli e.k. tussen 10 en 12,30 uur, in ons lo kaal «De Koornbloem», Grote Markt, Aalst. De Europese markt, welke met snelle schreden tot stand komt, zal, benevens de uitbreiding van de afzetmogelijkheden vooronzeland- en tuinbouwprodukten, ook een verscherping der vreemde mede dinging met zich brengen, omdat de bescherming van de inlandse voortbrenging aan de grens gelei delijk zal worden opgeheven. Evenals de andere bedrijfstak ken, zullen onze land- en tuinbou wers op de Europese markt enkel een behoorlijke plaats kunnen veroveren op voorwaarde dat zij door een flinke vakkennis in de meest economische voorwaarden voortbrengen en de afzet van hun producten op degelijke wijze orga niseren. Een flink ingericht en door de land- en tuinbouwers op ruime schaal gevolgd beroepsonderwijs is dan ook meer dan ooit een on misbare factor tot vervulling van eerst genoemde voorwaarde en tot verzekering van de toekomst van onze landbouw. Met het oog hierop heeft een Koninklijk Besluit van 4 juli 1961 (Stsbl. 14 juli), dat op 1 januari 1961 in werking is getreden, een nieuwe regeling ingevoerdvan de leergan gen in de landbouw-, tuinbouw- en landbouwhuishoudkunde. Hierna volgt een toelichting van dit besluit en meer bijzonder van de bepalingen die voor onze land bouwers van nut zijn. Het gaat hier om de inrichting van het landbouwonderwijs met beperkt leerplan. Doel en inrichting van het landbouwonderwijs met beperkt leerplan. Dit landbouwonderwijs met be perkt leerplan heeft als doel leer gangen in te richten met het oog op 1° de technische en bedrijfseco nomische vorming in de landbouw, de tuinbouw en de landbouwhuis- houding 2° de vorming van leraars voor het geven van landbouwleergan- gen. De landbouwleergangen worden ingericht door de Staat, de provin cies, de gemeenten of door het par ticulier initiatief (o.m. door land- bouwverenigingen of door privé- personen). Leergangen in de landbouw. Rijkslandbouwleergangen wor den ingericht, naargelang de aard van de leergangen, door de Rijks- landbouwkundige ingenieur, de Rijkstuinbouwkundige ingenieur, de Rijkstuinbouwconsulent, de Rijkslandbouwhuishoudkundige consulente, de Rijksveeteeltconsu- lent, de Rijksingenieur in de boer- derijbouwkunde of de inspecteur voor plantenbescherming der om schrijving, na voorafgaande toela ting van de Minister van Land bouw of van de ambtenaar daar toe door hem gemachtigd. De provincies, de gemeenten en de private personen of verenigin gen die toelagen wensen te beko men voor een landbouwleergang, dienen hun aanvraag in bij de Mi nister van Landbouw, uiterlijk één maand vóór de opening van de leergang. Bij de aanvraag dient in twee exemplaren gevoegd het ontwerp van begroting dat zal omvatten .- programma en uurrooster der les sen met vermelding van de leraar of leraars, van de lokalen waar de lessen zullen gegeven worden, als mede van het aantal leerlingen die normaal de leergang zullen vol gen. De Minister van Landbouw be slist over de toekenning van de toelagen. Vereisten waaraan de leraars moeten voldoen. De leraars in de landbouw- en tuinbouwkunde moeten, naar ge lang van de aard der lessen, hou der zijn van een diploma van doc tor, licenciaat, ingenieur, apothe ker, technisch ingenieur, architekt, graduaat in de landbouwweten schappen, geagregeerde van het lager secundair onderwijs, van een diploma van technisch onderwijs A2A, van een getuigschrift van normaalleergangen in de land bouwkunde, tuinbouwkunde of landbouwhuishoudkunde, of van een door de Minister van Land bouw aanvaard diploma. (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Xbonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt 11 Zr! ven Handelsregister Aalst Nr M5. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1