Voedselvoorziening in de Toekomst. De steunregeling van de voedergranen nadelig voor onze dierlijke voortbrenging. Burelen en Magazijnen gesloten. Weekblad Voor ièïi door de Landbouwers Arbeid adelt Scheikundigen, concurrenten van de boeren maandag 14 oogst AALST 5 OOGST 1961. Verschijnt iedere zaterdag 4(Lte JAARGANG Nr 1985 S^heesrZeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.9: O. CAUBRON. In een vorige bijdrage vertelden wij dat de plant in staat is het kool zuur uit de lucht te halen en door de bladgroenverrichting er in slaagt dit koolzuur te splitsen in zijn samenstellende delen koolstof en zuurstof. De zuurstof wordt gro tendeels aan de lucht teruggege ven (luchtzuivering door de plan ten) terwijl de koolstof door de plant wordt aangewend voor de opbouw van haar organisme, op bouw die hoofdzakelijk plaats heeft door de verbinding van de mineralen uit de grond met de koolstof uit de lucht tot organische bestanddelen eiwitten, koolhydra ten, vetten, enz. Niet gans de plant neemt aan de koolstofopname deel. Het zijn zeer speciale daartoe uitgeruste lichaampjes in de cellen der bla deren, die daar verantwoordelijk voor zijn. Al geruime tijd was het bekend dat alleen groene planten in staat zijn de lucht te zuiveren en dat alleen over dag, dus bij aanwe zigheid van het zonnelicht. Men is dan tot de ontdekking gekomen dat het speciaal de bladgroenkor rels of het chlorophyl zijn die aan dit proces meewerken. Bladgroen is de kleurstof, die aan de plant haar min of meer groene kleur geeft. Wij zeggen min of meer, want er bestaan twee soor ten bladgroen, nl. een dat ietwat blauw getint is en een ander dat meer de gele kant opgaat. In de lente overheerst de eerste kleur, terwijl verder in de zomer het twee de meer de bovenhand krijgt. Van daar het geel worden van de bla deren, eens dat het najaar nadert. Deze beide kleurstoffen komen voor in speciale kleine lichaam pjes, die wij aantreffen in de cellen van de bladeren. Deze lichaampjes zijn de bladgroenkorrels. Ze zitten daar trouwens niet alleen, want ook nog and ere kleurstoffen komen er in voor. Zo kent men een oranje kleurstof, het carotine, dat in de voeding als pro vitamine A een zeer belangrijke rol speelt. (Denk bv. meer aan de invloed van vers groenvoeder op de kleur van de boter en van de eierdooier.) Wij maakten melding van de ontdekking door twee Duitse ge leerden van een methode om langs kunstmatige weg bladgroen te ma ken. En wij lieten daarbij reeds doorschemeren dat deze ontdek king, in theorie althans wel eens een ernstige concurrent zou kun nen zijn van onze boeren, in ver band met de voedselvoorziening. Hoe zit dat nu Geleerden hebben berekend dat de plant haar werk, nl. het omzet ten van koolstof uit de lucht tot or ganische verbindingen niet op de meest voordelige manier zou doen. Naar zij beweren verspeelt ze veel te veel energie bij haar werk, ener gie, die voor de voedselproductie dus verloren zou zijn. Bij de verbranding van een plant hebben wij gezien dat er benevens de rook, waar de koolstof terug de lucht mee in gaat, ook warmte vrij komt. Om nu met behulp van de koolstof haar organische stoffen te vormen heeft de plant warmte no dig. Deze krijgt zij, langs de zonne stralen, van de zon. Zij verstaat omzeggens de kunst die zonne warmte vast te leggen in haar weefsels, en weet die warmte zoda nig te bewaren, dat ze jaren na dien nog kan vrijgemaakt worden. Men weet dat de kolenlagen af komstig zijn van reusachtige plan ten, die door grote natuurrampen onder de grond zijn bedolven. Wel, in die versteende planten zit die zonnewarmte van miljoenen jaren nog steeds gevangen. Het bewijs daarvan als wij de kolen verbran den, dus ontbinden, komt die zon newarmte terug vrij. Het klinkt misschien wel ongelooflijk, maar toch is het zo in de winter ver warmen wij ons aan de zonne warmte, die miljoenen jaren gele den door de toen levende planten werd opgevangen. Het bezwaar dat de geleerden nu tegen onze planten hebben is dat ze veel te veel van die zonne warmte voor hun eigen behoefte gebruiken en er dus te weinig vast leggen en dus ook te weinig vast houden voor de mens. Ze noemen dat energieverspilling, die de mens niets opbrengt. Zo heeft men berekend dat op een vierkante meter onze aarde midden in de zomer op een uur tijds een 600.000 calorieën warmte van de zon ontvangt. Maar een zelfde vierkante meter blad van een zonnebloem bv. verdampt op diezelfde tijd 275 cm3 water. (Zie vervolg 2blad? 2' kolom) Onze lezers weten dat, om de tarwevoortbrenging, welke geniet van de richtprijs bepaald door de regering met inmenging in het broodgraan, te beperken en in nor male verhoudingen te brengen tot de voortbrenging van voedergra nen, de heer De Vleeschouwer, vorig Minister van Landbouw, een stelsel heeft ingevoerd dat als doel heeft de prijzen der inlandse voe dergranen derwijze te steunen dat zij 80 van de inlandse tarwe- prijs bereiken. Als middel hiertoe wordt aange wend de heffing van een bijzonder recht op de invoer van vreemde voedergranen en bepaalde voe dergranen en bepaalde voedings producten waardoor de prijs op de binnenlandse markt der inlandse voedergranen in evenredigheid wordt verhoogd. De opbrengst van dit bijzonder invoerrecht (dat een vergunningstaks is) wordt gestort in het Landbouwfonds dat haar aanwendt voor de uitbetaling van een zekere compensatievergoeding aan de houders van vee die voor de voeding hunner dieren verhoog de prijzen hebben moeten betalen en hun productiekosten hierdoor hebben zien toenemen Hieronder volgen de bijzondere rechten op de invoer van vreemde voedergranen in de periode 20 au gustus 1957 6 juni 1961. Zoals kan worden vastgesteld zijn deze rech ten aanzienlijk toegenomen om d§ daling der prijzen op de wereld markt te neutraliseren en de prij zen in het binnenland te ontrekken aan de mededingen van de inge- De burelen en de magazijnen zullen gesloten zijn op Wij vragen de belanghebben den hiermede rekening te hou den. voerde voedergranen Rogge, haver, gerst 20-8 1957: 50 fr. de 100 kg. 15 8 1958 1C0 fr. de 21 1 1961 135 fr. de 6 6-1961 195 fr. de 2) Maïs, mi'o, sorgho, millet. 20 8 1957: 30 fr. de 100 kg. 15 8 1958: 60 fr. de 30 8 1960 80 fr. de 21 1-1961 120 fr. de 6 6-1961 180 fr. de Zoals hoger gezegd heeft de va lorisatie der inlandse voedergra nen door heffing van het bijzonder invoerrecht op vreemde voeder granen voor gevolg dat de land bouwers die niet genoeg voeder granen oogsten tot voeding van hun vee en kleinvee voedergranen moeten aankopen tegen prijzen die merkelijk boven de wereldmarkt prijzen liggen. De verhoging staat immers in verhouding tot het be drag van het toegepast bijzonder invoerrecht. Om dit nadeel ongedaan te ma ken worden hun door het Land bouwfondscompensatie pre mies toegekend. Deze compensatiepre mies worden door het Landbouw fonds per streek berekend op basis van de gemiddelde opbrengst van de voedergranen. Deze gemiddelde opbrengst, ver menigvuldigd door het aantal hec taren, geeft de theoretische pro ductie van elk landbouwbedrijf. Nadien berekent het Fonds het theoretisch verbruik van elk land bouwbedrijf. Op basis van het ver schil tussen het theoretisch ver bruik en de theoretische voortbren ging worden de bijzondere invoer rechten terugbetaald onder de vorm van compensatiepremies. Bezwaren tegen dit stelsel. 1) De valorisatie van de voeder granen heeft enkel plaats voor de inlandse voedergranen welke wor den verkocht door de landbouwers. Wat de landbouwer verbruikt voor de voeding van zijn vee profiteert niet van de valorisatie. De voedergranen welke hij moet aankopen dient hij daarentegen te betrekken tegen de wereldprijzen verhoogd met het bijzonder in voerrecht doch verminderd met de compensatiepremie die in beginsel (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt II Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1