Voedselvoorziening in de Toekomst. GOED GEWERKT Scheikundigen, concurrenten van de boeren 1 66e Grote Nationale Prijskamp dhr. Menschaert Jozef uit Herne. voeders Redt U Zeiven (Vervolg van le bladzijde), gelijk moet zijn aan het bijzonder invoerrecht. Dit betekent dat alleen de grote bedrijven die voedergranen te ver kopen hebben volledig en onmid dellijk van het stelsel genieten. De kleine en middengrote bedrijven, vooral in het Vlaamse land, die zich in hoofdzaak toeleggen op de veeteelten de kleinveeteelt worden door het stelsel benadeeld omdat in werkelijkheid de compensatie premies die zij ontvangen niet op wegen tegen het geheven bijzon der invoerrecht, en met veel vertra ging worden uitbetaald. Volgens ernstige romingen zou de terugslag van het bijzonder in voerrecht op de kostprijs van de dierlijke producten bedragen voor varkensvlees 4 tot 5 fr. het kg kippen en neerhofdieren 3 tot 4 fr. het kg rundsvlees 1 fr. het kg eieren ongeveer 0,50 fr. per stuk melk 0,20 fr. de liter. 2) Tot heden werden enkel com pensatiepremies verleend voor de landbouwpaarden, de melkkoeien, het ander groot vee en de varkens, met uitsluiting van de neer hof vo gels en eieren verkocht in het bin nenland. Wel worden door het Landbouw fonds premies verleend voor de uitvoer van bepaalde producten van het neerhof, nl. voor eieren 0,40 fr. per stuk voor slachtkippen braadkippen panklaar gemaakt6,70 fr. per stuk braadkippen marktklaar 5,45 fr. per stuk. Bovendien verleent de regering belangrijke toelagen voor de uit voer van boteroverschotten. 3) Een ander zwaar nadeel van het huidig stelsel is dat de compen satiepremies enkel zeer lang na de heffing van het bijzonder invoer recht worden uitbetaald. Practisch wordt de compensatiepremie maar uitbetaald tijdens het jaar dat volgt op het oogstjaar. Oorzaak van de deze vertraging is de ingewikkelde procedure van uitbetaling. Onze landbouwers die geen voe dergranen te verkopen hebben zijn aldus verplicht enerzijds lange tijd te wachten op de uitvoering van de maatregel die deze door de overheid veroorzaakte verhoging van de kostprijs ongedaan moet maken. De moeilijke toestand waarin onze landbouw verkeert maakt dit offer bijzonder zwaar voor onze kwekers. 4) De valorisatie van de voeder granen stoort het evenwicht in de teelten van sommige gewesten. Al dus heeft zij een inkrimping der in landse vlasteelt voor gevolg zodat onze van oudsher bekende vlasbe- werking zware moeilijkheden on dervindt bij het aanschaffen van de vereiste grondstof. 5) Het Landbouwfonds wordt al te veel gebruikt voor het dekken van verliezen in bepaalde land bouwsectoren zodat de compensa tiepremies op een onvoldoende peil worden uitgekeerd om het bij zonder invoerrecht volledig te dek ken. Wij moeten besluiten met te ver klaren dat het huidig stelsel niet volmaakt is, zodat aanpassingen en verbeteringen zich opdringen. C* Cl" voor iedereen, kleine in- bULD trest, Zakenkantoor Ad h Van den Eeckhout, Landgoed De Etting», Erondegem. Tel. Aalst 25191 (Vervolg van Hiervoor verbruikt ze alleen al 166.800 calorieën, wat reeds een verspilling betekent van 27,5% van wat ze van de zon ontvangt. En nog een hele boel andere factoren bepalen de mate waarin de plant de zonne energie kan vasthouden. In uiterste gevallen zou ze slechts 0,5 van de zonne-energie weten vast te houden Konden wij nu maar vermijden, zo zeggen de geleerden, dat al die waardevolle energie zo maar ver loren gaat, konden wij een groter gedeelte er van benuttigen, dan zouden nog ongekende mogelijk heden voor de mens openstaan. Door alle mogelijke uitvindingen is men er tot nu toe in gelukt de op brengst van onze landbouwgewas sen te verhogen. Maar alle verho gingen, door de aanwending van meststoffen, veredelde zaden, bete re grondbewerking, enz., beteke nen eigenlijk niets in vergelijking met de verhoogde produktie die zou kunnen bekomen worden moest de plant wat spaarzamer omspringen met de zonnewarmte. De mogelijkheid is nu, door de ontdekking van de Duitse geleer den, geschapen dat men op kunst matige manier, dus zonder tussen komst van de plant er in zal lukken langs de in het laboratorium be reide chlorophyl, de zonnewarm te vast te leggen en dienstbaar te maken aan de mens. Op die wijze zou de voedselvoorziening nog on gelooflijke mogelijkheden bieden en zouden wij de eerste honderden jaren zeker geen zorgen hoeven te hebben over de steeds aangroei ende wereldbevolking. Eén schuwzijde zou er in alle ge val dan aan vast zitten, nl. dat men voor de voedselvoorziening geen boeren meer zou nodig hebben. De planten doen immers hun werk niet goed genoeg meer. Er zullen dus geen planten meer moeten ge kweekt worden, tenzij dan alleen als een speciale lekkernij Zo gezien lijkt dit alles zeker nog een verre droom en onze boeren hebben uit die richting zeker niet zoveelte duchten, voorlopig althans niet, dat ze er zich zorgen over zou den maken. Gelukkig maar. Maar toch staat heel dit vraagstuk toch weer niet zo ver meer van ons af als men zou denken. Als voorbeeld vermelden wij hier alleen het gebruik van algen in de dieren- voeding. Deze algen of groen- wieren, komen in onmetelijke hoe veelheden voor in de zee en deze algen schijnen al heel wat spaar zamer om te springen met de toe- gestraalde zonnewarmte dan onze landplanten. Het probleem is hier alleen nog hoe kunnen wij die al gen genietbaar maken voor de voe ding van mens en dier En dat lijkt ons ol niet zo moeilijk meer om dat op te lossen. I^Om een vergelijking te maken met één van onze meest gekende en gebruikte gewassen de tarwe zou slechts 0,3% van de toege- straalde zonnewarmte kunnen vastleggen. Terwijl de algen, die slechts uit één cel bestaan er al zouden in gelukken 2 vast te leg gen. 2 is natuurlijk ook nog bit- Ie bladzijde). ter weinig. Maar dat is toch onge veer 7 keer meer dan de tarwe En dat is niet te onderschatten. Moest iedere ha bouwland zo maar plots 7 maal meer kunnen op brengen als het nu het geval is, voor vele jaren ware het voedsel probleem opgelost I Intussen is het echter nog niet zo ver en er zal ze ker heel wat water naar de zee gaan eer men het hier tot practi- sche verwezenlijkingen heeft ge bracht. Dus onmiddellijke concur rentie hebben ons boeren zeker nog niet te duchten. Als slot nog een enkele bemer king in verband met bladgroen of chlorophyl, hoewel deze bemer king niets met de inhoud van dit ar tikel te maken heeft enkele jaren geleden is er reklame gemaakt met allerlei producten, die een bijzon dere eigenschap hadden gekregen, zogezegd door toevoeging van chlorophyl. Kregen ze bovendien nog een groen tintje dan sloegen ze in bij het brave publiek Intussen schijnt heel dit gedoe achter de rug te zijn want men hoort er nu niet meer van. Maar destijds maakte het heel wat ophef. Waaruit blijkt dat wetenschappelijke ontdekkin gen ook wel eens misbruikt kun nen worden. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ Het Belgisch Trekpaard Onder de hoge bescherming van Z.M De Koning, de regering en de provinciën van voorttelende Belgische Trekpaarden TALRIJKE PRIJZEN Alsook 184.500 fr. toegekend door het Ministerie van Landbouw aan de Prijskamp der Stamhengsten 7 kunstvoorwerpen en 400 medaljen Geëmailleerde Platen In de Slachthuizen van Anderlecht, Brussel 7 op zaterdag 23 september en zondag 24 september 1961 Laatste dag voor inschrijving 9 augustus 1961. Provinciale Vereniging voor FOKKERS van TROEPSCHAPEN van Oost Vlaanderen deelt mede Gemeente SEMMERSAKE. Derde Grote Provinciale Prijskamp en Jaarmarkt voor STAMBOEKSCHAPEN op maandag 7 augustus 1961 te 10 u. 10 categoriën voorzien. Jaarmarkt voor ramslammeren. Tot wat een goede samenwerking tussen de varkenshouder en de voederleverancier kan leiden, tonen ons onderstaande uit slagen, die behaald zijn op verschillende prijskampen en keuringen door de berenhouder Prov. varkensprijskamp te Tienen Met 1 zeug en 2 beren 1 eerste prijs 2 tweede prijzen Varkenskeuring te Tollembeek: Met 10 beren 3 eerste prijzen 4 tweede prijzen 3 derde prijzen Varkenskeuring te Asse Met 3 beren 2 eerste prijzen 1 tweede prijs Provinciale prijskamp te Kalle Met 11 dieren 3 eerste prijzen 1 tweede prijs 2 derde prijzen 5 verdere prijzen. Prijskamp te Nijvel Met 3 dieren 1 eerste prijs 2 tweede prijzen Dat zijn^de resultaten van de samenwerking tussen het vak manschap van dhr Menschaert en de hoedanigheid van de Proficiat, Mr Menschaert En doe zo voort DE KOORNBLOEM - 5 oogst 1961 Schildknaapstraat, 45a, Brussel

De Koornbloem | 1961 | | pagina 2