ZAAIGRANEN» ELAF De Afrikaanse Loterij Mater et Magistra Onvergetelijke Verlofdagen... Staan U misschien te wachten. Speciale V erloftranche 10 MILJOEN k MILJOEN 2 MILJOEN 1 MILJOEN Trekking zondag 13 augustus» Paus Johannes XXIII in zijn jongste wereldbrief over de landbouwvraagstukken» VEREDELDE De over een paar weken versche nen sociale Encykliek van de Paus is een dokument van zeer grote waarde omdat het de sociale pro blemen die het mensdom op dit ogenblik beroeren beschouwt van uit een goddelijk en een algemeen menselijk standpunt, ontdaan van politieke bijbedoelingen en partijdi ge overwegingen. Het is te voor zien dat deze Encykliek, evenals Rerum Novarum van Paus Leo XIII, gedurende lange jaren het kristelijke sociale leven zal be invloeden. In een uitgebreid gedeelte van de Encykliek handelt de Paus over de landbouwproblemen van onze tijd, en het loont wel de moeite wat hij daarover zegt in een paar woor den samen te vatten. In een eerste paragraaf heeft de Paus het over de landvlucht, die ge deeltelijk wel kan uitgelegd wor den door de drang der jongere ge neratie naar meer vrijheid en ge makkelijker geldgewin, of door de aantrekkingskracht der grootstad, maar in de grond toch voorname lijk veroorzaakt wordt door het feit dat landarbeid in de huidige we reld niet meer voldoende lonend is. Er bestaat een wanverhouding tussen de waarde der produkten van de landbouwsektor, en deze van de nij verheidssektor, er bestaat een te groot verschil tussen het komfort dat de steden bieden te genover dat wat het platte land geven kan. Zo komt het dat vele landbouwers lijden onder een min- derwaardigheidskompleks, waar door de landvlucht bevorderd wordt. Daarom mogen de openbare be sturen de landelijke middens niet verwaarlozen daar moeten goede wegen en goede verbindingsmoge lijkheden zijn, waterleiding en elek triciteit, menswaardige huisvesting, voldoende en gewaarborgde ge neeskundige verzorging, mogelijk heid tot voortgezet onderwijs, ont spanningsgelegenheden. Het lan delijk milieu moet aantrekkelijk ge maakt worden. Er dient bovendien evenveel zorg besteed te worden aan de ekono mische ontwikkeling van de land bouwgebieden, als deze welke men geeft aan de ontwikkeling, pro- duktie en afzet van de nijverheids produkten. Er mag geen wanver houding ontstaan tussen de nijver heidssektor tn de landbouwsektor, die maar al te dikwijls stiefmoeder lijk behandeld wordt. Om dat te verwezenlijken zijn er heel wat faktoren die dienen in acht genomen. Het fiskaal regime dient aange past aan het speciale karakter van de landbouw, waar niet zo vlug en zo gemakkelijk geld verdiend wordt als in de de nijverheid, en waar bo vendien de verdienste aan meer ri sico onderworpen is. Kapitalen worden dan ook niet gemakkelijk geïnvesteerd in landbouwonderne mingen. De Staat dient dan bij te springen door ruime en voordelige kredietmogelijkheden. Over het al gemeen zijn de landbouwers niet bij machte hoge interesten te be- talen voor het kapitaal dat ze ge leend hebben om hun bedrijf uit te breiden of te modernizeren. Gezien de speciale risico's die aan het landbouwbedrijf verbon den zijn zou de landbouwer moeten kunnen genieten van een twee voudige maatschappelijke zeker heid, een die zijn persoon dekt en ene die zijn produkten dekt. Bo vendien moet de maatschappe lijke zekerheid dezelfde zijn voor de landbouwers als voor dezen te werk gesteld in de nijverheid. Een beschermende prijspolitiek voor de landbouwprodukten is ten volle gerechtvaardigd, gezien het levensnoodzakelijk karakter van deze produkten Indien de prijzen niet lonend meer zijn, zouden de landbouwers de voortbrenging stop zetten, en meteen de bevoor rading van de bevolking in gevaar brengen. Het is waar dat de prijzen der landbouwvoortbrengselen zo moe ten zijn dat ze binnen het bereik liggen van de grote massa, maar dat mag niet gebeuren ten koste van de levensstandaard van de landbouwers, die toch een aanzien lijk deel van de bevolking uitma ken. Het ideaal is dat de landbouw ondernemingen familiale onderne mingen zouden blijven in de mate van het mogelijke moet alle hulp verlening hierop afgestemd worden. Ten slotte wijst de Paus op de nood zakelijkheid voor de landbouwers zich te verenigen en samengebun deld hun belangen te verdedigen. Hij besluit zijn beschouwingen met een lofzang op de schoonheid en de verhevenheid van het werk van de landbouwers, die voortdu rend leven en werken in de grote tempel van Gods schone natuur, waardoor ze aan zich zelf en aan het mensdom het allernoodzakelijk ste voedsel verschaffen. Bij het le zen van deze lofzang aan landbouw en landbouwer voelt men dat het een kreet is die komt uit het hart van iemand die zelf uit een land bouwersfamilie afstamt, en wiens broers en zusters nog voortdurend op het land werkzaam zijn. Ingevolge de moeilijke oogsttijd van verleden jaar en het ellen dig weder van nadien zijn er aanzienlijke schommelingen ontstaan en zal er veel minder veredeld zaaigraan beschikbaar komen. Vooral origineel gekeurd graan zal slechts in beperkte hoeveel heden kunnen aangeboden worden. Wij geven hierna de cijfers voor 1960 en 1961 DENKT ER NU AAN.. Electrisch afsluiten met toestel X VOLLEDIGE VEILIGHEID X WERKELIJKE GARANTIE X ALLE VERVANGSTUKKEN Alles in Hectaren 1960 - 1961 verschil Tarwe goedgekeurd origineel 3879 le nabouw 198 Rogge Wintergerst origineel le nabouw origineel le nabouw 568 10 814 2 2304 - 1575 1112 914 297 271 12 -f 2 615 199 126 124 Er zal dus veel minder origineel en veel meer zaaigraan in eerste nabouw in de handel komen en de kopers zullen hiermede rekening moeten houden. De grootste verschillen vinden wij in origineel gekeurde tarwe die met circa 40 verminderde terwijl de eerste nabouw van 198 ha in 1960 tot 1112 ha steeg in 1961. Gezien ook de eerste nabouw te velde gekeurd werd en ook met officieel lood en kaart wordt geleverd mag dezelve met ver trouwen worden gezaaid. Het staat vast dat er meer en meer veredelde granen worden gezaaid en het zal nuttig zijn tijdig de aankopen te doen. Welke variëteiten zullen voorhanden zijn Hierna volgen de cijfers voor wat de te velde gekeurde partijen betreft Gerst Op de 615 ha origineel zijn er 581 voor MANON. Van de andere soorten zijn er dus slechts 34 ha. Tarwe Alba Leda Stella Zanda Gerst 51 ha 221 ha 175 ha 46 ha - ha 112 ha 88 ha - ha Capelle Desprez Hesbignon Prof. Marchal Marne Desprez Manon 581 ha origineel Rogge Celestijner 130 ha origineel Petkus 111 ha Feniks 36 ha Alle andere variëteiten spelen een mindere rol. 803 ha 187 ha 525 ha 152 ha 339 ha 91 ha 435 ha 33 ha 121 ha le nabouw 7 ha le nabouw 1 ha 2 ha organiseert een met hoge loten van en 59.941 loten van 400 tot 500.000 fr. Totaal 60 MILJOEN Per biljet 200 fr. Per tiende 21 fr. DE KOORNBLOEM 5 oogst 1961 door gewetensvolle nauwKeurige constructie. door 3 jaar kosteloos onderhoud. ook nog na meer dan 20 jaar. Neemt inlichtingen bij J. Vanpoucke, Oosthoek, WAKKEN Tel. Olsene 768177 of, 1205, Gentsesteenweg, Brussel. Tel. 25.43.33 ii origineel le nabouw origineel le nabouw

De Koornbloem | 1961 | | pagina 3