LIHOR APS Rijkshogere Handelsschool Plantkunde en Plantlore. Keizerlijke Plaats, 19, AALST. Koeien- en Vaarzenprijskampen, OUDERS is een wettig gedeponeerd merk door de Badische Anilin- Soda- Fabrik A GLudwigshaven/Rhein (West-Duitsland). De Lihoraps voor de verbouw als nateelt kan goede resultaten geven als groenvoeder en als groenbemesting. Het gepaste tijdstip om te zaaien moet in acht genomen worden en ligt gemiddeld voor Belgie tussen 15 en 20 augustus, voor Hoog Bel gië mag dit met enkele dagen vervroegd worden. Te vroeg, te dicht of in te arme bodem zaaien doet de Lihoraps snel opschieten, hij komt te vroeg in bloei en geeft minder goede kwaliteit. Te laat zaaien daarente- qen geeft een zeer goede kwali teit maar vermindert de opbrengst. Bereiding van de grond De grond moet zodanig bewerkt wor den dat deze fijn genoeg is om het zaad opia 1,5 cm diepte, zo ge lijk mogelijk, te zaaien. De overblijvende granen van de voorvrucht kunnen de Lihoraps tij dens zijn groei hinderen, in zekere qevallen nochtans b.v. met gerst of haver kunnen deze nuttig zijn, als mengsel in het voeder. De Lihoraps groeit praktisch in alle gronden Het minst aan te ra den zijn te lichte zandgronden, te droge, zeer zware kleigrond of buitengewoon zure gronden. Hoeveelheid zaad Voor voe derdoeleinden volstaan 8 kg zaad per ha. Men zaait in lijnen van 25 cm. Gezaaid met de volle hand qeeft het eveneens goede uitsla gen. Wanneer de Lihoraps onge veer 10 cm hoog staat kan een rei niging tussen de lijnen heel nuttig zijn. Opbrengst De Lihoraps kan een eiwitstoffenrijke massa opbren gen van 28 a 30.000 kg per ha op 8 weken tijd Het spreekt van zelf dat een goede stikstofbemesting moet toegediend worden. Om een maximum opbrengst te bereiken is ongeveer 500 kg stikstof per ha no dig. Met Lihoraps kan men dus de voeder periode van het vee met groenvoeder aanzienlijk verlen gen. De Lihoraps weerstaat goed aan de koude (vorst), hij verdraagt tem peraturen tot ongeveer 10°. Men kan dus geleidelijk, zelfs tot in de winter, volgens de noodwendighe den, de Lihoraps van het veldweg halen of zelfs door het vee op het veld laten afweiden. Als groenbemesting of tegen het schadelijk uitdrogen van de grond Voor deze teelt is een minder goede voorbereiding van de grond voldoende. Men kan de grond licht bewerken, het zaad zelfs met de volle hand zaaien en met de rol dichtleggen. De hoeveelheid zaad moet tot ongeveer 12 kg per ha verhoogd worden. Daarentegen mag de stik stofbemesting met ongeveer de helft verminderd worden. De Lihoraps mag later gezaaid worden, zelfs tot 10 september, want de ontwikkeling van de bla deren en de stengels heeft minder belang het is speciaal de bewor- teling die de goede struktuur van de grond bevordert. Wanneer de Lihoraps een hoog te van 2 a 3 cm bereikt heeft, kan deze tussen de lijnen, licht met de eg dwarsdoor gereinigd worden. Nochtans, wanneer de Lihoraps een goede bemesting ontvangen heeft, blijft praktisch alle onkruid eronder. Wij kunnen dus gerust de teelt van Lihoraps aanbevelen. De Lihoraps is vanaf 1957 op de Belgische rassenlijst opgenomen. Het zaad zal geleverd worden in klasse origineel met loden en certificaten van de Belgische Keu ringsdienst (N.D.A.L.T.P.). De Lihoraps mag verbouwd wor den na elk ander graangewas of plant. Zaad van Lihoraps is verkrijg baar bij S M. Redt U Zeiven en bij hare verkopers. Men gelieve tijdig te bestellen. Eerstvolgende Dinsdag 22 augustus te 9 uur te OVERMERE, voor 't gewest Kalken, 5.000 fr. toelage. Woensdag 23 auaustus te 14,30 uur te ZANDBERGEN, voor 't ge west Zandbergen, 2 500 fr. toelage. Zaterdag 26 augustus te 14 u. te ST MARIA LIERDE, voor 't gewest St Maria Lierde, 3000 fr. toelage. Dinsdag 29 augustus te 14 uur te OORDEGEM, voor 't gewest Wet- teren, samen met grote gemeente prijskamp. bezorgt Uw kinderen een goede toekomst. Deze kunnen ze verkrijgen door het volgen van de lessen in de Deze inrichting omvat Een DAGSCHOOL waar men volgende diploma's kart bekomen Boekhouder, Tweetalig Correspondent en Tweetalig Steno-Typist, Gegradueerde in de Boekhouding en Bankwezen, Viertalig Secretaris en Viertalig Steno-Typist, Geaggregeerd leraar (regent) in het Handelsonderwijs. B. Een AVOND- en ZONDAGSCHOOL waar men volgende diploma's kan bekomen Hulpboekhouder, Boekhouder, Gegradueerde in de Boekhouding. Eentalig Steno-Dactylograaf, Tweetalig Correspondent en Tweetalig Steno-Typist, Viertalig Secretaris en Viertalig Steno-Typist. Daarenboven kan men ge tuigschriften bekomen voor de Nederlandse, Franse, Engelse,. Duitse, Spaanse en Russische taal. Zowel juffrouwen als heren worden toegelaten. Inlichtingen bij de Directie van de School. Tel. 223.21 Een verzameling Mythen, Legenden en Volkskundige bijzonderheden In betrekking tot Planten en Bloemen. door ALOIS SUYS. 46 De Dadelpalm. Phoenix dactylifera. Lat.. Ie Dattier, Fr. De Kokosboom. Cocos nucifera. Lat.. Ie Cocotier, Fr. De Bamboe. Bambusa arundinacea, Lat., Ie Bambou, Fr. De dadelaar zou volgens een ge kerstende legende uit een droge citroenstok zijn ontstaan. Zaliger Deken De Bo dichtte daarover, in dat pittig, zangrijk, zoetsappig West-Vlaamse Diets, een allerliefst verzenstukje, zoals enkel een West- Vlaams Poëet zijn gedacht vertol ken kan. Wij kunnen de lust niet wederstaan dat lieve gedicht, dat wij in lang verzwonden schooltijd van buiten hebben geleerd, hier letterlijk over te schrijven. De Dadelboom. In Egypte's zandwoestijne Leefde een oude kluizenaar. En bij hem een brave jongeling Volgde zijne deugden naar. Eens, de hoog bedaagde vader Kwam bij zijne leerling aan, Met een stok van droog citroenhout Gans vermolsemd en vergaan. Ga, mijn zoon zo sprak de grijsaard. En gaf hem de stok in d'hand, Ga, en plant die droge knuppel Ginder ver in 't droge zand. Tweemaal daa^swil hem besproeien Met het water uit de bron, Eens bij 't krieken van de morgen, Eens bij 't dalen van de zon En de jongeling zonderen haperen, Nam de knuppel in de hand. En op de aangewezen plaatse Plantte hij hem in 't droge zand. Elke uchtend, elke avond, Ging hij naar de dorre stok, En begoot hem met het wa er Dat hij uit de bronne trok. Dagen, weken, maanden vlogen, En dgrijsaard zag verblijd. Dat de vlijt niet en verflauwde Van de jonge eremijt. Eindelijk sprak hij met een glimlach Zijne vuurgen leerling aan Zoon de stok, die gij besproeidet, Zeg, hoe is 't met hem vergaan Vader, wel zei hem de jongling, Zo eenvoudig als een kind 'k Hebbe hem zo wel begoten Dat hij groeit en vruchten wint. Vruchten 1 sprak verbaasd de [grijsaard. Ja, hernam de jongeling, Daadlen rijpen op de knuppel, Die in ene boom verging 'k Wil dit wonder zien des Heren. Sprak de grijze kluizenaar En zij trokken beiden henen Naar de nieuwe dadelaar. Lange, uitgekorven bladeren Groeiden uit de knuppel op. En zij hingen neergebogen In een krone rond de top, En de grijsaard zag de dadlen Op de knuppel van citroen, Tussen vele bloempjes rijpen, Dadelbloempjes geel en groen. En hij sprak in 't hart bewogen Uit dit wonder, leer, mijn kind Hoe dat hij. die blind gehoorzaamt, Van de Hemel wordt bemind. Het was een zoele, heerlijke voor- avondstond. De van de hemeltrans langzaam nederduikende zon goot haar goudglanzend licht over de zachtjes wiegende wateren der zoetzingende zee. Het uitspansel was sereen, door schijnend als kristal, blauw ge kleurd als maagdelijk azuur. Aan de verre, peilloze einder hingen schapenvlokjes opengespreid. Een lijzig, verfrissend windje, gedragen op de vleugelen van de zephir, be zwangerd met jode- en broomgeu- ren uit de onmetelijke plas opgezo gen, was een stikhete dag komen verkoelen en speelde dartelend met de klaterende, witrozig ge schuimde golfkammetjes der heen en weerschommelende baren. De schone Ina baadde zich be haaglijk in de lauwe wateren der onmetelijk grote zee. Een rozig bad was het, waarin zij haar slank, sier lijk besneden lichaam zo argloos bewoog lustig en kunstig haar heen- enweerzweven door dat roe rige sop. Myriaden en nog myria den polypen, onzichtbare leve- lingskens kleurden zachtrozig de ondiepe wateren der rifbankenzee, en speelse, veelkleurige visjes stoeiden met elkaar tussen de knoestige armstompjes der dwerg- wassende koraalheesters achterna. Op de bodem der zee, en tus sen de spleten en kloven der rif- banken glunderden half geopende oesters met parelige ogen de be koorlijke godin guitig aan. Nu eens liet Ina zich willig wiegen door de huppelende baartjes, of haar weel derige lokken tooien met dezer in de zon fonkelend schuim, of nog haar willoos lichaam henen en weerrollen door de sparkelende most. Dan weer schoot zij behen dig en snel het henenvliedend vis- senheir achterna, of zwenkte in kronkelende bochten om en door het mysterieus koralenbos. ('f Vervolgt).

De Koornbloem | 1961 | | pagina 6