Dc toestand van de Zuivelnijverheid. Kardinaal Van Roey* Engeland en de Gemeenschappelijke Markt. Burelen en Magazijnen gesloten. Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers Bij het afsterven van Zijne Eminentie maandag 14 oogst AALST 12 OOGST 1961. Verschijnt iedere zaterdag 40ste JAARGANG Nr 1986 S&fceer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stadsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De afzet baart grote zorgen over de ganse wereld. Als 17de bisschop van Mechelen is Kardinaal Van Roey, na een pontificaat van 35 jaar, op 87 jarige ouderdom overleden. Het is onbegonnen werk een overzicht te geven van dit over- gevuld en langdurig pontificaat, daar de activiteiten van de door luchtige aflijvige zich uitstrekten over al de gebieden van het geestes leven. Ons land verliest aan hem ongetwijfeld een groot kerkvorst, die tot op hoge ouderdom een waarlijk ongemene activiteit heeft ontplooid. De belangen van de hem toevertrouwde gelovigen lagen hem dicht aan het hart en al zijn krachten heeft hij ingespannen om het hem toevertrouwde aartsbisdom tot hoge bloei te brengen, dat in een zeer bewogen en dramatische tijd. De kerkenbouw, de arbeidersbeweging, de moderne communi catiemiddelen, het onderwijs, de katholieke actie, enz., zijn onder zijn pontificaat behandeld geweest met een grondigheid, die ieders be wondering afdwingt. Ook voor het land, vooral in moeilijke tijden, zoals o.m. de be zetting, en in 't bijzonder voor het vorstenhuis, is hij een daadwer kelijke steun en leidsman geweest. Hoewel wij betreuren dat hij, als Vlaming van huis uit, niet dat heeft gegeven wat wij van hem mochten verwachten, wat wellicht te wijten is aan de algemeen geldende tijdsgeest waarin hij heeft geleefd, toch buigen wij ons voor de grote persoonlijkheid en het enorme werk van Kardinaal Van Roey. Hij ruste in Vrede De Fipa (Fédération des Produc teurs Agricoles) heeft in zijn jong ste uitgave van Digest de Statisti- ques Laitières mondiales een uit gebreid statistisch overzicht gepu bliceerd van de zuivelmarkt in de wereld in 1960. Achtereenvolgens worden be handeld De voortbrenging. De tellingen van de rundveesta pel gaven over het algemeen een toename van het aantal melkkoei en te zien. Uitzondering hierop ma ken Australië, Zweden en de Ver enigde Staten waar een verdere neiging tot vermindering en Fin land waar een lichte afname wer den vastgesteld. Met uitzondering van Denemar ken, was er overal een sterke stij gingder melkproductie. InWest-Eu- ropa wordt de voortbrenging 6 hoger geraamd dan in 1959. De productiestijging was het sterkst in Frankrijk, Nederland en Groot-Brit- tannië. De eerste vier maanden van het lopend jaar werd in West- Europa insgelijks een lichteli]». ho gere voortbrenging vastgesteld in vergelijking met dezelfde tijdspan ne van vorig jaar (-J- 1 De boterproductie nam in 1960 in de meeste landen aanzienlijk toe. In Nederland bereikte men 101.000 ton of 26 meer dan in 1959 en een weinig meer dan in 1938. In Canada en Denemarken daarente gen verminderde de opbrengst een weinig. In West Europa daalde de pro ductie tijdens het eerste kwartaal 1961 met ongeveer 2 tegenover dezelfde periode van 1960. De burelen en de magazijnen zullen gesloten zijn op Wij vragen de belanghebben den hiermede rekening te hou den. Wat betreft de kaas/oortbren- ging noteerde men in 1960 en het eerste kwartaal van 1961 een alge mene verhoging waarop alleen Denemarken uitzondering maakte. Voor de andere zuivelproducten (gecondenseerde melk, poeder- melk) werd eveneens over het al gemeen een verdere toename vast gesteld. De botervoortbrenging in de voornaamste Europese landen. in duizend ton 1938 1959 1960 België 75 89 Denemarken 189 168 166 Nederland 97 80 101 (fabrieksboter) Finland 57 87 Frankrijk 34 82 90 West-Duitsland 295 413 Italië 58 65 Zweden 80 78 83 (fabrieksboter) Zwitserland 28 32 34 Groot Brittannië 48 20 Oostenrijk 27 39 Noorwegen 21 20 - De Boterhandel. Groot-Brittannië voerde 7.800 ton meer boter in dan in 1959. Italië werd het tweede belangrijkste in- voerland in West Europa. De twee voornaamste West-Euro- pese uitvoerlanden (Denemarken en Nederland hebben in 1960onge veer dezelfde hoeveelheden afge zet als in 1959). Australië en Nieuw Zeeland kon den onderscheidenlijk 13.700 en 28.500 ton minder uitvoeren. De Verenigde Staten exporteerden in 1960 slechts 1.000 ton tegenover 9.700 ton in 1959. Frankrijk verdub belde daarentegen bijna zijn uit voer (8.000 ton). Ierland en Zweden konden aanzienlijk hun afzet van boter opvoeren tegenover 1959 al bleven zij onder de uitvoer in de topjaren 1957 en 1958. Met uitzondering van België 2.2C0ton), Groot-Brittannië 3.700ton) en Italië -j-3.600ton) kwam er weinig verandering in de behoeften van de invoerlanden. De uitvoer nam toe in de meeste landen. Onder meer voerde West- Duitsland 4.200 ton meer uit en Australië 3.000 ton. fZie vervolg 2' bladz 3' kolom) Het is nu voor iedereen duide lijk geworden dat Engeland een toenadering zoekt tot de Gemeen schappelijke Markt. In beginsel moeten we ons daarover verheu gen, want moest Engeland bij de G. M. aansluiten, dan zouden nog andere landen dit voorbeeld vol gen, en meteen zouden we een reuzenstap gedaan hebben naar de ekonomische en politieke een making van Europa. Het volstaat echter niet dat En geland deze toetreding zou willen, opdat ze werkelijkheid zou wor den. Van de zijde van Engeland zullen er grote moeilijkheden die nen overwonnen te worden, en van de zijde van de G. M. zal er dienen nagegaan te worden in welke voorwaarden Engeland zal willen toetreden of kunnen toege laten worden. De drie grote struikelstenen die op de weg der toenadering liggen zijn, het landbouwprobleem, het Gemenebest en de Europese Vrij handelsassociatie, een paar jaren geleden op initiatief van Engeland in het leven geroepen. Wat de landbouw betreft is de Britse regering van oordeel dat de landbouw in zijn geheel voldoende gezond is om met kans op succes de concurrentie der vastelands- voortbrengers te doorstaan, en dat bijgevolg het landbouwprobleem geen onoverkomelijke moeilijkhe den biedt. (Zie vervolg 2® bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de jcstkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1