De landbouw in Oost-Duitsland Groenvoeder voor de Hennen. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt onder het Communistisch dwangregime. AALST 19 OOGST 1961. Verschijnt iedere zaterdag 4CLte JAARGANG Nr 1987 §*ah&©r Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Sfandsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Dat de landbouw niet gedijt in een communistisch staatsbestel, of het nu weze in collectieve bedrij ven of in overheidsbedrijven, werd bewezen in Sovjet Rusland waar de landbouwvoortbrenging aan zienlijk bleef onder de verwachtin gen vastgesteld door het jongste economisch plan in Polen waar de overheid bij de inschakeling der boeren in de staatscoöperatieven verplicht was merkelijk minder streng op te treden om een enorme vermindering der voortbrenging tegen te gaan, en onlangs nog in de Oost-Duitse Democratische Ru publiek waar de bevolking thans met een ernstig gebrek aan levens middelen te kampen heeft, omdat de boeren, moe gesard door de dwangmethodes waaraan zij wer den onderworpen, zich verweren door het saboteren der productie. Mede onder de druk van dit ge brek aan levensmiddelen heeft de vlucht van Duitsers uit de oostzo ne naar West-Duitsland de laatste weken een sterke uitbreiding ge- genomen. Tussen 1950 en 1959 heb ben zowat 3 500 000 Duitsers de wijk uit het Oosten naar West-Duitsland genomen. Niettegenstaande deze vermindering van bevolking, ko men de Communisten er niet toe de bevoorrading der 17 miljoen per sonen die nog in Oost-Duitsland verblijven aan de gebruikelijke le vensmiddelen te verzekeren. Dit bewijst de totale mislukking van de landbouwpolitiek toegepast door de Communisten in Oost- Duitsland. Nochtans werden de meest ha telijke dwangmethodes uitgedacht tegen de boeren om hen in te lijven in de collectivistische landbouwbe drijven. Voor ruim één jaar werden de boerderijen in Oost-Duitsland die nog onafhankelijk waren en door vrije landbouwers werden uitgebaat tot collectief bezit ver klaard en omgevormd tot coöpera tieven voor landbouwvoortbren ging Alle middelen werden ge bruikt om de boeren in deze staats coöperatieven in te te lijven inti midatie, afpersing, geweld. 300.000 boeren werden van hun eigendom beroofd. Met een hels tempo doorgevoerd, veroorzaakte deze collectivisatie menselijke drama's op grote schaal. Talrijke boeren verzetten zich te gen deze hatelijke dwang door hun hoeve in brand te steken, hun landbouwmateriaal te vernietigen en hun vee te doden. Sommige boe ren pleegden zelfmoord uit wan hoop. 3 500 boerengezinnen vlucht ten naar West-Duitsland en verlie ten gans hun have en goed. In deze omstandigheden was een diepe ontreddering van de land bouw in Oost-Duitsland te voorzien met als gevolg de nood aan levens middelen. De voortbrenging is aanzienlijk gedaald en de ontworpen produc tieplannen werden verre van ver wezenlijkt 64.000 ton vlees en 578.000 ton melk ontbraken in de geraamde voortbrenging van ver leden jaar. Geleerd door deze bit tere ondervinding hebben de com munistische overheden hun plan nen voor 1961 getemperd. Voor de melkvoortbrenging werden de ob jectieven van het plan verminderd met 377.000 ton. Het is echter waar schijnlijk dat de toestand niet vóór verschillende jaren zal verbeteren. De Duitse communistische kop stukken hebben in hun optreden tegenover de landbouwers de Chi nezen willen naapen en hebben dezelfde mislukking opgelopen. De Oost-Duitse coöperativen van land bouwproductie (collectieve land bouwbedrijven) zijn een trouwe weergave van de Chinese volksge meenten. Het gezinsleven wordt er- uitgeschakeld ten voordele van de productie vrouwen en kinderen worden gemobiliseerd voor de landarbeid en gans de gemeen schap wordt samengebracht voor de eetmalen in de kantienen of ge meenschappelijke eetzalen en voor de nacht in collectieve slaapzalen. Om het terugkeren naar het vroeger regime te verhinderen wer den de kadastrale plars en be scheiden vernield en de ambtena ren van de communistische partij hebben de plaats ingenomen van de zelfstandige boerenbedrijfslei ders. In deze voorwaarden kon een totale mislukking van hun land bouwbeleid niet worden verme den, daar de boer vóór alles de vrijheid lief heeft bij de uitvoering van zijn zware arbeid. Noodlottige gevolgen. Dit hatelijk en onmenselijk dwangregime heeft voor gevolg dat de bevolking in Oost Duitsland hoger lijdt. Want ook de algemene economische plannen werden niet verwezenlijkt. Niet alleen de land bouwproducten ontbreken doch ook de artikelen van dagelijks ge bruik. (Zie vervolg 2' bladz 2' kolom wij nagaan in hoever re de pluimveehouders nog belang hechten aan de toediening van groenvoeder, dan treffen wij daar bij twee verschillende kategorieën aan. Een eerste die er zeer veel aan houdt, omdat ze er van overtuigd is, dat groenvoeder onmisbaar is om een goed gekleurde dooier te verkrijgen. De andere kategorie schijnt er evenwel minder belang aan te hechten, sommigen omdat ze nu eenmaal vrede hebben geno men met het feit dat hun dooiers toch bleek gekleurd zijn, anderen omdat ze weten dat ook zonder ex tra toediening van groenvoeder behoorlijk gekleurde dooiers te be komen zijn. Over 't algemeen echter moeten wij vaststellen dat de belangstel ling in het groenvoeder tegenover vroeger jaren, aanzienlijk is ver minderd. Wat moeten wij daarover denken en is dat een gelukkig ver schijnsel te noemen Waarom wordt er minder groen voeder gegeven dan vroeger Langs de ene kant ligt de oorzaak voorzeker in 't feit dat het winnen en toedienen van groenvoeder vrij veel arbeid vraagt, wat een groot bezwaar is, vooral dan op de grotere bedrijven, waarde arbeids kracht met de dag duurder wordt. Langs de andere kant is het wel zo dat de hoedanigheid van de mengvoeders voor hennen de laat ste jaren aanzienlijk is verbeterd, zodat het zelfs mogelijk is zonder extra groenvoeder, toch nog een goed gekleurde dooier te krijgen. Dat met de kwaliteit van die meng voeders ook de prijs een woordje zal meespreken, is gemakkelijk aan te nemen. Want wil men, langs het legmeel om, dus zonder extra groenvoeder, toch een deftig ei afleveren, dan moeten in dat legmeel, die grond stoffen voorkomen, die anders door het groenvoeder worden aange bracht. De groenvoeders (dan ge droogd natuurlijk) die in het leg meel worden verwerkt moeten dan ook van zeer hoge kwaliteit zijn, zodat met een kleine hoeveelheid, toch het beoogde doel kan bereikt worden. Wij geven dit even ter overwe ging aan die hennenhouders, die wel eens gaan klagen over de prijs. Kwaliteit moet natuurlijk betaald worden. En zij die dat doen stellen achteraf wel vast dat dit doorgaans nog de goedkoopste manier van doen is. de vraag te kunnen beant woorden in hoever extra groen- voedergifte wenselijk is, moeten wij even nagaan welke voordelen het groenvoeder aan de hennen- houder kan aanbrengen. Groenvoeder en dooierkleur. Zowel als het groenvoeder een gunstige invloed heeft op de sa menstelling van de melk wat het carotinegehalte betreft en dus ook op de kleur van de boter, zo ook heeft groenvoeder een goede in vloed op de kleur van de dooier en ook op de gezondheidstoestand van de hennen zelf. Want een hen, die een carotine-rijke (pro vitami ne A) dooier weet voort te brengen moet eerst zelf van deze carotine een voldoende voorraad in 't li chaam hebben, wat vanzelfspre kend dan een goede invloed heeft op haar gezondheid. Zodat het niet overdreven is te veronderstellen dat hennen, die mooi gekleurde dooiers geven, er ook, in hun levensloop, méér zullen geven. Want met een betere ge zondheidstoestand gaat doorgaans ook een betere productie gepaard. Ten slotte dienen wij ook nog re kening te houden met een ver hoogde weerstand tegen bepaalde besmettelijke ziekten. Wij denken hier voornamelijk aan de ademha lingsziekten. Reeds hoger hebben wij gezegd dat men dat resultaat kan verkrij gen ook zonder extra groenvoe der bij te voederen. Zo is het een bekend verschijnsel dat de gele maïs ook een gelijkaardige invloed heeft op de dooierkleur. Wij zien dan ook wel eens kwekers die als graan uitsluitend maïs geven, juist met de bedoeling hierdoor betere dooiers te bekomen. Het moet ge zegd dat dit niet heel verstandig is, daar de hennen, die uitsluitend maïs als graan krijgen, vrij gemak kelijk te vet worden. Groenvoeder en Pikkerij. De laatste jaren zijn wij op veler lei gebied in de pluimveewereld stappen vooruitgegaan. Dat kun nen wij, jammer genoeg, niet be weren over de pikkerij onder zijn verschillende vormen. Vooral met het stelselmatig binnenhouden van de kippen (dat op ander gebied zijn voordelen kan hebben) is het er niet op verbeterd. Hoewel de oorzaken, die leiden tot pikkerij, zo maar niet op een rij tje op te noemen zijn, toch staat (Zie vervolg 2' bladzijde 1kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheekr. S. M. Redt U Zelven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1