het Jaar 2000, Afzetvraagstukken in de landbouw. Weekblad Voor ess door de Landbouwers Arbeid adelt Wat men zoal voorzegt voor AALST 26 OOGST 1961. Verschijnt iedere zaterdag 40t,te JAARGANG Nr 1988 Scheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stadsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De wereld gaat met reuzenschre den vooruit, zoals in het sprookje van Klein Duimpje. Maar de zeven- mijlenlaarzen worden nu aange dreven door reactiemotoren, en het gaat vlugger dan het geluid. De schuchtere vliegtuigen van Wright, Farman, Bleriot e.a. zijn uit gegroeid tot snelheidsrivalen van het geluid. De vuur- en rookspu wende automobiel van 1900 werd omgetoverd in een luxueus rijtuig binnen het bereik van de beurs der meeste burgers. Automatische wasmachines, elektrische strijk ijzers, mixers, stofzuigers, brood toasters deden hun intrede in de huishouding en sparen de huis vrouw veel zwaar en vermoeiend werk. In enkele decennia werd er zo veel verwezenlijkt dat niets ten slotte ons nog kan verbazen. Hoe zal het worden tegen het jaar 2000, binnen ongeveer 40 jaar Met de gegevens waarover we reeds be schikken kunnen we, geholpen door onze verbeelding, daar een zeker gedacht van vormen. Rond die tijd zal de mens nog slechts enkele uren per dag hoe ven te werken, waarschijnlijk niet meer dan vier dagen in de week, en een paar maanden vakantie per jaar. Dit zal een gevolg zijn van de automatisatie. De arbeid zelf zal in de meeste gevallen be perkt blijven tot het houden van toezicht over de machines. In de mekaniekbedrijven, de gie terijen en dergelijke fabrieken, waar in het algemeen aan de lo pende band gewerkt wordt, zal al les automatisch geregeld en be diend worden, onder toezicht van een of twee mannen in smetloze witte stofjassen. In de grote petro- leumraffinaderijen is het reeds zo ver. Al deze machines zullen niet meer door de mens zelf ontworpen worden, maar door andere den kende machines, elektronische breinen die alleen de nodige plan nen zullen uitwerken en aanpas sen. In het jaar 2C00 zal er in de werkende klasse geen midden stand meer bestaan alleen nog hulpwerkkrachten en experts. Voor de landbouwer zal het vol staan op tijd en stond het advies in te winnen van specialisten, be treffende het bewerken van zijn velden met radio-isotopen. Het voortgebrachte graan en de groen ten zullen een tot nog toe onge kende grootte bereiken en uiterst gezond zijn. De akkers zullen ge ploegd, bemest en bezaaid wor den door automatisch werkende landbouwmachines, die vanzelf omkeren als ze aan het einde van het veld gekomen zijn, dit onder inwerking van een elektronische straal. Deze ultra moderne landbouwer zal hoegenaamd niet verbaasd staan wanneer hij over de hoofd weg die langs zijn velden loopt, auto's ziet voorbij rijden, wier chauffeur zijn dagblad leest, zich scheert of zelfs een uiltje vangt. Want ook het automatisch weg verkeer zal zich dan reeds inge burgerd hebben, en alleen nog sportlui of achterlijken zullen over die oude wegen, model 1960, wil len rijden. Het verwarmingsprobleem zal de mens van het jaar 2000 onbekend zijn. In de steden zal men grote in stallaties voor het opvangen van de zonnewarmte bouwen, die deze aan alle huizen zullen afleveren. De huisvrouw zal over een auto matisch werkend fornuis beschik ken ze hoeft nog slechts de te ko ken eetwaren in de oven te schui ven en de gepaste knop op de po sitie gebraden kip of groene soepte draaien. Zodra de kip gaar gebraden is, wordt ze auto matisch uit de oven geheven, en als de soep klaar is houdt het ko ken vanzelf op. Het schotelwassen zal volledig tot de geschiedenis behoren, waar over men zal kunnen lezen in de boeken die handelen over de ei genaardige gewoonten van vroe ger tijden. Plastieke borden en be kers zullen immers zo goedkoop geworden zijn dat men ze na ge bruik zal wegwerpen. Automatisch gewassen en ge droogd wasgoed zal niet meer die nen gestreken te worden Met alu minium gevoerde klederen zullen in de winter warm, in de zomer koel zijn. Onverslijtbare sokken en schoenen met dito hakken be staande uit leder verwerkt met buigzaam staal - zullen het de huis moeders veel gemakkelijker ma ken, met ze van de stopkarwei te verlossen. Gedaan ook met het blokken in de examentijd. Vóór het slapen gaan zal de student een helm op zetten, die met een magnetofoon- band verbonden is. Tijdens zijn slaap en zonder er zich van be wust te zijn, zal hij de stof van zijn {Zie vervolg onderaan hierneven.) Opbrengstoverschotten in de Westerse landen. Honger en ondervoeding in de onderontwikkelde gebieden. Terwijl in de westerse landen voor meerdere landbouwproduk- ten belangrijke overschotten be staan wier afzet met zware moei lijkheden gepaard gaat en welke de prijzen hebben neergehaald tot dikwerf zware verliezen voor de voortbrengers, lijdt de bevolking in grote gebieden van de wereld nog aan ondervoeding en honger. Aldus sterven nog jaarlijks hon- derde duizende mensen aan hon ger in India, China en andere on derontwikkelde gebieden. Het strekt onze verlichte eeuw niet tot eer dat miljarden worden besteed aan ruimteexploratie en raketten waarvan het gebruik de uitroeiing van het mensenras kan betekenen, terwijl de in overvloed levende beschaafde landen er niet toekomen een doeltreffende sa menwerking tot stand te brengen die de arme volkeren de nodige levensmiddelen verschaft, hun le vensstandaard en ontwikkeling verbetert om hen als verbruikers en later als voortbrengers van bepaal de goederen in te schakelen in de internationale handel. Dit zou dan ook de oplossing brengen voor de normalisatie van de afzet der land bouwproducten waarvan thans overproductie wordt vastgesteld. De F.A.O. (Landbouw-en voe dingsorganisatie van de Verenig de Natiën) spant zich op verdien stelijke wijze sedert jaren in, om aan deze erbarmelijke toestand te verhelpen indien de uitslagen welke hij bij deze werking heeft bereikt nog betrekkelijk gering zijn, dan is zulks te wijten aan het feit dat de politiek der grote en rijke exsamen perfekt leren. Verder belooft men ons nog snel verkeer per geruisloze trein aan 300 km per uur in treinen die op een spoorstaaf boven de huizen lo pen. Het toerisme zal de reizigers in 8 uur tijd rond de wereld bren gen.... Dat alles is geen louter toekomst muziek meer, vele van die dingen zijn reeds in een beginstadium van verwezenlijking. Er blijft maar één voorwaarde aan verbonden, name lijk dat tegen die tijd heel de we reld niet naar de maan zou zijn, in letterlijke of in figuurlijke zin I landen nog onvoldoende door drongen is van de geest van men selijke solidariteit en nog steeds af gestemd blijft op machtsverovering en verrijking voor eigen baat. In middels blijft het afzetvraag- stuk voor verschillende landbouw producten gesteld in meerdere lan den tot zwaar nadeel van de land bouwers die onvoldoende prijzen bekomen en der betrokken landen die met gemeenschapsgelden moe ten bijspringen om de landbou wers van de ondergang te redden. Het zuivelvraagstuk in West-Europa. In West-Europa stelt de afzet van de zuivelproductie een moeilijke opgave voor de voortbrengers en de regeringen. De melkvoortbren- ging stijgt voortdurend terwijl de afzet ervan onder de vorm van bo ter, kaas, kondens- en melkpoeder niet zelden met ernstige moeilijk heden gepaard gaat, zodat in meerdere landen regelmatig stock vorming plaats heeft. Bij het einde van de weideperio- de 1960 bedroeg de botervoorraad in Europa niet minder dan 180.000 ton. Volgens een raming van de F.A.O. zal de melkvoortbrenging in de periode 1961-1965 in het gebied der Middellandse Zee (Italië uitge zonderd) met 30 en in de landen van de Europese Economische Ge meenschap met 25 toenemen. Daar de productie in de Scandi- naafse landen vermoedelijk minder groot zal zijn, zou de totale West- Europese melkvoortbrenging in 1965 ten opzichte van 1960 met niet meer dan 20 stijgen. Anderzijds kan worden verwacht dat het totale verbruik van melk producten (boter uitgezonderd) met meer dan 13 zal stijgen. De F.A O. rekent bij de huidige prijzen op een toename van het boterver- bruik met hoogstens 20 °/0. Om de moeilijkheden bij de af zet van melkproducten, die zich vooral in de Euromarkt landen zul len voordoen, op te ruimen of te voorkomen, steli de F.A.O. volgen de maatregelen voor (maatregelen die wij hier laten volgen zonder kommentaar omdat dezelve naar ons oordeel al te eenvoudig en in de praktijk moeilijk te verwezenlij- Zie vervolg 2' bladzijde 1kolom). De Koornbioem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt LI Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen M Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1