DE HOPCRISÏS. Voeding en Verzorging van de Mestvarkens. Rechtskundige Dienst. Voor door de Landbouwers Arbeid adelt Weekblad Belangrijke onverkochte stocks* AALST 2 SEPTEMBER 1961. Verschijnt iedere zaterdag 40,te JAARGANG Nr 1989 fifeheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Hetllde kongres van het Euro pees Comité voor de Hopteelt heeft vóór enkele dagen zijn werk zaamheden te Belgrado beëindigd. Hierop werd door de afgevaardig den van de verschillende Europese landen verslag uitgebracht over de toestand van de hopteelt in hun onderscheiden landen. Voor de Belgische hopteelt trad de heer in genieur Pollet als woordvoerder op. Sedert 1959 verkeert onze hop teelt in een benarde toestand. Ten gevolge van de gunstige prijzen bekomen voor de oogst 1957 werd de teelt in 1958 aanzienlijk uitge- breid en steeg van 765 tot 925 ha, hetzij een toename van 160 ha. Deze uitbreiding, doordat de jonge planten van het eerste jaar af een goede opbrengst gaven, heeft de nationale voortbrenging opgevoerd tot 30.0C0 balen en gro te hoeveelheden hop ter beschik king gesteld van de Belgische brouwerijen. Vandaar voor een deel de moeilijkheden welke de af zet ondervond gedurende de oogstjaren 1959 60 en 1960-61.Thans bedragen de onverkochte voorra den hop 8.(00 kwintalen zoals blijkt uit onderstaande gegevens. De beteelde oppervlakte in 1960 onderging geen wijziging ten op zichte van 1959. Met 960 ha be droeg de opbrengst 34.560 kwinta len in 1959 en ongeveer 32.000 in 1960. De opbrengsten per ha be droegen respectievelijk 36 en 33,4 kwintalen. De stand van de pro ductie voor dezelfde jaren doet zich voor als volgt Jaar 1959 Nationale produktie 34.560 kwintalen Invoer van 1 -9-59/31 8 60 31.802 Totaal 66.362 Uitvoer 8 364 Beschikbare hoeveelheid 57.998 Gekocht door de inlandse brouwerijen 58.000 Saldo niets Jaar 1960 Nationale produktie 32.000 kwintalen Invoer van 1-9 60/30-4 61 21.630 Totaal 53.630 Uitvoer 5.192 Beschikbare hoeveelheid 48.438 Gekocht door de inlandse brouwerijen 40.630 Saldo 7.808 De cijfers van 1960 zullen ver moedelijk geen noemenswaardige wijzigingen meer ondergaan daar de vertegenwoordigers der brou werij verklaard hebben geen be hoeften meer te moeten dekken vóór de nieuwe oogst. Inzake kwaliteit lag de oogst I960 onder deze van 1959. 1960 ken de zeer veel regen en de variëteit Hallertau had veel te lijden van de Peronospora, daarentegen had den de variëteiten Saaz en Nor them Brewer veel minder te lijden. De verkoop van de oogst 1960 ging met ernstige moeilijkheden gepaard. De soorten Saaz en Nor ther gingen vrij gemakkelijk van de hand, doch de Hallertau, welke in ons land 70 der beteelde op pervlakte in beslag neemt, vond slechts traag afzet en tegen voort durend dalende prijzen. Deze schommelden tijdens het oogstjaar tussen 3.000 en 500 fr. De telling uitgevoerd op 1 juni 1.1. door het Ministerie van Landbouw wijst uit dat op deze datum nog een on verkochte stock bestond van 400.756 kg hop van de oogst 1960, hetzij ruim 8 000 balen of kwintalen verdeeld als volgt over de verschil lende streken van voortbrenging Poperinge 286.200 kg Asse 53 C00 kg Aalst61.500 kg. (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom Wat de wisselvalligheden van de markt ook mogen zijn, of voor de slachtvarkens nu een hoge of lage prijs wordt gegeven, steeds blijft de hoofdzaak de kostprijs van de gemeste dieren zo laag mo gelijk te houden en op die wijze de winst zo groot mogelijk of het verlies althans zo klein mogelijk te maken. Waardoor wordt de kostprijs van een gemest varken bepaald? Vooreerst door de prijs van de viggens. Dure viggens verhogen aanzienlijk de kostprijs van een gemest varken. In ons vlugschrift Voeding en Verzorging van de Kweekzeugen (1) hebben wij reeds nadrukkelijk gewezen op het voordeel zelf zijn viggens te kwe ken. Hierdoor wordt men daaren boven onafhankelijk van de soms sterk schommelende viggenprijzen. Wat ook een nadelige invloed heeft op de kostprijs is ongetwijfeld de te veel voorkomende uitval. Wanneer gedurende het mesten een dier achterblijft, niet voldoende doorgroeit, of totaal uitvalt, dan wordt de kostprijs van de overblij vende dieren aanzienlijk ver hoogd. We weten uit ondervinding dat bij velen de winst afhankelijk is van de mate waarop dieren zijn uitgevallen of in groei achteruitge bleven. Ten slotte spelen de kosten van de voeding eveneens een zeer voorname rol in de kostprijs. Het zal er dan ook op aan komen te voederen op de meest voordelige wijze. Wat is nu de voordeligste wijze van voederen Hierover bestaan nog heel wat verkeerde opvattingen, die aan de kwekers soms gevoelige verliezen kunnen toebrengen, zonder dat zij er zich rekenschap van geven. Voordelig voederen is zeker nietverkeerd voederen Iemand die verkeerd voedert zal nooit de beoogde winst halen. Wanneer de dieren niet snel genoeg groeien, wanneer er sommige door gebrek aan bepaalde voedingstoffen van de poten geraken, wanneer er an dere door hun zwakke gestel slachtoffer worden van besmettelij ke ziekten, afgang, enz. dan is alle kans op een behoorlijke winst al snel vervlogen, en kan er van een voordelige voeding zeker geen spraak zijn. Men mag dan nog zulke spot goedkope voeders gebruiken, men mag desnoods alles op zijn eigen boerderij vinden, als die voeding moet dienen om een slechte groei en een wankelbare gezondheid tot stand te brengen of om een overdreven uitval te bekomen, dan is dat geen goedkope, maar wel een zeer kostelijke voeding, die niets overlaat dan verlies. Voordelig is die voeding, die aan de kweker per kg levend gewicht de hoogste winst laat. En die hoog ste winst haalt men nooit door iets verkeerd te doen of door bepaalde voeders op een verkeerde wijze te gebruiken. Om dit goed te begrijpen is het nodig dat men een inzicht heeft in de processen, die zich gedurende de groei en het mesten afspelen. Hoewel het groeiproces bij onze varkens een zeer ingewikkeld ver schijnsel is, toch zouden wij dit pro ces schematisch op eenvoudige wijze kunnen voorstellen in drie fazen 1De vorming van het geraam te. Deze vorming neemt reeds een aanvang in het moederdier en het ligt voor de hand dat de zeug die voedingsstoffen zal moeten ont vangen om de geraamten van de talrijke viggens normaal op te bou- Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). Onze Rechtskundige houdt zijn zitdag op zondag 3 sept. e.k tussen 10 en 12,30 uur, in ons lo kaal «De Koornbloem», Grote Markt, Aalst. De Koornbloem A.bonnementsprijs 96 fr. 's jaarê Men kan zich abonneren op de postkantoren en bi] de briefdragers Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen nKsaHnaMBiMRBB™ Het overnemen van artikelen zonde' aanduiding der bron is verboden (1) Wordt op aanvraag gratis aan de belang hebbenden gestuurd.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1