Weekblad Verzorging en Samenwerking. Voeding en Verzorging van de Mestvarkens. Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 9 SEPTEMBER 1961. Verschijnt iedere zaterdag 40t-te JAARGANG Nr 1990 Beheer Zeebergkctai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de S smdsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14 25.93. O. CAUDRON. De afzet der land- en tuinbouwvoortbrengselen op de Euromarkt met als hoofdvereisten De toename van de koopkracht in de ontwikkelde landen van Eu ropa en van elders hebben voor gevolg dat de verbruikers stijgen de eisen stellen aan de voedings waren op gebied van hoedanig heid en aanbieding Het hoeft geen betoog dat kwaliteitsprodukten in onze tijd doorgaans gemakkelijk kopers vinden tegen gunstige prij zen, terwijl minder verzorgde arti kelen moeilijk afzet vinden en dan nog tegen onvoldoende prijzen. De geleidelijk tot stand komende Europese markt laat voorzien dat, dank zij opvoering van de produc tiviteit en van de economische ontwikkeling welke hieruit zul len ontstaan, het nationaal inkomen in alle betrokken landen zal stijgen en meteen ook het welvaartpeil der Europese bevolking. Evenzeer als de nijveraar zullen de land- en tuinbouwers rekening moeten hou den met de eisen van de verbrui kers en de richting van de markt. Uitvoer vooral eist opvoering van de hoedanigheid. Onder de druk van hun bevol king stellen de invoerlanden even eens strengere voorwaarden inza ke de kwaliteit van de ingevoerde land en tuinbouwvoortbrengselen. Daarom heeft het Ministerie van Landbouw bij besluit van 27 juli 1961 met reden de kontrole uitge breid op onze uitvoer van land- en tuinbouwprodukten Het geleidelijk openstellen van de Europese markt en onze toene mende uitvoerbehoefte tengevolge van de stijging der voortbrenging verantwoorden deze maatregel. De kontrolediensten zullen om. moeten nagaan dat de waren be stemd voor de uitvoer voldoen aan de vastgelegde kwaliteitsnormen. In bepaalde gevallen zal een be wijs van fyto sanitair onderzoek worden voorgelegd wanneer het invoerend land dit voorschrijft. De kwaliteitscontrole wordt uit gevoerd door de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouw producten en geschiedt in principe aan de grens, in de havens of in het station van vertrek. Indien de opgelegde voorwaar den soms de uitvoerhandel bemoei lijken, dient niet vergeten dat de invoerder zijn voorwaarden stelt en niet de uitvoerder. Verscherping van de uitvoercontrole. De steekproefcontrole die op het vervoer langs de baan wordt toe gepast, dikwerf door een enkele agent, biedt geen voldoende waar borgen. Dit oppervlakkig kontro- lestelsel volstaat niet meer ten op zichte van de strengere eisen van de internationale handel. De mogelijkheid bestond echter een vóórcontrole aan te vragen in de aanvoercentra of bij de uitvoer der. In dit geval werd de uitvoer- machtiging maar afgeleverd aan de grens. Doch het blijkt dat bij het vervoer langs de baan de vóór controle slechts uitzonderlijk werd aangevraagd. In de huidige ontwikkeling van de markttoestand dient het toe zicht ernstiger opgevat en doorge voerd. Verleden jaar werd door de Belgische ambassade aangedron gen om de controle op de uitge voerde land en tuinbouwproduc ten te verscherpen en het aantal agenten van de grensinspectie te verhogen, daar de dienst niet vol staat om een doeltreffend toezicht op de uitvoer van zulke omvang te verrichten. Toezicht bij de lading. Thans werd de Nationale Dienst voor de Afzet gemachtigd het toe zicht te verrichten in de magazij nen van de erkende uitvoerders, op de markten, in de veilingen, de fruitcentralen, de slachterijen of andere plaatsen door de bevoegde controlediensten te bepalen. Deze regeling vindt haar verantwoor ding in de noodzakelijkheid een controlemethode toe te passen die vertrouwen inboezemt aan de in voerders. Ook de Nationale Zuiveldienst werd gemachtigd het onderzoek te verrichten in de magazijnen van de fabrikant of van de uitvoerder. Na de keuring in een binnen landse post, kunnen de vervoer middelen worden verzegeld en het kontrolegetuigschrift afgeleverd worden. Dan heeft de grensdouane enkel na te gaan of de verzegeling van de vervoermiddelen niet ge schonden werd. Deze inspectie in het binnenland zal toelaten het tijdverlies aan de grens te beper ken. (Zie vervolg 2bladzijde 2' kolom) (2de bijdrage en slot) De drie verschillende fazen van de groei, die wij daar achter elkaar hebben vermeld zijn echter niet van elkaar gescheiden. De vorming van het geraamte en de spieren heeft tegelijkertijd plaats, terwijl ook reeds heel vroeg vetaanzet kan plaats hebben, vooral bij zet- meelrijke voeding. Het komt er dus op aan de voe ding voor onze varkens zodanig af te passen, dat ze op de juiste tijd die voedingstoffen krijgen die voor hun normale ontwikkeling nodig zijn In de jeugd zal de nadruk dienen gelegd op het geraamte en het vlees. Hoe jonger de dieren hoe rijker hun voeder zal moeten zijn aan eiwit, mineralen en vitaminen. Naargelang ze ouder worden zal de vetvorming meer belang gaan krijgen en zal dan ook de in houd aan zetmeelhoudende stoffen in het voeder stelselmatig kunnen verhogen. Een verstandige kweker zal met het bovenstaande rekening hou den en zijn dieren in hun ontwik keling volgen door een aangepas te voeding. Zo groeien ze snel, sterk en gezond, is de kans op uitval of achterblijvers gering en bereiken ze op korte tijd hun slachtgewicht, terwijl ze van een kwaliteit zullen zijn, die door ieder koper zal ge geerd worden. De voedermethoede De methode hangt af van de toestand waarin het bedrijf ver keert. Wij zagen dat bij een voe der met aardappelen en graan- meel hoofdzakelijk zetmeel, dat een vetvormend voederbestanddeel is, wordt gegeven. Heeft men ook af geroomde melk ter beschikking dan kan de eiwitbehoefte van de dieren voor een gedeelte worden gedekt. Maar hoe men het ook draaide of kere, de ontbrekende eiwitten, vitaminen en mineralen, die de kweker met eigen voedermiddelen niet aan zijn dieren kan geven, moet hij buiten zijn bedrijf aanko pen. Tot dit inzicht is men trouwens al jaren gekomen in vooruitstreven de landen zoals Denemarken en Nederland, waar een zeer groot gebruik wordt gemaakt van spe ciaal gefabrikeerde varkensmeien, waarin juist de bestanddelen wer den verwerkt, die op de hoeve ontbreken. Het komt er GÜeen op aan goede melen met voldoende waarborg van inhoud en hoedanigheid aan te schaffen. En daarvoor staat Redt U Zeiven sinds jaren bekend. Bij de samenstelling van onze verschillende varkensmeien heb ben wij met dit alles rekening ge houden, zodat voor ieder geval een aangepast varkensmeel kan gebruikt worden. De juiste keuze van het gepaste meel is dan ook van groot belang om een voorde lige uitslag te bekomen. Ziehier de mogelijkheden die zich kunnen voordoen. Er worden geen hoevevoeders bijgevoederd. Voor varkens van 25 tot 70 kg Varkensmeel 1 Voor varkens van 70 tot 100 kg Varkensmeel 2 Voor varkens boven de 100 kg Varkensmeel 3 2) Er wordt ondermelk bijgevoederd. In dit geval verhoogd de onder- melk het eiwitgehalte van het rantsoen zodat een zekere hoe veelheid zetmeelrijke producten zal moeten bijgegeven worden, nl. aardappelen of granen, opdat de juiste verhouding eiwit zetmeel, weer hersteid zou worden. De soorten varkensmeien zijn juist dezelfde als hierboven onder 1) worden vermeld, dus varkens meel 1, 2 en 3. Alleen dient men voor ieder liter ondermelk 1 kg gekookte aardappelen of 200 gr gerst (bij oudere dieren kan gerst worden vervangen door rogge) bij te voegen. Voor varkens van 25 tot 70 kg en van 70 tot 100 kg hebben wij echter speciale melen voor het bij voederen van ondermelk, nl. var- kensmelk 1 O en varkensmeel 2 O (eiwitarmer) waarbij dan geen granen of aardappelen moeten bij gevoederd worden. (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zclven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1