Het Zwartbont Vee De Belgische Groenteteelt. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt in verschillende landen. Economische en sociale betekenis» AALST 23 SEPTEMBER 1961. Verschijnt iedere zaterdag 40t,te JAARGANG Nr 1992 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stadsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Hierbij geven we een overzicht van de verspreiding van het zwart bonte rundveeras. De beschrijving wil niet bogen op volledigheid, maar uit de gegevens blijkt duide lijk dat op dit ogenblik het zwart bonte ras het meest verspreide melkveeras is, en deze uitbreiding nog steeds toeneemt. Behalve in Noord-Amerika is deze ontwikke ling voor een groot deel gesteund op het werk van Nederlandse fok kers, niettegenstaande in sommige landen reglementeringen de vrije invoer of zelfs de vrije keus vaneen rundveeras in de weg staan. Denemarken. Jutland, het vasteland van Denemarken, is waarschijnlijk het gebied waar het zwartbonte ras het langst bestaat. Tot voor kort werd er in Denemar ken onderscheid gemaakt tussen het Jutlandse zwartbont en het in gevoerde Nederlandse zwartbont. Dit onderscheid is nu vervallen, daar het ingevoerde Nederlandse zwartbont overheersend is gewor den. Een vijfde van de Deense rund veestapel is zwartbont, en de uit breiding ervan neemt voortdurend toe. Zweden. - In Zuid-Zweden, het deel van het land waar de dichtste veebezetting bestaat, is het zwart bonte ras overheersend: 30 p c. van de Zweedse veestapel. Na een nauwkeurige bestudering zijn de Zweden tot de bevinding gekomen dat de vleesproductie van het zwartbonte ras beter is dan deze van het roodbont, het andere be langrijke ras van dit land. Zweden is ook uitvoerder van dit ras, en legt hierbij de nadruk op de hoge melk- voortbrenging van het Zweedse zwartbonte ras Engeland en Ierland. - De grote verbreiding van de zwart bonten in Engeland (daar Fries lands genoemd) dateert van de laatste halve eeuw. Het percenta ge ligt iets boven de 40 van Qlle rundvee, en 60 van de melkvee rassen. Het huidige type wordt voor een belangrijk deel beïnvloed door uit Nederland ingevoerde dieren. In de jaren 1950 1956 werd bv. gemiddeld 10 van de aan wezige zwartbonte koeien geïnse mineerd met sperma van de in 1950 ingevoerde Nederlandse stieren. Hoewel nog niet in die omvang als in Engeland, breidt ook in Ierland de zwartbonte veestapel zich uit. De fokkerij is geheel afhankelijk van invoer uit Engeland. In ver band met de uitvoer van vee naar Noord Amerika is in Ierland een verbod voor de invoer uit het Euro pese vasteland van kracht. West-Duitsland. - In de Bonds republiek beslaat het zwartbonte vee een derde van de totale rund veestapel. Het is het tweede ras na het Simmenthaler, waarvan het aandeel 38 bedraagt. Voor de overige rassen is er geen enkel dat meer dan 10 uitmaakt. Daaren tegen zijn bijna 50 van de voor kunstmatige inseminatie gebruikte stieren van het zwart-bonte ras. Frankrijk. Het zwartbonte ras in dit land is in rangorde gestegen van de onderste plaats (van de 30 aanwezige rassen) tot de derde plaatshet maakt 10 uit van de ganse rundveestapel, tegen V2 in 1850. Onder de melkveerassen staat het op de tweede plaats, en vertegenwoordigt hiervan onge veer 25 Voor de kunstmatige inseminatie kornen vooral de zwar- bonte stieren in aanmerking; ze worden als aanzienlijk beter be schouwd dan die van de andere rassen, waarvan het Normandische en het Simmenthalerras de voor naamste zijn. Italië. Sinds 1945 is het aan deel van de zwartbonten in de Ita liaanse melkveestapel gestegen van 4 tot 25 Dit ging vooral ten koste van het bruine Zwitserse ras. In alle nieuwe gebieden, die door kultuurtechnische werken worden ontsloten, is er slechts één keuze het zwartbonte. Een grote stimulans voor de uitbreiding van het zwartbonte ras is de mecha nisatie, die trekkoeien en ossen overbodig maakt. Spanje en Portugal. - In span- je en Portugal zijn zeer goede een tra met zwartbont vee aanwezig. Percentages zijn moeilijk te geven, maar moeten ver boven de 10 lig gen. Ook indien men door het land reist is het uitgesloten een indruk te krijgen van de rassenverdeling, omdat het melkvee praktisch altijd op stal staat, ook in de streken waar goede weilanden zijn. Bij het nieuwe verbeteringsplan in Spanje baseert men zich alleen op invoer uit Nederland. België. - Hoewel het zwartbon te vee in België sinds eeuwen aan wezig is, is er geen sprake geweest van een snelle ontwikkeling. Thans {Zie vervolg onderaan hierneven.) In Weekberichten van de Kre dietbank nr 25 van 24-6-1961 werd een interessante bijdrage gewijd aan de Belgische groentemarkt. Op de bijzonderste gedeelten en gegevens ervan wensen wij in de ze bijdrage de aandacht te vesti gen van onze lezers. Het sociaal economisch belang van onze groenteteelt wordt aan getoond door de waarde van de productie. Deze bedroeg in 1959 6,3 miljard frank of 63,4 van de totale tuinbouwvoortbrengst en 11,6 van de productiewaarde van onze landbouw. De groenteteelt wordt overwe gend beoefend in kleine familie bedrijven, zoals trouwens onze tuinbouw in het algemeen. Onge veer 70 van onze tuinbouwers hebben minder dan 1 ha in kuituur. Bovendien verschaft de groente teelt onrechtstreeks werk aan een hele reeks bedrijven waarvan zij de afnemer is, terwijl talrijke loon- trekkenden een bestaan vinden op op de veillingen en markten en in de industriële bedrijven die groen ten verwerken of in de handelson dernemingen. Volgens deskundigen zou de groenteteelt die voor de handel werkt in open lucht 30.C00 tot 40.000 ha beslaan en zou de teelt onder glas 1.000 ha overtreffen. Daaraan moet volledigheidshal ve nog de teelt, onmiddellijk be stemd voor huishoudelijk verbruik is ongeveer 25 van de rundvee stapel zwartbont, terwijl zowat aan de noordelijke als aan de zuidelij ke grenzen een belangrijke zwart bont rundveestapel aanwezig is. Dat het zwartbonte ras in ons land geen sterkere positie inneemt, kan waarschijnlijk gedeeltelijk worden verklaard door het sterk overheer sende kleinbedrijf. Bedrijven die over een eigen stier beschikken, en derhalve vrij zijn in de keuze van het ras, zijn re latief zeldzaam. Sinds 1954 is deze toestand officieel beschermd door dat stieren van het zwartbonte ras slechts in bepaalde gebieden voor de openbare dekdienst mogen ge bruikt worden. Desondanks kon gedurende de laatste jaren toch een uitbreiding van het zwartbon te ras worden vastgesteld. worden toegevoegd. Deze omvat voorzeker een aanzienlijk gedeelte van de globale groentevoort- brengst, doch de ramingen dien aangaande zijn vatbaar voor kri tiek. Ongeveer 90 van het groente areaal is gelegen in het Vlaamse landsgedeelte, met als bijzonderste centra de driehoek tussen Antwer pen, Brussel en Leuven. De teelt in het Antwerpse kende pas na de jongste oorlog een grote uitbrei ding. Sederdien ontwikkelden zich andere teeltcentra in het Vlaamse land, waaronder vooral de streek van Roeselare. De nabijheid van grote ver- bruikscentra, geschikte bodem en klimaat, de aanwezigheid van veil lingen en een degelijke uitgebouw de beroepsorganisatie van tuin bouwers waren bij de uitbreiding van de teelt factoren van doorslag gevende aard. Deskundigen schatten de han delsproductie van een normaal jaar op ongeveer 450.000 ton, met een waarde van 2,8 miljard frank. Zij omvat meer dan 25 verschillen de groentesoorten. Voor de voor naamste ervan wordt de commer ciële voortbrengst onder normale omstandigheden alsvolgt geraamd: Groene erwten 68.000 544 Tomaten 65.000 536 Witloof 70 000 490 Sla 30.000 257 Bloemkolen 50.000 175 Groene bonen 20.000 160 Asperges 7.400 147 Prei 40.000 100 Tengevolge van wisselende weersomstandigheden kunnen zich van jaar tot jaar belangrijke schom melingen in de voortbrengst voor doen. Dit verlies in gewicht wordt dikwerf door hogere prijzen ver goed. Doorheen de jaarlijkse schommelingen vertoont de voort brengst evenwel een stijgende ten dens, zodat het onmiddellijk vóór oorlogs peil is overschreden. Een uitbreiding van de teelt en vooral een betere verzorging ervan werk ten de aangroei der productie in de hand. De ontwikkeling van de produc tie, welke zich vooral tijdens de vijf tiger jaren aftekende, ging ge paard met een belangrijke struc- (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem -\bonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de oostkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers ziin verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. Hoeveelheid waarde ton miljoen fr

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1