VAN DE OP DE TAK. Zaaigranen Origineel Vee- en Varkensmarkten Eiermarkt 19 sept, 1961 De algemene UNO-secretaris, de heer Dag Hammarskjoeld, ver loor het leven bij een vliegtuigon geluk in Noord Rhodesië. En wij stellen ons de vraag Wat nu, klei ne man Inderdaad, wat nu Door het feit dat de overleden UNO-secretaris nu eenmaal niet tot dat soort mensen behoorde bij wie wij gewoon zijn vriendelijk op de schouders te gaan kloppen en dus aangewezen waren op dat wat de gazetten over hem vertelden of niet vertelden, zijn wij natuurlijk verplicht ons oordeel over hem ook in die zin te vormen. Het wil ons voorkomen dat de overledene een man was die wer kelijk erg bekommerd was om het behoud van de Vrede en hieraan zijn beste krachten gewijd heeft. Hij zal natuurlijk soms ook wel eens de bal misgeslagen hebben, daar voor was hij per slot van rekening toch ook maar een mens, dus hele maal niet onfeilbaar. Het gaat er ons echter hier niet om de loftrompet te steken. Wat ons meer bekommert is de vraag waar gaat de UNO naartoe, be roofd als zij thans is van haar uit voerende arm. Het is voor niemand een geheim dat bijvoorbeeld Rusland liever zijn hielen dan zijn tenen zag en zijn plotselinge dood moet voor de heersers van het Kremlin buitenge woon goed van pas komen om te trachten bepaalde plannen in ver band met de UNO uit te voeren die geen schijn van kans hadden zolang Dag Hammarskjoeld als se cretaris fungeerde. Wij moeten ons over de UNO niet meer begoochelingen maken dan strikt noodzakelijk Zoals wij ons wel moeten wachten het hele gevalletje te gaan idealiseren en te denken dat ons niets kan gebeu ren zolang ae UNO haar bescher mende vleugels over ons uitspreidt. Wij zijn er nog steeds innig van overtuigd dat de UNO, toen zij in 1945 te San Franscisco gesticht werd, noch min noch meer bedoeld werd als de instandhouding van de Westelijke macht over de hele wereld en dat Rusland er slechts geduld werd. Intussentijd is er heel wat water naar de zee gelopen, zowel vanuit de Missisipi als vanuit de Wolga en de tijden zijn heel wat veran derd. Van het daverend overwicht der Westelijken is niet veel meer overgebleven. Rusland heeft niet opgehouden tegen deze westelijke vesting storm te lopen. Er is ook een toevloed gekomen van allerlei nieuwe en onbedui dende Aziatische en Afrikaanse staten waarvan alleen de leiders min of meer ontwikkeld zijn maar waarvan de volkeren zelf vaak nog in de meest barbaarse en wilde toestand leven. Staten die niettemin hun woord je wensen mee te praten. De zoge naamde derde macht die nu eens naar het Westen dan eens naar het Oosten lonkt naarge lang de richting van waaruit het meeste smeer te verwachten is. Samenvattend mogen wij zeggen dat het voortbestaan van de UNO in zijn huidige vorm niet meer leef baar is, of beter gezegd onleefbaar gemaakt wordt. Rusland heeft er klaarblijkelijk genoeg van als vijfde wiel in de wagen mee te snorren en eist daar- om een grotere invloed. Wanneer Rusland voldoening moest beko men is de UNO niet langer van nut meer voor het Westen en dan vooral voor de Verenigde Staten die zich beslist niet de wet zullen laten voorschrijven door een koali- tie van Russen en onderontwikkel de volken. Daarom dat wij onze vraag her halen Wat nu, kleine man Een man uit Genève (Zwitserland) nam aldaar het vliegtuig met de Griekse hoofdstad Athene als be stemming. Hij blaakte van gezond heid toen hij Genève verliet, hij was stervend toen het vliegtuig te Athene landde. (Hij overleed trou wens haast onmiddellijk nadat hij in het ziekenhuis was afgeleverd.) Het aanvankelijk raadselachtig overlijden bleek dra opgehelderd toen bleek dat men hier te doen had met een gewiekste smokkelaar die zich, alvorens in te stijgen een niet alledaags korset, waarin 1500 uurwerken zaten, omgord had. Het korset was zo sterk vastge snoerd dat de vent er in stikte. De medische staf van een zie kenhuis in Middelsex (Engeland) is na maandenlange opzoekingen tot het zeer wijze besluit gekomen dat het regelmatig drinken van bier een kalmerende invloed uitoefent op het organisme van zenuwzieken. Wel wordt hierbijgevoegd dat het drinken met mate moet geschieden. Maar het begrip met mate is rekbaar als elastiek en zal wel van persoon tot persoon verschillen. In ieder geval zuilen voortaan de dokters in dit Engelse graafschap aan hun patiënten bier als genees middel mogen voorschrijven. En dit op kosten van de ziekenbond nog wel. Wij eisen mee klem dat deze ge zonde maatregel ook in België zou ingevoerd worden. Hoe eerder hoe liever. Een oud spreekwoord zegt dat de gierigheid de wijsheid bedriegd. Niet alleen de gierigheid, ook de gulzigheid. Oordeelt zelf maar. Twee gasten van een staats- hotel (soms ook gevangenis ge noemd) van Hard Rock (V. St.) wa ren zinnens er vanonder te muizen. Zij waren er in gelukt de staven van hun venster zover uiteen te krijgen dat zij er juist door konden. Het eten in dithotel was ech ter zo lekker dat zij niet aan de verleiding konden weerstaan eerst nog eens duchtig hun buikje vol te smullen alvorens in de vrij heid onder te duiken. Slecht bekwam het hen, want toen zij poogden zich door de sta ven heen te wringen klemden zij zich zodanig vast dat zij door de bewakers uit hun netelige positie moesten beviijd worden zij had den hun buik te vol gevreten. Waaruit men ziet dat wel de lief de maar niet noodzakelijk de vrij heid door de maag gaat. In een ziekenhuis van de Ameri kaanse staat Connecticut hangt volgend opschrift aan de wand Rolstoelen moeten stapvoets rij den. Overdreven snelheid verbo den. Het bestuur is niet verant woordelijk voor gebeurlijke bot singen. Die onverbeterlijke Amerikanen - 23 sept. 1961 -fi te Anderlecht voor deze week. Varkens Wij weten niet of dit alles juist is, maar wij vinden het nuttig over te nemen wat wij lezen in De Standaard van 22 september De gedraging van de markten in het ganse land wees er reeds ver leden week op dat de voortbren ger er geen prijs meer op stelde zijn varkens op de hoeve te hou den, met het vooruitzicht de prij zen te zien stijgen. Deze week werd deze opinie op alle markten op een sterke wijze bevestigd. Als we on derzoeken waaruit de aanvoer van levende varkens bestaat, dan stel len we vast dat, wat de markt van Anderlecht betreft ten minste de twee derde aangevoerde varkens te zwaar, te vet en van slechte bouw is. Het zijn dieren die men te lang op de hoeve gehouden heeft. Het staat vast dat de gevoelige vermindering van de gemiddelde hoedanigheid van de aangevoerde varkens, noodzakelijk een vermin dering der prijzen moest meebren gen. Al was de aanvoer aanzienlijk minder dan verleden week bete kent dit niet dat het totaal gewicht in dezelfde proporties in verminde ring was. Tot daar De Standaard Verder blijkt het dat uit Holland betere varkens worden ingevoerd met het gevolg dat de markten hier zeer zwak zijn met dalende prijzen. Prijs per kg extra vleesvarkens (buitengewoon) 28-32 fr. vlees varkens 26 27 fr. half vette varkens 23,5 25 fr. vette var kens of varkens boven of onder het gewicht22 23 fr. zeugen 22 26 fr. Hoornvee. De minderaanvoer van 476 die ren heeft niet kunnen verhinderen dat de prijzen eerder daalden. Naar verluidt is de vraag naar vlees verminderd als gevolg van het wild dat op de markt komt. De prijzen: Ossen dikbil 50-55 fr; goed ge vormde 42-47 fr.60 t.h. opbrengst 30 38 fr. 55 t.h. opbrengst 25-28 fr. Koeien 55 t.h. opbrengst 18 22 fr. ,- 50 t.h. opbrengst: 16 17 fr. Vaarzen dikbil50-55 fr.goed gevormd:42-47 fr.60t.h.opbrengst: 30-38 fr. 55 t.h. opbrengst 22-28 fr. Stieren 60 t.h. opbrengst 29 33 fr. 55 t.h. opbrengst 24 27 fr. zware 23-27 fr.worstdieren 14-15 fr. Kalvermarkt De beste kalveren werden goed verkocht, terwijl de andere in prijs daalden en dit niettegenstaande een minder aanvoer van 111 kop pen. Prijs per kg. levend gewicht: dik bil 73 tot 87 fr.zeer goed gevormde wit gevleesde kalveren: 56 tot 64 fr.; goedgevormd :47 tot 54fr; gewone 33 tot 38 fr; minderwaardige 28 tot 30 fr. t Men meldt ons uit Aalst het over lijden van de heer Albert CHAVÉ Echtgenoot van Mevrouw Maria-Louisa De Veyldec Aan de getroffen Families bieden wij onze oprechte deelneming. GEMEENTE KRUISHOUTEM De prijzen van de markt worden bestatigd a.v. Producentenmarkt Grote 1,75 fr. tot 1,85 fr. Middensoort(50/60 gr.) 1,20 fr tot 1,60 fr. Kleine 0,90 fr. tot 1,10 fr. Prijs op tournée Grote dooreen 1,55 fr. Middensoort dooreen 1,10 fr. Kleine 0,90 fr. Marktbeschouwingen De markt kende heden morgen een bijzonder flauwe stemming. Het is zeker lang geleden dat men nog zulke ernstige toestand beleefd heeft. De productie neemt regel matig toe en de vooruitzichten voor de uitvoer zijn nog zelden zo slecht geweest. Er is voor 't ogenblik een werkelijke overproductie in gans West-Europa. En de verdere afslag van heden die van 15 tot 20 ct per ei bedraagt, is het logisch gevolg van deze kctastrofale toestand. En om het onze uitvoerders nog veel moeilijker te maken dient vermeld dat zeer belangrijke hoeveelheden Argentijnse eieren aan spotprijzen in West-Duitsland ingevoeld wor den. Deze Argentijnse eieren worden na tamelijke bewaring in scheeps- koelruimten, toch als verse waar op de Duitse markt gebracht aan prij zen die nog veel lager dan de onze liggen. De Commissie stelst vast dat de toestand van de pluimveehou ders bijzonder ernstig is en het feit dat de Franse overheid de invoer van Belgische eieren artificieel be teugelt, is zeker niet van aard om enige verbetering in de huidige toestand te laten voorzien. Op te merken valt eveneens dat, buiten de eieren, ook de toestand van de slachtkippen katastrofaal is. De prijs van soepkiekens bedraagt van 13 tot 15 fr. (kg) en deze van braadkippen van 18 tot 20 fr. (kg) (levend gewicht.) Volgens de voor uitzichten van de specialisten zou ook in deze tak nog een verdere da ling kunnen voorkomen. Aangevoerde hoeveelheden 1.600.000 eieren. BROEDEIERVEILING Aangevoerd 26.000. Verkocht 17.0C0 (2,30 a 4,50 fr.) Botermarkt 1270 kg. - 72 a 78 fr. Tendens van de markt onver anderd. Zwijnen 24-25 fr. Biggen 30-35 fr. Kalveren: 38 - 45 fr Volgende zaaigranen zijn in magazijn beschikbaar, alles ge keurd in TARWE Alba, Leda ROGGE Petkus GERST Manon Alle andere soorten zijn begin der week verwacht. DE KOORNBLOEM

De Koornbloem | 1961 | | pagina 4