LAND BOUW BERICHTEN GINEKE en RECORD. Kiemvrij bewaren Overweging van Eetaardappelen met TUBERITE BINNENLAND. Rassenlijst van land- tuinbouw en bosbouwsoorten onderworpen aan de keuring van de bevoegde Dienst. Het Staatsblad van 5 september LI. publiceert het ministerieel be sluit van 23 augustus 1961 tot vast stelling van de land-, tuinbouw- en bosbouwsoorten welke aan de keu ring van de Nationale Dienst voor Afzet van land- en tuinbouwpro- dukten kunnen onderworpen wor den. Premiën voor bepaalde zuivelproducten. Het ministerieel besluit van 31 augustus 1961 (Stsbl. 7 september) bepaalt voor de maand september 1961 het bedrag der premiën welke worden toegekend aan de instel lingen die uit Belgische melk zekere kazen, melkpoeder ingedikte melk en casëine voortbrengen. Richtprijs voor de tarwe behouden op 470 fr. Volgens persberichten heeft het ministercomité voor economische expansie en gewestelije politiek in zitting van 8 september 1.1. de richt prijs voor tarwe van de oogst 1961 vastgesteld op dezelfde prijs van vorige jaren, zijnde 470 fr. en het maximumpercentage van inmen ging in het broodgraan op 70 voor een globale hoeveelheid van 700.000 ton. Het comité verzocht de Minister van Economische Zaken en de Minister van Landbouw de sanering van de industriële maal derijen te bestuderen er er bij de aanstaande bijeenkomst verslag over uit te brengen. NEDERLAND. De landbouwbevolking Volgens een studie van Ir. G. A. Van houten in Economische en Sta tistische Berichten vertoont de evo lutie der landbouwbevolking vol gende kenmerken. In 1956 telde Nederland onge veer 300.000 landbouwgezinnen met bijna 1.400.000 personen. Hier van hadden ongeveer 400.000 man nen en 65.000 vrouwen de land bouw als hoofdberoep. De landbouwgezinnen waren ge middeld groter dan de andere ge zinnen. 100.000 personen uit landbou wersgezinnen vonden werk in een ander beroep. Na de oorlog daalde het aantal personen werkzaam in de landbouw in aanzienlijke mate. De vermindering duurde verder, alhoewel in mindere mate dan vóór 1956. De landbouwbevolking maak te 19,4 uh van de totale arbei dende bevolking in 194712,4 in 1956 en 11,3 in 1958. De leden van de landbouwge zinnen die de landbouw verlaten, zijn voornamelijk meisjes en jon gens van minder dan 21 jaar. De landbouwbevolking telt thans nog ongeveer 1.250.000 personen. GROOT BRF1TANNIË. Ontwikkeling van de landbouw. De landbouw beschikt in Groot- Brittannië over 23,8 miljoen ha nut tige oppervlakte. Op een bevolking van 51,5 miljoen zijn 1,14 miljoen personen werkzaam in de land bouw. In 1960 bestond^de veestapel uit 11,8 miljoen stuks rundvee, 5,7 mil joen varkens, 27,9 miljoen schapen, 98,7 miljoen hoenders en 170.003 paarden. De opbrengst van de oogst in 1960 bedroeg gemiddeld per ha 3.560 kg tarwe, 3.160 kg gerst, 2.160 kg haver, 22.000 kg aardappelen en 43.500 kg suikerbieten. De eiervoortbrenging. De inlandse eierproductie is ge durende het eerste halfjaar volgens de gekende cijfers gedaald met ongeveer 11 tegenover 1960. De invoer verdubbelde vooral door belangrijke importen uit Polen en Denemarken. De Poolse invoer be liep 12,635.000 dozijn tegen 4.668.000 dozijn in de eerste helft van 1960. Het Nederlandse aandeel in de Engelse eierinvoer daalde van 501.000 dozijn tot 197.000 dozijn. PORTUGAL. Vrijstelling van rechten voor de invoer van sommige vleessoorten. Bij twee wetsdecreten nr 43.413 en 43 669 van 20 december 1960 en 6 mei 1961 heeft het Portugees Mi nisterie van Financiën toegestaan tot 31 december 1961 vrijstelling of verlaging van invoerrechten te verlenen op levende slachtrunde- ren en op bevroren en gekoeld rund en varkensvlees en op spek. In feite is deze vrijstelling of ver laging toegestaan op verzoek van de «Junta des Produtos Pecuarios» voor ieder invoercontract dat door genoemde staatsinstelling gesloten wordt. NIEUW-ZEELAND. De wijnvoortbrenging sterk toegenomen. De wijnproductie van Nieuw- Zeeland, die in 1955/1956 508.946 gallon heeft bedragen, bedroeg in 1959/1960 918.304 gallon. De voort brengers leggen zich vooral toe op I zoete dessertwijnen met hoog alco holgehalte. De varkensfokkerij. Een Nieuw-Zeelands vleesbedrijf zal een proefondervindelijke var fokkerij in Paerata oprichten ter voorlichting van de boeren, tenein de de juiste kwaliteiten varkens vlees te verkrijgen voor de lokale en uitvoermarkten. ZUID-AFRIKA. Nieuwe vruchtensapfabriek De firma Minute Maid (South Afrika (Pty) Ltd en de Amerikaans Zuidafrikaanse financiële groep Schlesinger zullen in samenwer king te Letaba een fabriek van ci trusvruchtensappen bouwenaan deze fabriek zal 800.000 rands (56 miljoen B.F.) worden besteed. Aanvankelijk zal zij 15.0C0 ton si naasappelen per seizoen kunnen verwerken. De citrusvruchten zul len bekomen worden dank zij een overeenkomst met de Board of Cytrus Exchange en zullen voor namelijk geleverd worden door de plantages welke de groep Schle singer bezit te Zebediela en te Letaba in Natal, alsmede door an dere planters van de streek van Tzaneen. De zuivere cytrusvruchtencon- centraten, die geen bewaarmidde len zullen bevatten, zullen hoofd zakelijk gefabriceerd worden voor de uitvoermarkten o. m. het Vere nigd Koninkrijk, West-Duitsland en de Scandinavische landen, hoewel een percentage van de productie zal kunnen voorbehouden worden aan de Zuidafrikaanse markt, waar het verbruik van zuiver sinaasap- Zie vervolg onderaan hierneven) Van vele kanten wordt ons de vraag gesteld Krijgen wij dit jaar plantgoed van Record en Gineke Het antwoord is niet zeer geruststellend en wij zullen de toestand uiteenzetten zoals deze heden is Gineke bijna alle partijen werden voor 't grootste deel afge keurd ofwel naar de B of C klas verwezen, met als gevolg dat er zeer weinig planters Gineke worden aangeboden, enkel grote maten in de klas B en aan zeer hoge prijzen. Met als gevolg dat wij niet zinnens zijn ons aan die zotternij te wagen. Als vervanger kunnen wij de roodschillige soort Pimpernel aanbevelen die even goed is en in behoorlijke maten en prijzen te krijgen. Voor vochtige gronden is IJsselster ook een aangewezen rode tafelaardappel. Wij vragen aan de liefhebbers van Gineke vlug een besluit te nemen. Record Voor deze soort moet hetzelfde gezegd worden als voor Gineke. De prijzen zijn zeer hoog en de kleine maten bijna niet te krijgen. Hier kunnen wij dus ook voorlopig geen vast aanbod doen. Wij wachten af en wij zullen trachten iets in redelijke voorwaarden te vinden. Intussentijd willen wij verwijzen naar goede vervangers voor Record Patrones van Holland, Grata, Fina of Isola van Duitsland. Wij verwijzen naar de beschrijvingen elders in ons blad versche nen. Tenslotte vragen wij af waarom men de keus niet laat vallen op Bintje. Dit is de soort die in alle opzichten, en vooral met het oog op de verkoop, voldoening geeft. Bintje Denemarken is zeer voordelig te kopen. Ook de Holland se, gelet op de fijne sortering, de herkomst en de keuringscijfers zijn te betrekken. Zoals we in onze bijdrage van verleden week zegden is de toe stand ongewoon en moeten de kwekers zonder wachten een verstan dig besluit nemen. Reken niet op een hoge opbrengst van de veredelde winter graangewassen zonder een evenwichtige bemesting, die, minstens, 800 tot 1.000 kg Sylviniet of 400 tot 500 kg chloorpotas 40 per hectare bevat. Indien ge een samengestelde meststof gebruikt. Eis dan steeds een formule die rijk aan potas is. pelsap voortdurend toeneemt. SAOEDI-ARABIË. Ontwerpen voor de ontwikkeling van de landbouw. De h. Assouad, handelssecretaris van het Belgisch gezantschap te Djeddah, heeft tijdens zijn verblijf te Riad contact opgenomen met ambtenaars van het ministerie van landbouw. Naar blijkt uit aldaar ingewonnen inlichtingen bestaan bij dit departement thans twee be langrijke plannen 1) Plan van QatifDit plan be helst vooral de bouw van waterlei dingen (drains). De tenuitvoerleg ging hiervan moet voltooid zijn bin nen een periode van vier jaren. Een eerste fase hiervan is reeds verwe zenlijkt en men hoopt eerlang de tweede in aanbesteding te kunnen geven. De kosten van dit plan zijn begroot op ongeveer 20 miljoen Soedanese Rials (1 Rial= 13,70 B.F.). 2) Plan van Jizzane: Omvat de aanleg van wegen en kanalen, de bouw van stuwen en van talrijke woningen ten behoeve van de landbouwers en van de beambten van het ministerie van landbouw. Het zal een periode van 6 jaar be strijken en onderverdeeld zijn in etappen van elk twee jaar. (1939) (kategorie 1 mag vrij verhandeld worden). Tuberite waarborgt een kiem- vrije bewaring van de eetaardap pelen, waardoor ze hun oorspron kelijke hoedanigheden behouden en ze zeer lang in frisse staat kun nen bewaard worden. Is het beste kiemremmend middel op de markt. Geeft niet de minste smaakafwij- king en is totaal onschadelijk voor mens en dier. Dosis 150 gr per 100 kg aard appelen. PRIJZEN In zakken van 1 kg, per kilo 40 fr. In zakjes van 500 gr, per stuk 26 fr. Verkrijgbaar in onze magazijnen te Aalst en bij al onze^verkopers.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 5