l|k Plantkunde en Plantlore. daar zorgt POTAS voor! Notaris BUYS Notarieele Annoncen GRAAN met hoog hectolitergewicht op kloek stro. bestand tegen het vallen Denkt eraan bi) de voorbereiding van uw land van drie woonhuizen Zaailanden 23 sept. DE KOORNBLOEM r<r te Lede WASMACHINES DROOGMACHINES Kwaliteitsmerk W2!um3 ETABL. DE VL1ESCHAUWER, GEBR., N. V. OPHASSEI? - TEL. NINOYE (054) 502.52 Studie van Om uit onverdeeldheid te treden Vrijwillige openbare verkoping te Lede, Grote Kapellestraat, Nrs 18, 20 en 22, en te Lede, Braekveld en Steenland. Notaris BUYS te Lede zal open baar verkopen Gemeente Lede Koop 1. - Een gerieflijk woon huis met tuin en afhangen te Lede, Grote Kapellestraat, Nr 18, sektie D deel van Nr698-g, groot volgens meting 2 a 26 ca. Begrijpende Beneden twee plaatsen, stal en tuin. Boven zol der. Voorzien van elektriekleiding. Ingebruiktreding Zes maanden na de toewijzing. x Koop 2. - Een gerieflijk woon huis met tuin en afhangen te Lede, Grote Kapellestraat, Nr 20, sectie D deel van Nrs 698-b en 698 g, groot volgens meting 2 a 84 ca. Begrijpende Beneden gang, drie plaatsen, kelder, stal, W.C., koer en tuin. Boven kelderkamer, twee slaapkamers en zolder. Voor zien van pompwater en elektriek leiding. Onmiddellijke ingebruik treding. Koop 3. - Een gerieflijk woon huis met tuin en afhangen te Lede, Grote Kapellestraat, Nr 22, sectie D Nr 698 c en deel van Nrs 698-b en 698-g, groot volgens meting 1 a 28 ca. Begrijpende Beneden, vier Een verzameling Mythen, Legenden en Volkskundige bijzonderheden in betrekking tot Planten en Bloemen. door ALOIS SUYS. Volgens het bijgeloof, sloeg nim mer de bliksem in op woningen, schuren en stallen, waar een linde boom in de nabijheid stond. Een lindetak, waarmede vee werd ge slagen, trof tevens de heks, welke dat stuk vee had betoverd, zodat de heksendoenerij door de slag van de lindetak toegebracht, on gedaan was gemaakt. Menig eeuwenoude, holle linde boom staat bekend, waar weer wolven hun weerwolvenvel gingen verbergen, vooraleer zij na hun nachtelijke tocht terug hun men selijke gedaante aannamen en naar huis trokken. De lindeboom behoort tot de fa milie der lindeachtigen-Tiliacées, Fr.-een familie welke niet veel soorten, enkel bomen omvat. De lindeboom komt veel voor in ons land. De bladeren zijn hart vormig, de bloemen, met gevorkte bijschermen een laag schut blaadje - zijn aan de bijscherm met een lang steeltje vergroeid. De kelk- en kroonblaadjes zijn ten getalle van vijf, de kroonblaadjes zijn geel gekleurd, de meeldraden talrijk, de vrucht is bolvorming, houtachtig, zeer hard. Een aftreksel der bloemen, welke sterk rieken, wordt gedronken als thee en doet zweten. Wij onderscheiden twee soorten van linden, de zomerlinde of linde met grote bladeren - Tilia grandi- folia, Lat., Ie Tilleula larges feuilles, Fr. en de winterlinde of linde met kleine bladeren-Tilia parvifolia, Lat., Ie Tilleul a petites feuilles, Fr. - De grootbladerige wordt nog Hollandse linde genaamd. Beide hebben nagenoeg dezelf de eisen voor wat de bodem be treft zij verkiezen een diepe grond, rijk aan minerale voeding stoffen, komen goed in vochtige, minder goed in droge gronden. Kalk lusten zij graag. De kleinbla- derige zijn minder eisend dan de grootbladerige linden voor wat de de vochtigheidsgraad van de bo dem betreft. In de parken worden vaak zil verlinden aangetroffen. De bladeren der groot- of breed- bladerige linde zijn behaard op de gehele onderzijde, deze der klein- of smalbladerige linden enkel in de oksels der nerven. De linden kunnen zeer oud en grote bomen worden ,- zij groeien snel, leven tot 1000 jaar. Meire- linde te Vosselare moet minstens zes honderd jaar oud zijn - en bereiken 30 meter hoogte. De kruin is massaal, compact, dicht, breed, hoog opgeschoten, in de jeugdja ren meer koepelvormig. De voortzetting geschiedt door inworteling van stompscheuten en door aflegsels, zelfs door wortelop slag. De stomp- en wortelopslagen vergen veel licht zij groeien snel, hoewel de lindeboom een scha- duwsoort is, met dichte bedekking. De linde is geen bosboom, alleen als schaarhout is zij in de bossen op haar plaats. Als dusdanig zou zij op de magere, schrale zandgron den goede diensten kunnen bewij zen, doordien zij veel bladerafval geeft, die in zoeten humus veran dert. Het lindehout is geelwit, week, weinig duurzaam. Het wordt door de beeldhouwers vooral voor heiligenbeelden gezocht, omdat het zich, tengevolge zijner korte vezelformatie, gemakkelijk in alle richtingen laat snijden. Verder wordt het gebruikt voor lucifertjes, papierdeeg, inpakkisten enz. Van de schors worden koor den en manden gemaakt, matten voor tuinderij en ander vlechtwerk. Kostelijke sigaren worden dikwijls in kleine busselt jes van enkele stuks, in bladen bastvezel van linden- schors verpakt. De aanplanting van linden wor de aanbevolen, niet alleen omdat het een gewillige, rijk lommer ge vende, eerbiedwaardige, statige bomen vormende houtsoort, het plaatsen, stal, W.C., koer en tuin. Boven zolder. Ingebruiktreding zes maanden na de toewijzing. Koop 4. - Een perceel land te Le de, aan de grote Kapölleweg, Braekveld, sektie D Nrs 362-a en 379, groot volgens meting 36 a 56 ca Palende of gepaald hebbende Z. aan de weg, en daarover aan MM. Joseph Ruyssinck, Albert Vijver man, Karei Lode wijk De Troyer, W. Mr Serafien Eydiers, N. aan de C.O.O te Lede, aan Mr. Albert Verhaegen en aan Mr. Serafien Eydier en O. aan Mr Joseph Ruys sinck. In gebruik gedeeltelijk bij MM. Emiel Geeroms en August Verhae gen en gedeeltelijk onmiddellijk vrij van gebruik. Verdeeld in zes loten respectie velijk groot 6 a 69 ca 5 a 71 ca 5 a 76 ca 5 a 85 ca 6 a 05 ca en 6 a 50 ca. Koop 5. - Een perceel land te Lede, Braekveld, secktie D Nrs 425-b en 426-a, groot volgens me ting 34 a 85 ca. Palende of gepaald hebbende O. de weg, Z. Mr Joseph Ruyssinck, W. Mr Albert De Cock en N. Mr Hubert Haleydt, Mejuffer Caroline Winckler, Mr Paul Verbeeck, aan koop zes, en aan Mw We Eduard Leus-Kuppens en kinderen. In ge bruik bij Mr Joseph Ryssinck. Koop 6. - Een perceel land te Lede, aan de grote Kapelleweg, Braekveld, sectie D Nrs 422-aen 423 a, groot volgens metinq 31 a 18 ca. Palende of gepaald hebbende Z. aan koop vijf, O. de erven Aimé Vermeersch-Coppens, N. Mej. Ro salie Keppens en W. Mw We Edu ard Leus-Kuppens en kinderen. In gebruik bij Mr Joseph Ruys sinck. {Zie vervolg 7' bladzijde 1' kolom hout zelf niet zonder waarde is, maar nog als rijke honingplant, en omdat de geneeskundige eigen schappen hunner bloemen hoog aangeschreven staan. Zeer vele heidense gebruiken werden door de Kerk in haar prak tijken overgenomen, ten einde bij de heidense volkeren, welke zij tot het waar geloof wenste te be keren, beter toegang te verkrijgen. Daarin deed Zij zeer welde Kerk pastte zich aan. Die heidense ge bruiken werden door Haar enkel gekerstend. Weerwolven waren mensen die van de duivel de macht hadden ontvangen zich in wolf te kunnen veranderen. Daarvoor gebruiken zij een vel, hun door de duivel, in ruil voor hun ziel, geschonken. Met die huid kleden zij zich aan en veranderden op de stond zelf in weerwolf. Zij bekwamen die huid op een kruisstraat, terwijl het uur van middernacht sloeg, wanneer zij vergezeld van een zwarte haan, de duivel daarom verzoch ten. Weerwolven zwierven enkel rond, van zo haast de duisternis was ingevallen zij verspreiden vrees en schrik. Onverhoeds spron gen zij de eenzame mens langs de weg in de nek of op de rug, en deze moest hen zover dragen als het de kwelduivels beliefde. Een goed middel om de last van weer wolven te voorkomen, was zich te wapenen met kluwens garen, en deze de kwelduivel toe te werpen vooraleer het te laat was. ('f Vervolgt). Beetmolens Bietenreinigars aan te.passen op beetmolens Droogvoederbakkan Viggenbakken Aardappelpletters Centrlpompen Turbinepompen Hutshoudzaagmachlnes »-S«iinnW».d

De Koornbloem | 1961 | | pagina 6