De Selectiemesterijen voor Varkens. kadastraal inkomen. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt De herziening van het AALST 30 SEPTEMBER 1961. Verschijnt iedere zaterdag 40ste JAARGANG Nr 1993 Seheer Zeebergkaai 5.- Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Sft»{idsverdediging van de Landbouwers Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Op het ogenblik bestaan er in ons land 5 officieel erkende selec tiemesterijen deze van Roeselare, opgericht in 1938, deze van Bevel (1950), deze van Scheldewindeke (1955), deze van Marloie (opge richt in 1955 en het in 1937 opge richte station van Marche vervan gend) en ten slotte deze van Wa ver (1959). In deze 5 selectiemesterijen kun nen jaarlijks 1.5C0 varkens aan de mestproeven onderworpen worden (Roeselare 200, Bevel 500, Schelde windeke 200, Marloie 300 en Wa ver 300). Tot in 1958 werd in de verschil lende selectiemesterijen, die in grote trekken wel de richtlijnen volgden van het Ministerie van Landbouw, toch zo wat elk op zijn eigen manier gewerkt, wat natuur lijk moeilijkheden opleverde wan neer men de bekomen uitslagen uit de verschillende stations met el kaar wilde vergelijken. Vanaf 1958 echter werd het Na tionaal Verbond der Varkensfok ker opdracht gegeven eenheid te brengen in de werkmethodes der onderscheiden selectiemesterijen wat aangaat voeding, slachten en uitbatingsmethoden. Het doel van de proeven, die in de selectiemesterijen worden ge nomen is op wetenschappelijke wijze en na een nauwgezette con trole van de nakomelingen, te be palen in hoever een bepaalde beer of zeug aan de gestelde verwach tingen beantwoord, m.a.w. in hoe ver hij de gewenste eigenschappen op zijn of haar nakomelingen over draagt. Voor de beer moet de controle slaan op afstammelingen uit parin gen met minstens 3 zeugen van verschillende afkomst, terwijl voor de zeugen de controle gaat over de nakomelingen uit paringen met minstens twee verschillende beren. Zoals wij vroeger in de Koorn bloem hebben medegedeeld heeft de wet van 14 juli 1955 de algeme ne perekwatie van het kadastraal inkomen der onroerende goederen voorgeschreven. Door perekwatie dient verstaan de aanpassing van het kadastraal inkomen aan de huurwaarde van 1955. Het heeft vijf jaar geduurd alvo rens het beheer de belastingen klaar is gekomen met het admini stratief werk gevergd door deze herziening. Dit is thans voltrokken en het nieuw kadastraal inkomen wordt thans overal aan de eige naars medegedeeld. Daar het kadastraal inkomen als basis dient van de grondbelasting en van de aanvullende personele belasting en tevens aanzienlijke in vloed heeft op het gebied van de ouderdomspensioenen en kinder bijslagen, is het niet van belang ontbloot de aandacht van onze le zers te vestigen op de wijze van vaststelling van het nieuw kada- straat inkomen en op het uitoefenen van verhaal tegen overdreven schatting. Hoe wordt het nieuw kadastraal inkomen vastgesteld. Volgens de wet moet het nieuw kadastraal inkomen het jaarlijks gemiddeld normaal zuiver huur in komen vertegenwoordigen dat van het onroerend goed (kadastraal perceel) bekomen wordt of kan bekomen worden in 1955. Door zuiver inkomen wordt ver staan de bruto-huurwaarde ver minderd met de onderhoudskosten aangenomen door de wet. De on derhoudskosten bedragen 25 of één vierde voor gebouwde eigen dommen en één tiende voor onge bouwde eigendommen. Gebouwde eigendommen In een vorige bijdrage, waar wij het hadden over de varkensfokke rij in België, toonden wij aan de noodzakelijkheid van een samen bundelen van inspanningen ten einde op de meest voordelige wijze te komen tot een veredeling van onze varkensrassen. Een belangrijke rol spelen daar bij de verschillende groeperingen der varkensfokkers, die onder de leiding van het Ministerie van Landbouw het best geschikte var kenstype nastreven. Hierbij rijst echter al de eerste vraag wat is het beste type, en waar is het te vinden Een voornaam werk in de vere deling is voorbehouden aan de keuringen waar de ouderdieren aangewezen worden, dat op grond van hun uiterlijk voorkomen, die voor de voortplanting van dat ge wenste type in aanmerking komen. En hier staan wij voor de tweede vraag is die uiterlijke beoordeling wel in staat de innerlijke eigen schappen van de dieren naar waarde te schatten Wij voelen onmiddellijk aan dat het veredelingswerk nog niet op voldoende vaste basis staat, zolang men niet kan nagaan of het resul taat ervan aan de verwachtingen beantwoordt. Dat uit te zoeken is nu de opdracht van de selectie mesterijen. De taak van die selectiemesterij en bestaat er dan in de afstamme lingen van die dieren, die door het veredelingswerk werden uitge zocht, te mesten en daarbij na te gaan in hoever deze beantwoor den aan de verwachtingen van dat economisch voordelig varken dat men heeft beoogd voordelig én voor de producent én voor de verbruiker. Zoals de benaming het zelf zegt aan de hand van de uit slagen zal men nu kunnen selecte ren op de gewenste stammen. In 1938 werd door het Ministerie van Landbouw wettelijk de op richting voorzien van dergelijke selectiemesterijen en werd een be drag voorzien van 1C0.000 fr., die konden verdeeld worden onder de erkende provinciale verbonden voor varkensfokkers, die wensten een selectiemesterij in te richten. Aangezien de werkingskosten van dergelijke instellingen met de ja ren zijn gaan stijgen is het bedrag van deze toelage steeds maar op gevoerd tot 800.000 fr. in 1959. Het belang van dergelijk onder zoek is meteen duidelijk als men weet dat de groeisnelheid en het voederverbruik voor 80 tussen komen in de productiekosten en dat de verbruiker, van zijn kant, kwaliteitsvlees verlangt tegen de laagste prijs. De proeftoom bestaat uit 4 big gen (2 bargen en 2 zeugen) die de gemiddelde waarde vertegen woordigen van de worp. (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom). of percelen. Woongebouwen en hun normale aanhorigheden, die één kadastraal perceel uitmaken, worden geschat in vergelijking met gelijkaardige types waarvan de normale huur waarde vooraf werd vastgesteld. Is het betrokken huis beter gele gen of omvat het meer woonver trekken dan hettype, dan wordt het kadastraal inkomen hoger geschat dan dit van het type, in het tegen overgesteld geval wordt het lager Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN geraamd. Zoals hoger gezegd gaat het steeds om de netto-huurwaar de van het onroerend goed. Wat betreft c?e bedrijfsgebouwen 1° In de tuinbouw worden deze eveneens geschat in vergelijking met de huurwaarde van een soort gelijk gebouw in de omgeving 2° In de landbouw (landbouwge- bouwen genoemd) wordt het kada straal inkomen aan de hand van vaste tarieven per oppervlakte-een heid vastgesteld. Aldus wordt in beginsel het nieuw kadastraal in komen van wagenhuizen, schuren, paarden-koe en varkensstallen, af daken enz. bepaald op 4,50 fr per M2 onverschillig hun hoogte of het bestaan van verdiepingen. Deze raming mag worden ver hoogd tot max. 6,75 fr per m2 voor onlangs volgens moderne opvattin gen opgerichte of verbeterde be drijfsgebouwen. Loodsen en afda ken van het Doyen-model worden geraamd tegen 3.375 fr. per m2 be dekte grondoppervlakte. Voor de serres wordt het kadastraal inko men eveneens geschat per m2 vol gens het hierna volgend tarief a) druiven- en perzikenserres 3 fr. zonder en 3,75 fr per m2 met verwarming Druivenserres voor zien van een rudimentair verwar mingstelsel bestaande uit lopend vuur met één overlangse loop, dat uitsluitend als hulp- of noodverwar- ming dient, worden gerangschikt bij de niet-verwarmde serres. b) gewone groentenserres 3 fr zonder en 3,75 fr met verwarming c) vaste warenhuizen 2,25 fr zonder en 3 fr met verwarming verplaatsbare warenhuizen 3,75 fr zonder en 4,50 fr met verwarming d) kweekserres 3,75 fr zonder en 4,50 met verwarming e) bloemenserres 3,75 voor ser res zonder verwarming 4,50 fr voor koude kassen in het het Gentse orchideeën-serres en snijbloemen serres (steeds met verwarming) 5,25 fr. voor warme kassen in het Gentse, palmbomen en groene sier planten. De in aanmerking genomen op pervlakte is deze van de construc tie met inbegrip van de totale dik te van het metselwerk. Voor de warenhuizen wordt enkel rekening gehouden met de, oppervlakte on der glas, te meten tot aan de bui tenkant van de zijwanden en steun- peilers. (Zie vervolg 2' bladzijde le kolom). Koornbloem De Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt tl Zeivec Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artiki aanduiding der bron is elen zonder verboden.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1