OPROEP Mededelingen Ministerie van Landbouw Veebeoordelings- prijskamp. Demonstratie en Tentoonstelling (Vervolg van Wat de voorraden aangaat, werd vastgesteld dat deze dit jaar van 73,5 miljoen ton tot ongeveer 83 miljoen ton zullen stiigen, zoals blijkt uit volgende tabel 68,0 77,5 4,2 3,7 0,3 0,3 0,6 0,6 0,5 1.1 73,6 83,2 Toenemend graanverbruik over de wereld. In 1959-60 is het graanverbruik over de wereld ten opzichte van 1958-59 met ongeveer 16 miljoen ton gestegen, waarvan circa 14 miljoen ton voor veevoeding, ca. 2 miljoen voor menselijk verbruik en ca. 0,5 miljoen ton voor de nij verheid. Het zaaizaadverbruik was echter met 0,5 miljoen ton gedaald. In 196T-62 zal het graanverbruik, naar mag verwacht worden, stij gen boven dat van 1959-60 en 1960- 61 als gevolg van de stijgende uit voer tegen speciale voorwaarden naar minder ontwikkelde landen, terwijl ook in West-Europa weer een hoger verbruik van voedergra- nen verwacht wordt. De Russische graanoogst. De totale Russische graanoogst bedroeg in 1960 133 miljoen ton, terwijl voor dat jaar het tweede jaar van het zevenjarenplan -een productie werd beoogd van 164 tot 180 miljoen ton. Tarwe 30 (30) 65 (45) Voedergranen 40 (55) 40 (55) Het is duidelijk dat het niet ge makkelijk is overeenstemming te bereiken over een gemeenschap pelijk graanbeleid dat voor alle zes-lidstaten zal moeten gelden. Voor tarwe wordt in alle lidsta ten reeds thans een vrij strak prijs beleid gevoerd. Het bele d op zich zelf is zeer verschillend al naar ge lang er nog invoerbehoefte aan tarwe bestaat dan wel een uitvoer- overschot aanwezig is. Overal is het prijspeil voor de tarwe gunsti ger dan voor de voedergranen waardoor de tarwevoortbrenging sterk wordt bevorderd. In alle landen wordt reeds meer zachte tarwe voortgebracht dan voor maaldoeleinden nodig is. In voer van buitenlandse tarwe wordt overal beperkt, hetzij door een maaldwang (verplichte inmenging van inlandse tarwe) zoals in Duits land, België en Nederland, hetzij door invoerverbod of kwantitatieve invoerbeperkingen zoals in Frank rijk, Italië en Luxemburg. Geen enkele lidstaat beperkt zich voor tarwe tot een stelsel van heffingen aan de grens. In de Duit se Bondsrepubliek heeft menzowei eenmaal verplichting voor inlandse tarwe, als een heffing op de inge voerde tarwe welke overeenkomt met het verschil tussen de prijzen op de binnenlandse markt en op de wereldmarkt. Voor voedergranen zijn de ver schillen in prijsbeleid nog merke lijk groter dan voor tarwe. In Ne derland is de invoer vrij doch door toepassing van een stelsel van hef fingen wordt gestreefd naar een ie bladzijde). Overigens schijnt er nog weinig uitzicht te zijn dat Rusland in de volgende jaren nog tarwe kan uit voeren naar andere dan de Oost- europese landen, tenzij dit om po litieke redenen toch zou geschie den of het door zeer gunstige oog sten mogelijk zou worden. De graansector in de Europese Economische Gemeenschap. De Euromarktlanden zijn nu reeds en zullen in de toekomst nog meer worden gesteld voor het probleem op welke wijze zij een prijsbeleid voor de granen zullen voeren. De evolutie van de voortbrenging in de Europese Gemeenschap ziet er uit als volgtvoor tarwe in 1950 19.000.000 ton in 1958 24.400.C00 ton hetzij een gemid deld genormaliseerd stijgingsper centage van 3 per jaar voor de granen in totaal in 1950 37.800.000 ton, in 1958 49.700.000 ton, hetzij een gemiddeld stijgingspercentage van 3 Wat betreft de graad voor zelf voorziening (het voorzien in eigen behoeften), verkeert Italië en in nog sterkere mate Frankrijk in een uitzonderingspositie. Vandaar dat de tegenstand tegen bepaalde voorstellen uitgaande van de part ners invoerders West Duitsland, Nederland en België vanwege Frankrijk, dat met uitvoervraag- stukken te kampen heeft, te begrij pen is. Deze zelfsvoorzieningsgraad (productie in percentage van het verbruik) ziet er uit als volgt voor 1959 (tussen haakjes bij wijze van vergelijking de cijfers voor 1951) 90 (90) 100 (90) 80 (80) 105 (90) 110 (105) 95 (80) bepaald relatief laag prijsniveau- Daarmede kent men daar een ze kere prijsstabilisatie op de binnen landse markt. In Duitsland is de invoer onder worpen aan kwantitatieve beper kingen. Tevens worden heffingen toegepast voor het verschil tussen de wereldmarktprijzen en de in het binnenland na te streven prijzen. Dus eveneens prijsstabilisatie op de binnenlandse markt, zij het op een merkelijk hoger peil dan in Neder land. In België en Luxemburg is de in voer, evenals in Nederland, ook vrij. Men heeft er ook invoerhef fingen welke lang op hetzelfde peil hebben gelegen als deze in Neder land maar door de jongste maatre gelen der regering hoger werden opgevoerd. Ook worden deze hef fingen niet zo regelmatig, als bij onze noorderburen aangepast aan de prijswijzigingen op de wereld markt. De binnenlandse granen zijn daardoor in ons land en Lu xemburg aan sterkere prijsschom- melingen onderhevig. Frankrijk heeft de laatste jaren een uitvoeroverschot aan voeder granen en heeft derhalve practisch geen invoer. Met behulp van een graanbureau dat tegen bepaalde prijzen voedergranen uit het bin nenland kan aankopen wordt een zekere prijsstabilisatie nagestreefd. Italië heeft een betrekkelijk ge ringe invoer en geen prijsregeling voor de voedergranen. [Zie vervolg onderaan hier neven) - 7 okt. 1961 van het Aktiekomitee Brussel en Taalgrens. Nog enkele weken scheiden ons van de grote betoging van 22 okto ber. Het is duidelijk dat nog nooit een Vlaamse betoging zo op haar tijd kwam en zulke grote betekenis had. Voor wie nog mocht twijfelen, hebben onze tegenstrevers thans klaarheid verschaft. De onduldbare tegenstand inza ke de industrializering van het Vlaamse land, denkt aan Zelzate de poginqen om in volle Vlaamse land franstalig onderwijs te vesti gen, de zopas bekend geworden rege ringsplannen om aan de randgemeenten onduldbare faciliteiten op te leggen, bewijzen dat zonder de manifesta tie, zonder een daverende slag op tafel, de zogenaamde taairegeling gebiedsroof zal inhouden en de Vlaamse noden geen werkelijke oplossing zullen vinden. Aldus wordt de manifestatie te gen elke gebiedsroof en vóór taal grensafbakening, een grootse be toging tégen de miskenning van Vlaanderen, vóór rechtsgelijkheid. De eeibied, die wij opeisen voor de gaafheid van het Vlaamse grondgebied in de randgemeenten is de elementaire eerbied voor de ganse Vlaamse gemeenschap. Als in de randgemeenten facili teiten worden toegekend aan de franstaligen daar waar de tien duizenden Vlaamse arbeiders in Wallonië zich zonder enige tege moetkoming uit de slag moeten trekken— dan wordt wettelijk vast gelegd dat wij Vlamingen in eigen land moeten wijken voor de frans taligen. Dat voorrechten van de franstaligen voorgaan. Dat wij tweederangsburgers zijn. Dat kun nen wij niet langer dulden. Daar om, Vlamingen van alle politieke en filosofische overtuigingen, be toogt eendrachtig en onweerstaan baar te Brussel op 22 oktober niet tegen de Staat maar voor een be ter vaderland, niet om te vernielen maar om orde en recht te vestigen. Allen naar Brussel voor de beto ging voor de eerste levensrechten: eerbied voor onze volkpersoon lijkheid eerbied voor onze kuituur en voor ons grondgebied eerbied voor onze volkswelvaart. Het Aktiekomitee Brussel en Taalgrens. Deze verschillende modaliteiten nu moeten worden samengesmol ten tot een geheel dat voor de zes lidstaten van toepassing zal moe ten zijn. De productie zal in over eenstemming dienen gebracht met de afzetmogelijkheden in de ge meenschap en in derde landen. Hierbij zal ook rekening moeten worden gehouden met het feit dat de zes landen in 1961 een overpro ductie hebben van ongeveer 2,5 miljoen zachte tarwe. Het zal derhalve noodzakelijk zijn een betere verhouding tussen het prijspeil voor de tarwe en dat voor de andere granen te brengen. Voor de voedergranen is reeds een graad van zelfvoorziening van on geveer 80 t.h. bereikt. Reeds bij de huidige prijzen in de lid staten zal dit percentage vermoedelijk nog aanzienlijk stijgen. van het Uitslag van de Op zondag 17 september te DILBEEK. 1. Verdoodt J Zellik 2. V. d. Houte J St. Mart. Bodegem 3. Van den Broeck F., Zellik 4. De Boeck L., Zellik 5. De Vos F., Dilbeek 6. Bracquez C., Dilbeek 7. De Coster P., St. Mart. Bodegem 8. Thyssens G., Dilbeek 9. De Brabanter I., 10. Callebaut R., 11. Marissens F., St. Mart. Bodegem De Rijkslandbouwkundige Ingenieur, N. Van de Woestijne. te SCHEPDAAL. Demonstratie en tentoonstelling van land- en tuinbouwmachines. Op dinsdag 10 October te 10 uur wordt op de velden van de heer Verheyden Jozef, te Zierbeek, Schepdaal, een grote demonstratie met landbouwmachines ingericht door het landbouwcomice van Herne met de medewerking van de officiële diensten. Alle land en tuinbouwers wor den vriendelijk uitgenodigd deze grootse landbouwmanifestatie bij te wonen om de volgende machi nes te zien demonstrerentractoren met ploegen, motocultoren met grondbewerkingstuigen, spuittoe- stellen, bietenrooiers, rapenpluk- machines, stalmestlader en ver spreider, alsmede het mechanisch rooien en stukslagen van hoog- stamfruitbomen. Daarnaast wordteen tentoonstel ling ingericht met allerhande land en tuinbouwmateriaal. Vanaf 14 u. wordt een varkensbeoordelings- prijskamp voor jonge kwekers in gericht (met kosteloze tombola). Nadere inlichtingen kunnen be komen woeden bij de heer N. Van de Woestijne, Rijkslandbouwkun dig Ingenieur of de heer A. Coo- mans, Rijkstuinbouwkundig Inge nieur, beiden Verenigingsstraat, 23, te Brussel. Tel. 17.81.70 ofwel bij de heer J Timmermans, Rijksingenieur inde Boerderijbouwkunde, 125, Vil- voordse steenweg te Grimbergen. Tel. 59.18.54. Gezien het groot belang van de mechanisatie op onze land en tuin bouwbedrijven worden alle be- drijfshoofden, alsmede alle belang stellenden dringend aangeraden deze uitzonderlijke manifestatie niet onopgemerkt te laten voorbij gaan. De Rijksingenieur in de Boerderijbouwkunde, J. Timmermans. ppr r\ voor iedereen, kleine in- VJCLL/ trest, ZakenkantoorAdh. Van den Eeckhout, Landgoed De Etting», Erondegem. Tel. Aalst 25191 Ver. Staten Canada Argentinië Australië Zuid-Afrika Frankrijk 80 (80) 65 (55) 1959-60 1960-61 (voorlopig) in miljoenen ton Nederl. België-Lux. DE KOORNBLOEM Italië Frankrijk E.E.G. W.-Duitsl.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 2