noodlottige prijzenpolitiek PLUIMVEEHOUDERIJ* Weekblad De benarde toestand in de Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt De landbouwers eens te meer het slachtoffer der van de Regering* AALST 14 OKTOBER 1961. Verschijnt iedere zaterdag 40«.te JAARGANG Nr 1995 Be eer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de ^landsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr M.25.93. O. CAUDRON. Toen de huidige regeling het roer in handen nam legde zij de belofte af geen indexpolitiek te voeren op de rug van de boeren en onze Minister van Landbouw betoogde dat de landbouw voor taan een agressieve politiek moest aanpakken. Onze boeren leerden alras wat deze woorden waard waren. Toen de prijzen der mestvarkens, tengevolge van het intreden van een normale cyclus van mindere voortbrenging, niet alleen in ons land doch ook in de andere pro ductielanden, stegen boven de richtprijs, was onze Minister van Economische Zaken er als de kip pen bij om de prijzen door draco nische maatregelen te drukken. De uitvoer van varkensvlees naar Frankrijk werd verhinderd en met een ging voor onze varkensmesters een markt verloren waarop zij geslaagd waren voet te vatten. Niet alleen werd de invoer van varkensvlees vrij gegeven door op heffing van de vergunningstaks, wat gezien de prijzenontwikkeling aanvaardbaar was, doch tevens werden, daar invoer uit de Europe se producerende landen tegen con currerende prijzen onmogelijk bleek, invoerpremiën verleend van 3 tot 4 fr. per kg om bij ons de prij zen naar beneden te halen. Deze laatste maatregel stoot te gen de borst, daar hij neerkomt op dumping gevoerd met gelden der gemeenschap tegen een belangrij ke tak van onze landbouw. Inmid dels werd het beoogde doel door onze regering bereikt. De varkensprijzen bereiken niet meer de richtprijs. Het doet dan ook potsierlijk aan de Mir.ister van Landbouw op de vergadering van de afgevaardigden der Waalse hoerengilden, aangesloten bij de Belgische Boerenbond, gehouden te Leuven op 20 september 1.1. als een tegemoetkoming der regering tegenover de landbouw te horen zeggen, dat geen gesubsidieerde invoer van varkens meer zou plaats hebben. Bij Ministerieel Besluit van 29 september 1.1. werd de invoer van varkensvlees opnieuw aan vergun ningsrecht onderworpen en de Handelsdienst voor Ravitaillering is reeds overgegaan tot de aan koop van een zekere hoeveelheid der varkensvlees om de prijzen slachtvarkens te steunen. De vraag kan echter gesteld of deze maatregelen zullen volstaan en op een voldoende peil zullen volgehouden worden om een da ling van de prijzen onder de ge stelde richtprijs van 24 fr. per kg op voet te voorkomen. De ondervinding heeft inderdaad uitgewezen dat men met een veel geringere invoersubsidie de prij zen kan drukken dan de prijzen omhoog trekken door aankopen van overheidswege. Hiervoor zijn niet zelden belangrijke bedragen vereist waartegen men na enige tijd opziet. De ongunstige marktevolutie voor mestvarkens, een der belang rijkste takken van onze dierlijke productie, werd in de laatste da gen aangevuld door een instorting van de eierprijzen. Als oorzaken van deze prijzenin- storting kunnen vermeld 1) de aanzienlijke toename van de pluimveestapel vooral in Ne derland en België in de jaren 1960- 1961. De verhoging van de eier- voortbrenging, welke hiervan het gevolg was, wordt in beide landen geraamd op 20 tot 23 Daar deze verruimde eieraanvoer niet gedekt is door een opvoering van het bin nenlands verbruik, wordt een we kelijks overschot bereikt dat voor België wordt geschat op zowat 10 miljoen eieren, voor Nederland op niet minder dan 80 miljoen stuks en voor Denemarken op circa 20 miljoen. 2) Als afzetmarkten voor deze overschotten komen in aanmerking voornamelijk West Duitsland, en in mindere mate Frankrijk, Zwitser land en Italië. Deze markten wer den de laatste tijd overstroomd door eieren aangevoerd door an dere landen tegen uiterst lage prij zen. Op de Duitse markt werden de jongste dagen miljoenen Argen tijnse eieren ingevoerd en aange boden tegen een prijs van 1,25 fr. per stuk voorde gewichtscategorie 57 58 gr. Daar deze prijs geldt cif haven van Hamburg, dit betekent rekening gehouden met de ver voerkosten over zee, komt hij over een met een prijs van 0,90 fr. per stuk af Argentijnse uitvoerders. (Zie vervolg 3' bladzijde le kolom). Veel woorden hoeven wij zeker niet verspillen om aan de hennen- houders te vertellen hoe slecht de toestand op het huidig ogenblik wel is. Ze weten dat beter dan iemand anders, omdat zij het aan den lijve ondervinden. Hoewel het niet de eerste keer is dat er moeilijkheden zijn, toch moeten wij er deze keer toch de na- drukopleggen daardetoestand, zo als wij hem nu meemaken een van de zwaarste dreigt te worden, die wij sinds de oorlog hebben meege maakt, juist omdat nu twee facto ren op hetzelfde ogenblik samen werken, nl. de overdreven prijzen van de voeders en de lage prijzen van de eieren en het slachtpluim- vee. Het is dan ook begrijpelijk dat de kwekers vorige week uiting heb ben gegeven aan hun ontevreden heid bij de betoging te Kruishou- tem. Bij die gelegenheid werd, zo als dat bij dergelijke gelegenheden het geval is, beroep gedaan op de tussenkomst van de overheid op dat deze de passende maatregelen zou nemen. De passende maatregelen I Daar mee zitten wij precies middenin de moeilijkheid. Dat zelfs de betrokken middens het niet eens zijn over de ze maatregelen spreekt voor zich zelf. Eén feit staat als een paal bo ven water de hennenhouders zit ten in de soep. Wat minder vast staat is de wijze waarop ze er kunnen uit geholpen worden. Het ligt niet in onze bevoegd heid naar de gepaste maatregelen te zoeken, daarvoor is de toestand te ingewikkeld geworden op natio naal plan. Toch menen wij er goed aan te doen de toestand even te ontleden en na te gaan welke factoren in heel de zaak een rol spelen. Laat ons, om te beginnen, de kwekers een goede raad geven geraakt nu niet onmiddellijk in een paniekstemming, maar houdt het hoofd koel. Het is niet de eerste maal dat er moeilijkheden zijn en het is best mogelijk dat deze moei lijkheden binnen korte tijd al weer achter de rug zijn. Dus geen ver keerde dingen doen. Om maar één voorbeeld te vermelden een hen- nenhouder had het zodanig te pak ken dat hij zinnens was zijn jonge hennen, die pas aan de leg kwa men, op te ruimen. Alleen de zeer lage prijs voor slachtpluimvee hield hem van die dwaze stap terug. Hoe is de huidige toestand ontstaan Wat de prijzen van de voeders aangaat, hierover zijn wij voldoen de in gelicht. De beruchte voeder- graanpolitiek van de regering be gint gevolgen te krijgen, die de re gering zelf niet goed weet aan te pakken In haar bedoeling de voe dergraanprijzen te beschermen ten einde het evenwicht met de tarwe- cultuur te herstellen, heeft ze in tussen haar doel voorbijgeschoten en komen wij tot gans abnormale verhoudingen. Dat men zonder een ernstige ver storing van de binnenlandse markt de invoerheffingen kon opdrijven tot 180 en 195 fr per 100 kg (wat met de taks van 6 190,80 fr en 206,70 frank werd) was alleen mogelijk dank zij de uitzonderlijk lage prij- ze van de voedergranen in het bui tenland, in hoofdzaak in Amerika. Een van de meest treifende voor beelden was wel dat van de rogge. Einde mei van dit jaar was er Duit se rogge te koop aan 178 fr per 100 kg, franco geleverd in het bin nenland. Een dergelijke prijs moet zeker de varkenshouders doen watertan den Maar toen kwamen er reeds 204,75 fr bij, nl. 195 fr voor het Land bouwfonds en 9,75 fr aan extra taks, die niet naar het Landbouwfonds, maar wel rechtstreeks naar de staatskas gingen. Zoals men ziet bedroeg het bedrag van de hef fing meer dan de prijs van het graan zelf. De U.S.A. gerst was te koop aan 187 fr, wat met de heffing en de taks er bij opliep tot 393,70 fr, dus ook meer dan het dubbel van wat het graan kostte. Dat niettegenstaande de hoge in voerrechten de prijzen toch nog niet overdreven duur werden was dus alleen te danken aan het feit dat de prijzen op de buitenlandse markt zo belachelijk laag waren. Toen de regering haar voeder- graanpolitiek heeft bepaald, werd er afgesproken dat men zou pro beren de prijs van de binnenland se granen (die beschermd moesten worden) te brengen op 80 van de tarweprijs. Als wij die nemen aan 470 fr als jaargemiddelde, dan bedraagt 80 daarvan 376 fr. (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. jaar» Men kan zich abonneren op de ->ostkantoren en bij de briefdragers. Postcueokr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1