de tomatenteelt. PLUIMVEEHOUDERIJ. Weekblad De benarde toestand in de Voor en door de Landbouwers Arbeid adeit De toenemende belangrijkheid van AALST 21 OKTOBER 1961. Verschijnt iedere zaterdag 40'„te JAARGANG Nr 1996 Beheer Ze&bergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stadsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZEI,VEN Nr M.25.S3. O. CAUDRON. Onlangs had in de Provinciale Tuinbouwschool te Mechelen een s udiedag plaats gewijd aan de to matenteelt. Deze werd zeer druk bijgewoond niet alleen door de groentekwekers doch ook door tal rijke vooraanstaanden uit de land- bouwkringen. In een goed gedocumenteerde voordracht werd gehandeld over de toestand en de toekomstmoge lijkheden van de Belgische torna tenteelt. De laatste jaren heeft de tomaten teelt zich in ons land en dan voor namelijk in de gewesten Antwer pen, Mechelen en Brugge sterk ontwikkeld. De vele technische verbeterin gen in de teeltmethodes hebben verder de opbrengst opgevoerd zo dat voor 1961 de totale Belgische voortbrenging op 40 miljoen kg kan worden geraamd. Het jaar 1961 was uiterst gunstig. Men boekte een meer voortbren ging van 17 ten opzichte van het jaar 1960 waarin reeds een verho ging der produktie van 15 te" genover deze van 1959 werd vast gesteld. Op de Mechelse tuinbouwvei ling, het grootste afzetcentrum, was de meeraanvoer vooral in de maanden mei en juni zeer opval lend voor de glastomaten. Ook werd dit jaar een uitzonderlijk hoge aanvoer van vollegrond-tomaten genoteerd 5.200 000 kg tegenover 4.700.000 kg in 1960. Terwijl vroeger de grote aanvoer van vollegrond-tomaten in septem ber gebeurde had hij dit jaar voor al plaats in augustus 1.1. Dit was vooral te wijten aan de weersom standigheden en aan de omscha keling in de variëteiten. De enorme aanvoer van tomaten in de veilin gen, vooral uit de streek van Me chelen en Antwerpen, bereikte in 1961 zowat 23 miljoen kg. Op sommige dagen werden in de veiling van St Katelijne-Waver 250 ton tomaten verhandeld. Op de vrije Mechelse groentenmarkt werd een even grote hoeveelheid aangevoerd, zodat tot heden de totale Mechelse tomatenhandel tijdens het lopend jaar meer be draagt dan 10 miljoen kg, hetzij een vierde van de Belgische op brengst. De prijzen. Deze kunnen in 1961 over het al gemeen als bevredigend worden beschouwd. In juli en augustus la gen de prijzen merkelijk hoger dan de gemiddelde prijzen welke in de laatste jaren werden geboekt. De gemiddelde prijs zal vermoedelijk dit jaar boven de 11,40 fr. het kg liggen. De uitvoer. Tot 26 september 1.1. voerden wij niet minder dan 612 ton tomaten uit, wat het hoogste cijfer is tot hiertoe bereikt. Vooral op de Duit se markt was de afzet belangrijk. Enkele factoren speelden in het voordeel van de Belgische afzet in de maanden augustus en sep tember was de Nederlandse teelt ten einde, terwijl de kwaliteit door gaans ook minder was. Zo kon onze uitvoer naar Duitsland niet minder dan 525 ton bereiken. Wij hadden dit echter aan een toevallige omstandigheid te dan ken. In Duitsland was dit jaar de teelt mislukt en het verbod om Bel gische, Italiaanse of Franse tomaten in te voeren, werd niet uitgevaar digd. Door deze toevallige factor hebben de Duitsers kunnen kennis maken met de Belgische kwali- teitsprodukten en van nu afkunnen wij de Duitse markt blijven bewer ken. Wat de toekomst betreft, zijn voor onze tomaten in het kader der Euromarkt ongetwijfeld mogelijk heden weggelegd tengevolge van het stijgen van de levensstandaard der bevolking waardoor de afzet van kwaliteitsprodukten wordt be vorderd. Frankrijk en Italië zijn als concurrenten op dit gebied minder te duchten. Nederland zal hier onze bijzonderste mededinger zijn. Om met onze noorderburen te kunnen concurreren dient de kwa liteit tot het uiterste verzorgd en moet de kostprijs tot een minimum herleid. Hiertoe werden aan de tomaten- telersop voormelde studiedag prac tische wenken verstrekt, o m. inza ke de keuze van de variëteiten, het zaaien, het verspenen, het inpotten en enten, de bemesting en de be waring van tomaten. Verder werd ook de aandacht gevestigd op het nut van een ster ke beroepsvereniging om de torna- tentelers raad en voorlichting te verstrekken en om hun belangen op doelmatige wijze te behartigen. (Zie vervolg onderaan hierneven.) Bij een onderzoek naar de facto ren die de huidige toestand in de pluimveehouderij helpen bepalen, bespraken wij, in onze vorige bij drage de voedergraanpolitiek van de regering en de gevolgen die de ze heeft op de gang van zaken. Als eerste factor die de opbrengst van ons bedrijf beïnvloedde heb ben wij reeds vermeld de prijzen van de voeders. Sinds onze eerste bijdrage werd afgedrukt, is de in voerheffing op maïs en milocorn met 20 fr per 100 kg verlaagd. Ons lijkt dit een armzalig gebaar om te laten zien dat mentoch iets doet. Voor de maïs als enkelvou dig voeder betekent dit een afslag van 20 fr per 100 kg, maar dat neemt niet weg dat de platamaïs toch nog altijd rond de 550 fr zal kosten. Wat de afslag nu van de samen gestelde voeders betreft, die zal eerder klein zijn, aangezien wei nig van die dure maïs werd ge bruikt en het alleen de milocorn is die van enige invloed zal zijn. Ne men wij aan dat een bepaald fabri kaat 1/3 milocorn inhoudt, dan kan dat amper een weerslag hebben van 6 a 7 fr. Dus een druppel in de zee. Een tweede factor die wij moes ten bespreken is de prijs van de eieren. Hier is het probleem niet ingewikkeld. De opbrengst van het binnenland overtreft momenteel de behoeften en daar er nog stelsel matig wordt uitgebreid valt het niet te verwacnten dat dit zal ver anderen, wel integendeel. Wij zul len voor de toekomst er dus reke ning mee moeten houden dat wij onze overtollige productie zul len moeten kunnen afzetten in het buitenland. Vooral West Duitsland is een in teressante afnemer. De laatste tijd waren er moeilijkheden met Frank rijk, dat de invoer bemoeilijkte door verhoogde invoerrechten. Op de West-Duitse markt moeten wij, in normale omstandigheden alleen rekening houden met de concur rentie van Nederland en Dene- De tomatenteelt verwerft in onze tuinbouw een belangrijke plaats. Haar economische en sociale bete kenis stijgt geleidelijk. In het ka der van de Europese markt is voor deze teelt, mits degelijk technisch en organisatorisch beleid, onge twijfeld een toekomst weggelegd. marken, wat ons al ruim voldoen de lijkt. Als verstoorders van de markt treden periodiek Argentinië, Polen en andere op, doorgaans dan aan prijzen, die heel de markt doen schudden en beven. Iets dergelijks is nu onlangs gebeurd uit Argenti nië en Australië en de gevolgen kennen wij. Normaal mogen wij verwachten dat de prijzen zich zullen herstellen van 't ogenblik af dat de druk van de Argentijnse en Australische eieren zal verminderen, wat ge woonlijk niet lang op zich laat wachten. Dat is trouwens intussen reeds gebeurd. Twee zaken mag de regering echter niet uit het oog verliezen. Vooreerst is er iets dat Europese markt heet. Hoe is het in een geor ganiseerde Europese markt moge lijk dat een buitenstaander zomaar als een hond door het kegelspel stormt Als wij bepaalde verplich tingen op ons nemen betreffende de afname van bepaalde goederen uit de partnerlanden, kunnen wij dan hiervoor geen tegenverplich- tingen vragen En kan de eieruit- voer, die een bestendig karakter zal krijgen in ons land, daarbij niet betrokken worden Een tweede punt is dat de rege ring, indien ze wil dat onze eier markt gezond blijft, de uitvoer moet begunstigen, zodat wij een vaste en sterke positie op de bui tenlandse markt kunnen veroveren en behouden. Men kannu wel aan voeren dat de uitvoerpremie juist daarvoor geschikt is. Het valt niet te ontkennen dat die uitvoerpre mie ons voor het ergste heeft be hoed, maar er is geen verhouding tussen wat deze uitvoerpremie aan het landbouwfonds kost en wat datzelfde fonds aan invoerheffin gen van de hennenhouders inkus- seert. Het concurrentievermogen van de hennenhouderij wordt in de grond aangetast als men beroep gaat doen op invoerheffingen, en het wordt zeer twijfelachtig als de compensatie, die deze heffingen moet neutraliseren, slechts stap voets de evolutie van de markt volgt. Dat lijkt bitter weinig op cie agressieve landbouwpolitiek die men ons heeft beloofd I Tot wat een fundamenteel aan tasten van het concurrentievermo gen kan leiden toont ons de markt (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de oosrkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1